Дрекслмајер

  • Креатор на темата cige
  • Време на започнување
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
Не ја следев темава некое време идам и шо да видам , предлагам сите да се откажиме од цитирање и темава да се прекрсти во @UpaDown , потврдоглаво суштество НЕМА!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Јас слабо гледам аргументи на темава оти треба платите да бидат повисоки у моментов? Освен вашите желби и ќефови за повисоки плати, кои пазарот никако не може да си ги дозволи сега.

У Македонија да ги немаше регулативите од дркаџиите такозвани Влада, може ќе имаше за 2 до 3 илјадарки повисоки плати у секој сектор, ама тоа е тоа, ни денар повеќе. Оти ние сме далеку и од Кина у моментов. Ние сме вукојебина со 40 посто невработени, оти едно 100.000 души се студенти кои земаат картони, а никаде не се водат како невработени.
Би ги имале по тие 2-3 илјади повеќе ако не ги затвореа маалските дуќанчиња, и со тоа еден куп работни места се затворија, ако нема толку високи казни, ако имаме помало ДДВ, ако се ефтини трошоците шо ги плаќа месечно секој од нас на државата за секакви срања од кои добиваме катастрофални услуги, ако пензиско и социјално не е задолжително, кое би донело работни места повеќе. Пошто еден куп млади радо би работеле сега без да мораат да плаќаат за нив пензиско и социјално, оти и не им е толку битно нив тоа, и со парите од 3-4 работници би се отворило едно работно место повеќе. Ако секој четврт работник е работно место повеќе, тоа се додатни некои 100.000 работни места у државава. Лесно и едноставно.
Парите не идат од небо. Ни капиталот за фабрики. Ако некој е мераклија и труби оти работниците треба да имаат контрола над фабриките, нека земе нека си купи некоја акција, така ќе биде работник шо ќе има контрола над фабриките. А трубаџии оти капиталот иде од месечината, и дека работниците се тие шо го вртат, о боже.
Баш вчера читав една статија некој себепрогласен економист зборуваше за тоа дека треба да се намали работното време на 3 дена. И тоа ли е следното шо треба да го воведеме.
У фабрики како ДрекселМајер е собран целиот џган од работници. Без навреда, има и таму луѓе кои си ги бива, ама мнозинството е џган, и за нив треба платите да бидат повисоки? Со шо ги заслужиле тие повисоки плати у споредба со сите други фабрики каде се работи за толкави плати, се македонски и извезуваат у странство, т.е. продаваат производи по европски цени, а плаќаат работници по македонски цени, ама е проблем ДрексеМајер шо го прави истото, само шо капиталот е германски, па ајде да им ебеме мамата, а?
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
.....Баш вчера читав една статија некој себепрогласен економист зборуваше за тоа дека треба да се намали работното време на 3 дена. И тоа ли е следното шо треба да го воведеме.
...
Инаку, се работи за најбогатиот човек на планетата :) кој, замисли, на дел од неговите вработени веќе има дава 4-дневна работна недела и цела плата.

За другото, се сложувам со тебе
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.808
Поени од реакции
4.280
@UpaDown те гледам нешто брат економија ми филозофираш , ДДВ , 40 посто невработени , реферати гледам си пишал а уствари појма немаш , мислиш дека си некој паметен вака со реферативе шо ги пишуваш и стручно нешто шо се изразуваш ? ова шо со 20 души се расправаш мислиш дека си паметен ? без навреда тенџере невидено си , појма од живото немаш , и предходно таму ти пишав!!!!

Народов нема леб да јади , последна дупка сме ти ми кажуваш овде економии кур се треси во ладна вода, чукнија таја тиквата шо ја носиш на раменици , имаш некој во дрекслер ??? си влегол да видиш како се работи и како се понашаат со вработените ??? то вака кажими ме интересира само ,гледаш нешто освен сител ??? ИСПРАН МОЗОК !!!!! мисли малце , сакаш да ти кажам дека спрема вработените се понашаат како стока ?? како мифки последни ??? сакаш да ти кажам дека кога има германци во фабриката на вработените му е "кажано" ако некој ве праша дали знајте англиски да кажите НЕ !! сакаш да ти кажам и документ 6000 денари плата за цел месец со боловање од 10 дена НЕПРИЗНАТО ? ТИКВАР ЕДЕН !!! СВЕСТИСЕ , УКЛУЧИГО МОЗОКО И НЕ МЕ ЦИТИРАЈ ПОЈЧЕ ЖИТИ СЕ!!! ОД ВАКВИ КАКО ТЕБЕ ДРЖАВАВА У КУРАЦ ЗАМИНА!!!


ФАЛА ЧАО !
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
Инаку, се работи за најбогатиот човек на планетата :) кој, замисли, на дел од неговите вработени веќе има дава 4-дневна работна недела и цела плата.

За другото, се сложувам со тебе
А, негова фирма си е, нека си експериментира како сака. Се додека не проба тоа да го наложи на некој друг у некоја друга фирма.
И Роберт Овен бил богаташ, па банкротирал по патот додека експериментирал со комунистички идеи, така да ... :)
@UpaDown те гледам нешто брат економија ми филозофираш , ДДВ , 40 посто невработени , реферати гледам си пишал а уствари појма немаш , мислиш дека си некој паметен вака со реферативе шо ги пишуваш и стручно нешто шо се изразуваш ? ова шо со 20 души се расправаш мислиш дека си паметен ? без навреда тенџере невидено си , појма од живото немаш , и предходно таму ти пишав!!!!

Народов нема леб да јади , последна дупка сме ти ми кажуваш овде економии кур се треси во ладна вода, чукнија таја тиквата шо ја носиш на раменици , имаш некој во дрекслер ??? си влегол да видиш како се работи и како се понашаат со вработените ??? то вака кажими ме интересира само ,гледаш нешто освен сител ??? ИСПРАН МОЗОК !!!!! мисли малце , сакаш да ти кажам дека спрема вработените се понашаат како стока ?? како мифки последни ??? сакаш да ти кажам дека кога има германци во фабриката на вработените му е "кажано" ако некој ве праша дали знајте англиски да кажите НЕ !! сакаш да ти кажам и документ 6000 денари плата за цел месец со боловање од 10 дена НЕПРИЗНАТО ? ТИКВАР ЕДЕН !!! СВЕСТИСЕ , УКЛУЧИГО МОЗОКО И НЕ МЕ ЦИТИРАЈ ПОЈЧЕ ЖИТИ СЕ!!! ОД ВАКВИ КАКО ТЕБЕ ДРЖАВАВА У КУРАЦ ЗАМИНА!!!


ФАЛА ЧАО !
И тоа шо сме последна дупка на кавалот треба да го натераме некој да дава поголеми плати од пазарните? Мене некој да ме натера за некому да направам нешто со сила, ќе си ги соберам парталите и ќе си одам. јас не знам оти со вакви шупаци нашле да се расправаат овие од Дрексел. Абе оди инвестирај у некоја африканска држава, ќе работат и „а“ нема да кажат.

Тоа шо сме последната дупка на кавалот е оти имаме многу закони и редови, оти имаме многу регулативи. Пазарот сам си се регулира најчесто.

А некако познат си ми ти мене по муабетот. Бриф прашање: се избања или уште ти е мрсна главата? :D
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.048
Поени од реакции
6.655
poarno da gi nemase investiciite,taka mnogu poveke luge/rabotnici ke si go baraa chareto kade navistina se zarabotuvaat pari,a vlozeniot trud se isplaka - na Zapad ...... vaka ostanale ovde da gubat vreme mislejki i nadevajki se deka ke protece ednas med i mleko i za narodot ovde..........
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.179
poarno da gi nemase investiciite,taka mnogu poveke luge/rabotnici ke si go baraa chareto kade navistina se zarabotuvaat pari,a vlozeniot trud se isplaka - na Zapad ...... vaka ostanale ovde da gubat vreme mislejki i nadevajki se deka ke protece ednas med i mleko i za narodot ovde..........
Сега и ти шо муабет кажа. Како некој со сила да не држи. Тие што наумиле да одат на запад, исток, север и југ ке одат без разлика дали тука има или нема вакви или такви инвестиции, а тоа дека ради Дрекслмајер или Кормебрг или некоја друга седат се приказни за мали деца. Тие ке седат тука и со нив и без нив. Само што тогаш муабетот би бил малце изменет. Тогаш ке кукаат како нема инвестиции, каде се инвестициите и нешто во тој смисол.Најверојатно и да земаме 1000 евра просечна плата пак ке се кука како за истата таа работа на запад се зема 2000. Кога ке видиш не е до иснвестициите и дали ги има или нема, не е до платата туку е до менталитетот најверојатно. Проблемот е што некој очигледно неможе да се помири со реалноста дека некаде на планеттата некој секогаш ќе зема поголема плата од тебе, ќе има поубав стандард и подобар живот.
Сите комплет да не преселат во Швајцарија пак ке се најди некој кој ке речи дека во пример Норвешка е подобро, како таму е вака или така и дека тој некој тука не е доволно платен. После и таму сите комплет да не преселат пак ке се најди нешто што не штима и дека на друго место би било подобро и така се во круг.
 
C

cige

Гостин
@UpaDown те гледам нешто брат економија ми филозофираш , ДДВ , 40 посто невработени , реферати гледам си пишал а уствари појма немаш , мислиш дека си некој паметен вака со реферативе шо ги пишуваш и стручно нешто шо се изразуваш ? ова шо со 20 души се расправаш мислиш дека си паметен ? без навреда тенџере невидено си , појма од живото немаш , и предходно таму ти пишав!!!!

Народов нема леб да јади , последна дупка сме ти ми кажуваш овде економии кур се треси во ладна вода, чукнија таја тиквата шо ја носиш на раменици , имаш некој во дрекслер ??? си влегол да видиш како се работи и како се понашаат со вработените ??? то вака кажими ме интересира само ,гледаш нешто освен сител ??? ИСПРАН МОЗОК !!!!! мисли малце , сакаш да ти кажам дека спрема вработените се понашаат како стока ?? како мифки последни ??? сакаш да ти кажам дека кога има германци во фабриката на вработените му е "кажано" ако некој ве праша дали знајте англиски да кажите НЕ !! сакаш да ти кажам и документ 6000 денари плата за цел месец со боловање од 10 дена НЕПРИЗНАТО ? ТИКВАР ЕДЕН !!! СВЕСТИСЕ , УКЛУЧИГО МОЗОКО И НЕ МЕ ЦИТИРАЈ ПОЈЧЕ ЖИТИ СЕ!!! ОД ВАКВИ КАКО ТЕБЕ ДРЖАВАВА У КУРАЦ ЗАМИНА!!!


ФАЛА ЧАО !
кој си ти на некој да му наредиш колкава плата да дава?
 
П

Пепси_

Гостин
@UpaDown
дрн дрн дрн дрн

се понашаат како стока ?? како мифки последни ???

!
секаде така се понашат замини си од работа.



Слушнав дека од август и ќе испуштеле по дома на 70 % плата немале порачки ? :icon_lol:
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
poarno da gi nemase investiciite,taka mnogu poveke luge/rabotnici ke si go baraa chareto kade navistina se zarabotuvaat pari,a vlozeniot trud se isplaka - na Zapad ...... vaka ostanale ovde da gubat vreme mislejki i nadevajki se deka ke protece ednas med i mleko i za narodot ovde..........
Med i mleko nema vekje nikade za opst rabotnik. Toa vie ne moze da si go docarate vo toa lejkite na ramenjata.
 
Последно уредено:

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Или најдобро е да пробате сами да работите ќе знаете како е нема чекање некој друг да ве вработи ем карактерот ќе го појачате ем ќе имате пари у џеб .

Се што е туѓа понуда може да не биде арно.
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
Или најдобро е да пробате сами да работите ќе знаете како е нема чекање некој друг да ве вработи ем карактерот ќе го појачате ем ќе имате пари у џеб .

Се што е туѓа понуда може да не биде арно.
Да, ама кај имаат муда да инвестираат и да не знаат дали овој месец ќе бидат у профит, или па дали тие нешто пари шо ќе ги инвестираат може да ги изгубат. Затоа ќе дркаме на тоа да ги национализираат фабриките, и работниците да ја управуваат, а работниците шуто и рогато, врска немаат од животот, повеќето од нив.
so se macis da komentiras,ne znaeme kolku se plateni satnicite na Zapad i deka minimalec mesecen tuka e edna dnevnica tamu
http://www.numbeo.com/cost-of-living/country_result.jsp?country=Germany

А трошоците се овие.

Имаш слушнато шо значи стандард?

У просек годишната плата за работник у фабрика у Германија е 22.000 евра. Тоа се по 1.800 евра месечно.
Маж + жена + две деца. Месечна плата 3.600 евра.
Трошоци сигурно над 3.000 евра.

Ама има едно нешто, оди и работи. Крв ќе мочаш првите месеци сигурно. Оти нема седење на картони како у ДрекселМајер. Некни еден тип шо живее у Германија ми кажа кој е зборот со кој се опишува македонскиот работник у Германија. Алкаџија. Тоа е некој шо по цел ден си го дрви и се лула на алки. Менталитетот е тој, другарче.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.048
Поени од реакции
6.655
ма немој,кој шо заминал одовде - не се вратил,направил куќа,има најмалку еден НОВ автомобил,има оформено фамилија одамна,иди скоро секое лето овде седи барем месец дена (потоа којзнае каде ја крши главата низ европа,ако се помлади)при што троши време за пат,пари за престој овде,фрла по нешто ситно на роднините итн итн......ако се прави тоа со АЛКАЊЕ што се прави со РАБОТА ?!

не ми кажувај за стандардот аман ќе ти се смеат луѓето,имаш голем избор од најефтино до најскапо,најбитно е што имаш пари да потрошиш за било што ти е потребно.
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
ма немој,кој шо заминал одовде - не се вратил,направил куќа,има најмалку еден НОВ автомобил,има оформено фамилија одамна,иди скоро секое лето овде седи барем месец дена (потоа којзнае каде ја крши главата низ европа,ако се помлади)при што троши време за пат,пари за престој овде,фрла по нешто ситно на роднините итн итн......ако се прави тоа со АЛКАЊЕ што се прави со РАБОТА ?!

не ми кажувај за стандардот аман ќе ти се смеат луѓето,имаш голем избор од најефтино до најскапо,најбитно е што имаш пари да потрошиш за било што ти е потребно.
Да бе, го има.
Оти не одиш у странство?

Или и таму ќе ти е многу тешко да си работник? Оти се работи. Крв се моча.

Германија има направено двапати повеќе коли од САД. Шо мислиш, со седење ли ги имаат направено? Работат, ама рааааботат, нема стоп, нема крај. Работат. Вас ви е проблемот да работите у Македонија.
И btw, Германија нема минималец. Да не те лажат.

П.С. Ако минимална плата е позитивна ствар, оти у Македонија минималецот не е 30.000 денари? Или и позади тоа има некоја теорија на заговор?
Оваа недела на репертоарот на заговори:
- Дали богатите заговараат против Дрти Хери и Лурц за да не можат да купат фабрики?
- Дали богатите заговараат против тоа Лурц и Хери да не можат да си ги изгледаат децата?
- Или пак, можеби заговараат политичарите заедно со ХААРП да не му се погоди земјоделието на Дрти Хери?
- Или пак, чекај, заговараат да не може Лурц со копање дупки да си ги рани децата?
- Не, чекај, оваа недела на репертоарот на теории на заговори, дали Лет3 ќе може со џаболебарење да си ги изгледа децата, и делузорно размислување оти е добро ситуиран господин?

Дај бе не се заебавајте.

У Македонија не ја бива. Македонија е онака, дну дна, ама решението на таквиот хаос не е у Југославија и копнеење по неа. Решението е у истото решение кое ја има направено Германија да биде рај на земјата. И Швајцарија. И сите јаки држави. И не, тие држави не се јаки оти некои фирми и богаташи инвестирале во нив. Јаки се оти има добра бизнис клима, со минимални закони, и затоа богаташите имаат мерак да инвестираат во неа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom