Домашни светла со потенциометар

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Ова што јас го имам првенствено беше наменето за лед траки во боја и демек како вака на сликата да си играш со боите. Е сега пошто мене не ми требаше за да си играм со боите, го монтирав да наместо посебна боја да уклучваш посебна трака и така да контролирам од каде да ми иди светлото и со која јачина или сите заедно.
јас нешто вакво имам во план да напраам


или


но без опција за light show, со даљинсково добро би се вклопило :) без многу многу прекидачи по ѕидовите :)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.765
Поени од реакции
21.161
јас нешто вакво имам во план да напраам



но без опција за light show, со даљинсково добро би се вклопило :) без многу многу прекидачи по ѕидовите :)
Сега ако планираш собата како бар или кафич да ја средуваш тоа е едно инаку шознам не ми е нешто по кеф.
Кај мене е слично на ова изведено( мислам на светлото позади креветот)


и другата трака ми е на таванот над прозорот ама не директна светлина од лед диодите ( да се гледаат ) туку како да кажам индиректно ја осветлуваат собата. За третата трака уште и немам најдено место :).
 
Член од
28 јули 2012
Мислења
106
Поени од реакции
62
Само еден совет да не купувате потенциометри од Металка Мајур,за да не си ги фрлате парите за џабе,цена висока а квалитет ептен низок.
 
Член од
9 април 2011
Мислења
810
Поени од реакции
1.043
Ме интересира, само таков прекинувач требаили се купува или треба да се купуваат нз, посебни светилки?, кабли, да се вградува нешто во лустерот????
 
Член од
28 јули 2012
Мислења
106
Поени од реакции
62
Ме интересира, само таков прекинувач требаили се купува или треба да се купуваат нз, посебни светилки?, кабли, да се вградува нешто во лустерот????
Сакаш да приклучиш на обична сијалица ?
 
Член од
28 јули 2012
Мислења
106
Поени од реакции
62
Може и на обичните сијалици само треба при купување да си прашате,може некој само да се наменети за халогени сијалици.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.626
Поени од реакции
14.398
Може ли некој на Wikimapia да ми означи на мапа каде е точно Електроелемент?
 
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Прееска монтирав таков потенциометар како на првата слика, ама не работи.... Има врска каде е уклучена масата, а каде напонот? Нешто како + или - на потенциометарот? Мада не е назначено...
 
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Не работел на штедливи сијалици, па земав обичен прекинувач :)

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom