Доказ за работно искуство (компјутерска листа од ФПИО) на следната адреса:

Член од
18 март 2011
Мислења
60
Поени од реакции
12
Дали некој знае како може да се извади оваа компјутерска листа некој има искуство ?
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.608
Мислиш листа колку стаж и каде имаш ?
Појди во пензиско, потполнуваш еден лист кој ти го даваат таму , пишуваш име презиме, и матичен и одиш му го даваш на тоа службениците. Чекаш 3 минути и ти печатат листата со потпис и печат дека е валидна за да можеш да ја поднесеш каде што имаш потреба. Инаку и да има било каква листа на интернет таа само за тебе може да биде, никаков доказ во никакви документи ако не е заверена со печат од пиом.
 
Член од
18 март 2011
Мислења
60
Поени од реакции
12
Во ред но доколку е извадена од интернет од некоја релевантна страна како print screen би имала важност. Мене токму и тоа ми треба поради недостиг на време за шалтери.... сепак фала ти мн :)
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
А како ќе докажиш дека тој screenshot не е едитиран во photoshop ?
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Мислиш листа колку стаж и каде имаш ?
Појди во пензиско, потполнуваш еден лист кој ти го даваат таму , пишуваш име презиме, и матичен и одиш му го даваш на тоа службениците. Чекаш 3 минути и ти печатат листата со потпис и печат дека е валидна за да можеш да ја поднесеш каде што имаш потреба. Инаку и да има било каква листа на интернет таа само за тебе може да биде, никаков доказ во никакви документи ако не е заверена со печат од пиом.
Напротив се оди само со лична идификација во случајов лична карта/пасош го предаваш на шалтер 13 ( за Скопје ) Ти вади документ кој само го потпишуваш одиш на шалтер 11 ( за Скопје ) и ти даваат листа со твојот стаж и тоа е тоа целата работа трае некои 10 мин. најмногу :)

Marvin
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.335
Поени од реакции
4.924
А како ќе докажиш дека тој screenshot не е едитиран во photoshop ?
Na onsova na Photoshop sum zavrsil izles od drzavava...Falsifikuvanje pecati.....Mislam ako odime do tie krajnosti za validno - nevalidno. Nebare staen pecat na dokument e svetinja!!!

Likot bara crno na belo da ima za da posoci. Sigurno ne go baraat vo CIA

Marvin i ostali shalterdzii

https://www.avrm.gov.mk/avrm.public.web/Default.aspx

Napravete si account ...Sistemot ke ve pronajde po EMBG i ke vi dade pristap do vasiot licen profil.
Tamu gi imate izlistano site Poranesni Vrabotuvanja i Tekovnoto Vrabotuvanje
Imate datumi od i do koga ste bile prijaveni, pricinata za otkaz i slicno...
Soliden uvid na vaseto rabotno portfolio.
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
кога ваѓав ваква листа ми рекоа дека системот може да извади само до Нова Година, без овие месеци од Нова Година навака ... за другите месеци можел да извади само ако дадеш отказ, се отпишеш ... каков е тој нивни систем, се чудам ...
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
666
Поени од реакции
134
Имам едно прашање ако можи некој да ми одговори. Татко ми порано работел во повеќе фирми, и си имал книшка каде што му го запишувале стажот. Последно работел 81-ва година во ОЗТ Обнова или нешто слично, не се сеќава на точното име. Книшката му останала во фирмата кога си заминал. После 6 години ја побарал и му кажале дека не е таму, т.е. изгубена е. После тоа извадил нова книшка, и таа ја имаме и денеска дома, пишува каде и колку работел. Прашањето е каде можи да се провери колку години стаж има, почнувајќи од 74-та година, тогаш прв пат се вработил. Која е процедурата, дали долго трае? Фала однапред :D
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.608
Со лична карта во пензиско. Е сега не знам од кој град си ама овде во Прилеп лани јас кога проверувам таму на врата на еден рафт има едни листови како барања. Демек да знаат што сработиле. Потполнуваш име презиме, матичен и се потпишуваш. Му го даваш на тој таму некој и почекуваш. Ти дава цела листа по години од кој до кој датум си бил осигуран и во која фирма. на крај вкупен збир на стаж и маваат печат и потпис за да се знае дека е официјален. Процесот беше бесплатен е сега како ќе се со време не знам, овде чекав 15 мин пред врата, проверуваа дали е се во ред зошто имаа некој проблем не се им работеше системот им беше побркан, јас роден 82-ра им даваше дека работам од 85-та па се збунија нешто хахаха
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
666
Поени од реакции
134
Од Крушево сум, и провери тука пред некое време, ама му рекоа дека нема ништо. Татко ми е сигурен дека мора да има зошто во работничката книшка што ја изгубил му пишувало дека работел сите тие години. Дали во Скопје има некој архив каде што можат да се видат тие работи подетално? Не верувам дека овие овде ја кажуваат вистината, или можеби ги мрзи да бараат подетално........
 
Член од
5 август 2008
Мислења
557
Поени од реакции
180
Значи вака. Треба да се регистрирате на https://www.avrm.gov.mk/avrm.public.web/ . Откако ќе се регистрирате, во полето работни места има податоци за вработувањето.

Ако ви треба листата за да поднесете некакво барање, апликација или сл. најверојатно е дека ќе треба да биде оригинал, односно ќе треба да се отиде во АВРМ лично и на шалтер ќе ви ја испечатат листата на која ќе има и печат од АВРМ.

А за проверка едноставно регистрирајте се на линкот погоре.
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
666
Поени од реакции
134
Регистриран сум, ама не ми дава стаж пред 2001 година, а сигурен сум дека го има. Затоа прашав дали има некаков Архив каде можи да се видат тие вработувања од поодамна.
 

ION

Член од
27 јули 2011
Мислења
460
Поени од реакции
836
Во АВРМ се добива информација за работниот стаж а во ПИОМ за пензискиот стаж (колку се платени придонесите).
Во Државниот архив на РМ може ова:

“2. ИЗДАВАЊЕ ДОКУМЕНТИ ЗА РАБОТЕН СТАЖ

ОПИС НА УСЛУГАТА

Издавање на уверенија и/или заверени копии од документацијата која го потврдува работниот стаж на барателот


ШТО Е УВЕРЕНИЕ?

Уверение, согласно Законот за општа управна постапка е секој пишан документ, со кој се потврдува одреден факт кој е од битно влијание за остварување на некое право или обврска на граѓаните или правните лица


ШТО Е ЗАВЕРЕНА КОПИЈА?

Заверена копија од оригинална документација е репродуцирана архивска граѓа (документација), којапо барањата од областа на работењето и работните односи се издава исклучиво како заверен документ потпечатен со штембил, два потписа, печат и деловоден број.


ШТО ВРШИ ДРЖАВНИОТ АРХИВ?

Во Државниот архив на Република Македонија, во помал обем, постојат и разни видови документи за остварување одредени права од областа на пензиското и инвалидско осигурување, кои се донесени согласно нивната надлежност од различни органи и организации по пртестанокот со работа и тоа:


  • - Платни списоци (исплатни листи);
  • - Работни картони;
  • - Обрасци М1, M2, М4, М8 и сл.

Државниот архив врши увид во постоечката документација и фактите наведени од неа ги издава во вид на:


  • - Уверение, кое се потврдува со потпис и печат и
  • - Заверена копија, која се потврдува со штембил, два потписа, печат и деловоден број.“
http://www.arhiv.gov.mk/
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
666
Поени од реакции
134
Во АВРМ се добива информација за работниот стаж а во ПИОМ за пензискиот стаж (колку се платени придонесите).
Во Државниот архив на РМ може ова:

“2. ИЗДАВАЊЕ ДОКУМЕНТИ ЗА РАБОТЕН СТАЖ

ОПИС НА УСЛУГАТА

Издавање на уверенија и/или заверени копии од документацијата која го потврдува работниот стаж на барателот

ШТО Е УВЕРЕНИЕ?

Уверение, согласно Законот за општа управна постапка е секој пишан документ, со кој се потврдува одреден факт кој е од битно влијание за остварување на некое право или обврска на граѓаните или правните лица

ШТО Е ЗАВЕРЕНА КОПИЈА?

Заверена копија од оригинална документација е репродуцирана архивска граѓа (документација), којапо барањата од областа на работењето и работните односи се издава исклучиво како заверен документ потпечатен со штембил, два потписа, печат и деловоден број.

ШТО ВРШИ ДРЖАВНИОТ АРХИВ?

Во Државниот архив на Република Македонија, во помал обем, постојат и разни видови документи за остварување одредени права од областа на пензиското и инвалидско осигурување, кои се донесени согласно нивната надлежност од различни органи и организации по пртестанокот со работа и тоа:

  • - Платни списоци (исплатни листи);
  • - Работни картони;
  • - Обрасци М1, M2, М4, М8 и сл.

Државниот архив врши увид во постоечката документација и фактите наведени од неа ги издава во вид на:

  • - Уверение, кое се потврдува со потпис и печат и
  • - Заверена копија, која се потврдува со штембил, два потписа, печат и деловоден број.“
http://www.arhiv.gov.mk/
Фала за информацијата, дефинитивно ќе треба да го посети Архивот.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
A што ако во меѓувреме е сменат ЕМБГ?
дали се ажурирани податоците и собрани сите и по стар и по нов број?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom