Докажете дека Бог не постои!

Статус
Затворена за нови мислења.

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.825
Поени од реакции
5.934
Gravitacijata e fakt koj site go znaeme i gledame i koj moze vednas da se dokaze, za razlika od evolucijata.
Баш тоа ти го кажувам. Еволуцијата е факт кој може да се докаже. Тоа што ти не веруваш во доказот, не значи дека можеш да го негираш истиот. ;)
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Ne mi ja sfakjate poentata, kako prvo ne izmisliv jas deka evolucijata ne e dokazana, dostapno e za site da proverat informacii kolku e dokazana so fakti a kolku se sveduva na pretpostavki, deka ima slicni geni, dnk, slicni osobenosti od eden vid vo drug i potoa vrz osnova na toa se pretpostavuva deka toj vid "evouliral" vo ovoj ili onoj ali pazi momentot e deka se pretpostavuva nemozes da go sledis toj proces i nemoze da bide fakt, nema fakti za ovaa "teorija" tuku samo pretpostavki, a mojata poenta bese da konstatiram deka sepak pogolem del od ateistite gi sveduvaat svoite ubeduvanja na slepa verba a ne na konkreten dokaz.
Прочитај го постот, ти допишав пример за еволуција у тек од 26 години.
Еве ти уше еден, два.
http://evolution.berkeley.edu/evolibrary/news/100201_speciation
 
Член од
25 јуни 2015
Мислења
462
Поени од реакции
416
Еволуцијата е адаптација.
Еве како да ја следиш еволуцијата.
https://en.wikipedia.org/wiki/Punctuated_equilibrium
Најпознат пример за ова се едни пржојки кои си живееле на една страна од некој гребен. И така пржојките си живееле, си живееле, си живееле кога еден ден дошол бранот и однел дел од пржојките на другата страна од гребенот.
Поради промена на адреса, пржојките морале брзо да еволуираат за да преживеат и се десило таква скоковита адаптација.
Друг пример, е еден чичко кој 26 години од својот живот наместо на секс, дрога и роќенрол го потрошил на гледање бактерии во фрижидер.
И гледал, гледал, гледал чичкото во бактериите, прошле 50.000 генерации бактерии, значи дедо бактерија, тато бактерија итн.
После негде 20.000 дедовци е. коли, имало 45 мутации.
После 30.000 генерации, дел од жителите на градот (да, изградиле и град) на Е. коли почнале да користат различна јаглеродна молекула во растворот како бензин за нивните автомобили.
И така Е. Коли продолжија да живеат во градот бактериите happily ever after.
Vo sto evoulirala bakterijata? Vo druga bakterija? Toa za tebe e evolucija? Vo sto evoulirale przojkite?xD
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Vo sto evoulirala bakterijata? Vo druga bakterija? Toa za tebe e evolucija? Vo sto evoulirale przojkite?
Друг вид пржојки. Друг вид бактерија. Еволуирале доволно за да не се сметаат за истиот вид.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Vo sto evoulirala bakterijata? Vo druga bakterija? Toa za tebe e evolucija? Vo sto evoulirale przojkite?xD
Cim zapna protiv evolucijata...sto e tvojot stav? Koj go sozdal zivotot?




Italian Wall Lizards



In 1971, ten Italian wall lizards (Podarcis sicula) were introduced to the island of Pod Mrčaru from a neighboring island. The lizards were left for decades, and compared to the colony from which they were taken. The wall lizards on Pod Mrčaru, having passed through a tiny genetic bottleneck, were found to have thrived and adapted to their new island. They were found to have shifted from a mainly insectivorous diet to one heavy in vegetation. This diet change seems to have driven dramatic changes in the lizards. The head of the Pod Mrčaru lizards is larger, and has a far greater bite force. These are key adaptations for dealing with chewing leaves. The most exciting sign of evolution is the development of cecal valves, muscles used to separate portions of the intestine. These serve to slow the passage of food through the intestine and give time for the bacteria in the gut to breakdown the plant matter for absorption. This is an entirely novel development in the Italian wall lizard, and a major adaptation.
 
Член од
25 јуни 2015
Мислења
462
Поени од реакции
416
Друг вид пржојки. Друг вид бактерија. Еволуирале доволно за да не се сметаат за истиот вид.
Hahah ama sto sega treba da pocneme od pocetok da definirame evolucija? Zborime neli za tvrdenjeto na Darvin za prirodna selekcija od eden vid vo drug a ne od edna bakterija vo druga samo so poinakvi osobenosti, toa ti e isto kako da kazes deka si evoulirana verzija od tatko ti ili dedo ti a ustvari pripagjate na ist vid (covek) humans ili kako i da e ..
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.825
Поени од реакции
5.934
Hahah ama sto sega treba da pocneme od pocetok da definirame evolucija? Zborime neli za tvrdenjeto na Darvin za prirodna selekcija od eden vid vo drug a ne od edna bakterija vo druga samo so poinakvi osobenosti, toa ti e isto kako da kazes deka si evoulirana verzija od tatko ti ili dedo ti a ustvari pripagjate na ist vid (covek) humans ili kako i da e ..
Природната селекција ти е опишана во видеото кое го прикачив. Таа е таа која трае долго и не можеш, процесот да го гледаш буквално, со голо око. Одговорот за истата се крие во гените. Па така е докажано дека 50 проценти идентични гени делиш со бананата. Или со други зборови, секоја банана која ја јадеш, е всушност твоја далечна роднина.
 
Член од
25 јуни 2015
Мислења
462
Поени од реакции
416
Ama toa zboram jas deka nemozes da dokazes nesto koe se odviva ili se smeta deka se odviva tolku dolg period, pretpostavka e deka delime mnogu slicni osobenosti so majmunite posebno dnk rh faktor i uste mnogu drugi no pazi momentot e deka e pretpostavka poradi golemiot broj na slicnosti i vrz tie pretpostavki i hipotezi e definarana evolucijata a ne spored fakti, a poentata na debatava mene mi bese kako eden ateist kako tolkav skeptik lesno ja prifakja ovaa teorija samo zatoa sto e vo doment na naukata a ne deka ja ima sfateno deka vsusnost ne e bazirana na fakti i sepak se zasnova na slepa verba vo ovoj slucaj verba vo naucnicite koi kazale deka e taka a ne dokazale.

Ako ti smetas deka e dokaz toa deka bananata e tvoja dalecna rodnina a ne samo pretpostavka radi slicnite geni togas eve ne znam neka ti bide..
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Hahah ama sto sega treba da pocneme od pocetok da definirame evolucija? Zborime neli za tvrdenjeto na Darvin za prirodna selekcija od eden vid vo drug a ne od edna bakterija vo druga samo so poinakvi osobenosti, toa ti e isto kako da kazes deka si evoulirana verzija od tatko ti ili dedo ti a ustvari pripagjate na ist vid (covek) humans ili kako i da e ..
Greska definicja imas ti za adaptacija i revolucija...Zemi go primerot pogore so gusterot....Adaptacijata e koga guserot individulano gi prima novite promeni vo ovoj slucaj zgolemena glava,griz i razvivanje na novi creva... koga ovoa osobina\adaptacija ke stane primarna i negoviot rod ke moze da opstane samo so ovaa adaptacija togas se raga nov vid na guster razlicen od stariot - evolucija !
 
Т

Триптико

Гостин
@mackica92 ти знаеш што значи зборот ЕВОЛУЦИЈА?!? Еволуција од еден вид во друг? Седи НУЛА! И запали тоа дипломите што ги имаш. Не ти вредат.
Дополнето: следење на еволуција како што сакаш ти, може на два начина:
- Забрзај го времето
- Набљудувај од страна

И двете не можеш да ги направиш, посебно второто. И ти си дел од самата еволуција што се случува и во моментот додека го пишувам ова, а ти го читаш. Какво ти е тоа "еволуирање од еден вид во друг"? Од еден вид на бактерија во друг вид на бактерија, не постои. Бактеријата и видот се тие, истите...но карактеристиките на еволуираната (или по твое новиот вид) се минимално променети. Ако "набљудуваме" на долг рок (илјада, милион години...) тие промени, поделени на периоди (мора да ги имаш за да споредуваш) повторно ќе бидат мали. А, ако ми кажеш дека на сам почеток било едно, па после милион годино е друго, тоа е сумарно гледање на една иста појава.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
25 јуни 2015
Мислења
462
Поени од реакции
416
Triptiko namesto da delis oceni mozes da bides i poproduktiven da receme i da dades nekoe logicno objasnuvanje na tezata sto ja zastapuvas.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Kaj e dokazot? Statement deka evolucijata e fakt bez dokaz? Kazi konkreten primer kade ti ja gledas?
Flavobacterium е бактерија која еволуирала така што се приспособила како храна да конзумира најлон. Најлонот е вештачки материјал, создаден од човекот во 1935-та, пред 1935-та најлон не постоел, а бактеријава се храни исклучиво со најлон. Ако еволуцијата не постои, и ако сите живи суштества се создадени одеднаш, дали тогаш бактеријава била на 8000 годишен пост?
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.707
Поени од реакции
7.840
Hahah ama sto sega treba da pocneme od pocetok da definirame evolucija? Zborime neli za tvrdenjeto na Darvin za prirodna selekcija od eden vid vo drug a ne od edna bakterija vo druga samo so poinakvi osobenosti, toa ti e isto kako da kazes deka si evoulirana verzija od tatko ti ili dedo ti a ustvari pripagjate na ist vid (covek) humans ili kako i da e ..
http://forum.kajgana.com/threads/Прашање-за-Христијанството-iii.66310/page-485#post-6801502

http://forum.kajgana.com/threads/Прашање-за-Христијанството-iii.66310/page-485#post-6801602

http://forum.kajgana.com/threads/Прашање-за-Христијанството-iii.66310/page-485#post-6801624
 
Последно уредено:
Т

Триптико

Гостин
Triptiko namesto da delis oceni mozes da bides i poproduktiven da receme i da dades nekoe logicno objasnuvanje na tezata sto ja zastapuvas.
Па ти го кажувам, а и сите други. Еволуцијата на оваа планета не е завршена. Зошто пронајдоците на луѓе од пред илјадници години се разликуваат од денешниот човек? Замисли ваква ситуација. Надвор, времето е 365 дена -20. Секој ден и тоа трае 1000 години. Луѓето се влакнести, јадат потешка храна за организмот да се бори со студот итн. До тука ок? Е сега, замисли дека после тој студ, во наредни 1000 год времето надвор е + 30. Луѓето јадат полесна храна, пијат повеќе течности, влакната на телото се намалуваат итн. Ова е тоа еволуирање. Не од еден вид човек во друг вид, туку истиот човек само со променети карактеристики. Годините и температурите се колку да има споредба, не се фаќај баш за нив во коментар. :)
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.825
Поени од реакции
5.934
Ama toa zboram jas deka nemozes da dokazes nesto koe se odviva ili se smeta deka se odviva tolku dolg period, pretpostavka e deka delime mnogu slicni osobenosti so majmunite posebno dnk rh faktor i uste mnogu drugi no pazi momentot e deka e pretpostavka poradi golemiot broj na slicnosti i vrz tie pretpostavki i hipotezi e definarana evolucijata a ne spored fakti, a poentata na debatava mene mi bese kako eden ateist kako tolkav skeptik lesno ja prifakja ovaa teorija samo zatoa sto e vo doment na naukata a ne deka ja ima sfateno deka vsusnost ne e bazirana na fakti i sepak se zasnova na slepa verba vo ovoj slucaj verba vo naucnicite koi kazale deka e taka a ne dokazale.

Ako ti smetas deka e dokaz toa deka bananata e tvoja dalecna rodnina a ne samo pretpostavka radi slicnite geni togas eve ne znam neka ti bide..
Види, теоријата за еволуцијата не е докажана целосно, 100%, но исто така не се целосно докажани ни атомската теорија, теоријата на релативитетот, квантната теорија и други.
Но несомнено е дека Еволуцијата е факт, исто како што гравитацијата е факт, и ова мислење не ми е истресено од ракав, него е цитирано. Таа постоела, постои и ќе постои. И ние истите сме дел од неа и не можеме да ја сопреме, можеме само да ја модификуваме и изменуваме, да влијаеме на истата.

Бидејќи Теоријата на еволуција не е 100% докажана, ако во иднина се докаже дека некои делови од неа се погрешни, истата ќе биде променета, модификувана и прифатена како таква. Апсолутен доказ во науката не постои.
Баш поради ова повеќето атеисти ја подржуваат теоријата на еволуција, бидејќи е флексибилна, исто како и науката, додека религијата нуди само и само апсолутна вистина, која не може да се промени, оспори или модифицира.
Иронијата е, што делови од истата се веќе одамна оспорени и докажани како невистини, па можеш и самата да провериш колку пати е модификувана библијата/друга света книга и црквата го менува својот став, со што паѓа во вода апсолутната вистина.

Ова ќе биде воедно и моја последна реплика кон тебе. Ако се прашуваш дали сум атеист? Не сум, агностик сум.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom