Докажете дека Бог не постои!

Статус
Затворена за нови мислења.

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.825
Поени од реакции
5.934
Prilozuvas definiranje na evolucija a ne dokaz deka e tocna.
Приложувам доказ дека еволуцијата е факт и стварно се случила и сеуште се случува. Доказот за истата можеш да го најдеш, околу себе, било каде и да погледнеш во природата, од микроорганизми, до растенија, животни.
 
Член од
25 јуни 2015
Мислења
462
Поени од реакции
416
Kaj e dokazot? Statement deka evolucijata e fakt bez dokaz? Kazi konkreten primer kade ti ja gledas?
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.825
Поени од реакции
5.934
Аххх.. ова нема потреба да ти го поткрепувам со примери, затоа што за еволуцијата се учи уште во основно, но ете, очигледно некој не внимавал на часови.
Еволуцијата постоела, постои, и ќе продолжи да постои. Тоа е неминовен факт, докажан научно.

Впрочем и ти самата како единка допринесуваш за вршење на еволуција. Па така, кучето кое го имаш дома како миленик, изгледа така и ги има тие карактеристики поради човековиот фактор кој влијаел на неговата еволуција. Кучиња во природата не постоеле, човекот е тој кој ги направил.
Лубеницата пред неколку милијарди години, кога растела во природата тежела околу 100грама и содржела многу помалце шеќер, него ли денешната, на која сме влијаеле ние и може да тежи преку 10 кг.
Но, мислам дека ти овдека сакаш доказ за еволуција преку природна селекција. Таа е насекаде околу нас, а доказ за истата се процентот на гените што ги делиме со другите живи суштества на планетава. За да се едуцираш повеќе, би ти ја препорачал да ја погледнеш серијата
Cosmos: A Spacetime Odyssey или пак оригиналната серија, која иако е стара, е прекрасна,
Cosmos: A Personal Voyage, од која ти го приложувам ова интересно видео да видиш како течела еволуцијата.

П. С Ова видео се наоѓа, изразено преку слики и текст во учебниците по биологија, за основно училиште.




 
Член од
25 јуни 2015
Мислења
462
Поени од реакции
416
Znaci nemas dokaz a tvrdis deka e fakt, kako toa? Se ti e svedeno na pretpostavka, nesto sto se slucuva vo tolku dolg period nemoze da bide dokazano tuku ednostavno svedeno na verba na onie koi go definirale toa a koja defenicija se sveduva na pretpostavki t.e hipotezi a ne na fakti poradi samiot fakt sto evoluciskiot proces se smeta deka e tolku dolg sto nemozes da go sledis i da se uveris deka toa e taka.

Inaku ne sum sigurna koj povnimatelno gi sledel casovite po biologija koga mi velis deka mozam sekojdnevno da ja sledam evolucijata okolu mene sto moram da priznaam e smesen zaklucok za nekoj sto e ubeden vo znacenjeto na ovaa teorija i tvrdi deka dobro ja poznava.[DOUBLEPOST=1439575604][/DOUBLEPOST]Kucinjata kako takvi se adaptirale a ne evoulirale zborime za evolucija od eden vid vo drug, a ne za adaptacija, sto e sosema rzlicna stvar, lubenicata kako ovosje se adaptira na uslovite (klimatski itn.) a ne evoulira vo drug vid na ovosje..
 
Последно уредено:

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Koja e razlikata pomegju veruvanje vo evolucija i vo odredeni natprirodni sili?

I dvete opcii nemaat vidlivi dokazi koi bi dokazale deka e vistina, i vo dvata slucai se raboti za verba, cisto ostaveno na verba a ne na dokaz. Po taa logika Bogot na "ateistite" e Charls Darvin, vsusnost oni mu veruvaat nemu iako ne se uverile licno vo toa so logicen vidliv dokaz

Da receme skeptik sum, sakam da mi dokazes deka evolucijata e tocna teorija. Imas dokaz? Nemas...(t.e ako imas konkreten dokaz koj bi mi go dokazal toa prilozi go) znaci evolucijata se sveduva isto taka na verba i nisto povekje.
Koi se vidilivi dokazi za tebe? Oni koi mozes da vidis so oko? Vozudh dishes a nemozes da go vidis!
Teorija i verba se razlicni raboti! Verbata vo hristijanski bogovi= dogma ne prifaka opiti dokazi ili bilo kakva korekciji! Teroiite se ispituvaat dokazuvaat i apgrejduvaat!

Ateisite ne veruvaat bo bozestva...toa avotmatski ne znaci deka ja podrzuvaat Darvinovata terorija....sekoj so svoi ubeduvanja! Nekoi veruvaat deka se vonzemjani!
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Znaci nemas dokaz a tvrdis deka e fakt, kako toa? Se ti e svedeno na pretpostavka, nesto sto se slucuva vo tolku dolg period nemoze da bide dokazano tuku ednostavno svedeno na verba na onie koi go definirale toa a koja defenicija se sveduva na pretpostavki t.e hipotezi a ne na fakti poradi samiot fakt sto evoluciskiot proces se smeta deka e tolku dolg sto nemozes da go sledis i da se uveris deka toa e taka.

Inaku ne sum sigurna koj povnimatelno gi sledel casovite po biologija koga mi velis deka mozam sekojdnevno da ja sledam evolucijata okolu mene sto moram da priznaam e smesen zaklucok za nekoj sto e ubeden vo znacenjeto na ovaa teorija i tvrdi deka dobro ja poznava.[DOUBLEPOST=1439575604][/DOUBLEPOST]Kucinjata kako takvi se adaptirale a ne evoulirale zborime za evolucija od eden vid vo drug, a ne za adaptacija, sto e sosema rzlicna stvar, lubenicata kako ovosje se adaptira na uslovite (klimatski itn.) a ne evoulira vo drug vid na ovosje..
Еволуцијата е адаптација.
Еве како да ја следиш еволуцијата.
https://en.wikipedia.org/wiki/Punctuated_equilibrium
Најпознат пример за ова се едни пржојки кои си живееле на една страна од некој гребен. И така пржојките си живееле, си живееле, си живееле кога еден ден дошол бранот и однел дел од пржојките на другата страна од гребенот.
Поради промена на адреса, пржојките морале брзо да еволуираат за да преживеат и се десило таква скоковита адаптација.
Друг пример, е еден чичко кој 26 години од својот живот наместо на секс, дрога и роќенрол го потрошил на гледање бактерии во фрижидер.
И гледал, гледал, гледал чичкото во бактериите, прошле 50.000 генерации бактерии, значи дедо бактерија, тато бактерија итн.
После негде 20.000 дедовци е. коли, имало 45 мутации.
После 30.000 генерации, дел од жителите на градот (да, изградиле и град) на Е. коли почнале да користат различна јаглеродна молекула во растворот како бензин за нивните автомобили.
И така Е. Коли продолжија да живеат во градот бактериите happily ever after.
 
Последно уредено:

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Kucinjata kako takvi se adaptirale a ne evoulirale zborime za evolucija od eden vid vo drug, a ne za adaptacija, sto e sosema rzlicna stvar, lubenicata kako ovosje se adaptira na uslovite (klimatski itn.) a ne evoulira vo drug vid na ovosje..
Evolucijata e mnogu mnogu baven process milioni godini.... Neznam kakvi fakti baras ti? Adaptacijata (indvidualna) e sostaven del od evolucijta.
 
Последно уредено:

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.825
Поени од реакции
5.934
Znaci nemas dokaz a tvrdis deka e fakt, kako toa? Se ti e svedeno na pretpostavka, nesto sto se slucuva vo tolku dolg period nemoze da bide dokazano tuku ednostavno svedeno na verba na onie koi go definirale toa a koja defenicija se sveduva na pretpostavki t.e hipotezi a ne na fakti poradi samiot fakt sto evoluciskiot proces se smeta deka e tolku dolg sto nemozes da go sledis i da se uveris deka toa e taka.

Inaku ne sum sigurna koj povnimatelno gi sledel casovite po biologija koga mi velis deka mozam sekojdnevno da ja sledam evolucijata okolu mene sto moram da priznaam e smesen zaklucok za nekoj sto e ubeden vo znacenjeto na ovaa teorija i tvrdi deka dobro ja poznava.[DOUBLEPOST=1439575604][/DOUBLEPOST]Kucinjata kako takvi se adaptirale a ne evoulirale zborime za evolucija od eden vid vo drug, a ne za adaptacija, sto e sosema rzlicna stvar, lubenicata kako ovosje se adaptira na uslovite (klimatski itn.) a ne evoulira vo drug vid na ovosje..
Работата е што не се сведува на претпоставка туку научно е докажано и поткрепено со факти, истите ги изнесов уште во мојата прва реплика кон тебе, каде во самата дефиниција за еволуција, зборот "факт" e напишан неколку пати. Ти посочив и серии кои би ти го објасниле тоа на најпрост можен начин да го сватиш, кога веќе не си го сватила во основно.
Исто како што е научно докажано дека постои гравитација, постои и еволуција. А дали ти во тоа веруваш или го оспоруваш, е најмалце битно. Следен пат кога ќе ти падне цигла на глава, можеш да кажеш дека е тоа затоа што бог така сакал, но факт е дека паднала поради гравитацијата, истото е и со еволуцијата.

Кучиња не постоеле како вид, тие еволуирале со помош на човечката селекција, пред тоа биле волци.
 
Член од
25 јуни 2015
Мислења
462
Поени од реакции
416
Da, ne znaci deka site ateisti ja poddrzuvaat ovaa teorija no zboram generalno site likovi sto gi poznavam a i golem procen sto ne gi poznavam a se deklariraat kako ateisti, veruvaat vo evolucija, mene ustvari smesno mi e kaj niv sto veruvaat u toa a nemozat da go objasnat. Ne e nesto koe jas go otkriv pa eve se prosvetluvam nego vo samata definicija na evolucija e navedeno deka se raboti za hipotezi. I logicki e taka, tolku dolg vremenski period nemoze da se sledi[DOUBLEPOST=1439576541][/DOUBLEPOST]Samo te molim nemoj so smesni sporedbi kako gravitacija i evolucija...
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.825
Поени од реакции
5.934
Da, ne znaci deka site ateisti ja poddrzuvaat ovaa teorija no zboram generalno site likovi sto gi poznavam a i golem procen sto ne gi poznavam a se deklariraat kako ateisti, veruvaat vo evolucija, mene ustvari smesno mi e kaj niv sto veruvaat u toa a nemozat da go objasnat. Ne e nesto koe jas go otkriv pa eve se prosvetluvam nego vo samata definicija na evolucija e navedeno deka se raboti za hipotezi. I logicki e taka, tolku dolg vremenski period nemoze da se sledi[DOUBLEPOST=1439576541][/DOUBLEPOST]Samo te molim nemoj so smesni sporedbi kako gravitacija i evolucija...
Баш тоа сакав да го кажам, да веруваш или не веруваш во еволуција е исто како да веруваш или не веруваш во гравитација. Без разлика на твоето мислење, истата постоела, постои и ќе продолжи да постои. Истата е многу убаво објаснета, а прашањето е колку си ти задоволна од одговорот.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Da, ne znaci deka site ateisti ja poddrzuvaat ovaa teorija no zboram generalno site likovi sto gi poznavam a i golem procen sto ne gi poznavam a se deklariraat kako ateisti, veruvaat vo evolucija, mene ustvari smesno mi e kaj niv sto veruvaat u toa a nemozat da go objasnat. Ne e nesto koe jas go otkriv pa eve se prosvetluvam nego vo samata definicija na evolucija e navedeno deka se raboti za hipotezi. I logicki e taka, tolku dolg vremenski period nemoze da se sledi[DOUBLEPOST=1439576541][/DOUBLEPOST]Samo te molim nemoj so smesni sporedbi kako gravitacija i evolucija...
OK definiraj sto podrazbiras ti pod evolucija? Vidlivi dokazi nemoze da ima no Imas mnogu dokazi\fakti po internet za evolucija na vidovi...opiti,dnk rezultati,etc..!

Chimps, Humans 96 Percent the Same, Gene Study Finds

Scientists have sequenced the genome of the chimpanzee and found that humans are 96 percent similar to the great ape species.

"Darwin wasn't just provocative in saying that we descend from the apes—he didn't go far enough," said Frans de Waal, a primate scientist at Emory University in Atlanta, Georgia. "We are apes in every way, from our long arms and tailless bodies to our habits and temperament."
 
Член од
25 јуни 2015
Мислења
462
Поени од реакции
416
Evolucijata e adaptacija da, ali ne u toj slucaj i kontekst vo koj go citirav clenot pogore, za celosno da se dolovi poentata ubavo treba da se sledidebatata a ne odredeni delovi.

Kako moze da e isto veruvanjeto vo teorijata za evolucija so gravitacija? Gravitacijata e fakt koj site go znaeme i gledame i koj moze vednas da se dokaze, za razlika od evolucijata.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Evolucijata e adaptacija da, ali ne u toj slucaj i kontekst vo koj go citirav clenot pogore, za celosno da se dolovi poentata ubavo treba da se sledidebatata a ne odredeni delovi.

Kako moze da e isto veruvanjeto vo teorijata za evolucija so gravitacija? Gravitacijata e fakt koj site go znaeme i gledame i koj moze vednas da se dokaze, za razlika od evolucijata.
Го дополнив постот.
 
Член од
25 јуни 2015
Мислења
462
Поени од реакции
416
Ne mi ja sfakjate poentata, kako prvo ne izmisliv jas deka evolucijata ne e dokazana, dostapno e za site da proverat informacii kolku e dokazana so fakti a kolku se sveduva na pretpostavki, deka ima slicni geni, dnk, slicni osobenosti od eden vid vo drug i potoa vrz osnova na toa se pretpostavuva deka toj vid "evouliral" vo ovoj ili onoj ali pazi momentot e deka se pretpostavuva nemozes da go sledis toj proces i nemoze da bide fakt, nema fakti za ovaa "teorija" tuku samo pretpostavki, a mojata popoentu izlaganjevo bese da konstatiram deka sepak pogolem del od ateistite gi sveduvaat svoite ubeduvanja na slepa verba a ne na konkreten dokaz.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom