Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Добро брат, јас кажав, ти си кажа, сега чини си шо си знајш опрајте ја работата во новиов еон и ако е така поубо нека биде така макар и јас да не сум свесен за тоа. Ние брат, не се лути, ама ќе продолжиме ко досега, ако народот не не сака ни нас ни нашиот Бог нека не ни верува. На крај краева тој го има последниот збор. Ако дошло времето за фијаско на христијанството нека биде шо можам јас да спречам, иако мене искрено не ми изгледа ко да е така.
покојниот Исус уше пред 2000 години им ветил на тогашните луѓе дека ќе го видат неговото повторно враќање и како со себе го носи некакво царство небеско на земјата.
И ги излажа, не се врати, не го исполни ветеното
Поголемо фијаско од то нема
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.499
Поени од реакции
1.066
Што разбираш ти со твоето секташко толкување на христијанството? Ништо... а сепак потребни се такви ко тебе за да биде фијаското поголемо... множете се! :)
Со такви ко тебе православието добива нова димензија!

Не се занимавај со alf, твојот високосвештенски пристап ќе ти падне на глава.

Не знам ни зошто ете ова го правам, да разговарам со тебе, ама ајде уште еднаш, ќе болдирам делот што си го скокнал + прочитај ја целата “Еквинокс на Боговите“, не само тоа што јас дадов како извадок, не само осмо поглавје... Биди начитан момак :)

Но ете пак извадок, со здебелени букви она што е битното за да ти разбие маглите околу Исус, непрепознаениот Христос од страна на евреите...

Тоа е законот на Исус Христос, или подобро Гностичката традиција на која легендата за Христос е деградација, кој се обиде да подучува; но приближно секој збор што тој го кажал бил погрешно интерпретиран и искривен од неговите непријатели, посебно од оние кои се нарекувале негови ученици. Во секој случај Еонот не беше созреан за Законот на Слободата.“
- Еквинокс на Боговите, Глава VIII
Го прочитва пред да постирам, тотален духовен промашај на оној кој пробал да го присвои Исус со тој закон(за било кој Исус и да мислел).
Исус, како најголемо зло за човекот, ги намножува страдањата преку кои човек следејќи ги основите од неговото учење како што се: заврти го другиот образ, нека биде Божја волја а не моја ,кој нема направено грев нека го фрли првиот камен и слични ,и кои истрае во маките ,Исус се "раѓа" во човека.Така функционираат нештата во однос на Исус,матка-семе...живот.
Тие се основите на некаов закон кои Исус го проповедал,
Она што го прикажуваш како некаков закон од некој друг Исус, се чиста глупост.Можеби не сме во иста линијана размислување,ако зе тебе земскиот начин на спорведување на некоја духовност и како истата е прифатена од луѓето,дали некој додал или одземал од писмата,дали "стадата" следат нешто правилно или неправилно сето тоа го гледаш нанадвор од себеси, за мене е спротивно гледјќи навнатре и од тука ти кажувам дека термините на "прави што ти е волја и тоа нека биде целиот закон" е спротивен од самосебе содавање,односно не е тоа духовно семе преку кое може духот да се создаде повторно, повеќето познавајќи го како Исус.

Појасно ти е сега? Разбираш за кој Исус се зборува, дека не е оној од легендите на денештното христијанство? Или пак нејасно е...? Гностицизмот, е нешто многу опасно за православието!
Ти кој ученик следиш на Исус? :) Небитно, онака прашав...
Не следам ништо и никого,а ти што мислиш како голем великосвештеник,смртта "чекори" пред тебе или позади тебе?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Исус, како најголемо зло за човекот, ги намножува страдањата преку кои човек следејќи ги основите од неговото учење како што се: заврти го другиот образ, нека биде Божја волја а не моја ,кој нема направено грев нека го фрли првиот камен и слични ,и кои истрае во маките ,Исус се "раѓа" во човека.Така функционираат нештата во однос на Исус,матка-семе...живот.
Тие се основите на некаов закон кои Исус го проповедал,
Бираш тоа што ти одговара а го игнорираш делот од законот што вели - Не дојдов да донесам мир туку меч, затоа што дојдов да раздвојам татко од син, мајка од ќерка, брат од сестра, снаа од свекрва. И домашните да ви бидат непријатели.
Кој сака мајка и татко, син или ќерка повеќе од мене не е достоен за мене!
Кој не е со мене, против мене е.
Кој не собира тој растура.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.730
Поени од реакции
7.876
Бираш тоа што ти одговара а го игнорираш делот од законот што вели - Не дојдов да донесам мир туку меч, затоа што дојдов да раздвојам татко од син, мајка од ќерка, брат од сестра, снаа од свекрва. И домашните да ви бидат непријатели.
Кој сака мајка и татко, син или ќерка повеќе од мене не е достоен за мене!
Кој не е со мене, против мене е.
Кој не собира тој растура.
A ти очекуваше идолопоклониците тогаш, или муслиманите денес, да имаат љубов кон членот од нивните семејства кој ќе премине во христијанство?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
A ти очекуваше идолопоклониците тогаш, или муслиманите денес, да имаат љубов кон членот од нивните семејства кој ќе премине во христијанство?
Очекував семоќно, сезнајно и совршено битие да биде способно да елиминира секаква сомнеж дека тој е единствениот пат и вистина.
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.499
Поени од реакции
1.066
Бираш тоа што ти одговара а го игнорираш делот од законот што вели - Не дојдов да донесам мир туку меч, затоа што дојдов да раздвојам татко од син, мајка од ќерка, брат од сестра, снаа од свекрва. И домашните да ви бидат непријатели.
Кој сака мајка и татко, син или ќерка повеќе од мене не е достоен за мене!
Кој не е со мене, против мене е.
Кој не собира тој растура.
Исус, како најголемо зло за човекот, ги намножува страдањата преку кои човек следејќи ги основите од неговото учење како што се: заврти го другиот образ, нека биде Божја волја а не моја ,кој нема направено грев нека го фрли првиот камен и слични ,и кои истрае во маките ,Исус се "раѓа" во човека.Така функционираат нештата во однос на Исус,матка-семе...живот.
Ти благодарам што ме надополни,с'е е кажано и предходно.

п.с.Тие не се закони,повеќе се како патокази, поуки и начин на доживување и живеење. (и тие што јас ги набројав и тие што ти ги наброја)
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Ти благодарам што ме надополни,с'е е кажано и предходно.

п.с.Тие не се закони,повеќе се како патокази, поуки и начин на доживување и живеење. (и тие што јас ги набројав и тие што ти ги наброја)
Епа што спориш ти во случајов тогаш? Токму тоа го зборува и текстот кој го критикуваш! Дека првичната поента од тоа време денес е деградирана и извртена, извадена од контекст....
Тоа што било замислено како метафора, се сваќа буквално, Исус не е симболика за овие луѓе, не е нешто што треба да го бараат во себе, туку е нешто екстерно, човек што во исто време е Господ... Не те разбирам што спориш, кога истото го зборуваш и ти.[DOUBLEPOST=1484484304][/DOUBLEPOST]
П.С. Уште ова, за тоа колку и дали овој закон е оној на Исус од гностичката традиција:

Ќе дојде за сите момент на голема Светлина кога ќе се покаже дека Патот е самата Цел, и во тој час секој од нас ќе извика:

“ЈАС СУМ ПАТОТ, ВИСТИНАТА И ЖИВОТОТ!”


Извадок од книгата: “Мали есеи за Вистината” – А. Кроули.
 
Последно уредено:
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.730
Поени од реакции
7.876
Не знам ни зошто ете ова го правам, да разговарам со тебе, ама ајде уште еднаш, ќе болдирам делот што си го скокнал + прочитај ја целата “Еквинокс на Боговите“, не само тоа што јас дадов како извадок, не само осмо поглавје... Биди начитан момак :)
Eве јас почнав да читам:

8.,9. и 10. Април 1904 г. е.в., Ајвас ја диктирал оваа книга 666 (на Алистер Кроули), суштество чија природа тој не ја сфатил во потполност, но кое се опишало Себе како министер на Хоор-Паар-Краат (Господарот на Тишината).

Кој е Ајвас? Дали е истиот оној кој на Мухамед му го диктираше Куранот, а на Раел - Книгата која ја кажува Вистината?
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.499
Поени од реакции
1.066
Епа што спориш ти во случајов тогаш? Токму тоа го зборува и текстот кој го критикуваш! Дека првичната поента од тоа време денес е деградирана и извртена, извадена од контекст....
Тоа што било замислено како метафора, се сваќа буквално, Исус не е симболика за овие луѓе, не е нешто што треба да го бараат во себе, туку е нешто екстерно, човек што во исто време е Господ... Не те разбирам што спориш, кога истото го зборуваш и ти.
И ти како Хепта,нанадвор звртена мислата!:facepalm:
Не се разбираме, џабе е!

Грижодушни мисли само,цццццц!

Како беше она според телема,,кого обожаваат христијаните..?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
И ти како Хепта,нанадвор звртена мислата!:facepalm:
Не се разбираме, џабе е!

Грижодушни мисли само,цццццц!

Како беше она според телема,,кого обожаваат христијаните..?
Па јас неколку пати сум кажал дека не се разбираме. Ти паѓаш во истата замка како и верниците од кои се дистанцираш - Убеден си дека сознанието до кое си дошол е единствена Вистина, дека сите други грешат и затоа секој пост ти е во насока да делиш ум некому. Ако тоа не е ,,нанадвор" насочена мисла, незнам што друго би била.
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.499
Поени од реакции
1.066
Па јас неколку пати сум кажал дека не се разбираме. Ти паѓаш во истата замка како и верниците од кои се дистанцираш - Убеден си дека сознанието до кое си дошол е единствена Вистина, дека сите други грешат и затоа секој пост ти е во насока да делиш ум некому. Ако тоа не е ,,нанадвор" насочена мисла, незнам што друго би била.
Како беше она според телема,,кого обожаваат христијаните..?
?? одговор!!
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.646
Поени од реакции
11.678
Пратеник, не министер :)
Книгата е 220, Liber CCXX, не 666.
666 е функција, не човекот што ти го знаеш како Кроули...
Но тоа се премногу технички ствари кои нема да ти разјаснат, дури и ќе те збунат.

Сеуште не разбирам и јас како се предава и зошто постојано на човештвото еден ист, но видоизменет Закон за да биде алатка на човештвото... но историјата е чудна ако ја студираш. На 600+ години се појавува по некој нов „пратеник“ во човечка форма.
И секогаш човештвото се плаши од промена, а трага кон промена...
Апсурдност...

,,,
Како беше она според телема,,кого обожаваат христијаните..?
Потсети не, според Телемата што обожуваат христијаните и муслиманите :)
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.646
Поени од реакции
11.678
Ехооо има на форумов!?
Кога веќе се јави, може да одговориш!
Можам, но тебе не те следува одговор.
Кажи ми ти според Телемата како философија, што зборува за старо-еонските религии?
Како религија што зборува за духовноста?
Како наука што зборува за светот?

Знаеш или ќе не заморуваш со твои толкувања на еврејскиот закон, кој што подобро да го учиме од рабини отколку од македонец, христијанин кој што бара оправдување на христијанството во еврејскиот закон, кој што христијанинот не го признава?
Хм?

После 6 години бркање сенки, мислам дека редно време ќе биде да знаете нешто за Телема и да ги имате прочитано барем македонските преводи на телемитска литература!
Бидејќи, ниту еден Телемит на форумов не е учител, па да мора да ви раскажува сказни за да вие нешто разберете или прифатите или одбиете! Зафатете се со учење, барем да имате основа што не ви сака духот и зошто, не вака заради заблуди.
 
Последно уредено:

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
?? одговор!!
Не само христијаните, општо сите верници обожуваат креација на нивната имагинација. Телемата не става нагласок на верувањето бидејќи тоа само по себе е слепо. Без искуство, осознавање, увид во сопствената душа нема духовност, без разлика во ,,кого" ќе веруваш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom