Диети и слабеење

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
Eve od mene edna dieta

Se sostoi od ciklus od dvaeset dena vo koi denovi se jade vo 2 tocno opredeleni obroka.Nivnoto kolicestvo ne e ograniceno.Toa sto morate da go zapazite e po zavrsuvanjeto na eden dietalen ciklus od 20 dena mora da se napravi pauza od 1 mesec.Po zavrsuvanjeto na mesecot mozete povtorno da so dietalniot ciklus od 20 dena.
Obrocite konzumirajte gi vo rastojanie od 6 casa ( na primer: prviot vo 10 ili 11 casot nautro a vtoriot vo 17 ili 18 casot navecer.)

1 den
Makaroni so sirenje i jogurt po vas vkus, vareni ili peceni.
2 den
Oriz tava ili pilav po vas vkus.Mozete da go zemete vo kombinacija so sirenje i jogurt.
3, 4 i 5 den
Pilesko meso so salata, vareno ili peceno na skara bez masnotii.
6, 7 i 8 den
Telesko meso so salata.Mesoto vareno podgotveno po vas vkus.
9, 10 i 11 den
Riba so salata, podgotvena po vas vkus pecena vo folija ili tuna od konzerva, no ne vo maslo tuku vo voda.
12, 13 i 14 den
Zrnes zelencuk, grav, grasok, leka ili boranija moze mesano podgotveni kako corbi ili tavce gravce.
15 i 16
Kompiri vo site mozni varijanti, peceni, vareni ili pomfrit.
17 den
samo ovosje sekakvo
18 den
makaroni so sirenje i jogurt ( kako 1 den)
19 den
Oriz (kako 2 den)
20 den
Veruvale ili ne mozete da jadete se blago
Torti , ekleri, baklavi cokolada kombinirano vo 2 obroka.

Kolicinite na hranata ne se ograniceni.Znaci 2 pati na den mozete da konzumirate kolku sto sakate od toa sto ve sleduva za toj den. Tecnostite se neograniceni, znaci mozete da piete kafe caj no bez seker, sokovi no ne gusti ili gazirani, mineralna voda vo neograniceni kolicini.

Inaku ovaa dieta pred nekoj den ja pocna da ja drzi majka mi taka da ne mozam da ve informiram sega za sega kakvi rezultati da ocekuvate.
 
Член од
10 февруари 2007
Мислења
647
Поени од реакции
28
vlatko напиша:
Епа вака!
Сакам да ослабам не сум дебел ама сум така буцкаст!
Тренирам ватерполо но слаби резултати!
Дајте ми некоја диета совет нешто да ослабам!
Ве молааааааам!!!!!!
Пиј многу течности (газирани во никој случај) храната збогатија со повеќе зеленчук и овошје (без банани) вежбај во теретана каде има стручно лице и тој најдобро ќе ти искомбинира. Вака нема шанси да не ослабиш а и ќе бидеш здрав :wink:
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
OBDN напиша:
Debeleenjeto e rezultat na ona Supa, pa meso so oriz, pa salata, i na kraj eden tanjir sladoled, seto toa zalieno so koka kola.
hahaha ova me nasmea i me potseti na edno klipce. Na autodrive in vo burgerking li beshe ne znam tocno doagja edno zhenishte pogolema od samata kola, porachue trista chuda, od hamburgeri do pomfriti do fileti do pileshki bataci i da ne preteruem, i na kraj vika "And a diet Coke" !!!! :) tipot bledo ja glea i normalno kje i projade gomna :) ali u sekoj slucaj, ako vekje piete koka kola, bez razlika deka ste odrale celo tele, remember, DIET COKE :)
 
Член од
29 март 2007
Мислења
6.820
Поени од реакции
238
nikad ne sum drzel dieta ne veruvam deka nekad ke drzam
 
Член од
23 мај 2007
Мислења
47
Поени од реакции
0
TWEETY*** напиша:
Eve od mene edna dieta

Se sostoi od ciklus od dvaeset dena vo koi denovi se jade vo 2 tocno opredeleni obroka.Nivnoto kolicestvo ne e ograniceno.Toa sto morate da go zapazite e po zavrsuvanjeto na eden dietalen ciklus od 20 dena mora da se napravi pauza od 1 mesec.Po zavrsuvanjeto na mesecot mozete povtorno da so dietalniot ciklus od 20 dena.
Obrocite konzumirajte gi vo rastojanie od 6 casa ( na primer: prviot vo 10 ili 11 casot nautro a vtoriot vo 17 ili 18 casot navecer.)

1 den
Makaroni so sirenje i jogurt po vas vkus, vareni ili peceni.
2 den
Oriz tava ili pilav po vas vkus.Mozete da go zemete vo kombinacija so sirenje i jogurt.
3, 4 i 5 den
Pilesko meso so salata, vareno ili peceno na skara bez masnotii.
6, 7 i 8 den
Telesko meso so salata.Mesoto vareno podgotveno po vas vkus.
9, 10 i 11 den
Riba so salata, podgotvena po vas vkus pecena vo folija ili tuna od konzerva, no ne vo maslo tuku vo voda.
12, 13 i 14 den
Zrnes zelencuk, grav, grasok, leka ili boranija moze mesano podgotveni kako corbi ili tavce gravce.
15 i 16
Kompiri vo site mozni varijanti, peceni, vareni ili pomfrit.
17 den
samo ovosje sekakvo
18 den
makaroni so sirenje i jogurt ( kako 1 den)
19 den
Oriz (kako 2 den)
20 den
Veruvale ili ne mozete da jadete se blago
Torti , ekleri, baklavi cokolada kombinirano vo 2 obroka.

Kolicinite na hranata ne se ograniceni.Znaci 2 pati na den mozete da konzumirate kolku sto sakate od toa sto ve sleduva za toj den. Tecnostite se neograniceni, znaci mozete da piete kafe caj no bez seker, sokovi no ne gusti ili gazirani, mineralna voda vo neograniceni kolicini.

Inaku ovaa dieta pred nekoj den ja pocna da ja drzi majka mi taka da ne mozam da ve informiram sega za sega kakvi rezultati da ocekuvate.
I kolko kila se slabee vo tekot an tie 20 dena?Imase li kaj majka ti efekt?
 

DBG

Член од
26 март 2007
Мислења
212
Поени од реакции
6
не е потребна некоја посебна диета за да симнете килажа,еве ви зачленете се овдека на оваа адреса http://www.burnthefat.com/ и ке ви пратат на емаил 12 бесплатни мини курсови кој ке ви помогнат многу при вашето слабеење...
значи како што кажав не треба никаква посебна диета,само треба да пазите на правилна исхрана и да имате физичка активност(најдобро е да се трча од 20 минути до 45 минути дневно...било каква да е активноста не треба да биде со голем интензитет(не треба да трчате брзо,туку нај опуштено,лагано.)битно е тоа да таа активнос трае над 15минути...

Значи ке намалиш во секој случај со јаденјеточ али тоа да биде минимално,а најтешко е тоа што треба само да се откажете од чоколадите (може по една крембананка на ден - али затоа + 10 мин. трчање)и ке внимавате на мрсни работи да не јадете....
-повекје овошје и зеленчук...
 

DBG

Член од
26 март 2007
Мислења
212
Поени од реакции
6
и уште нешто - за диетите знаете ли дека лугјето при SEX трошат 2/3 (две третини) од нивната енергија - подобра диета амин...
 

Шмизличка

Let the good things roll
Член од
11 мај 2007
Мислења
355
Поени од реакции
4
Да бидеш ВИТКА (незнам како би ко ставила зборов во машки род) не значи да се биде коска и кожа.Да се биде витка значи кога ќе застанеш на вагата и немораш да речеш
,,Кога би...,,
,,Кога би ослабела уште 5 килограми,,
,,Би била совршена ако...,,

Да се биде витка значи да бидеш совршен за своите очи ... колку и да тежиш.

Затоа не држам диета безразлика на мојата тежина. Само спортувам и се хранам редовно и не се жалам за моите вишок килограми (иако во моментов немам).

Според мене да се држи диета е да се одкажеш од килограмите, но и од уживањето во храната. Па сега, ако на некој повеќе задоволство му прави тоа да се чуствува послаб, немам ништо против тоа.
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Диети се зло !
Јадете помалце а почесто , едно 5 пати на ден , и со многу зелено во оброкот. Одбегавајте брзи калории и не бидете гладни , така ке го навикните организмот на добар метаболизам .
Вежбање , од седење на компутер нема да сте витки , вежбајте мин пола сат на ден за почеток.
 

зунза

Модератор
Член од
27 јануари 2006
Мислења
3.301
Поени од реакции
59
Јас ослабив 4 кила за 2 недели со режим од Вита Диет Клубот :) тралалалала!
 

ВМРО

Loved By Few, Hated By Many, Respected By All
Член од
12 септември 2005
Мислења
1.863
Поени од реакции
25
mary_jane напиша:
1
ако некој е заинтересиран за диетата од Вита клубот,крајно ефикасна,во принцип истата им ја даваат на сите,нека пише ПП,јас симнав 17 килца минатата пролет без некое посебно малтретирање е сеа ги вратив зш не ми издржа гзето до крај ама сепак извесен период беше доста ефикасно а плус и многу по здраво се осеќав :wink:
aj pisi mi ja pls :)
 
J

JohnnyMass

Гостин
Ја на 10 год. сум имал 130 цм и 65 кг, а сега имам 178 цм и 60 кг.
КАКО??
Едноставно почнав да вежбам и затоа од топче сега станав најсилен и најразвиен у целиот клас, иако уште може да поработам на некои делови од телото...
Луѓе заборавете диети и гладувања, почнете да вежбате
- најпрво возете велосипед, ролајте
- па почнете после со трчање, качување по скали (заборавете го лифтот)
- па после склекови, шипки, тегови итн.
 

Kvendolin

чупе од бурдите
Член од
24 март 2007
Мислења
1.003
Поени од реакции
75
Кога се зборува за диети или здрав начин на исхрана сите горе-долу знаеме по нешто на тој план, нешто сме прочитале нели.Лично мене повеќе ме интересира оној психолошки момент кога е во прашање држењето на диети или слабеењето. Значи што да се прави кога треба да изгубиме некаков вишок на килограми, а не сме доволно мотивирани. Како да се мотивираме? Воопшто проблемот со килограмите го сметам психолошки проблем кој треба и на тој начин повеќе да се третира, а никој како да не зборува за тоа, туку колку грама од нешто денес треба да изедеме?Значи поентата ми е дека кога имаме вишок на килограми ние всушност имаме некаков друг психолошки проблем кој како резултат на одреден начин на живот кој сме започнале да го практикуваме не довел до состојба на зголемена телесна тежина. Само како предлог.
 
Член од
2 април 2007
Мислења
2.875
Поени од реакции
4
najdobro se slabee ako ne se jade ili ako se namali vnesuvanjeto na hrana minimalno,samo togas uspeh !
 

Kajgana Shop

На врв Bottom