Диети и слабеење

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.918
Кардио вежби и исфрлање на џанк храната (сокови, грицки, брза храна, итн.), и поголема конзумација на вода, зеленчук, овошје. Сега ова со кардио вежбиве, доколку не сакаш да идеш по фитнес центри и да даваш пари, најдобро ти е возење на точак и трчање. Почни полека, биди уморен и константен.
Од кога овошјето е добро за слабеење?[DOUBLEPOST=1459890462][/DOUBLEPOST]
Вака дечки... За една година се здебелив 30 кг. Имав 50 сега имам можи поќе од 80. И наравно пуштив стомаче. Неќам да сум на диети од страв да не ослабам пак многу ама сакам да го немам стомакот. Значи, некој со слично искуство да ми кажи како до рамен (или ете немора скроз рамен) без да ослабам на друго место (раце, нозе)?
Рацете ќе ти ослабат како и да ја вртиш, а ако удриш само на кардио т.е трчање како што те советуваат, ќе изгубиш најмногу баш во тој дел. За да задржиш што е можно повеќе мускулна маса, а да изгубиш на масти ќе мора да воведеш и тежински тренинг, ако не во теретана, барем со своја тежина (склекови, вратило, разбој, стомачни..) ако трчаш на кеј, имаш справи таму може да ги изведуваш овие вежби.
Исфрли џанк фуд, намали на внес на јаглехидратите, зголеми протеински внес, ако не сакаш да се замараш со броење на калории пробај да се замараш со огледалото, т.е ако гледаш на огледало дека има ефект и почнуваш да слабееш си на добра патека со храната и тренигот, ако нема ефект мора да намалиш на храната и да зголемиш на тренинг. Во кратки црти е тоа, ако сакаш да вадиш сикс пак и да имаш колку толку раце, гради, грб, рамена ќе те боли малку повеќе главата.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.918
Ќе му биде замена за благо во периодот додека вежба.
Ако до толку не може да истрае за благо ОК е да касне малку овошје, НО да зголеми на внес на овошје не е паметно за време на диета. 1-2 јаболка, 1 портокал или мандарина ти се ОК, но кило банани, паковање урми или смокви нема да му бидат од корист.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Aко мора да јадеш овошје - благо, мавај јагоди, капини, малини и слично. Не се ефтини, ама немора да јадеш огромни количини...овој тип на овошје не прави нагло зголемување на шеќерот а со тоа го нема оној инсулински - шок по кој доаѓа до замастување на крвта/холестерол (дебелеење)
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
1.092
Поени од реакции
316
Од кога овошјето е добро за слабеење?[DOUBLEPOST=1459890462][/DOUBLEPOST]
Рацете ќе ти ослабат како и да ја вртиш, а ако удриш само на кардио т.е трчање како што те советуваат, ќе изгубиш најмногу баш во тој дел. За да задржиш што е можно повеќе мускулна маса, а да изгубиш на масти ќе мора да воведеш и тежински тренинг, ако не во теретана, барем со своја тежина (склекови, вратило, разбој, стомачни..) ако трчаш на кеј, имаш справи таму може да ги изведуваш овие вежби.
Исфрли џанк фуд, намали на внес на јаглехидратите, зголеми протеински внес, ако не сакаш да се замараш со броење на калории пробај да се замараш со огледалото, т.е ако гледаш на огледало дека има ефект и почнуваш да слабееш си на добра патека со храната и тренигот, ако нема ефект мора да намалиш на храната и да зголемиш на тренинг. Во кратки црти е тоа, ако сакаш да вадиш сикс пак и да имаш колку толку раце, гради, грб, рамена ќе те боли малку повеќе главата.
Е баш од тоа се плашев. За в теретана немам време. Склекови правам а ќе почнам и стомачни па ќе го видиме ефектот. Ама многу ми е тешко да внимавам на исхраната со оглед на тоа што студирам и седам во студентски дом. Знаете каква е храната таму па никогаш не сум најаден како што треба и мора да прикупам нешто чипс, смоки, сокче. И затоа и ги покачив триглицеридите. :( Се е отидено у пм.
 
Член од
24 ноември 2015
Мислења
106
Поени од реакции
80
Da spodelam a i voedno i prasane : pocnav so dorucek modri slivi rucek bes leb rucam a vecera salata zelencuk i pomalku jabolka.E sega pocnav vo obem da gubam santimetri no kilazata mnogu malku. Eve eden mesec taka i plus pesacam ; baram pomos kako kilogramite dagi namalam povise ako moze nekoj da odgovori.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.918
Е баш од тоа се плашев. За в теретана немам време. Склекови правам а ќе почнам и стомачни па ќе го видиме ефектот. Ама многу ми е тешко да внимавам на исхраната со оглед на тоа што студирам и седам во студентски дом. Знаете каква е храната таму па никогаш не сум најаден како што треба и мора да прикупам нешто чипс, смоки, сокче. И затоа и ги покачив триглицеридите. :( Се е отидено у пм.
5 години живеев во студентски дом и ја имав најдобрата форма во бб во тој момент :) само гледам ги промениле прилично правилата, во Пелагонија сега нема опција да си земеш колку што ти се јаде.
Има многу подобри опции од чипсот, исто пари ти е и туна, сардина, кило краставици на пример, марула и слично, битна е волја, трпение, дисциплина...[DOUBLEPOST=1460020471][/DOUBLEPOST]
Da spodelam a i voedno i prasane : pocnav so dorucek modri slivi rucek bes leb rucam a vecera salata zelencuk i pomalku jabolka.E sega pocnav vo obem da gubam santimetri no kilazata mnogu malku. Eve eden mesec taka i plus pesacam ; baram pomos kako kilogramite dagi namalam povise ako moze nekoj da odgovori.
Ако изгледаш добро на огледало зошто да намалиш килограми?
Храната ти е како да си ја препишувал од диетите по интернет, сливи за доручек од кај ти истекна не ми е јасно :D
Претпоставувам дека ова требало да биде „по малку јаболка“, али испаднало сосема друго :D
Како си тргнал ќе ги заебеш и во Африка со калориски внес, вака само го забавуваш метаболизмот, внесувај повеќе калории од протеински извори, јаглехидратите исфрлај ги и прочитај што му имам пишано на членот погоре.
 
Последно уредено:

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Da spodelam a i voedno i prasane : pocnav so dorucek modri slivi rucek bes leb rucam a vecera salata zelencuk i pomalku jabolka.E sega pocnav vo obem da gubam santimetri no kilazata mnogu malku. Eve eden mesec taka i plus pesacam ; baram pomos kako kilogramite dagi namalam povise ako moze nekoj da odgovori.
И јас некогаш бев дебел, и јас некогаш сакав да ослабнам, и јас размислував за диети, но одкога ослабнав и успеав во тоа, сфатив дека ни диетите, ни измачувањето со некаква храна, не придонесува за ослабнување.

Ако сакаш да ослабнеш и да имаш добро тело, само исхранувај се здраво и вежбај. Зголеми со внесување на салати (по можност јади ги со јаболков оцет), намали со газирани пијалоци, алкохол и благи работи, започни со вежбање во теретана/фитнес или ако финансиски стоиш лошо, трчај надвор, дома прави стомачни, склекови, чучњеви, грбни......................., и ќе видиш дека си го постигнал она што си го сакал. А ем најаден, ем ослабнат:)
 
Член од
24 ноември 2015
Мислења
106
Поени од реакции
80
5 години живеев во студентски дом и ја имав најдобрата форма во бб во тој момент :) само гледам ги промениле прилично правилата, во Пелагонија сега нема опција да си земеш колку што ти се јаде.
Има многу подобри опции од чипсот, исто пари ти е и туна, сардина, кило краставици на пример, марула и слично, битна е волја, трпение, дисциплина...[DOUBLEPOST=1460020471][/DOUBLEPOST]
Ако изгледаш добро на огледало зошто да намалиш килограми?
Храната ти е како да си ја препишувал од диетите по интернет, сливи за доручек од кај ти истекна не ми е јасно :D
Претпоставувам дека ова требало да биде „по малку јаболка“, али испаднало сосема друго :D
Како си тргнал ќе ги заебеш и во Африка со калориски внес, вака само го забавуваш метаболизмот, внесувај повеќе калории од протеински извори, јаглехидратите исфрлај ги и прочитај што му имам пишано на членот погоре.
h.
Xaa taka vo pravosi no mene taka nekako mi odgovarase dorucak suvi modri slivi okolu 10 kom igi jadam na razmak a rucek i skluciv lep skros a vecera salata zelencuk no ako imam potreba od blago edno jabolko e so taa nekoja svoja dieta i nesum gladna no poentata mi bese kilogramite mnogu malko se gubat.Vo sekoj slucaj ti blagodaram jas nemam iskustvo i pobarav sovet.Pesacam dva pati vo den .Sepak e dobra izmislenata dieta haaa pozdrav.[DOUBLEPOST=1460056497][/DOUBLEPOST]
h.
Xaa taka vo pravosi no mene taka nekako mi odgovarase dorucak suvi modri slivi okolu 10 kom igi jadam na razmak a rucek i skluciv lep skros a vecera salata zelencuk no ako imam potreba od blago edno jabolko e so taa ne svoja dieta i nesum gladna no poentata mi bese kilogramite mnogu malko se gubat.Vo sekoj slucaj ti blagodaram jas nemam iskustvo i pobarav sovet.Pesacam dva pati vo den .Sepak e dobra izmislenata dieta haaa pozdrav.
!!
 
Последно уредено:

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
h.
Xaa taka vo pravosi no mene taka nekako mi odgovarase dorucak suvi modri slivi okolu 10 kom igi jadam na razmak a rucek i skluciv lep skros a vecera salata zelencuk no ako imam potreba od blago edno jabolko e so taa nekoja svoja dieta i nesum gladna no poentata mi bese kilogramite mnogu malko se gubat.Vo sekoj slucaj ti blagodaram jas nemam iskustvo i pobarav sovet.Pesacam dva pati vo den .Sepak e dobra izmislenata dieta haaa pozdrav.[DOUBLEPOST=1460056497][/DOUBLEPOST]
!!
Па никој за еден месец не симнал 10 кила по пририоден пат. Мене ми требаа неколку години за да ослабнам. Но не се измачувај толку со тоа што јадеш, гледај повеќе да вежбаш. И јас на почетокот кога сакав да ослабнам пешачев се додека не сфатив дека од пешачење не се губат нешто многу килограми. Оди на фитнес или вежбај по дома и трчај надвор. За неколку месеци до една година ќе ги видиш првите резултати.
 
Член од
13 март 2014
Мислења
691
Поени од реакции
142
Од кога овошјето е добро за слабеење?[DOUBLEPOST=1459890462][/DOUBLEPOST]
Рацете ќе ти ослабат како и да ја вртиш, а ако удриш само на кардио т.е трчање како што те советуваат, ќе изгубиш најмногу баш во тој дел. За да задржиш што е можно повеќе мускулна маса, а да изгубиш на масти ќе мора да воведеш и тежински тренинг, ако не во теретана, барем со своја тежина (склекови, вратило, разбој, стомачни..) ако трчаш на кеј, имаш справи таму може да ги изведуваш овие вежби.
Исфрли џанк фуд, намали на внес на јаглехидратите, зголеми протеински внес, ако не сакаш да се замараш со броење на калории пробај да се замараш со огледалото, т.е ако гледаш на огледало дека има ефект и почнуваш да слабееш си на добра патека со храната и тренигот, ако нема ефект мора да намалиш на храната и да зголемиш на тренинг. Во кратки црти е тоа, ако сакаш да вадиш сикс пак и да имаш колку толку раце, гради, грб, рамена ќе те боли малку повеќе главата.
А јас баш обратно секаде сум ослабена само во рацете не можам никако :(
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.918
А јас баш обратно секаде сум ослабена само во рацете не можам никако :(
Зборувам и за губење на мускул, инаку не може да му кажеш на телото од каде да слабее, тој дел е генетски.
 
Член од
30 јули 2016
Мислења
75
Поени од реакции
17
Јас сакам да ослабнам не дека сум предебела туку секогаш мислам дека можи подобро. И немам воопшто кондиција во трчање а па во вежбање ми се лоши многу, посебно кога правам стомачни и дури да трпам гадење итн итн само ја намалив исхраната, и сега размислувам да порачам Herba fast, ама незнам како треба да се користи и дали има резултат од сето тоа и дали е позитивен, мислење?
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
Сакав да прашам, колку е добро да се заменат чипсови смоки и други соленки со пуканки на пример, дали се и они штетни како и другите или се поздрави?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom