Диети и слабеење

Мар мар

Take me to paradise
Член од
9 август 2006
Мислења
1.294
Поени од реакции
11
Диета? Шо е то? Никогаш не сум држела диета од причина шо знам дека нема да ја додржам, не можам бе, поубо ќе вежбам, ќе јадам умерено отколку да се мислам шо требаше денес, шо требаше утре да јадам, ќе си јадам то шо сакам и шо? дан ми речит некој не јади то и то... сеј жити се’ каква диета, не планирам да си го расипам желудников за глупости, јас и онака не сум дебела :) :devojce:
За луѓе шо стварно си имет проблем со тежината (ко една моја другарка) да, се прифаќат, ама за некој/а искомплексиран/а дека е дебел/а...... хах како нее
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
znaete sto? dokolku jadete umereno i jadete zdrava hrana-toa vi e dieta !!
a toa ne treba da se narekuva dieta tuku ednostavno-ZDRAV NACIN NA ZIVEENJE...znaci, mozes cel zivot da bides na dieta no vsusnot ziveeme na zdrav nacin....
spored mene...dokolku ne prejaduvame na obrocite, dokolku jademe umereno i pred se, dokolku jademe zdrava hrana a najmnogu mislam sekako na ovosje i zelencuk...togas nie se hraneme zdravo i toa ti e dietata...no ke povtoram: dietata e zdrav nacin na ziveenje....
a veke ako na nekoj mu teknuva da izgladnuva po celi denovi pa da se onesvestuva...toa veke ne e dieta tuku toa e ludost !!!
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.635
Поени од реакции
13.073
eve eden iskusen dietalec (6 meseci 45 kg)
sovetive mi go dadoa lugje koi se eksperti vo vodenje zdrav zivot
ovosje neograniceno (isklucok na banana)
znaci pred dorucek se pie edna lazica ribino maslo
posle se jade ovosje kako dorucek (jas posto obozavav portokali jadev po kilo nekogas i dve) i vecera salati so maslinovo maslo ili supi od zelencuk.
za rucek bese vaka
Ponedelnik - strogo: (varen zelencuk) nikako kompir i od tipot na grav, grasok i drugi mesunkasti zelencuci sto go duvaat stomakot.
Vtornik: dozvoleno e grasok ili grav moze i boranija
Sreda: Karfiol (ne pohuvan),
Cetvrtok- Najstrogiot den: Supa od zelencuk
Petok: Kompir e dozvoleno ama varen vo kombinacija so stavelj
Sabota - najliberte den: oriz e dozvolen so pecurki/meleno meso kolicina na 2 pleskavici
Nedela: isto kako vtornik: grasok
Vo tekot na denot treba da se pie mnogu voda 2-3 l i ovosje ako te fati kriza moze da jades neograniceno
Znaci kolaci torti leb 3 meseci forget it
isto vazi i za mlecni proizvodi i mleko sekakov vid testenini suvomesnato i zitarici.
Za grickanje se dozvoleni zivi bademi 100 maximum vo eden den
 

SCORPIO__20

Your sex is on fire
Член од
1 февруари 2007
Мислења
4.380
Поени од реакции
71
dobri dieti :) najdov edna koja ke ja iskoristam maximalno dobro :)
potrebno e da se vratam vo pravata forma :)
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
Постојат многу диети за намалување на тежината. Некои од нив промовираат погрешни концепции, кои водат кон понатамошни здравствени ризици.

Мастите доведуваат до пораст на тежината-дали е точно?
Познато е дека мастите содржат апроксимативно двојна количина на килоџули (калории) на грам, во споредба со јаглените хидрати и протеините. Логично е, дека ако консумирате повеќе масти, повеќе ќе ја зголемите тежината отколку ако вашата исхрана се базира главно на јаглени-хидрати. Важен е и типот на мастите. Докажано е дека мастите од животинско потекло (заситени масти) доведуваат до поголемо покачување на телесната тежина во споредба со растителните масти или рибиното масло. Изгледа дека, последниве полесно се искористуваат од организмот, и помалку е веројатно дека ќе се складираат во форма на масно ткиво на стомакот. Покрај тоа тие се корисни од здравствен аспект. Ако се претера со внесот на јаглени хидрати или протеини, тие во организмот исто така се претвораат во масти. Вистината е, дека тежината ќе се зголемува доколку се примаат повеќе килоџули отколку се трошат, независно дали тие килоџули доаѓаат од масти, јаглени хидрати или протеини. Покрај тоа, пушењето го зголемува таложењето на мастите околу внатрешните органите ( висцерални масти) и стомакот.

Диети со малку, средно или многу јагленихидрати?
Краткорочно, диетата со многу намален внес на јаглени хидрати, а слободен внес на масти ( како што е т.н. Аткинс-ова диета) може да резултира во поголема загуба во тежината, отколку диета која се базира на јагленихидрати, но долгорочно, разликите се минимални. Диетата во која многу е намален внесот на јагленихидрати, ако се базира на консумација на животински масти, а недоволен внес на растителна храна не е здрава.

Крута наспроти флексибилна диета?
Крутите диети се придружени со стриктно броење на калориите и стриктни правила за избегнување на одредени видови на храна. Кај флексибилните диети важна е величината на оброците и постои помала строгост во ограничувањата. Кој пристап е подобар за губиток на тежината? Крутите диети се придружени со поголеми проблеми во контролата на јадењето, вклучувајќи и повеќе епизоди на прејадување. Флексибилните диети поретко се придружени со вакви проблеми и полесно се прифаќаат. Долгорочно, флексибилниот пристап има поголема шанса за успех.

Предрасуди за исхраната
  • Ако јадете многу компири ќе се здебелите - неточно. Јаглените хидрати се најдобриот извор на енергија за организмот. Ако јадете компири или било која храна богата со јаглени хидрати нема автоматски да се здебелите. Внимавајте што јадете додатно ( на пример путер или крем сирење кои содржат многу масти). Ако вашата исхрана е претежно јагленохидратна и богата во влакнести материи, вие веројатно внесувате помалку масти.
  • Треба да се избегнува комбинација на храни-неточно. Различни диети пропагираат да се избегнува комбинација на храни. Се смета дека јаглените хидрати во комбинација со протеините водат кон дигестивни проблеми и покачување на тежината. Точно е обратното. Комбинациите на храни му помагаат на дигестивниот систем. На пример, витаминот С од сокот од портокали ја подобрува апсорпцијата на железо во оброкот со телешко месо. Многу малку од храните се чисти јагленихидрати или протеини, повеќето се смеса од двете. Дигестивниот систем содржи ензими кои се способни да ја разградат храната која ја јадеме.
  • Појадокот треба да се состои само од овошје – погрешно. Нема доказ дека ваквиот пристап има било каква предност. Повеќето овошја не се богати со комплексни јагленохидрати, кои му се потребни на организмот по ноќното гладување. Цереалиите ( особено интегралните житарки), како што се лебот, корнфлексот, мусли и сл. за појадок, преставуваат подобар извор на јагленихдирати.
  • Некои храни имаат магично дејство и доведуваат до брз губиток на тежина-погрешно. Постојат бројни реклами во кои ананасот се преставува како таква храна. Според други тоа е грејпфуртот, кој наводно ги согорува телесните масти. Тоа не е вистина. Вакво дејство повеќе може да им се припише на влакнестите материи, кои предизвикуваат исполнетост, со минимално килоџули.
  • Не треба да пиете течности во тек на оброкот- тоа доведува до здебелување? Неточно. Ова погрешно верување се базира врз мислсњето дека дигестивните сокови и ензими ќе се разредат со течноста, и ова ќе резултира со успорено варење и зголемена ресорпција на масти. Ова не е докажано. Всушност, доказите сугерираат дека пиењето на вода во тек на оброкот ја забрзува дигестијата. Се разбира дека доколку се претерува со внесување на високоенергетски пијалоци, како што се алкохолните пијалоци ќе настане здебелување, но пиењето во тек на оброкот не го потенцира ова.
Како ефикасно и здраво да ослабите?
  • Не користете брзи диети; веројатно е дека во следните пет години повторно ќе ја вратите изгубената тежина.
  • Вашата цел нека биде мала загуба, од околу еден килограм неделно или помалку.
  • Намалете го внесот на масти, особено на заситените масти.
  • Исклучете ги рафинираните шеќери.
  • Зголемето го внесот на свежо овошје, зеленчук и интегрални житарици.
  • Консумирајте помалку алкохол.
  • Земајте помалку ужинки.
  • Вежбајте околу 30 минути неколку пати во неделата. Воведете повеќе движење во дневната рутина-обидете се да акумулиратие 30 минутно одење/ден.
  • Не елиминирајте комплетно ниту еден вид на храна- секојдневно земајте разновидна храна, дајте предност на интегрална и непроцесирана храна.
  • Придржувајте се кон одреден ред во јадењето
 
Член од
16 март 2007
Мислења
317
Поени од реакции
20
spooky напиша:
Мене во последно време хитно ми треба некоја добра, ко балон сум напраен! Кажувајте ако знаете!!
Dobra e onaa so supata od zelka, jas ja drzev i za 7 dena oslabev 3 kila, ama dobroto e sto i posle dietata se slabee uste edno dve tri kila. Normalno ako se pridrzuvas do nea.E sea u momentov ne e do mene, ama ke se potrudam da ja najdam pa ke ti ja napisam.:helou:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Ti vide od koga Spooks ne e na forum?? Postot mu e od 2005 godina.

Jas skinav za 15 dena skoro 14 kg.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
У пубертетот испробав цел куп диети( не зашо реално имав потреба, него тоа тинејџерските комплекси ми мавнаа у глава, па мислев дека ако не личам на костур, онда сум дебела).
Од сите диети што ги пробав најефикасна се покажа Аткинсоновата диета, и неколку нејзини "поблаги" варијации(режими на исхрана базирани врз внесување пред се на протеини,и умерено внесување на јаглено-хидрати од овошје), но кога отидов да си ја проверам крвната слика после 4 месеци( со мали паузи измеѓу ) на Аткинс, испадна дека нивото на креатинин ми е прилично накачено па докторот ми советува дека е најдобро да прекинам за да не си створам некоја дисфункција на бубрезите поради екцесното конзумирање на протеини. Така да сметам дека елиминацијата на јаглено-хидрати во исхраната, и режим во кој доминираат протеини(нешто слично на Аткинс) е добар и ефикасен, но на кратки стази.
А што се однесува до оние "чуда" од диети, од типот на 5 кила за една недела, од лично искуство сметам дека се тотално неуспешни и штетни, затоа што освен што го исцрпуваат имунитетот и целиот организам и прават да ја изгубиме водата немаат некој друг ефект, па доволно е една недела потоа да почнеме пак да јадеме за да ја вратиме изгубената килажа, некад дури и со неколку кила "гратис" ( јо-јо ефект ).
Верувам дека е најдобро да се најде режим со умерени рестрикции во исхраната, придружен со редовна телесна активност, доколку сакаме трајни резултати кои нема да ни го нарушат здравјето. Јес да за да почнеме да слабееме на таква диета е потребно подолго време, но трпението и вољата се исплатат у таков случај.
Што се тиче мене лично, веќе година ипол сум веганец, јадам кога сум гладна, вежбам и се движам и немам некои проблем тежината.
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Почесто јадење , помали количини , вежбање и low GI , држетесе до ова и ќе немате гајле
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
4.059
Поени од реакции
2
Одам во продавница и една постара жена ме немаше видено одамна и ми вика "Aаа... Марија нешто си ми ослабнала да не си на диета"? A јас во живото не сум била на диета и и викам "да бе јадам СЕ освен ананас"....,и по две минутно молчење ми вика " Ееее... чедо па беќи и таква диета има?" (Kако не бива она секој ден дома за доручек јаде ананас!!!?)
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Со зелката. Строго, ептен строго, замалку булимија ќе закачев.
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Диета со лежење дома и гладување или онаа „правилна„ исхрана, не доведува нигде. Ко што викаат старите „НЕМА ЛЕБ БЕЗ МОТИКА„ значи доколку само седите дома и си плачите додека јадете некоја си гадна салата без зејтин, или јадете некоја грда соја а срце ви плаче за убава скаричка со пивце не добивате ништо. Точно дека треба здрава исхрана ама и треба да се мрднат малце г*@$вите од кревет, фотеља ватевр. Со правилна исхрана и редовно вежбање се ќе снема
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
За да се одржува стабилна телесна тежина , потребно е енергетскиот внес да е еднаков со потрошувачката. Ако потрошувачката е поголема, доаѓа до слабеење, и обратно, ако внесот е поголем од потрошувачката, до здебелување.

Како да ослабам, без да го нарушам моето здравје?
Рационален одговор на прашањето како да се ослаби здраво е - повеќе да се вежба и да се зема храна која содржи помалку калории. За да обезбедите исхрана со помалку калории, не мора комплетно да ги измените вашите прехрамбени навики. Понекогаш помага, ако направите одредени промени во начинот и времето кога јадете. Фактори кои допринесуваат кон зголемување на тежината се:
  • Jадење ноќе
  • Различни социјални настани, придружени со јадење
  • Jадење заради навика
  • Јадење и истовремено пиење на алкохол.
Понекогаш е доволно само да го избегнете јадењето во овие околности. Нема потреба да се намалува бројот на регуларните оброци. Пожелно е, да јадете помалку при секој оброк и да ја зголемите количината на влакнести материи, јагленохидрати и незаситени масти. Познато е дека ако се консумираат обилни поединечни оброци, капацитетот на желудникот се зголемува. Со тоа се зголемува и количината на храна која треба да се изеде, за да се постигне чувство на ситост. Доколку се обидувате да ослабите, не се препорачува да прескокнувате оброци. Всушност, ако прескокнете оброк, вие потоа веројатно ќе изедете повеќе отколку што инаку би јаделе и тоа води до зголемување на капацитетот на стомакот.

Долготрајно гледано, брзите диети водат до повторно здебелување
  • Повеќето луѓе кои треба да ослабат се обидуваат да држат некоја брза диета, што е всушност краткотрајно решение. На периодите на лишување или гладување , организмот одговара така, што го снижува метаболизмот. По престанување со диетата, организмот согорува дури помалку калории отколку претходно, бидејќи метаболизмот е помалку ефикасен.
  • Покрај тоа, познато е дека губитокот на тежината во тек на строгите диети повеќе е резултат на губитокот на вода и мускулно ткиво, а не на масното ткиво. За да се согоруваат килоџулите потребнa е работа на мускулите. Секогаш кога држите таква диета, вие губите и одреден процент на мускулното ткиво, што значи дека вашиот организам не може да согори толку килоџули , колку што можел, пред држењето на диетата.
  • Само еден циклус на повторно здебелување, по ваква ригорозна диета, го зголемува ризикот од коронарна болест, независно од нивото на мастите.
  • Современите диети за слабеење во кои се препорачува висока содржина на протеини и ниска содржина на јаглени хидрати се ефикасни, но може да доведат до метаболички пореметувања.
  • Спротивно, нискокалорични диети со висока содржина на овошје и зеленчук, интегрални житарки, легуминози и обезмастени продукти, се исто така ефикасни и со поголема шанса, тежината да се задржи по прекинување на диетата. Со овој тип на диета, се постигнува желудникот да е полн и чувство на ситост, а истовремено се намалува ризикот за хронични болести.
Зголемете ја физичката активност!
Иако традиционално, нашата земја има релативно здрава исхрана, бројот на дебели луѓе се зголемува секоја година. Тоа е затоа, што сме станале седечка нација. За повеќето од нас, физичката активност не е веќе природен дел од нашиот животен стил. Умерена физичка активност е доволна за да се забрза метаболизмот и загубата на тежината. Најдобро е, ако физичката активност се зголемува постепено. Умерена активност- како пешачење, работа во градината, возење точак или дури шишање на тревникот, може да помогнаат во намалувањето на масните наслаги. Откажете ја употребата на автомобилот секогаш кога е тоа можно. Шетајте куче. Користете скали наместо лифт. Одберете активности кои вам ви причинуваат задоволство, а не она што сметате дека е добро за вас.

Кои практични чекори да ги првземам за да ослабам, на здрав начин?
  • Избегнувајте брзи диети.
  • Јадете поголем број продукти, од сите хранителни групи.
  • Земајте помалку храна во тек на секој оброк, но зголемето го бројот на оброци или ужинки во тек на денот.
  • Намалете го внесот на високоенергетските хранителни продукти, кои се сиромашни во хранителни состојки- како слатки пијалоци и бомбони. Некои високоенергетски храни кои се богати во хранителни состојки, може да се земаат, но само мала количина –на пример црвено месо, ореви,нерафинирано маслиново масло.
  • Исфрлете ги од исхраната заситените масти и алкохолот.
  • Обидете се да јадете повеќе свежа храна и помалку процесирани продукти.
  • Избегнувајте да јадете заради задоволство, тогаш кога сте загрижени или сте под стрес.
  • Обидете се да запрете со јадењето- кога ќе почувствувате дека сте се најале.
Дали ви е потребна дополнителна помош?
  • Ако повеќе пати, безуспешно сте се обидувале да ослабите со брзи диети, веројатно ви треба професионална помош, за да ве упатат во здравиот начин на исхрана.
  • Ако сте дебели, а имате повеќе од 40 години , посоветувајте се со докторот пред да започнете со вежбање.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom