Демони

blade-

Научник
Член од
28 август 2009
Мислења
51
Поени од реакции
4
е ај што е оваа ја имам сонувано како истерувам демони од деца како да сум имал многу сила повеке пати имам го сонувано тоа , и еднаш го сонував демонот како влезе во мене и со молитва беше изгонет од мене ( во сонот ) па уверен сум дека постојат ѓаволска работа
 

Фан на Интер

Rasturac na ZABAVI
Член од
26 јануари 2010
Мислења
612
Поени од реакции
22
Па не само во исламот има и шамани што истерувале демони, егзорцизам кај католицизмот, па после кај нас народни преданија за вампирџијата кој што само тој можел да го види вампирот (демонот) и истера или убие итн.



Проблемот е во тоа што на овие работи се мисли како на заостанати глупи преданија и суеверија, не се земаат сериозно дали ќе го издржат тестот на вистината. Затоа што живееме во свет каде што ние сме на врвот на еволуцијата и немаме потреба да мислиме на тие суеверија. Иако живееме во болен свет кој што се мисли дека е врв на еволуција, глупости.....
Се сложувам со тебе имено принципот на истерување на Џинови се состоел во тоа. Првин дедоми колел кокошка за да дојде до свежа крв а притоа учел молитва со која што невидливиот свет станувал видлив за него т.е го гледал Џинот(Демонот) а и демонот знаел дека го гледа .. Притоа го напаѓал со огнено оружје или со ладно, во тој момент паѓал и дедоми и ако немало некој до него да го крене големии се шансите да почине и тој... За ова да успее нетребало да се зема ниту пари ниту било каква награда .. Накратко е вака

--- надополнето ---

е ај што е оваа ја имам сонувано како истерувам демони од деца како да сум имал многу сила повеке пати имам го сонувано тоа , и еднаш го сонував демонот како влезе во мене и со молитва беше изгонет од мене ( во сонот ) па уверен сум дека постојат ѓаволска работа
Постојат и тоа како, Исто како и луќето и демоните можат да бидат Христијани , Муслимани , Неверници (атеисти) , Будисти со таа разлика што нивниот живвотен век е многу поголем од човечкиот
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Постојат и тоа како, Исто како и луќето и демоните можат да бидат Христијани , Муслимани , Неверници (атеисти) , Будисти со таа разлика што нивниот живвотен век е многу поголем од човечкиот
Демоните можеле да бидат атеисти...неверници?! Будисти?!:nesvest::tapp: Што не ќе прочита човек овде!:pos::pos:
 
Член од
27 јануари 2010
Мислења
346
Поени од реакции
146
“ демоните “ се злото во човекот ........ тоа се лошите “ момци “ кои живеат исклучиво во човековата психа ........ во зависност од подложноста на личноста , тие се појавуваат многу често , кај некои само инцидентно или пак воопшто ....... за тие кај кои не се појавуваат воопшто велиме дека се вистински “ ангели “ ....... човекот самиот себеси си си е најголем непријател во зависност од тоа колку често дозволува “ демоните “ во себе да завладеат со него .......... (го прочитав на еден форум... Мислам дека све е објаснето тука)
 
T

theTinule

Гостин
Некако ова со демониве ми е интересно, и тоа од повеќе аспекти. Што точно претставуваат тие, поконкретно, што се, од каде се, кој ги создал и зошто? Што им прават на луѓето, а луѓето не можат да си го направат сами? Ги видел ли некој од форумџииве, разговарал ли со нив, ги прашал ли нешто? Испадна работава дека за се е виновен некаков демон, а никако човек. Демони од најразличен тип има во речиси сите вери и скоро сите прават бељи. Ми личи на еден убав ескапизам и оправдување пред сопствената совест. Виновникот е битие кое не подлежи на никаква рационална, објективна проверка и е одлична замена за некој да ја објасни својата забегана природа. Е сега, зборувајќи малку воопштено, но не премногу далеку од темава, сите ние си имаме во нас некакви демони, кои повеќе или помалку успешно ги контролираме, а кои мошне згодно се групирани во поимите потсвест, темна, скриена страна на нашиот карактер, која понекогаш како многу грдо лице и ја покажуваме на средината што не опкружува.
Инаку, изразот демон потекнува од хеленскиот израз дајмон (некаков дух, кој можел да биде добар или лош, сличен по значењето би бил и изразот гениј, кој порано исто така значел духовно битие, а не исклучителна надареност. Терминот ангел е исто така од грч. потекло и значи гласник, аберџија. Денес овој збор е исклучиво поврзан со духовно битие пратено од Бога, односно божји гласник. А кој знае можеби порано и не било толку ретко за денешниот ангел некој да речел дека се работи за добар демон, и обратно, за денешниве демони - лош демон. Го напоменав само како една ретроспектива во однос на тоа како се менуваат значењата на одредени зборови низ вековите.
Бидејќи си единствениот нормален на темава, те цитирам. Убави прашања постави.
Верувам, во темава, се зборува за демоните како духовни битија кои гледаат само да наштетат на живите.
Според Библијата (ти зборувам од христијанска гледна точка бидејќи јас сум христијанка и од оваа перспектива гледам на работиве), демоните се нарекуваат „отпаднати ангели“. Ти текнува на моментот кога Луцифер од ангел на светлината стана бог на темнината? Тој бил еден од најблиските и највисоко рангираните ангели кај Бог. Кренал бунт против Бог и се оттргнал од него. Со себе повел и мноштво ангели (една третина од нив) кои му се приклучиле. Така настане демоните. Бог сите нив, сосе Луцифер ги фрлил на земјата.
Муабетов со тоа дека во секој од нас има и добра и лоша половина ти е многу добар. Точно. Секој од нас им и моќ и знае како да ја негува, дали половината на демонот или половината со ангелот во себеси. Но, правиме муабет за демони, како духовни битија, не дел од нашата психа.
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.354
Поени од реакции
4.857
kolku dobar drum and bass imaat videata ! ftw :smir:
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
http://www.amazon.com/gp/product/1578631785?ie=UTF8&coliid=I13EQEXDZCIHHR&colid=3JZ48KZW54SF6
http://www.esotericarchives.com/dee/index.html
Не би препорачал да се заебавате со овие работи.
Инаку можеш со сигурност да знаеш само ако ги викнеш, вака многу тешко.
Во денешно време има многу од њу ејџ кои што комуницираат со одредени ентитети на астрален план(најчесто)
и им солат памет на луѓево. Има тони и тони материјали од типот на
http://www.lawofone.info/ Ра материјали
http://www.svjesnost.com/cass_skripte/ Kaсиопејски транскрипти
И уште колку не....прашање е колку овие материјали се од добрите(така да кажеме).
 
V

Vollstandig

Гостин
Се сложувам со тебе имено принципот на истерување на Џинови се состоел во тоа. Првин дедоми колел кокошка за да дојде до свежа крв а притоа учел молитва со која што невидливиот свет станувал видлив за него т.е го гледал Џинот(Демонот) а и демонот знаел дека го гледа .. Притоа го напаѓал со огнено оружје или со ладно, во тој момент паѓал и дедоми и ако немало некој до него да го крене големии се шансите да почине и тој... За ова да успее нетребало да се зема ниту пари ниту било каква награда .. Накратко е вака
Постојат и тоа како, Исто како и луќето и демоните можат да бидат Христијани , Муслимани , Неверници (атеисти) , Будисти со таа разлика што нивниот живвотен век е многу поголем од човечкиот

Kaко бе само дедоти успевал да ги гледа, нели пиша претходно не можеле да се истераат освен со молитви а сеа дедо ти ги тепал со огнено оружје, а ако не можи да се видат како можи да умрат од огнено оружје??
 
Член од
22 јануари 2005
Мислења
1.644
Поени од реакции
1.677
Демони, ангели, богови постојат на едно место, во човековиот ум, во светот на Идеите.
И со тоа не сакам да кажам дека не постојат. Се што е во тој свет, според мене постои.
Човек умира два пати, еднаш физички и еднаш кога некој за последен пат ќе го спомне неговото име.
Значи се додека нешто е во потсвеста на луѓето, има некаков ефект врз нив и според тоа постои.

Исто како што во антички Египет, богот Тот бил почитуван и имал свои свештеници.
Со самото спомнување на неговот име, со самата посветеност на него, тој постоел.

Знаете дека ако јас размислувам и се посветам на нешто со години, тоа има голем ефект врз мене.
Исто и со Тот, со текот на годините неговите следбеници ги придобиваат неговите карактеристики,
затоа што тој е постојано во нивните мисли.

Денес Тот е суште жив, нели еве јас го спомнувам на форумов, значи неговото име е сеуште познато.
Неговата моќ е намалена, затоа што нема веќе толку верни следбеници.

Во денешно време имаме модерни Богови.

Никола Тесла, со неговите "свештеници"-научници кои се стремат да бидат како него.

Курт Кобејн, со неговите следбеници-тинејџери, кои носат облека слична на неговата, пуштаат долга коса,
ги имаат истите мисли за животот како него.

----------------------------------------------------------------

Тоа е мое мислење, малце е комплицирано, не сум сигурен дали добро го објаснив...
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Денес Тот е суште жив, нели еве јас го спомнувам на форумов, значи неговото име е сеуште познато.
Неговата моќ е намалена, затоа што нема веќе толку верни следбеници.
Хахах Тот немал следбеници ?!
Ќе се јави сега некој од о.т.о. да те побие ;)
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Бидејќи си единствениот нормален на темава, те цитирам. Убави прашања постави.
Верувам, во темава, се зборува за демоните како духовни битија кои гледаат само да наштетат на живите.
Според Библијата (ти зборувам од христијанска гледна точка бидејќи јас сум христијанка и од оваа перспектива гледам на работиве), демоните се нарекуваат „отпаднати ангели“. Ти текнува на моментот кога Луцифер од ангел на светлината стана бог на темнината? Тој бил еден од најблиските и највисоко рангираните ангели кај Бог. Кренал бунт против Бог и се оттргнал од него. Со себе повел и мноштво ангели (една третина од нив) кои му се приклучиле. Така настане демоните. Бог сите нив, сосе Луцифер ги фрлил на земјата.
Муабетов со тоа дека во секој од нас има и добра и лоша половина ти е многу добар. Точно. Секој од нас им и моќ и знае како да ја негува, дали половината на демонот или половината со ангелот во себеси. Но, правиме муабет за демони, како духовни битија, не дел од нашата психа.
Јасно ми е за Луцифер, уште појасно за главната поента на темава т.е. за паднатите ангели односно демони :smir:.
Луцифер (латински) или Еосфорос (грчки) или Хелел бен Шахар (во семитска, изворна варијанта) сеедно, и сите тие заедно со него, по неуспешниот обид за небесен преврат или пуч се истерани од небото.
Јас само сакав да нагласам дека е нужно човек да обрне внимание кон себеси, кон сопствените потреби, желби и интереси, а потоа вината да ја бара во некои имагинарни (веројатно различна точка на гледиште имаме, што воопшто не ми пречи) битија. Лесно е да се каже: ѓаволот ме натера да правам вака или така, нели?
А сега, за демоните како духовни битија - тоа е работа на верата, на изборот дали веруваме во нив или не. Но се работи за вера, за верување дека нешто постои, а таа проблематика, според мене, монтирани снимки од Youtube на пример, за мене како агностик, никако не ја разрешуваат, туку само ја прават поневеројатна, па и посмешна.
А што се однесува до религиските компоненти, ним природно, местото им е на другиот подфорум, оној за религија, ама и таму е изложуван и разложуван многупати без некој напредок и навистина сериозен муабет.
 
Член од
17 мај 2011
Мислења
2
Поени од реакции
0
како прво мое мислење демон и вампир не е исто...легендата за вампирот е:кога јуда го предал Исус тој нели се самоубил на не ми текнува сеа кое дрво шо е познато и бил проколнат вечно да талка по земјата...такви информации иам слушнато па сеа колку е вистинито не знам
 

TheFrisb

(Астроном)
Член од
5 јуни 2011
Мислења
246
Поени од реакции
80
Духови, демони тоа е нерешена мистерија.Може постојат повеќе сум за ова првото бидејќи демоните ми изгледаат бебешко!
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Бидејќи си единствениот нормален на темава, те цитирам. Убави прашања постави.
Верувам, во темава, се зборува за демоните како духовни битија кои гледаат само да наштетат на живите.
Според Библијата (ти зборувам од христијанска гледна точка бидејќи јас сум христијанка и од оваа перспектива гледам на работиве), демоните се нарекуваат „отпаднати ангели“. Ти текнува на моментот кога Луцифер од ангел на светлината стана бог на темнината? Тој бил еден од најблиските и највисоко рангираните ангели кај Бог. Кренал бунт против Бог и се оттргнал од него. Со себе повел и мноштво ангели (една третина од нив) кои му се приклучиле. Така настане демоните. Бог сите нив, сосе Луцифер ги фрлил на земјата.
Муабетов со тоа дека во секој од нас има и добра и лоша половина ти е многу добар. Точно. Секој од нас им и моќ и знае како да ја негува, дали половината на демонот или половината со ангелот во себеси. Но, правиме муабет за демони, како духовни битија, не дел од нашата психа.
Малце постов е од памтивек,ама може ли да ми појасниш зошто е Луцифер избркан од кај Господ Бог,и доаѓа на земјата.?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom