Делење на деца во семејството

Член од
18 мај 2008
Мислења
945
Поени од реакции
1.196
@Sinisa123

Чекај сеа. Полека. Нели ти имаше 23 години и ќе бегаше од дома? Нели сестра ти имаше завршено два факултети? Ако вакви муабети терате на дваесет и кусур години, навистина не ми е јасно како ќе се снајдите понатака во животот. Јас да сум ваш родител ќе ве одкажам во службен весник. Единствено можам да ти дадам решение за лименката. Кога купуваш, купи и за нејзе или купи пластична чаша и поделете ја.

Мислам дека мајка ти во право била кога ти викала дека за ништо не те бива. Барем никот кога го менуваше да беше по креативен. Трол еден.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Od kade znaes deka suim Gej? Slucajno da ne si mi prijatel pa da znaes deka sum gej? Da znaes deka imam devojka za tvoja informacija
Taкво чуство оставаш, никот ти е гејски, некако феминизирано пишиш, работите ги опишуваш женствено... а то шо имаш женска не значи дека не си геј, многу славни гејови во младоста имаа купови жени пред да го отворат патот кон сосптвениот чмар. Млад си има време.
 
R

Rigel Kent

Гостин
Грешката е кај родителите , знам дека малце лигаво делува дечкото овде на форум , но ако е вистина тоа дека константно бил омаловажуван за разлика од неговата сестра тогаш не ме чуди што тоа се рефлектира и во неговата зрелост. Овие двајца се недоволно воспитани и тоа е грешка само на родителите во овој случај. Фрустрациите кои ги поднесувал како мал нема да може да ги отфрли додека не се осамостои . И не се чудите , јас имам слушнато за еден случај каде синот се самоуби поради константно омаловажување поради немање високо образование а форсирање на сестрата.
Ова се чувствителни прашања за едно семејство , но ако сестра му е постара и така се однесува можам да заклучам дека е тотално емотивно незрела .
А ти дечко најдобро ќе биде да се смириш , сестра ти да не е центар на внимание , едноставно игнорирај ја . Кога мајка ти нешто те прекорува молчи , така барем ќе најдеш некакво смирение во себе , а што побрзо се осамостоиш тогаш побрзо и ќе созрееш и ќе се ослободиш од фрустрациите.
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
958
Поени од реакции
727
Грешката е кај родителите , знам дека малце лигаво делува дечкото овде на форум , но ако е вистина тоа дека константно бил омаловажуван за разлика од неговата сестра тогаш не ме чуди што тоа се рефлектира и во неговата зрелост. Овие двајца се недоволно воспитани и тоа е грешка само на родителите во овој случај. Фрустрациите кои ги поднесувал како мал нема да може да ги отфрли додека не се осамостои . И не се чудите , јас имам слушнато за еден случај каде синот се самоуби поради константно омаловажување поради немање високо образование а форсирање на сестрата.
Ова се чувствителни прашања за едно семејство , но ако сестра му е постара и така се однесува можам да заклучам дека е тотално емотивно незрела .
А ти дечко најдобро ќе биде да се смириш , сестра ти да не е центар на внимание , едноставно игнорирај ја . Кога мајка ти нешто те прекорува молчи , така барем ќе најдеш некакво смирение во себе , а што побрзо се осамостоиш тогаш побрзо и ќе созрееш и ќе се ослободиш од фрустрациите.


Ќе се надоврзам на твојов пост, бидејќи ми делува како најразумен во врска со проблемот што го има момчето.

Точно е дека секој, во помала или поголема мера преживува вакви моменти. Нормално е децата да се натпреваруваат меѓусебно, да искажуваат доминација, да се борат за љубовта и вниманието на родителите...Лигаво или не, сите сме во потрага по љубов и ја бараме од оние околу нас- на почетокот од родителите, подоцна од партнерите (па ако сакате, дури и од пријателите). Така, би рекла дека целиот живот се врти оклу потрагата по љубов, колку смешно и лигаво да звучи.

Исто така, точно е и тоа дека родителите не можат подеднакво да ги сакаат сите свои деца. Ај, да кажам, сигурно ги сакаат како свои деца (и би дале се за нив), но со едно се сложуваат повеќе, со друго помалку. Веројатно, тоа може да се објасни со сложување на карактерни особини-некое дете е природно помилозливо, па полесно може да "им влезе под кожа" на родителите, некое дава впечаток дека му треба поголема заштита (наспроти другото, кое родителите го перцепирале како посамостојно) и така...некое умее повеќе да манипулира наспроти другото кое е поемотивно и почувствително (и кое, по правило, некако повеќе страда). Нешто као оноа-со некој ти иде повеќе муабетот, со некој не...

Родител кој што своето дете, во било која ситуација го дефинира како ненормално, според мене е за жалење, како човек. Родител кој не умее да "подели правда" и да го смири и да го утеши детето е неспособен родител. Нема оправдување за завземање на страна во конфликт меѓу децата-нема оправдување во етикетирање, селектирање и доделување на "ментални" титули. Без разлика на возраста, лузните од ваквите родителски неправди остануваат цел живот и многу често влијаат на животните избори.

Дечкото, ако е многу млад и незрел, ќе порасне еден ден, ќе го смени своето гледање на работите скоро сигурно, веројатно и ќе живее во добри односи со доминантната сестра и родителите (бар посакувам да биде така), но мислам дека доживотно ќе го мачи и тишти чувството на отфрленост и запоставеност што мисли (намерно велам мисли, бидејќи може и да претерува-тоа е негово сегашно гледање/доживување на работите) дека го доживеал во раната младост. Затоа, од друга страна, невнимателниот однос на родителите е за осуда.

Конечно, се надевам дека во случајот се работи само за младешко претерување и желба за внимание...
 
S

Sinisa123

Гостин
Taкво чуство оставаш, никот ти е гејски, некако феминизирано пишиш, работите ги опишуваш женствено... а то шо имаш женска не значи дека не си геј, многу славни гејови во младоста имаа купови жени пред да го отворат патот кон сосптвениот чмар. Млад си има време.
Da ti kazam iskreno pisuvam taka koga sum iznerviran namesto da se deram ili placam kako lud nervata si ja vadam so nasillno pisuvanje
--- надополнето: 27 октомври 2013 во 17:26 ---
Грешката е кај родителите , знам дека малце лигаво делува дечкото овде на форум , но ако е вистина тоа дека константно бил омаловажуван за разлика од неговата сестра тогаш не ме чуди што тоа се рефлектира и во неговата зрелост. Овие двајца се недоволно воспитани и тоа е грешка само на родителите во овој случај. Фрустрациите кои ги поднесувал како мал нема да може да ги отфрли додека не се осамостои . И не се чудите , јас имам слушнато за еден случај каде синот се самоуби поради константно омаловажување поради немање високо образование а форсирање на сестрата.
Ова се чувствителни прашања за едно семејство , но ако сестра му е постара и така се однесува можам да заклучам дека е тотално емотивно незрела .
А ти дечко најдобро ќе биде да се смириш , сестра ти да не е центар на внимание , едноставно игнорирај ја . Кога мајка ти нешто те прекорува молчи , така барем ќе најдеш некакво смирение во себе , а што побрзо се осамостоиш тогаш побрзо и ќе созрееш и ќе се ослободиш од фрустрациите.
Da si najdam rabota i sopstven stan vednas ke se osamostojam nema da se zamaram i sestra mi ja stavam vise na ignor ona mi dzvoni na telefon jas ne i digam i se custvuvam happy :)
--- надополнето: 27 октомври 2013 во 17:27 ---
@Sinisa123

Чекај сеа. Полека. Нели ти имаше 23 години и ќе бегаше од дома? Нели сестра ти имаше завршено два факултети? Ако вакви муабети терате на дваесет и кусур години, навистина не ми е јасно како ќе се снајдите понатака во животот. Јас да сум ваш родител ќе ве одкажам во службен весник. Единствено можам да ти дадам решение за лименката. Кога купуваш, купи и за нејзе или купи пластична чаша и поделете ја.

Мислам дека мајка ти во право била кога ти викала дека за ништо не те бива. Барем никот кога го менуваше да беше по креативен. Трол еден.
Trolu eden ako imas 30.000 da mi dades da platam vo agencija za vrabotuvanje Global Work Skopje ke zaminam od Makedonija
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.294
Поени од реакции
5.853
Многу многу лоша постапка е да родителите си ги делат децата во животот. А кај нас е многу честа појава. Крајно лоша карма се остварува со овој чин и е морално тотално безобразен. Фала им на мојте родители што не не делат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom