Делење на деца во семејството

S

Sinisa123

Гостин
Момчево не е тинејџер во рани години туку 23-годишен и баеги неписмен и глупичок кога резонира дека хороскопските знаци влијаат нешто посебно во неговиот однос со фамилијата и единствена причина за да замине во странство е за да докаже дека е подобар од сестра му колку што можам да прочитам. Во рани тин години години јас размислував слично за бегство од дома секој втор ден, си мислев дека моите родители ми имаа посвоено и дека повеќе ги сакаат брато и сестраѕа, дека учителите не можат да ме разберат колку сум генијален, па си замислував дека ќе направам нешто генијално за година-две во некаква област и потоа ќе умрам и на крајот постхумно ќе ја разберат мојата генијалност како Ван Гог, па на погребот ќе држат говори академици на МАНУ и слични средношколски глупости, ама тоа во рани тин рековме.
Покасно разбрав дека многу мои врсници си правеле бајрам со умот слично како мене.
Мајката на дечково е рационален човек, и му сугерирала да се промени и за тоа да земе пример од неговата сестра и некои дечиња од комшиите која што си завршила два факсови, додека дудуков едвај завршил средно.
Не ми се верува дека девојка која завршила два факултеи и си тера кариера, имало потреба да биде тепана и крај крајева сепак е девојка.
Не викам дека и родителите се цвеќина за мирисање од причина што му ја уништуваат самодовербата тотално и покрај тоа што овој изгледа не е многу бистар и не го бидува, ама не знам што совет да му се даде него кога си увртил во глава дека родителите го мразат, а од друга страна кажува дека ако му кажел дека ќе оди странство без претходен план родителите што го мразат ќе плачеле и ќе го спречеле да оди, демек оти му го мислат лошото.
Тотални глупости...Не ми се верува дека губам време да објаснувам за некои вакви кои чекаат се' од родителите.
Slusaj da ti kazam na tebe iskreno ti valjde ne si doznael kako e da si delen od sopstvenata familijata zatoa koga ne znaes kako e podobro molci si oti ne gi znaes moite roditeli kakvi se jasno oti koga ke imas i ti problem vakvi ke se cudis
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Slusaj da ti kazam na tebe iskreno ti valjde ne si doznael kako e da si delen od sopstvenata familijata zatoa koga ne znaes kako e podobro molci si oti ne gi znaes moite roditeli kakvi se jasno oti koga ke imas i ti problem vakvi ke se cudis
Другар имаш 23 години и никој не е должен да ти остави нешто тебе или пак дава, сфати дека родителите может да го препишат нивното богатство на вучјак ако мислат дека тој ќе им биде подобар чувар од тебе.
Мене не ме делеле оти немало што да делат, ниту пак имаат сега нешто да ми дадат, напротив ако не им помагам финансиски од време на време со пензиите што ги земаат и трошоците што ги имаат ќе требаше Снежана Лупевска да ги снима со камера легнати во кревет како се топлат и светат на свеќи.
Не знам како да ти објаснам најблаго, а да не се навредиш и исфрустрираш. Сестра ти е поспособна од тебе во секој аспект погледнато од твоето кратко излагање, дури и тоа нејзино кокетирање со родителите е способност која за жал ти ја немаш, и не треба да бидеш воопшто лут на неа. Таа едноставно си го турка животот како што треба и ги искористува можностите да си напредува во животот.
Се додека те оставаат да живееш под нивни кров, ти купуваат цигари и ти даваат едно парче леб треба да бидеш благодарен на родителите.
Кажа дека никогаш во животот не те прегрнале или пак рекле дека те сакаат.

Ајде биди објективен и признај колку пати ти си ги прегрнал нив во животот нив и кажал колку ги сакаш?
Дали некогаш им се заблагодаруваш пред да седниш да ручаш дека го цениш тоа што ти дозволуваат да уживаш пансионски во нивниот дом?

Ме разбираш сега што сакам да кажам?
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Eve utre si odam doma za pasos da si izvadam i toa posledno ke bide sto ke gi vidam.Potoa od koga ke go izvadam pasos kee zaminam vo stranstvo nekade sam na sebe ostaven,bez pari,bez nisto podobro ke mi bide od ovde.Da mi rece sestra mi deka me ranila 1 godini mi davala za leb na nejzino da bidam nema sansi podobro ke si zaminam i taka ke bide ok.Ke si mislam deka site se pocinati i nema koj da se grizi za mene toa e najdobra opcija da bidam sreken inaku site vo familijata sakaat da komandaat i oni kako ke kazaat da bide.epa jas ne sakam da bidam kako niv.Sakam samo da bidam daleku od niv.So ova st ke zaminam na moite ke im bide najgolema kazna vo zivotot posto ne se grizea za mene
Имаш 23 години и немаш причини за правдање. Не велам дека ти било лесно, но веќе не си малолетен и имаш избор. Не прави нешта за да им докажуваш нешто на родителите: време е пред самиот себе да се докажеш.
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
Еднаквиот третман на децата од страна на родителите , 90% зависи од самите деца а само бедни 10% од родителите .Почекајте имајте деца ке видите за што Ви зборувам .
Поздрав од еден родител кому му успеало тоа .
 

LGBT

Weird
Член од
20 јули 2011
Мислења
329
Поени од реакции
157
Еднаквиот третман на децата од страна на родителите , 90% зависи од самите деца а само бедни 10% од родителите .Почекајте имајте деца ке видите за што Ви зборувам .
Поздрав од еден родител кому му успеало тоа .
Тогаш, како родител прочитај го моето претходно мислење и кажи дали е во ред тоа што моите родители го направија.
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
Не е! Ама треба да разбереш оти немале капацитет да ја сварат твојата ориентација , мала средина е Македонијава не можеш да скриеш што си вечерал а не кој каква сексуална ориентација има.
Само немој да мислиш дека со одлуката да те исклучат од нивниот живот се усрекиле , да те прифателе каква си таква си ке се срамеле само од окружувањето а сега се срамат и од него и од тебе и од себе .
Заклучок : колку на тебе ти е тешко нивното однесување на нив трипати им е потешко !
 
S

Sinisa123

Гостин
Стварно луѓе ај кажете за ова мислење да видам што ќе кажате. Вака почнува
Одам со сестра ми во град си купувам кока кола лименка 25 ден. си ја отворам и си пијам пошто гнас мие некој да пие од моја чаша со сок или лименка без разлика дали е сестра или родител, пријател едноставно гнас ми е. Ме виде дека пијам кока кола ми побара и не и дадов и оти не и дадов кока кола да се напие баш стоевме на семафори и чекавме зелено да светне и да помине улица и имаше околу мене луѓе што си чекаат и оти не и дадов да се напие ме нарече пред сите луѓе таму и тоа се издра на цел глас да слушнат дека сум бил психопат :tapp: искрено ми идеше да ја турнам на улица и да ја согазат колите во тој момент. Замислете колку ми станало незгодно во тој момент и сите почнаа да коментираат за мене брука беше. Прееска сестра ми си дојде дома и оште невлезена што се вика одма ми го дава телефонот и ми вика еве мајка ти те бара и јас мислам што биднало сеа. Се јавувам кај мајка да видам што е работата таа ми се дере на телефон зашто сум се карал со сестра ми зашто сум и правел проблеми :facepalm: а онаа цел ден искочена не се прибра дома и јас слушам и се изнервирам и велам на мајка ми зашто ми се дереш му ри глупачо една :pos: кој се кара? Што ти е ма на тебе а? Ќерка ти цел ден искочена од дома не сум ја видел сега си доаѓа дома и се кара она со мене. Што сакате од мене а? Мајка ми вели те научија овде дома комшиите дека си ненормален и во Скопје исто така те научија дека пак си ненормален :facepalm: не ми се веруваше што слушав. Ако треба ќе одам на психијатар ќе извадам едно проклето докторско уверение дека не сум луд за да им докажам дека не сум. Се изнервирав многу и ја треснав вратата силно и еве сестра ми се јавува кај мајка ми вели дека секој ден сум се карал со нејзе, сум и ѓи трескал вратите и ја слушам од мојата соба станувам и одам кај нејзе и викам кој се кара со тебе што тие ма? Ти да не си се мрднала во мозокот а? Едноставно немав зборови. Потоа ја слушам пак како се јавува и кажува на мајка и дека сум ја тепал а тоа нема никаква врска :facepalm: не сакам со нејзе да зборувам а камоли да ја тепам боже господи. Потоа еве ја пак како ме обвинува дека сум зедол 1 кутија цигари без потреба и ми вели дека никој не ме сакал оти сум бил користољубив, и дека кога ќе сум отишол некаде на госте сум претел по алиштата да видам што имаат демек ќе сум крадел и сите роднини ме знаеле каков сум и затоа не ме сакале и сето лошо што сум и го направил на нејзе во животот господ ќе ми вратил со лошо и тоа дубло од што сум очекувал. Едноставно не ми се верува. Стварно да најдам некој психолог да земам да си кажам што ми лежи на душа мислам дека ќе ми олесни. А понекогаш сум размислувал и за самоубиство барем ако умрам нема кој да ме жали и така моите ми викаат секој ден дека ако не биле они ќе сум умрел за јадење и така не ме приметуваат дека постојам стварно оваа не можам да го сфатам. Ајде да го видам вашето мислење какво ќе биде. Ве очекувам и инаку да ви кажам знам дека хороскопот не игра никаква улога во врска брат и сестра ама јас сум водолија а она е овен. Дали оти сум водолија почесто паѓам во депресија и сум чуствителен многу?
 
L

Luki Junior

Гостин
Галеници. И ти и сестра ти.

Глупости на квадрат. И утре, ти си иднината на македонија, светот и пошироко. :facepalm::facepalm::facepalm:

За вас мотика и некоја црвеница земја. Ништо друго. Да се запотете малко, и да дигнете нешто потешко од лажица. :(
 
S

Sinisa123

Гостин
Sinisa123
А кое одделение сте со сестра ти?
Ona e pogolema od mene steta
--- надополнето: 10 октомври 2013 во 14:34 ---
Галеници. И ти и сестра ти.

Глупости на квадрат. И утре, ти си иднината на македонија, светот и пошироко. :facepalm::facepalm::facepalm:

За вас мотика и некоја црвеница земја. Ништо друго. Да се запотете малко, и да дигнете нешто потешко од лажица. :(
Da ti kazam iskreno samo na sestra mi toa i treba edna dobra motika
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Дали оти сум водолија почесто паѓам во депресија и сум чуствителен многу?
Мал си многу, а и ти фалат неколку воспитни. Да си ми син друга песна ќе пееш, наместо да и се обраќаш на мајка ти со глупачо...
 
Член од
24 февруари 2012
Мислења
1.012
Поени од реакции
2.154
Ona e pogolema od mene steta

Da ti kazam iskreno samo na sestra mi toa i treba edna dobra motika

Наместо да висиш сега по форумиве овде и да се жалиш за твојот живот отиди и направи нешто од твојот живот.
Немаш малку памет во твојот мозок и дека тоа што го пишуваш овде не те прави јака личност туку кажува за тебе многу работи?
Како воопшто можеш да кажеш лош збор за жена која те одгледала и ти дала парче леб и покрив над главата.
Цени го она што го имаш,зошто на крај можеш и без тоа да останеш.
Да бев на место на мајка ти пакувај куферите и мрш да не те гледам дома.Или некоја воспитна додека не ти дојде паметот.Ако воопшто ти дојде.
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Sinisa123
Ај да пробаш вака, па види дали ќе се смени нешто во односот на мајка ти и сестра ти кон тебе. Пробај да ги извршуваш своите обврски на време. Учи редовно, помагај по дома и без да ти се рече. Покажи малку повеќе одговорност. Смени го однесувањето и речникот кон мајка ти. Зборовите глупачо и сличните, заборави ги на некое време. Нека види мајка ти дека се трудиш да смениш нешто кај себе, дека не сакаш да се нервира од тебе. Сестра ти можеш да ја ставиш на игнор некое време. Не и обрнувај внимание, без разлика што и да и каже на мајка ти за тебе. Не покажувај дека те нервира, едноставно само гледај си ја твојата работа. Замоли ја љубезно да не влегува во твојата соба без да тропне, да ја почитува твојата приватност. Истото ова кажи и го и на мајка ти, дека не сакаш сестра ти да ти влегува ненајавена во соба, јас сум сигурна дека она ќе го почитува твојот избор. Но мора да и покажеш и да докажеш дека ти исто така ќе го смениш однесувањето. Седнете, разговарајте сите заедно. Кажи си што ти смета, но не се карај, не повишувај тон, посебно па не кон мајка ти. Сигурна сум дека и ти нешто правиш за мајка ти и сестра ти вака да се однесуваат со тебе. Размисли убаво што е тоа што нив ги нервира и прави вака да се однесуваат кон тебе. Промени го тоа твое однесување.
 
L

Luki Junior

Гостин
Da ti kazam iskreno samo na sestra mi toa i treba edna dobra motika
Златен, и ти и сестра ти сте иста сорта.Затава од збујосаност и чепатеш можеш така да говореш за сестра ти и мајка ти.
Нема делејне, нема покажувајне со прст. И двујцата требе да пуцате грутки.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom