Делење на деца во семејството

L

.Lost Angel.

Гостин
Незнаев како поинаков наслов затоа таков напишав ако треба преправете го ...

Инаку сите сме запознаени со следниов случај во едно семејство каде што има 2 деца машко и женско родителите двајцата родители на пример го сакаат само машкото дете и му даваат 70 % на него се од пари до купување на облека до пружање на љубов и слично а на другото дете го занемаруваат на некој начин или пак ги двојат децата. Поентата ми е како ова да се реши овој проблем да го наречам бидејќи според мене е доста сериозно ... бидејќи форумов има доста членови верувам дека барем има 2-3 члена вие како се справивте со ова и како сеуште ова го поднесувате? :)
 

Niggersinparis

добро вече
Член од
28 август 2012
Мислења
2.457
Поени од реакции
1.999
Незнаев како поинаков наслов затоа таков напишав ако треба преправете го ...

Инаку сите сме запознаени со следниов случај во едно семејство каде што има 2 деца машко и женско родителите двајцата родители на пример го сакаат само машкото дете и му даваат 70 % на него се од пари до купување на облека до пружање на љубов и слично а на другото дете го занемаруваат на некој начин или пак ги двојат децата. Поентата ми е како ова да се реши овој проблем да го наречам бидејќи според мене е доста сериозно ... бидејќи форумов има доста членови верувам дека барем има 2-3 члена вие како се справивте со ова и како сеуште ова го поднесувате? :)
e so sea za 2-3 clena so ima tema ke otvarame za niv samo specijalno, ja mislam mesto delenje deca nemoze posto toa ne e matematika 2 i 2 pa da se deli i da se dobie 1 a ako se mnozi 4
 
Член од
13 март 2011
Мислења
2.277
Поени од реакции
1.989
Можеби едното дете е доволно разгалено и во таа фаза на претерување па си мисли дека родителите повеќе го сакаат другото дете, а уствари нема врска.

Прост пример, машкото ќе праша зошто на женското му даваат повеќе пари за облека и ќе добие одговор "оти е женско" и тоа е тоа.

Најчесто се работи за кој со кого има повеќе отворен муабет и кој повеќе комуницира за сопствените проблеми со родителите. Има деца што ништо не кажуваат, поарно на другар ќе каже, а има и такви шо дома се кажуваат и ќе прават со нив муабет за тоа и ете се создава една поголема блискост што е далеку од тоа "леле не ме сакa"
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Незнаев како поинаков наслов затоа таков напишав ако треба преправете го ...

Инаку сите сме запознаени со следниов случај во едно семејство каде што има 2 деца машко и женско родителите двајцата родители на пример го сакаат само машкото дете и му даваат 70 % на него се од пари до купување на облека до пружање на љубов и слично а на другото дете го занемаруваат на некој начин или пак ги двојат децата. Поентата ми е како ова да се реши овој проблем да го наречам бидејќи според мене е доста сериозно ... бидејќи форумов има доста членови верувам дека барем има 2-3 члена вие како се справивте со ова и како сеуште ова го поднесувате? :)
Пријателе неможеш ти да ги делиш децата. Без разлика, и да имаш и 4 или 5 деца, сите подеднакво се сакаат.
Еве пример јас сум син единец, немам брат, немам сестра, моите секогаш ми даваат се што ми е потребно, но тоа не значи дека ако сум имал браќа или сестри нив или мене помалце ќе ме сакале.

За да ја разбереш родителската љубов, мора да израснеш твои деца, запамти го ова.
 

WalterWhiteTheMethKnight

Генијалец
Член од
19 мај 2010
Мислења
407
Поени од реакции
292
Од теми како оваа гомната од тврда ми преминуваат во течна состојба. Кога ќе имам тврда столица (иако ретко е тоа) ќе се присеќам на твојава тема и одма ќе се исерам :гомце:
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
мајка ти не ти кажала дека те сака веќе една недела? татко ти не ти дал ни 50 денари последниов месец? братот/сестрата ја седнаа на чело на масата? се чувствуваш како да си посвоен? не се секирај, ние го имаме вистинското решение.....ќе си најдеш куфер низ дома, ќе си стаиш неколку парталчиња, го фаќаш автобусот и директ за германија. таму не ги делат децата. прво ќе ти биде тешко ама ќе се снајдеш.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Има такви фамилии,односно мајки кај што ги дели синовите,делење во смисол...едниот повеќе го сака....
Лично јас, сум единка и сум немала таков проблем!
 

Брзии

Бело сунце, Бело небо, иди даље бог те јебо!
Член од
15 јануари 2012
Мислења
1.026
Поени од реакции
481
Пријателе неможеш ти да ги делиш децата. Без разлика, и да имаш и 4 или 5 деца, сите подеднакво се сакаат.
Еве пример јас сум син единец, немам брат, немам сестра, моите секогаш ми даваат се што ми е потребно, но тоа не значи дека ако сум имал браќа или сестри нив или мене помалце ќе ме сакале.

За да ја разбереш родителската љубов, мора да израснеш твои деца, запамти го ова.
Сигурен си? Дај бе не ми го откиснувајте со вакви глуми...

Исти кур ли ќе ти биде тебе бато наместо BMW да возиш Tico?
Исто ли ќе ти биде наместо со иста кошула да излегуваш 3 дена во дискотека со различна?
Исто ли ќе ти биде наместо 150 денари, да добиваш 50?
Исто ли ќе ти биде да носиш нови алишта, или да ги носиш старите од брат/сестра?
Исто ли ќе ти биде да добиеш мотор за роденден или да добиеш од трите подолгото? (ништо)

Единците отсекогаш се разгалени, не знаат за братска/сестринска љубов и се додека немаат брат/сестра нема ни да ја дознаат...

Сега за главната тема околу децата! Еве ова е точно:

Детето што учи повеќе има привилегија на фаворит во семејството, оној другиот го третираат како единичар и неинтелегентен, а сепак тој што учи повеќе само буба и има мала интелегенција.
Децата што им се лижат на родителите се повеќе сакани. Нормално! Незнаат да се побунат за својте права... Ова го нема во секое семејство, ама тешко онаму каде што го има :)
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Сигурен си? Дај бе не ми го откиснувајте со вакви глуми...

Исти кур ли ќе ти биде тебе бато наместо BMW да возиш Tico?
Исто ли ќе ти биде наместо со иста кошула да излегуваш 3 дена во дискотека со различна?
Исто ли ќе ти биде наместо 150 денари, да добиваш 50?
Исто ли ќе ти биде да носиш нови алишта, или да ги носиш старите од брат/сестра?
Исто ли ќе ти биде да добиеш мотор за роденден или да добиеш од трите подолгото? (ништо)

Единците отсекогаш се разгалени, не знаат за братска/сестринска љубов и се додека немаат брат/сестра нема ни да ја дознаат...

Сега за главната тема околу децата! Еве ова е точно:

Детето што учи повеќе има привилегија на фаворит во семејството, оној другиот го третираат како единичар и неинтелегентен, а сепак тој што учи повеќе само буба и има мала интелегенција.
Децата што им се лижат на родителите се повеќе сакани. Нормално! Незнаат да се побунат за својте права... Ова го нема во секое семејство, ама тешко онаму каде што го има :)
Родителот никогаш нема да ги дели децата на:

Помалце сакани и повеќе сакани.

Тоа е факт !
 

Брзии

Бело сунце, Бело небо, иди даље бог те јебо!
Член од
15 јануари 2012
Мислења
1.026
Поени од реакции
481
Родителот никогаш нема да ги дели децата на:

Помалце сакани и повеќе сакани.

Тоа е факт !
Не зборуваме за сакањето бе брат... Зборуваме за буџетот... Нели буџетот се донесе :icon_mrgr:
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Колку и да се правиме слепи, сепак и ваквиот ,,феномен,, постои на ова поднебје.
Верувам не е нешто изразито голем, но сепак постои.
Лично знам за само еден пример, каде што на ќерката не и дозволија да студира зошто брат и бил машко и за него требало.
 

Брзии

Бело сунце, Бело небо, иди даље бог те јебо!
Член од
15 јануари 2012
Мислења
1.026
Поени од реакции
481
Колку и да се правиме слепи, сепак и ваквиот ,,феномен,, постои на ова поднебје.
Верувам не е нешто изразито голем, но сепак постои.
Лично знам за само еден пример, каде што на ќерката не и дозволија да студира зошто брат и бил машко и за него требало.
Пиштол у уста :)
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Родителот никогаш нема да ги дели децата на:

Помалце сакани и повеќе сакани.

Тоа е факт !
Грешиш, има родители кои едното дете повеќе го сакаат од другото. Ако не познаваш вакви случаи, не значи дека не постојат.
 

Dr.House

Аудиофил
Член од
18 февруари 2010
Мислења
2.546
Поени од реакции
3.845
Конкретно ќе тргнам од себеси, јас имам помала сестра и од секогаш сум бил третиран како попаметниот постар брат кој што има широки познавања и полиња на интерес. Од секогаш сум добивал нај-latest and greatest gadgets за разлика од сестра ми која што добивала latest and greatest clothing, е сега разликата помеѓу мене и сестра ми е тоа што јас не седнувам да „бубам“ и во секоја расправија како споредба ми го користат „нина повеќе учи од тебе, кога тебе ќе те видиме така“. Понекогаш се осеќам како сестра ми повеќе да ја сакаат бидејќи се умилкува и на таа основа добива некој „специјален“ третман без лимит. На пример јас до прва година не смеев да останам покасно од 1ипол, или да не носам мобилен со мене и некој такви работи. Ситуацијата е сосема различна од нејзина перспектива, сестра ми мисли дека мене повеќе ме сакаат и секогаш тоа ќе оди така.

Поентата ми е, секое дете ќе си мисли дека другото го сакаат повеќе, јас конкретно мислам дека сите родители ги сакаат децата подеднакво, само што умилкувањето од страна на едното дете може да си ја заврши работата при некој одлуки кој што ги носат родителите на пример колку време да биде казнет. Или едноставно едното дете го завзема spotlight-от и е центар пажња на родителите(конкретно кај мене мислам дека сум јас)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom