Дежурна ординација! ( отворена е нова тема, оваа стои само за читање )

Статус
Затворена за нови мислења.

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
rich_bitch1 напиша:
veke edna nedela patam od nesonica,znaci se vrtam po cela nok i nemozam nikako da zaspijam.zaradi toa me faka i uzasna nervoza.ne gledam do mn docna televizija,se slucuva uste vo 10 da si legnam so cel da se odmoram poveke ali do 12 ne zaspivam,posle okolu dva obicno se budam i do 5 i pol nema spienje.od vreme na vreme koga ke se napijam bedoksin pred spienje mi e podobro,ali ne sakam da zaspivam so pomos na lekovi.pa ako ima nekoj nekakov sovet plis help me
Чај од камилица пола сат пред спиење , велат било добро против несоница , и гледај да си активна преку ден , да се изморис физички , јогирај или нешто вежбај
 

Ljupco

...ExtraVagant...
Член од
20 јули 2006
Мислења
1.810
Поени од реакции
12
rich_bitch1 напиша:
veke edna nedela patam od nesonica,znaci se vrtam po cela nok i nemozam nikako da zaspijam.zaradi toa me faka i uzasna nervoza.ne gledam do mn docna televizija,se slucuva uste vo 10 da si legnam so cel da se odmoram poveke ali do 12 ne zaspivam,posle okolu dva obicno se budam i do 5 i pol nema spienje.od vreme na vreme koga ke se napijam bedoksin pred spienje mi e podobro,ali ne sakam da zaspivam so pomos na lekovi.pa ako ima nekoj nekakov sovet plis help me

..eeeh da sto da praish , taka e,pa koja zaljubena zena moze da spie-nikoja...nego vidi sea vaka chasha toplo mleko pred spienje so kakao i poishe druzba-flert de, ke zavrshi rabota...:smir:
 
Член од
5 јуни 2007
Мислења
6
Поени од реакции
0
sto da pravam so hronicni krajnici?? operacija - da ili ne -vasi uskustva !!!!!!:vozbud:
 
N

Nephthys

Гостин
ma-ja напиша:
sto da pravam so hronicni krajnici?? operacija - da ili ne -vasi uskustva !!!!!!:vozbud:
Isto,mene mi bea ogromni,pa ispadna da gi operiram ama alergicna na anestetici,pa terapija nekoja primav i nistyo,za nekoe cudo pocnaa da se povlekuvaat a celo grlo mi go pokrivaa..jas sum da ne gi operiras,maticen mlec zemi ...daj neka pise uste nekoj iskustva..
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
44
ma-ja напиша:
sto da pravam so hronicni krajnici?? operacija - da ili ne -vasi uskustva !!!!!!:vozbud:
Zavisi kolku cesto ti predizivikuvaat problemi,ako e ednash do dvapati godisno nemora da pravish operacija, ako e pocesto od toa i ako se manifestira i na drugi mesta (krajnici mozat da predizvikaat i problemi so zglobovi,koski itn, da dojde do potekuvanje na zglobovite,duri i da prejde vo hronicno vospaluvanje na zglobovite t.e artritis) togash vo sekoj slucaj e potrebna operacija,i nesto sto vo sekoj slucaj treba da go napravish e jakneenje na immuniot sistem so preparati kako immunal, vitamini(primer centrum) itn.
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
A dali nekoj znae lek za kamen vo bubregot?:nesum:
 
Член од
11 јуни 2007
Мислења
106
Поени од реакции
1
vaka sega (za kamen vo bubreg i vo zolcka):
ima edna baba Ratka vo s.Pasino ruvci-Prilepsko. Zenata stvarno ima za lek za ova i + ne bara pari(ako sam ne ostavis nesto). zboruvam od licno iskustvo. jas ne veruvav vo nisto drugo, osven vo medicinata. no, koga kje vidis maka se kje napravis. kamenot bese vo zolcka i od 23 mm se namali na 12mm. treba uste ednas da otidam. se pie samo edna tecnost.....nisto strasno
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
detelina напиша:
vaka sega (za kamen vo bubreg i vo zolcka):
ima edna baba Ratka vo s.Pasino ruvci-Prilepsko. Zenata stvarno ima za lek za ova i + ne bara pari(ako sam ne ostavis nesto). zboruvam od licno iskustvo. jas ne veruvav vo nisto drugo, osven vo medicinata. no, koga kje vidis maka se kje napravis. kamenot bese vo zolcka i od 23 mm se namali na 12mm. treba uste ednas da otidam. se pie samo edna tecnost.....nisto strasno
Blagodaram Detelince:smir:
 

Musab

konekting pipl
Член од
26 јуни 2007
Мислења
244
Поени од реакции
20
gale_vlae напиша:
има ли некој искуство со луге кои имаат фобија од поголема маса народ? го прашувам ова бидејќи близок роднина во последниве 3 месеци ги покажува знаци настрав кога ке види повеќе народ во една просторија, од што би можело да дојде до ова и дали може да се надмине стравот. прво мислевме дека е нежто болна но се се испита и ништо не најдоа.

Мислам дека твојот роднина боледува од агорафобија.Од испитувањата ништо мислам дека треба да отидете кај неврипсихијатар лекувањето е можен со антидепресиви комбинирано со психолошка терапија ,зависи до кој степен е, ама обично без терапија не може да помине и тоа најмалце 6 ,обично една година а некогаш и повеке,без да се губи време одма на лекар
со надеж дека ке се среди ситуацијата-поздрав
 

rich_bitch1

~DARLING~
Член од
15 март 2007
Мислења
744
Поени од реакции
5
od sto moze da izlagaat modrinki po nozete (bez da se aknes vo nesto),vsusnost ne se tipicni plavi modrinki tuku imat zoltenikava kafeava boja?problemi so cirkulacijata,so srceto ili sto..?
 

duffy_f

денес те сакам повеќе од вчера
Член од
29 јануари 2007
Мислења
353
Поени од реакции
13
od sto moze da izlagaat modrinki po nozete (bez da se aknes vo nesto),vsusnost ne se tipicni plavi modrinki tuku imat zoltenikava kafeava boja?problemi so cirkulacijata,so srceto ili sto..?

Со циркулацијата најверојатно.Ако имаш слаба циркулација исто дланките и стапалата се често студени.Е сега на пазарче се продава една билка се вика КРМУЗ или КРМЕЗ се пие по 2 секое утро за подобра циркулација,против тромбоза и згрутчување на крвта ,за подобра циркулација и сл.
 

Птичји Грип

Без влакна на јазикот!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
770
Поени од реакции
7
sto da pravam so hronicni krajnici?? operacija - da ili ne -vasi uskustva !!!!!!:vozbud:
За да се реши еден оториноларинголог на тонзилектомија, треба твоите крајници да се во еден стадиум од кој што нема назад (tonsilitis chronica decompensata). До тогаш се уште има надеж.
 

Птичји Грип

Без влакна на јазикот!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
770
Поени од реакции
7
A dali nekoj znae lek za kamen vo bubregot?:nesum:
Вака:
-Првиот чекор е да те погледне интернист на ехо за да се потврди дијагнозата и да се измерат размерите на калкулозите (ако ги има).
- Вториот чекор е да се даваат диуретици (ако размерите се мали и да можат да го поминат патот до нивното изфрлање) - ако има потреба и форсирана диуреза (со посебно внимание на пациентите со артериална хипертензија и намалена бубрежна перфузија).
- Трето, во терапијата се препишуваат и антибиотици за да не дојде до инфекција од евентуалната повреда на внатрешниот зид на мочните патишта.
- Ако постои невозможност калкулозите да бидат исфрлени - тогаш ласер - (операција е најпоследното нешто што се практикува).

od sto moze da izlagaat modrinki po nozete (bez da se aknes vo nesto),vsusnost ne se tipicni plavi modrinki tuku imat zoltenikava kafeava boja?problemi so cirkulacijata,so srceto ili sto..?
Не можам да ти ги видам годините, ама не верувам дека се работи за тромбоза - тоа е најчесто наследно заболување или се јавува кај луѓе на средна возраст на кои што работата им е сврзана со многу стоење.
Најверојатно се работи за некоја анемија. Провери ја крвта (железо, серумно железо, еритроцити).
 

rich_bitch1

~DARLING~
Член од
15 март 2007
Мислења
744
Поени од реакции
5
Не можам да ти ги видам годините, ама не верувам дека се работи за тромбоза - тоа е најчесто наследно заболување или се јавува кај луѓе на средна возраст на кои што работата им е сврзана со многу стоење.
Најверојатно се работи за некоја анемија. Провери ја крвта (железо, серумно железо, еритроцити).

imam 21 god,inaku imas pravo mozno e da e do anemijata,po priroda sum slabokrvna,ali ne e loso pak da napravam proverka na krvnata slika.tnx za sovetite
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
А мене дУкторе:), последниве 2/3 дена наутро ама постојано ми течи крв од носот, само што ќе се разбудам одам да се измијам во WC и почнувам да крварам...a немам навика да копам злато во носот. А да и само од левата ноздра ми течи? Will i survive?:(
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom