Дежурна Ординација! #2

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
Сакам да пробам да пијам од овај јогуртот Баланс Плус, зошто стомаков ми е катастрофа, често пати имам подуеност, гасови, кркорење. Дали помага нешто во вакви случаеви?
Мене ми помогнал.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.679
Поени од реакции
19.592
Ќе одам лајк а бос, ај кажи ми како се закажува за преглед, од поодамна не сум бил кај згодна докторка :D

Ако идеш приватно у Промедика ќе си закажеш на телефон (ќе најдеш на нет број), ако си за у Воена - сегашна 8-ми Септемри ќе си отидеш поранко од сабајле и ќе си фатиш ред лајк а бос:)
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Дај кажете нешто за уртикаријава ни LORATADIN ми помога ни пак TELFAST? Не можам да се прошетам, одма се исфрлам.. :mad:
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Дај кажете нешто за уртикаријава ни LORATADIN ми помога ни пак TELFAST? Не можам да се прошетам, одма се исфрлам.. :mad:
Консултација со добар алерголог во амбуланта за алергологија во државна. Батали ги тие во градска, побарај си упат за преглед и тестирање во државна.
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Консултација со добар алерголог во амбуланта за алергологија во државна. Батали ги тие во градска, побарај си упат за преглед и тестирање во државна.
Едно прашање има ли бар лек за ова или само за ублажување реакции е се? :S
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Едно прашање има ли бар лек за ова или само за ублажување реакции е се? :S
Има лек, секако, само треба добро да се дијагностицира и правилно да се лекува :)
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Луѓе помагајте ми дојде умот. :tapp:
Ми излегви долен умник, го гледам само третина е појавен... и веќе 10 дена имам болки. Има место кај да излезе, не знам дали е расипан или не (го гледам бел е:pipi: )..
Проблемот е во тоа што уште 10 дена сум во странство, пред да си одам дома (кај што ми е заболекарот).. и не планирам 500 евра да дам за овде да одам по лекари.
Болката се интензивира во последниов период многу... Па можам да кажам дека ме боли цела вилица, ушево, очново јаболко, образов... абе веќе и самиот не знам шо ме боли. Не можам да спијам, ако легнам во кревет уште позаебано ми е... нешто со крвотокот, притисокот било.
Е сега вака.. На почетокот и зедов на едно момиче.. Кетонал ФОРТЕ... Штета голема имаше само 3 таблети. Ги пиев по пола, и за 5 минути нит нешто ме болеше, нит осеќав дека заб ми расти... абе ништо. Кетонал ЦАР! :cuc:
Е сеа ко снемав, барав ваму таму све и свашта.. ама ништо.. Овде без рецепт ми дадоа Ipren(ibuprofen) од 400мг (3 во денот)... и ми кажаа дека е добар лек.. на ниво од аналгин, кафетин.. кога станува збор за забоболка. Плус пиев во комбинација со парацетамол (1 во денот)...
Абе со еден збор, ништо.. мижи да те мамам.. Ладни облоги шо редам, појке делува од овие Ипрени, Парацетамоли, Андоли.. мандоли ништо!
Во потрага сум по Кетонал, ама стварно на моменти имам болки неиздржливи... па ДАЈТЕ СОВЕТ за соодветна замена за тој факин Кетонал.
Сакам нешто во стилот негов.. Пиеш и за 5 минути да делува!
ИТНО МИ Е! :place:
 
Член од
29 февруари 2012
Мислења
35
Поени од реакции
19
Луѓе помагајте ми дојде умот. :tapp:
Ми излегви долен умник, го гледам само третина е појавен... и веќе 10 дена имам болки. Има место кај да излезе, не знам дали е расипан или не (го гледам бел е:pipi: )..
Проблемот е во тоа што уште 10 дена сум во странство, пред да си одам дома (кај што ми е заболекарот).. и не планирам 500 евра да дам за овде да одам по лекари.
Болката се интензивира во последниов период многу... Па можам да кажам дека ме боли цела вилица, ушево, очново јаболко, образов... абе веќе и самиот не знам шо ме боли. Не можам да спијам, ако легнам во кревет уште позаебано ми е... нешто со крвотокот, притисокот било.
Е сега вака.. На почетокот и зедов на едно момиче.. Кетонал ФОРТЕ... Штета голема имаше само 3 таблети. Ги пиев по пола, и за 5 минути нит нешто ме болеше, нит осеќав дека заб ми расти... абе ништо. Кетонал ЦАР! :cuc:
Е сеа ко снемав, барав ваму таму све и свашта.. ама ништо.. Овде без рецепт ми дадоа Ipren(ibuprofen) од 400мг (3 во денот)... и ми кажаа дека е добар лек.. на ниво од аналгин, кафетин.. кога станува збор за забоболка. Плус пиев во комбинација со парацетамол (1 во денот)...
Абе со еден збор, ништо.. мижи да те мамам.. Ладни облоги шо редам, појке делува од овие Ипрени, Парацетамоли, Андоли.. мандоли ништо!
Во потрага сум по Кетонал, ама стварно на моменти имам болки неиздржливи... па ДАЈТЕ СОВЕТ за соодветна замена за тој факин Кетонал.
Сакам нешто во стилот негов.. Пиеш и за 5 минути да делува!
ИТНО МИ Е! :place:
Prijatel moram da ti kazam deka osven operativen zafat nema dr care,jas go imav istiot problem i pojdov na stomatolog ama na dezuren i vika mozi samo so operacija da se zaseci mesoto da izlezi ili pa da cekas samoto da pukni,taka da ko nemozis da odis na stomatolog nadevajse samo samoto mesto da pukni :// a ko ke pukni ke isteci dosta krv barem kaj mene taka bese
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Scapula pain/burning ? ? ? Чаре некое ?


Од што гледав по нетов , 99% е скапулата ... се наоѓа баш на истото место кај што ме боли ...

Изненадни болки во горна лева страна кај градите ..... малтене на местото што ми ја спојува градата со рамото :D ..

Хелп !!
 
Член од
10 декември 2011
Мислења
228
Поени од реакции
150
Ме интересира ај ако има некој лекар сеедно. Дали може од инекција да ти погодат нерв и да те боли ногата ама оноа сецкање и виење во бутот?
 
Член од
25 јули 2010
Мислења
7.382
Поени од реакции
2.398
Дајте бе мала помош или совет било што, во ден сигурно одам по преку 15-20 пати во WC вршам мала нужда,не знам од каде олку мочка.....
Бев на доктор, ми рекоа имам проблем со бубрезите ова она,и требаше да одам пак на преглед не појдов, ми препорачаја увин чај,но никако да помогни,некој совет? :confused:
 
В

влијателен

Гостин
Дајте бе мала помош или совет било што, во ден сигурно одам по преку 15-20 пати во WC вршам мала нужда,не знам од каде олку мочка.....
Бев на доктор, ми рекоа имам проблем со бубрезите ова она,и требаше да одам пак на преглед не појдов, ми препорачаја увин чај,но никако да помогни,некој совет? :confused:
А колку течности внесуваш? Дали примаш нешто неспецифично, на пример многу кафе, чаеви, чоколадо?
Дали си направил лабораториски анализи? Шеќер?
Други симптоми? Печење? Колкава количина мочка ти предизвикува нагон за мочање?
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
Дајте бе мала помош или совет било што, во ден сигурно одам по преку 15-20 пати во WC вршам мала нужда,не знам од каде олку мочка.....
Бев на доктор, ми рекоа имам проблем со бубрезите ова она,и требаше да одам пак на преглед не појдов, ми препорачаја увин чај,но никако да помогни,некој совет? :confused:
На уролог да отидеш да ти направи ехо на бубрези и мочен меур.
Друго, увин чај не смее да се пие повеќе од недела дена, затоа што го намалува бројот на леукоцитите. А кога се пие треба да се пие со лажичка сода бикарбона за да се пуферира мочката. Увин чај се пие за благи воспаленија на уринарен тракт, т.е. бактериски инфекции.
И деградациони маркери да направиш: уреа, креатинин они ќе ја покажат исто состојбата со бубрезите, крвна слика и седимент на урина.
 
Член од
25 јули 2010
Мислења
7.382
Поени од реакции
2.398
А колку течности внесуваш? Дали примаш нешто неспецифично, на пример многу кафе, чаеви, чоколадо?
Дали си направил лабораториски анализи? Шеќер?
Други симптоми? Печење? Колкава количина мочка ти предизвикува нагон за мочање?
Јадам секој ден да речам прилично мн. чоколадо.
Па насабајле сигурно одам до WC кога ќе станам,после 2 или 2ипол часа обавезно одам до WC на школо. Па понекогаш и по втор пат одам на школо... Зависи некогаш поголема количина,некогаш помала количина, дома ко че сум сигурно преку 5-6 пати одам...
 
Член од
14 април 2012
Мислења
365
Поени од реакции
112
Дајте бе мала помош или совет било што, во ден сигурно одам по преку 15-20 пати во WC вршам мала нужда,не знам од каде олку мочка.....
Бев на доктор, ми рекоа имам проблем со бубрезите ова она,и требаше да одам пак на преглед не појдов, ми препорачаја увин чај,но никако да помогни,некој совет? :confused:
Некоја беља си направил? Или некое чупе си засакал? Лоши оценки? Што те мачи?
Што и да е, реши го проблемот и ќе намалиш со мочање.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom