Дежурна Ординација! #2

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.534
Поени од реакции
34.686
Da se nadovrzam na temava...imam ulcerozni promeni na C4 I C5 e sega jas nemam bolki osven nekoja naelagodnost vo predelot na pazuvite i kaj laktot no imam otekuvanje na dlankite so prstite i prvenstveno za toa otidov kaj lekar.nekoj lekar mi vika od toa e CERVIKOBRAHIJALEN SINDROM drug mi vika nemoze da e od toa toa dava bolka.pravev dolpler na veni i se e o.k e sea vo posledno vreme koga stanuvam nautro racete mi se otrpnati a i preku denot znaat da mi trnat i osekam kako mravki da mi lazat prstite mi se kocat kaj malite zglobovi racete nonstop ladni a otokot si stoe veke 2 meseca so taa razlika sto nekogas e silno izrazen a pocesto blago.pomos sovet mislenje???
дали рацете кога ти отекуваат, предходно се нешто бледи, бели ? па нешто модри? ти отекува и раката или чисто само дланката? сите прсти , некој прст посебно само?
,,imam ulcerozni promeni na C4 I C5,, -објасни подобро што ти значи ова?? ,,pravev dolpler na veni i se e o.k,,- објасни на кои вени, кажи барем место??
 
Член од
20 мај 2016
Мислења
45
Поени од реакции
3
дали рацете кога ти отекуваат, предходно се нешто бледи, бели ? па нешто модри? ти отекува и раката или чисто само дланката? сите прсти , некој прст посебно само?
,,imam ulcerozni promeni na C4 I C5,, -објасни подобро што ти значи ова?? ,,pravev dolpler na veni i se e o.k,,- објасни на кои вени, кажи барем место??
Dopler ma gorni ekstremiteti.da znaat da stanat bledi a isto i posivuvaat.no odkako pijam neurobion.disomin i magnezium direkt ne ka menuvaat bojata.prstite se stalno podueni nekogas poizrazeno nekogas pomalku.site prsti no na srednite tri najveke.a i dlankata otekuva samo poretko i toa se slucuva na desna raka na leva poretko.ulcarozni promeni nesto kako priklestuvanje na prslenite ttaka mi obkasnia.no ovaa trebalo da dava bolka a jas ja nemam.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.534
Поени од реакции
34.686
Dopler ma gorni ekstremiteti.da znaat da stanat bledi a isto i posivuvaat.no odkako pijam neurobion.disomin i magnezium direkt ne ka menuvaat bojata.prstite se stalno podueni nekogas poizrazeno nekogas pomalku.site prsti no na srednite tri najveke.a i dlankata otekuva samo poretko i toa se slucuva na desna raka na leva poretko.ulcarozni promeni nesto kako priklestuvanje na prslenite ttaka mi obkasnia.no ovaa trebalo da dava bolka a jas ja nemam.
Одбери слика приближно на твојата ситуација :
1.

2.

3.

4.

5.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Јас ја одбирам слика бр. 4
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Анксиозен да не си ? нозете ладни ли ти се, дали имаш видливи вени на нив?
Анксиозен не сум, немам проблеми бар што се однесува до психата. Нозете не ми се ладни, а на нив видливи вени имам само на стапалата, поточно на горната страна од стапалото, но колку што знам тоа е нормално, исто како што кај некој се видливи вените на рацете. Иначе ладните раце ми се појавија од пред околу две години кога ја фатив уртикаријата, само незнам колку е тоа поврзано со ладните раце. Спротивно од зима, во лето рацете ми се баш топли, па дури и се изразени вените на рацете.

Како и да е, вчера и денес не го осеќам толку трнењето во рацете, освен болката во пределот на лактот на левата рака во моменти. И од утре дефинитивно се враќам на здравиот живот со здрава исхрана и вежбање:)
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
Од вчера сабајле кога станав од спиење имав болки во главата и ми се вртеше. Стандарт чајче ова она аналгин одмарање и денес еве не ме боли глава ама ми се врти помалце така како да губам рамнотежа. Притисокот може да е или друго нешто ? Не ми се случило вакво нешто
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.534
Поени од реакции
34.686
според мене имаш три работи, но сосема на почеток без сеуште некои промени, но телото ти дава знак дека треба да превземиш мерки, но не на таков начин со пиење на аналгетици и суплименти кои ги наведе чија содржина можеби делимично би помогнале, но не како основни да се базираш на нив затоа што тие само ти ја ублажуваат односно острануваат последицата како симптом, но не и централно жариштето на причината...

не постои ,, улцерозни промени на пршлени Ц4 Ц5,, може да биде промена на дискусот, појава на хернија, спондилоза на тие вратни пршлени што ги назначи Ц4,Ц5 како прва работа што највероватно имаш, второ можеби имаш појава на цервикобрахијален синдром Ц5, Ц6, што ти е проследена со болка кај мишката и лактот оти самиот синдром значи зафаќање на нерв кој боли,

десно сликата линиите се тие нерви од вратните пршлени, и означено болката кој пршлен е одговорен кај црвенилото што значи место на болка....
но не секогаш зависи боли све то зависи од тоа колку ги заморуваш неправилно вратните пршлени повеќе време, да речеме подолго возење со несоодветно држење укочено на главата, читање книга со поглед надоле дури може да се појави при дигање на терет на пример често носење на раце товар од пазар, би рекла кога ти се појавува такво трнење или било која промена со болка помисли што си направила пред тоа од 5,6 часа како активност од појаување на таа промена и твое е да не ја правиш таа активност односно да го направиш правилно да не трпи товар вратните пршлени, горниот пост околу правилно спиење на перница висина на глава, предолго неправилно седење све тоа важи и за тебе и како трето според сликата што ја покашуваш на потекување и мала промена на боја на прстите и дланката тоа највероватно е Raynaud syndrom, Рејнов синдром

нагла промена на температура, нагла емоција и стрес најчесто кај помлади жени,


секој ден ако седиш пред компјутер или читаш обавезно само еден час да ја носиш Шанцова кравата или подобро Томасова кравата (комбинација со пластика) преку матичен лекар упат до физијатар истиот ќе ти препише како помагало, ќе го завериш во фондот за здравство и ќе го подигнеш во специјализирани ортопедски продавници каде имаат склучено договор со фондот со цена 50 - 90 ден ! додека приватно се 600 - 900 ден...
 
Последно уредено:
Член од
20 мај 2016
Мислења
45
Поени од реакции
3
според мене имаш три работи, но сосема на почеток без сеуште некои промени, но телото ти дава знак дека треба да превземиш мерки, но не на таков начин со пиење на аналгетици и суплименти кои ги наведе чија содржина можеби делимично би помогнале, но не како основни да се базираш на нив затоа што тие само ти ја ублажуваат односно острануваат последицата како симптом, но не и централно жариштето на причината...

не постои ,, улцерозни промени на пршлени Ц4 Ц5,, може да биде промена на дискусот, појава на хернија, спондилоза на тие вратни пршлени што ги назначи Ц4,Ц5 како прва работа што највероватно имаш, второ можеби имаш појава на цервикобрахијален синдром Ц5, Ц6, што ти е проследена со болка кај мишката и лактот оти самиот синдром значи зафаќање на нерв кој боли,

десно сликата линиите се тие нерви од вратните пршлени, и означено болката кој пршлен е одговорен кај црвенилото што значи место на болка....
но не секогаш зависи боли све то зависи од тоа колку ги заморуваш неправилно вратните пршлени повеќе време, да речеме подолго возење со несоодветно држење укочено на главата, читање книга со поглед надоле дури може да се појави при дигање на терет на пример често носење на раце товар од пазар, би рекла кога ти се појавува такво трнење или било која промена со болка помисли што си направила пред тоа од 5,6 часа како активност од појаување на таа промена и твое е да не ја правиш таа активност односно да го направиш правилно да не трпи товар вратните пршлени, горниот пост околу правилно спиење на перница висина на глава, предолго неправилно седење све тоа важи и за тебе и како трето според сликата што ја покашуваш на потекување и мала промена на боја на прстите и дланката тоа највероватно е Raynaud syndrom, Рејнов синдром

нагла промена на температура, нагла емоција и стрес најчесто кај помлади жени,
Fala mnogu na odgovorot.inaku definitivno ne e rejnov sindrom.a pred da mi se sluci ova pred okolu 1nedela rabotev tesks fizicka rabota.inaku da crsto sedam pred kom. Vo nepravilna polozba takva mi e rabotata a i minatats godina imav dosta za ucenje sto nrkako mi e povrzano.no jas nemam bolka samo nrkoe steganje piveke nelagodnost vo miskata i laktot.koga racrte mi se podolgo vo topla voda togas mi izgledaat kako slika br.4.poz
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.534
Поени од реакции
34.686
Fala mnogu na odgovorot.inaku definitivno ne e rejnov sindrom.a pred da mi se sluci ova pred okolu 1nedela rabotev tesks fizicka rabota.inaku da crsto sedam pred kom. Vo nepravilna polozba takva mi e rabotata a i minatats godina imav dosta za ucenje sto nrkako mi e povrzano.no jas nemam bolka samo nrkoe steganje piveke nelagodnost vo miskata i laktot.koga racrte mi se podolgo vo topla voda togas mi izgledaat kako slika br.4.poz
тогаш обавезно вежби за вратот и да си имаш дома таква кравата и све друго ќе се повлече !;)
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.534
Поени од реакции
34.686
Од вчера сабајле кога станав од спиење имав болки во главата и ми се вртеше. Стандарт чајче ова она аналгин одмарање и денес еве не ме боли глава ама ми се врти помалце така како да губам рамнотежа. Притисокот може да е или друго нешто ? Не ми се случило вакво нешто
требаше да си го измериш крвниот притисок, такви симптоми на главоболка ( не кажа конкретно каде била лоцирана главоболката) и вртоглавици дава и низок, а и висок крвен притисок, односно дали додека лежеше ја имаше или ја доби и главоболката и вртоглавицата при моментот од нагло станување од постела?

тогаш крвта спаѓа нагло во нозете (претежно тие со низок притисок) , доколку крвниот притисок ти бил нормален тогаш сомневање се дава на местото кое е одговорно исто за рамнотежа и појава на вртоглавица т.е. увото...

причина може да биде банална, од восок (предходен ден ако си се бањал и со стапчиња за уши си го гурнал ушниот восок во длабочина на ушниот канал до ушното тапанче) и тоа пристиска сега на ушното тапанче со појава на таква болка и вртоглавица и едноставно треба да се шприцне силен млаз на топла вода да може да се ослободи,

незгодно спиење при вратни промени ( пршлени) спондилоза секогаш дава утринска укоченост која не мора да биде манифестирана со болка на врат туку може да биде со главоболка и при станување губење на рамнотежа со вртоглавица, има и други причини како анемичност, спаднат имунитет што мислам дека не го имаш тоа...
 
Член од
13 март 2014
Мислења
691
Поени од реакции
142
Sto ako dete od 2 godini se udri vo zid , placese nekoi pet minuti posle nikomu nisto, se zaigra, gledam malku krv edna tocka i i se napravi dzumka, i po 2, 3 sati saati povrati? Dali e mnogu zagrizuvacko dali moze da dovedi do mozocdn udar? Na doktor ni rekoa da ja snimame glavata, ama mnogu ne veruvam vo drzavno zdravstvo, pa prasuvam nekoj sto e poupaten.
 
D

Daedalus

Гостин
Sto ako dete od 2 godini se udri vo zid , placese nekoi pet minuti posle nikomu nisto, se zaigra, gledam malku krv edna tocka i i se napravi dzumka, i po 2, 3 sati saati povrati? Dali e mnogu zagrizuvacko dali moze da dovedi do mozocdn udar? Na doktor ni rekoa da ja snimame glavata, ama mnogu ne veruvam vo drzavno zdravstvo, pa prasuvam nekoj sto e poupaten.
Имала некој мал потрес на мозок, ништо страшно најверојатно. Снимајте ја за секој случај, дур не се провери ко што треба, не постои некој упатен од мајка роден што може да ти каже на форум, дали е нешто страшно или не со сигурност. Зависи колку јако се шибнала и дали има други симптоми. Не ризикувајте за вакви работи, ништо не кошта да го снимате детето.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.534
Поени од реакции
34.686
Sto ako dete od 2 godini se udri vo zid , placese nekoi pet minuti posle nikomu nisto, se zaigra, gledam malku krv edna tocka i i se napravi dzumka, i po 2, 3 sati saati povrati? Dali e mnogu zagrizuvacko dali moze da dovedi do mozocdn udar? Na doktor ni rekoa da ja snimame glavata, ama mnogu ne veruvam vo drzavno zdravstvo, pa prasuvam nekoj sto e poupaten.
не укажуваш на кој начин удри во зид, дали паднал од висина или фронтално? не укажуваш на кое место ја има џумката па горе доле да се знае локацијата на ударот на глава, но како и да е сите ние сме паѓале на глава сме имале џумки и никогаш не сме отишле на лекар, но детето е двогодишно и секоја повреда на глава треба да се гледа сериозно, па после нека испадне дека нема ништо,
повредите кај децата на глава можат да бидат надворешни на скалпот и внатрешни повреда на крвни садови, нагмечување кое и те како се опасни, И СЕКОГАШ МАЈКАТА МОРА ДА ГО ОДНЕСЕ ДЕТЕТО НА ЛЕКАР без да ризикува дали е нешто или не,тој удар...
инаку самото дете според неговата реакција може да се заклучи тежината на ударот и повредата, ако тоа не се онесвестило или веднаш почна да си игра укажува дека повредата не е опасна и тешка, ти велиш дека плачело 5 мин тоа е добар знак, но мене не ми се допаѓа што укажуваш дека после два часа поврати, тоа е знак дека мора да идеш да се консултираш и највероватно да се направи ртг снимка, и не е во ред да спомнуваш мозочен удар, ти не мора да веруваш во државно, па ниту во приватно здравство, ти верувај во апаратурата која ќе покаже или не ќе покаже ако има промена на скалпот !
инаку џумката е насобрана крв од ударот при што се проби кожата па затоа излегло и малку крв, тоа само од себе ќе се санира за неколку дена, но пак ќе кажам, мора една контрола на детето со ртг снимка, оти тоа е мало да каже дека има пречки или можеш да приметиш ако има промена во идењето,вртоглавица, ослабен вид, дали е поспано што може да биде последица од ударот...знам дека не сакате да го озрачите детето затоа кочите за ртг снимка, ама што мора- мора !
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom