Дежурна Ординација! #2

Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
Ајде помагајте, не се издржува веќе.

Еве веќе 10тина дена како сум закачил некој груп, вирус шо и да е. Се лекував со соодветна терапија, се поарнив.

Веќе трет ден имам зуење во ушињата, значи не се издржува!
Ми рекоа, ставај капки - да ти се опушти носот. Ама не помага!

Проблем имам со синуси. Некој предлог, некој лек, макар бабин или било каков.

Другар во врска со синусите колку можам ќе ти помогнам бидејќи и јас имав мака, а уште и ја имам поготово со ушиве и знам како е. Отидов на 3-4 лекари(уште на бајач што не отидов, можеби ќе погодеше повеќе) во различни градови дури и во СК кај најдобриот како што викаат, дури и добри врски требаа за да влезам, отурен од лекови 3 месеци и немав подобрување големо, остај тоа преку 100е потрошив за лекови. На цела мака требаше да одам странство за НГ па таму роднините го прашаа нивниот лекар и ми препорача NASODREN, 20е го платив ама можам да кажам пушка сум уште од првиот ден проделува, сега ако не друго дишам слободно, а не како пред тоа на секои 2-3 саати доколку не ставев капки се гушев, остај тоа кога ќе ми се затнеше носот и ушите тапа ми се правеа. Природен е на база на цвеќе и се употребува еднаш на ден, имаш гадно чувство во носот како некој да работи со брусалка и очите ти солзат но после 3-5 мин почнува да излегува се, кај мене излегува доста жолт секрет кој се надевам дека е се ок чим излегува. Барав на гугл и пишува дека го има во Зегин. Еве веќе 4 ден можам да дишам слободно и сум поопуштен, се надевам дека ќе ми се среди и слушањево со ушиве бидејќи 3 месеци живот немам видено.

Па ти пожелувам се најдобро да го најдеш, гледај со време доколку го има бидејќи пијај де ваков де таков лек ( да не речам тестиираа на мене како на глушец) од едно заболено уво сега ми се двете и најјјгадното нешто што ми се случило во животов е ова.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Последно уредено:

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
Се прибрав дома и не наидов на многу добри вести. Ми треба некој совет од вас. Имено пред некој ден татко ми беше настинат. Во 3 ноќта му се згадило нешто и пошол да се напие вода ама на пат кон ВЦ паднал во бессознание. Се освестил, пробал да стане и пак паднал. Тогаш мајка ми го слушнала станала го подосвестила и му измерила притисок. Притисокот му бил 60/40. Се напил Кока Кола, го кренал малку и заминале во болница на инфузија. Сега е добар сполај му на Бога, го боли само реброто што го набил при падот, ама притисокот му варира често. Пред да се случи ова тој примаше терапија за висок притисок оти веќе некое време му се движи околу 150-170 со 100-120. Сега некогаш му е висок 160-100, некогаш ќе го намали на 110-70. Инаку во болница му направиле и крвна слика и ЕКГ и демек се е добро. Пред тоа исто имаше правено крвна слика и имаше високи триглицериди (дури 5).
Закажавме комплетен срцев преглед во вторник, ама немам мира некако и не можам да издржам до тогаш за да ги видам резултатите. Имате некој идеја што можело да се случи во организмот за да му се случи тоа што му се случило?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Се прибрав дома и не наидов на многу добри вести. Ми треба некој совет од вас. Имено пред некој ден татко ми беше настинат. Во 3 ноќта му се згадило нешто и пошол да се напие вода ама на пат кон ВЦ паднал во бессознание. Се освестил, пробал да стане и пак паднал. Тогаш мајка ми го слушнала станала го подосвестила и му измерила притисок. Притисокот му бил 60/40. Се напил Кока Кола, го кренал малку и заминале во болница на инфузија. Сега е добар сполај му на Бога, го боли само реброто што го набил при падот, ама притисокот му варира често. Пред да се случи ова тој примаше терапија за висок притисок оти веќе некое време му се движи околу 150-170 со 100-120. Сега некогаш му е висок 160-100, некогаш ќе го намали на 110-70. Инаку во болница му направиле и крвна слика и ЕКГ и демек се е добро. Пред тоа исто имаше правено крвна слика и имаше високи триглицериди (дури 5).
Закажавме комплетен срцев преглед во вторник, ама немам мира некако и не можам да издржам до тогаш за да ги видам резултатите. Имате некој идеја што можело да се случи во организмот за да му се случи тоа што му се случило?
Јас сметам дека нема потреба да се грижиш и се е во ред со татко ти.
Едноставно, поради некоја причина му паднал многу притисокот и затоа му се слошило.
Не би требало тоа да е предизвикано од нешто лошо и мислам дека нема да се повтори.
Престанал со терапијата за висок притисок?
Можеби затоа што бил настинат подолго време, одморал, со одморање знае притисокот да се намали... а он навикнат на повисок притисок...
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Се прибрав дома и не наидов на многу добри вести. Ми треба некој совет од вас. Имено пред некој ден татко ми беше настинат. Во 3 ноќта му се згадило нешто и пошол да се напие вода ама на пат кон ВЦ паднал во бессознание. Се освестил, пробал да стане и пак паднал. Тогаш мајка ми го слушнала станала го подосвестила и му измерила притисок. Притисокот му бил 60/40. Се напил Кока Кола, го кренал малку и заминале во болница на инфузија. Сега е добар сполај му на Бога, го боли само реброто што го набил при падот, ама притисокот му варира често. Пред да се случи ова тој примаше терапија за висок притисок оти веќе некое време му се движи околу 150-170 со 100-120. Сега некогаш му е висок 160-100, некогаш ќе го намали на 110-70. Инаку во болница му направиле и крвна слика и ЕКГ и демек се е добро. Пред тоа исто имаше правено крвна слика и имаше високи триглицериди (дури 5).
Закажавме комплетен срцев преглед во вторник, ама немам мира некако и не можам да издржам до тогаш за да ги видам резултатите. Имате некој идеја што можело да се случи во организмот за да му се случи тоа што му се случило?
После снимањето, кога ќе ви кажат што и како е, би те посоветувал да не го прифатиш третманот од докторите ако се работи за хронична болест поготово.

На татко ти му треба лук, витамин е, магнезиум, со овие 3 нема да има никогаш проблем, нормално и мала модификација на диетата, по 1-2 компира (да внесува калиум) на ден и помалце месо и солено - како и гадни масти, мајонези, маргарини итн.

Исто така купи му рузмарин, и турмерик нека ги јаде секојдневно - за 1 месец ќе се среди скроз.
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
^ Фала ви на советите. Ќе му ги пренесам и ќе се погрижам да ја среди диетата иако и тој самиот е уплашен и ептен ја има регулирано исхраната. После прегледот ќе ве апдејтирам што и како бидува, ми значат од овде советите.
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
Пломбиран заб ме боли веќе два дена, ненормално, ама не можам за празнициве да одам на заболекар. Аналгин не ми помага воопшто, а вентор фифти/фифти колку да не спобудалам.
Знам дека венторот не е баш препорачлив, до сеа се напив двапати на 12 саати, ама кај и да е, пак ќе морам зошто многу ме боли.
Само сакав да прашам со венторов не знам дали и како да продолжам, ама многу ме боли пустото...
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Пломбиран заб ме боли веќе два дена, ненормално, ама не можам за празнициве да одам на заболекар. Аналгин не ми помага воопшто, а вентор фифти/фифти колку да не спобудалам.
Знам дека венторот не е баш препорачлив, до сеа се напив двапати на 12 саати, ама кај и да е, пак ќе морам зошто многу ме боли.
Само сакав да прашам со венторов не знам дали и како да продолжам, ама многу ме боли пустото...
Масло од каранфилче од биокулт, 1 капка на 1 кафено лажиче маслиново. Држи ја солуцијата на забот. Ова ти е исто т.е. по ефикасно од заболек, активната состојка е Еугенол. Ќе го намали воспалението, и ќе ја сузбие инфекцијата.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.734
Поени од реакции
7.547
Пломбиран заб ме боли веќе два дена, ненормално, ама не можам за празнициве да одам на заболекар. Аналгин не ми помага воопшто, а вентор фифти/фифти колку да не спобудалам.
Знам дека венторот не е баш препорачлив, до сеа се напив двапати на 12 саати, ама кај и да е, пак ќе морам зошто многу ме боли.
Само сакав да прашам со венторов не знам дали и како да продолжам, ама многу ме боли пустото...
Јави му се на забарот, ако имаш бројче. Или побарај друг забар. Нешто не е среден забот како што треба.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.523
Поени од реакции
34.669
Пломбиран заб ме боли веќе два дена, ненормално, ама не можам за празнициве да одам на заболекар. Аналгин не ми помага воопшто, а вентор фифти/фифти колку да не спобудалам.
Знам дека венторот не е баш препорачлив, до сеа се напив двапати на 12 саати, ама кај и да е, пак ќе морам зошто многу ме боли.
Само сакав да прашам со венторов не знам дали и како да продолжам, ама многу ме боли пустото...
...несоодветно третиран заб во смисол на,,лекот,, што се поставува во каналот на забот може да доведе до појава на болка која ако трае повеќе денови и треба повторно да се отвори и стоматолошки исчисти или со аналгетик би требало да се смири постепено за некој ден , но ако не се смирува тогаш до посета на стоматологот единствено решение е да ја откачиш пломбата и да го отвориш забот ,,да диши,, остани така со ,,отворен,, заб ... :cool: или издржи и пиј анагетик и не јади на таа страна и да не го загризуваш тој заб каде ја имаш пломбата... би рекла дека имаш амалгамска пломба ама денес ретко поставуваат ваква амалгамска пломба, инаку во тој случај се користи циментна подлога за зацврстување и тие имаат кисела течна фаза која се причинители на неколкудневна болка ама кај тебе имаме интензивна болка што највероватно е реакција на нервот на лекот ( параформалдехид) кој е поставен при полнење на каналот и пулпата реагира со болка па ако не можеш да издржиш извади го ,,лекот,, нервот ке се ослободи и не ќе реагира...[DOUBLEPOST=1483803614][/DOUBLEPOST]
Се прибрав дома и не наидов на многу добри вести. Ми треба некој совет од вас. Имено пред некој ден татко ми беше настинат. Во 3 ноќта му се згадило нешто и пошол да се напие вода ама на пат кон ВЦ паднал во бессознание. Се освестил, пробал да стане и пак паднал. Тогаш мајка ми го слушнала станала го подосвестила и му измерила притисок. Притисокот му бил 60/40. Се напил Кока Кола, го кренал малку и заминале во болница на инфузија. Сега е добар сполај му на Бога, го боли само реброто што го набил при падот, ама притисокот му варира често. Пред да се случи ова тој примаше терапија за висок притисок оти веќе некое време му се движи околу 150-170 со 100-120. Сега некогаш му е висок 160-100, некогаш ќе го намали на 110-70. Инаку во болница му направиле и крвна слика и ЕКГ и демек се е добро. Пред тоа исто имаше правено крвна слика и имаше високи триглицериди (дури 5).
Закажавме комплетен срцев преглед во вторник, ама немам мира некако и не можам да издржам до тогаш за да ги видам резултатите. Имате некој идеја што можело да се случи во организмот за да му се случи тоа што му се случило?
... многу е важно што лекови пиел татко ти, оти истите имаат несакани дејства баш во тој контекс на нагла дилатација и намалување на крвниот притисок и добро што му дошло мука и се разбудил, оти се превзело нешто во моментот, а не ќе било во сон што често има фатални ситуации за време на сонот... не си спомнал години кои исто се важни, како и начинот на живеење, стресот што го има секојдневно, исхраната цигарите и алкохолот што дополнително придонесува за потенцирање на дисбалансот на телото искажано со варирање на крвен притисок и покачени триглицериди често се и од друга причина, а не само од преобилна исхрана (има луѓе со голема телесна тежина, со изобилие на јајца, торти во исхрана, а липидниот статус односно конкретно триглицириди се во нормала) односно алкохолот, пушењето како и пореметен метаболизам на јетрата се главни причинители за покачен триглицериди кои над 5,0 ммол/л доведува до воспаление на јетрата, на панкреасот кои се уште поопасни од процесот на атеросклероза како последица на покачен липиден статус т.е. триглицериди... тоа што му се слоши со гадење всушност е поради опаѓање на волуменот на крвта низ крвните садови со што се повлекуваат механизми во организмот на тахикардија, грозница да би се забрзало од крвта што останало во циркулација до важните органи (срце, мозок) и грозница со нагло стеснување на крвните садови за да би имало доволно крв, како и нагон за пиење вода за дополнување на волуменот, но грешката на нагло станување од кревет и недостиг на крв во мозокот ја даде безсознание ситуација мал прекин поради недоволно крв до мозокот што би требало да при мерење на притисокот веднаш да се легне и да се дигнат нозете нагоре да би дошло крвта во срце и мозок, а не обратно со станување од кревет да спадне цела крв доле на екстремитети и да се случи тоа што се случи... значи спаѓа притисок како ќе го зголемиме волуменот? со вода пиење дома и јадење солено сирење на пример за да влече вода и да се зголеми волуменот... т.е му дале инфузија во болница како волумен на крвта и му дошло добро...
сега прашање дали татко ти под инерција пие лекови редовно за покачен кр,притисок иста јачина и доза секој ден имал немал покачен кр.притисок ( без да истиот го мери) или воопшто не пие лекови за покачен крвен притисок без да го мери крвниот притисок мислејќи дека нема потреба оти му е нормален... едно од правилата што се последица на многу несакани ситуации е баш ваква, лековите за покачен кр,притисок на таа возраст или со медицинска историја на таа појава се пијат доживотно но мноооооооогу важно е да се мери кр.притисок секој ден во период кога мислиме дека истиот ни се покачува и да се земе соодветно комбинација на повеќе лекови за крв притисок доколку е мн висок или да се прилагоди помала доза половина дури и четвртинка од лекот или намалено наместо два пати на ден еднаш само дневно или ако сепак има пак намален кр,притисок се исфрлува на пример еден од лековите дали диуретик, дали АКЕ инхибиторот или бета блокаторите или калциеви антагонисти, НО НИКОГАШ НЕ СМЕЕ ДА НЕ СЕ ЗЕМЕ НИШТО ОД ТИЕ ЛЕКОВИ иако кр.притисок е нормален или низок некој период секогаш мора барем најмала доза од еден лек... јас мислам дека нема органски промени, а со тоа и промена на функцијата на истите органи па да се ,,гледа,, нешто на ЕКГ или ЕХО ( можеби јетрата нешто) и дека вакви работи му се случиле моментално поради некој вкрстен куршлус,но како стои со пушењето и алкохолот ове денови се празнува нели ? да не претерал ? :rolleyes:
 
Последно уредено:
Член од
4 јули 2009
Мислења
4.795
Поени од реакции
3.492
Пломбиран заб ме боли веќе два дена, ненормално, ама не можам за празнициве да одам на заболекар. Аналгин не ми помага воопшто, а вентор фифти/фифти колку да не спобудалам.
Знам дека венторот не е баш препорачлив, до сеа се напив двапати на 12 саати, ама кај и да е, пак ќе морам зошто многу ме боли.
Само сакав да прашам со венторов не знам дали и како да продолжам, ама многу ме боли пустото...
Пробај со БлокМакс на Алкалоид
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
569
Поени од реакции
233
Дали снижената телесна температура (35.6) во вечерните часеви е опасна?[DOUBLEPOST=1483887632][/DOUBLEPOST]Заборавив да напоменам - мерено е со 2 живини топломери, температурата е константно под 36 и варира од 35.3 до 35.8. Има ли потреба за загриженост?
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.523
Поени од реакции
34.669
Дали снижената телесна температура (35.6) во вечерните часеви е опасна?[DOUBLEPOST=1483887632][/DOUBLEPOST]Заборавив да напоменам - мерено е со 2 живини топломери, температурата е константно под 36 и варира од 35.3 до 35.8. Има ли потреба за загриженост?
...да се потсетиме на интервалот на телесната температура : 35 Ц укажува на некои сериозни заболувања, 29 Ц доведува до несвестица, 27 Ц кома, а испод 25 веќе збруваме за фатална состојба, а состојба на температурен распон од 35,5 до 37 Ц се смета за нормален,
е сега би рекла и начинот како се мери да спомнеме дека најточно мерење на телесена температура е анално иако не баш прифатено освен кај бебиња, понеточно е под пазува, а во уста и уво со поголеми грешки на мерење, е сега прашање зошто ја мерите телесната температура и тоа навечер ако се осеќате добро оти гледам не спомнувате некој здравствен проблем?.. зашто на пример на ја мерите во 16 часот кога секогаш е највисока, оти разлика во текот на еден ден може да биде за еден цел степен :P зависно од исхрана, менструална состојба ако сте жена ? и што Ве наведува тоа мерење затоа што над 35 Ц здравјето не е во опасност , немате здравствени проблеми ниту симптоми туку само загриженост или хипохондрично размислување пренесено на Вас и сега тоа преставува проблем за загриженост ?
...причина за ниска телесна температура( хипотермија ) ја има цел список, да одиме по ред според замислата во оваа ситуација - како што е сега време за бактериски инфекции како прво, анемија или недостаток на железо како второ, диета како трето, кожни заболувања,псоријаза како четврто, и пиење алкохол малку повеќе како петто ...итн корекција на терморгулацијата најдобро по природен пат со топло ладно туширање што убаво ќе се среди телесната температура...
и да уште нешто, како НАЈВАЖНО---> сега во овие Новогодишни празници не сме тие ние што сме од толку јадење, пиење, лежење и кога ќе го додадеме студот што така малку нагло ни го здрви нашето тело со такви ниски температури нормално да нашето тело реагира соодветно во тој правец ...;)
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
... многу е важно што лекови пиел татко ти, оти истите имаат несакани дејства баш во тој контекс на нагла дилатација и намалување на крвниот притисок и добро што му дошло мука и се разбудил, оти се превзело нешто во моментот, а не ќе било во сон што често има фатални ситуации за време на сонот... не си спомнал години кои исто се важни, како и начинот на живеење, стресот што го има секојдневно, исхраната цигарите и алкохолот што дополнително придонесува за потенцирање на дисбалансот на телото искажано со варирање на крвен притисок и покачени триглицериди често се и од друга причина, а не само од преобилна исхрана (има луѓе со голема телесна тежина, со изобилие на јајца, торти во исхрана, а липидниот статус односно конкретно триглицириди се во нормала) односно алкохолот, пушењето како и пореметен метаболизам на јетрата се главни причинители за покачен триглицериди кои над 5,0 ммол/л доведува до воспаление на јетрата, на панкреасот кои се уште поопасни од процесот на атеросклероза како последица на покачен липиден статус т.е. триглицериди... тоа што му се слоши со гадење всушност е поради опаѓање на волуменот на крвта низ крвните садови со што се повлекуваат механизми во организмот на тахикардија, грозница да би се забрзало од крвта што останало во циркулација до важните органи (срце, мозок) и грозница со нагло стеснување на крвните садови за да би имало доволно крв, како и нагон за пиење вода за дополнување на волуменот, но грешката на нагло станување од кревет и недостиг на крв во мозокот ја даде безсознание ситуација мал прекин поради недоволно крв до мозокот што би требало да при мерење на притисокот веднаш да се легне и да се дигнат нозете нагоре да би дошло крвта во срце и мозок, а не обратно со станување од кревет да спадне цела крв доле на екстремитети и да се случи тоа што се случи... значи спаѓа притисок како ќе го зголемиме волуменот? со вода пиење дома и јадење солено сирење на пример за да влече вода и да се зголеми волуменот... т.е му дале инфузија во болница како волумен на крвта и му дошло добро...
сега прашање дали татко ти под инерција пие лекови редовно за покачен кр,притисок иста јачина и доза секој ден имал немал покачен кр.притисок ( без да истиот го мери) или воопшто не пие лекови за покачен крвен притисок без да го мери крвниот притисок мислејќи дека нема потреба оти му е нормален... едно од правилата што се последица на многу несакани ситуации е баш ваква, лековите за покачен кр,притисок на таа возраст или со медицинска историја на таа појава се пијат доживотно но мноооооооогу важно е да се мери кр.притисок секој ден во период кога мислиме дека истиот ни се покачува и да се земе соодветно комбинација на повеќе лекови за крв притисок доколку е мн висок или да се прилагоди помала доза половина дури и четвртинка од лекот или намалено наместо два пати на ден еднаш само дневно или ако сепак има пак намален кр,притисок се исфрлува на пример еден од лековите дали диуретик, дали АКЕ инхибиторот или бета блокаторите или калциеви антагонисти, НО НИКОГАШ НЕ СМЕЕ ДА НЕ СЕ ЗЕМЕ НИШТО ОД ТИЕ ЛЕКОВИ иако кр.притисок е нормален или низок некој период секогаш мора барем најмала доза од еден лек... јас мислам дека нема органски промени, а со тоа и промена на функцијата на истите органи па да се ,,гледа,, нешто на ЕКГ или ЕХО ( можеби јетрата нешто) и дека вакви работи му се случиле моментално поради некој вкрстен куршлус,но како стои со пушењето и алкохолот ове денови се празнува нели ? да не претерал ? :rolleyes:
Фала на исцрпниот одговор. Сега се слушнавме со мајка ми и таа ми објасни што и како пиел. Првин пред некое време за регулација на крвниот притисок пиел апчиња Enap ама тие не му делувале и по консултација со кардиолог тој му препишал да пие Piramil (25мг) по половина апче на сабајле. Ги пиел така 2 месеци и по контрола кај кардиолог повторно немало никакви подобрувања и кардиологот му кажал да ги пие истите (Piramil 25mg) само цело апче насабајле и половина на вечер. Никогаш не ги прескокнувал и редовно ја примал терапијата.
Покрај ова пиел и Kalista, ми ги објаснија како апчиња за смирување и за регулација на притисокот исто. Пиел (и уште пие) по половина апче навечер. Нема никакви стресови ниту потреба за нервоза ама ќе го фати вака зимскиот период последниве години нервоза. Јас се мислам дека е middle-age криза. Другите годишни времиња нема нервоза, само зиме знае така во себе да му тлее некој порив. Претпоставувам дека е поради краткиот ден, тој е научен по цел ден да е надвор, после работа да оди да си подработува по нешто во викендица и сега кога ќе се стемни рано го фаќа склет и се нервира. Стварно нема некоја причина за нервоза сполај му на Бога и самиот го признава тоа, ама ете од Март натака почнува турбо работа кај него и се смирува :)
За маснотиите пие Epri навечер по цело апче.

Инаку татко ми е 55 години и никогаш не бил пушач. Пие нормално, пред ручек по 1 ракија и тоа е. Кога јас ќе си отидам дома може да испиеме и по 3-4 ракии или кога ќе бидат со гости, но ништо хронично. Исто ми кажаа сега дека откако 3 пати паднал дома, по примена терапија во болница (инфузија, не знаат што точно примил) на станување да си оди повторно за малку ќе се онесвестел, веднаш пак го примиле назад и измериле дека притисоците му се споени. Му дале уште една терапија и после тоа се оправил. До сега еве 10 дена е одличен да не го урочам, ама му се познава дека се плаши. Посебно го гледам дека е исплашен да седи сам дома подолго време иако тој тоа никогаш нема да го признае.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Дали снижената телесна температура (35.6) во вечерните часеви е опасна?[DOUBLEPOST=1483887632][/DOUBLEPOST]Заборавив да напоменам - мерено е со 2 живини топломери, температурата е константно под 36 и варира од 35.3 до 35.8. Има ли потреба за загриженост?
Целосна проверка на тироидни хормони[DOUBLEPOST=1483919617][/DOUBLEPOST]
Фала на исцрпниот одговор. Сега се слушнавме со мајка ми и таа ми објасни што и како пиел. Првин пред некое време за регулација на крвниот притисок пиел апчиња Enap ама тие не му делувале и по консултација со кардиолог тој му препишал да пие Piramil (25мг) по половина апче на сабајле. Ги пиел така 2 месеци и по контрола кај кардиолог повторно немало никакви подобрувања и кардиологот му кажал да ги пие истите (Piramil 25mg) само цело апче насабајле и половина на вечер. Никогаш не ги прескокнувал и редовно ја примал терапијата.
Покрај ова пиел и Kalista, ми ги објаснија како апчиња за смирување и за регулација на притисокот исто. Пиел (и уште пие) по половина апче навечер. Нема никакви стресови ниту потреба за нервоза ама ќе го фати вака зимскиот период последниве години нервоза. Јас се мислам дека е middle-age криза. Другите годишни времиња нема нервоза, само зиме знае така во себе да му тлее некој порив. Претпоставувам дека е поради краткиот ден, тој е научен по цел ден да е надвор, после работа да оди да си подработува по нешто во викендица и сега кога ќе се стемни рано го фаќа склет и се нервира. Стварно нема некоја причина за нервоза сполај му на Бога и самиот го признава тоа, ама ете од Март натака почнува турбо работа кај него и се смирува :)
За маснотиите пие Epri навечер по цело апче.

Инаку татко ми е 55 години и никогаш не бил пушач. Пие нормално, пред ручек по 1 ракија и тоа е. Кога јас ќе си отидам дома може да испиеме и по 3-4 ракии или кога ќе бидат со гости, но ништо хронично. Исто ми кажаа сега дека откако 3 пати паднал дома, по примена терапија во болница (инфузија, не знаат што точно примил) на станување да си оди повторно за малку ќе се онесвестел, веднаш пак го примиле назад и измериле дека притисоците му се споени. Му дале уште една терапија и после тоа се оправил. До сега еве 10 дена е одличен да не го урочам, ама му се познава дека се плаши. Посебно го гледам дека е исплашен да седи сам дома подолго време иако тој тоа никогаш нема да го признае.

Не му делуваат пошто татко ти има проблеми со електролити, и со диета. Нека почне да јаде компири варени, и да пие магнезиум и лук со оброци како што ти кажав претходно, за краток период ќе биде како нов, и нормално да пази на диета.

Извор

"The primary trial end point was a reduction in systolic (SBP) and diastolic (DBP) blood pressure. Complete follow-up was achieved for 79 of the 82 randomized subjects. SBP (-20.4+/-15.9 versus -4.7 +/- 12.7 mm Hg, P=0.03) and DBP (-8.7+/-16.3 versus -1.2+/-12.6 mm Hg, P=0.02) showed significant decreases, and high-density lipoprotein-cholesterol (0.1+/-0.6 versus -0.1+/-0.7 mmol l(-1), P=0.04) a significant increase in the magnesium group compared to the placebo group. The adjusted odds ratio between serum magnesium and BP was 2.8 (95%CI: 1.4-6.9). Oral magnesium supplementation with MgCl(2) significantly reduces SBP and DBP in diabetic hypertensive adults with hypomagnesaemia"

Извор 2

"With low potassium intake, systolic blood pressure increased (P = 0.01) by 7 mm Hg (95% CI, 3 mm Hg to 11 mm Hg) and diastolic pressure increased (P = 0.04) by 6 mm Hg (CI, 1 mm Hg to 11 mm Hg), whereas plasma potassium concentration decreased (P less than 0.001) by 0.8 mmol/L (CI, 0.4 to 1.0 mmol/L). In response to a 2-litre isotonic saline infusion, the mean arterial pressure increased similarly on both diets but reached higher levels on low potassium intake (115 +/- 2 mm Hg compared with 109 +/- 2 mm Hg, P = 0.03). Potassium depletion was associated with a decrease in sodium excretion (83 +/- 6 mmol/d compared with 110 +/- 5 mmol/d, P less than 0.001) Dietary potassium restriction increases blood pressure in patients with essential hypertension. Both sodium retention and calcium depletion may contribute to the increase in blood pressure during potassium depletion"

Извор 3

Both alpha-tocopherol and a 1:1.7 mixture of alpha-tocopherol and tocotrienols at a 0.2% dietary level significantly depressed the age-related increase in the systolic blood pressure of spontaneously hypertensive rats (SHRs) after 3 weeks of feeding. The aortic production of prostacyclin was increased 1.5 times both by alpha-tocopherol and a tocotrienol mixture, suggesting a possible relevance to their hypotensive effect.

 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom