Дежурна Ординација! #2

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Абе имам температура 38 со 4 некој начин да ја симнам?
Напиј се Парацетамол или Фервекс. Фервексот содржи и Витамин Ц и кога си омалаксан те крева на нога:)
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Витамин ц 2-3 грама на ден + цитрусни овошја колку можеш повеќе и моркови/печена тиква исто така.


Куркума и ѓумбир со јадење. Прв пат ти се појавува ова или?
Па да прв пат ми се појавува вакво нешто.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Пробај со ѓумбир и турмерик, со малце црн пипер и нешто масно, и обавезно со јадење, 2-3x на ден.
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Пробај со ѓумбир и турмерик, со малце црн пипер и нешто масно, и обавезно со јадење, 2-3x на ден.
Може на пример куркума,бибер и маслиново масло да измешам и да го пијам тоа или стрикно со храна. А гумбир не ми се наоѓа по дома барем за денес.[DOUBLEPOST=1480944696][/DOUBLEPOST]
Пробај со ѓумбир и турмерик, со малце црн пипер и нешто масно, и обавезно со јадење, 2-3x на ден.
Може на пример куркума,бибер и маслиново масло да измешам и да го пијам тоа или стрикно со храна. А гумбир не ми се наоѓа по дома барем за денес.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.615
Поени од реакции
34.802
Па не би требало да е од друго пошто сум млад 21година, проблеми со liver не би треабало да имам. А за време на тренингот осетев мала неудобност во тој предел па ради тоа и сум сигурен. Нешто ко топла или ладна подлога да користам или нема аир од тоа, пошто не би сакал да пијам апоии.
...opravdanosta na ladni oblozi e pri otok dokolku toa go imash, topli oblozi se stavaat za druga rabota ne vo tvoj sluchaj , taka da ostanuva da miruvash odnosno da ne deluvash so tegovi edno nedela dena, eventualno da koristish gel (za sportski povredi, revmatizam)na mestoto na bolkata ...
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Предлог за добар кардиолог што работи државно, а чија специјалност се залистоците на срцето?:)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Предлог за добар кардиолог што работи државно, а чија специјалност се залистоците на срцето?:)
Добар кардиолог? бахахахаха. Добри кардиолози што не проверуваат магнезиум/калиум статус, нити каква диета има пациентот, кои црни добри кардиолози?!
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Добар кардиолог? бахахахаха. Добри кардиолози што не проверуваат магнезиум/калиум статус, нити каква диета има пациентот, кои црни добри кардиолози?!
Да не си грешиме душа и уста, но има добри доктори, само што сите не ги знаат кои се. Па затоа и прашувам дали знаете некој добар кардиолог чија специјалност се залистоците? @AlternativeF @maja-maja
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Да не си грешиме душа и уста, но има добри доктори, само што сите не ги знаат кои се. Па затоа и прашувам дали знаете некој добар кардиолог чија специјалност се залистоците? @AlternativeF @maja-maja
Доктор да ти помогне може само ако ти е пријател, иначе советите се генерално генерички, и не ја таргетираат причината него симптомот. Пробај на скоро било кој што има проблеми со неправилна работа на срце, дај му да пие магнезиум, калиум, CoQ10, tocotrienol, лук и niacin и прати како за неполн месец човекот е како нов. Дали мислиш дека овој совет некогаш ќе ти го даде доктор? ќе те стават на статини, и тоа е тоа. Е сега ако си му близок, може да ти даде некој правилен совет, иначе се е генерички разговор и совет.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Доктор да ти помогне може само ако ти е пријател, иначе советите се генерално генерички, и не ја таргетираат причината него симптомот. Пробај на скоро било кој што има проблеми со неправилна работа на срце, дај му да пие магнезиум, калиум, CoQ10, tocotrienol, лук и niacin и прати како за неполн месец човекот е како нов. Дали мислиш дека овој совет некогаш ќе ти го даде доктор? ќе те стават на статини, и тоа е тоа. Е сега ако си му близок, може да ти даде некој правилен совет, иначе се е генерички разговор и совет.
Сегашниот доктор кој ме лечи на приватно ми даде да пијам магнезиум и витамин Ц, но барам некој друг доктор специјализиран за залистоци поради одредени други испитувања кои треба да ги направам на државно, затоа што на приватно е прескапо.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.615
Поени од реакции
34.802
Сегашниот доктор кој ме лечи на приватно ми даде да пијам магнезиум и витамин Ц, но барам некој друг доктор специјализиран за залистоци поради одредени други испитувања кои треба да ги направам на државно, затоа што на приватно е прескапо.
...сунѓерче, со твоите години не може да бараш доктор специјализиран за срцеви залистоци, оти не си имал време истите да ги оштетиш единствено ако не ти е вродена мана некоја или некоја поставена дијагноза во погрешно време со погрешни симптоми или погрешно ехо, ртг дијагностицирано? :(... или грешка сум ? мислам дека не сум, затоа и те ,,лечат,, само со Мг + Ц ...
 
Член од
24 декември 2013
Мислења
470
Поени од реакции
659
Да не си грешиме душа и уста, но има добри доктори, само што сите не ги знаат кои се. Па затоа и прашувам дали знаете некој добар кардиолог чија специјалност се залистоците? @AlternativeF @maja-maja
Mislam deka seuste ima ostanato dobri doktori na drzavnata kardiologija . Posebno za zalistoci neznam dali ima no moras da si napravis pregled tamu i tie ke te pratat.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Mislam deka seuste ima ostanato dobri doktori na drzavnata kardiologija . Posebno za zalistoci neznam dali ima no moras da si napravis pregled tamu i tie ke te pratat.
А препорака за некој добар кардиолог на Клиника? Затоа што колку што разбрав сите си имаат свои специјалности..........., еден за хипертензија, еден за залистоци...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom