Дежурна Ординација! #2

Wap

Член од
26 јануари 2016
Мислења
61
Поени од реакции
14
Зглобот на левата рака на секое кружно движење ми крцка, и некако осеќам како внатре нешто да се исместува/мрда.
Пред некој месец имав некоја жила ваљда исместено ме болеше при некои одредени движења и при дигање тешко. Околу 2-3 недели траеше.
Ова сега не е болно.

Иначе вежбам исклучиво со бандажери на зглобовите.
Чаре?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Чај од маточина, камилица, нане, мајчина душица, јок не ми помогнало. Не сум во можност да направам ништо од горенаведеното зошто не сум дома :) не верувам дека ако се напиеш еднаш у пет месеци може да се навлечеш. Прашувам дали е у ред ради уморот, реакцијата на телото и сл, да не ми се слоши или немам појма. Обично не земам одма лекови, но немам некој избор моментално.[DOUBLEPOST=1477085096][/DOUBLEPOST]
Чај од маточина, камилица, нане, мајчина душица, јок не ми помогнало. Не сум во можност да направам ништо од горенаведеното зошто не сум дома :) не верувам дека ако се напиеш еднаш у пет месеци може да се навлечеш. Прашувам дали е у ред ради уморот, реакцијата на телото и сл, да не ми се слоши или немам појма. Обично не земам одма лекови, но немам некој избор моментално.
Чајот содржи кафеин, за спиење - магнезиум (од аптека) и 1 банана 1h пред спиење. Друго, може да имаш дисбаланс на хоромони, па така гледај да го средиш тоа со некоја адаптогена билка или суплемент, од типот на родиола, женшен па дури и лаванда (масло) 2-3 капки на перница пред спиење.
Зглобот на левата рака на секое кружно движење ми крцка, и некако осеќам како внатре нешто да се исместува/мрда.
Пред некој месец имав некоја жила ваљда исместено ме болеше при некои одредени движења и при дигање тешко. Околу 2-3 недели траеше.
Ова сега не е болно.

Иначе вежбам исклучиво со бандажери на зглобовите.
Чаре?
На снимање.
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
Мене уште пред 2 недели ми се појави проблем со непцата, ама пошто сум многу паметна, го игнорирав. Поточно на почетокот ме болеше само на едно место, напред кај единиците. Отпосле увидов дека почнало да ми се двои од забот и дека е ко вишок непце... буквално се клати. Отидов на забар, ми рече да правам ко гаргара со чај од жалфија, Б комплекс и Ц витамин да пијам. И додатно да направам крвна слика. Ааарно ама, со овоа празнициве, не можам да се погодам и со смената на матичната, така што дури во среда ќе можам да направам крвна слика.
А отогаш, и кај седмицата ми се појави ко вишок непце, еве сега веќе од секоја страна на забите почна да ми се двои непцето. Навечер при спиење ко да ми се суши устата и јазикот. Едно време бев настината, ама стандард не отидов на лекар, само тајлол хот пиев. Не мерев ни дали имав температура, само омалаксано се осеќав.
И сеа? Што мислите, од шо може да биде ова? Пошто малку ме фаќа паника...
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Мене уште пред 2 недели ми се појави проблем со непцата, ама пошто сум многу паметна, го игнорирав. Поточно на почетокот ме болеше само на едно место, напред кај единиците. Отпосле увидов дека почнало да ми се двои од забот и дека е ко вишок непце... буквално се клати. Отидов на забар, ми рече да правам ко гаргара со чај од жалфија, Б комплекс и Ц витамин да пијам. И додатно да направам крвна слика. Ааарно ама, со овоа празнициве, не можам да се погодам и со смената на матичната, така што дури во среда ќе можам да направам крвна слика.
А отогаш, и кај седмицата ми се појави ко вишок непце, еве сега веќе од секоја страна на забите почна да ми се двои непцето. Навечер при спиење ко да ми се суши устата и јазикот. Едно време бев настината, ама стандард не отидов на лекар, само тајлол хот пиев. Не мерев ни дали имав температура, само омалаксано се осеќав.
И сеа? Што мислите, од шо може да биде ова? Пошто малку ме фаќа паника...
1. Смени ја четката за заби со поквалитетна

2. Смени ја пастата за заби со друга, која ја користиш?

3. Зголеми внес на пиперки, (црвени бабури најдобро - живи) и витамин ц, не апчиња него земи прашак и пиј по 1 грам 3x на ден после оброк.

Сушењето на јазик - уста при спиење е знак на спиење со отворена уста - апнеа, или недоволна хидрација ПРЕД спиење - во текот на денот.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Kolynos, цел живот таа. Или жолтата или белата.

П.с. благодарам на советите! :X3:

Тоа не е ни паста, тоа е брашно лол.

Иди и купи Lacalut sensitive.. Друго што заборавив, ќе купиш масло од диво оригано, Probotanic, од Биокулт! не од аптека, и ќе пиеш на 3x по 2 капки на ден, 2 недели без прекин 1 час пред јадење, 2-те капки ќе ги зимаш откако прво ќе ги ставиш на лажица, и истата ќе ја полиеш со маслиново или кокосово. Навеќер ќе правиш гаргара со солуцијата, по 1 до 2 минути, откако ПРЕТХОДНО ќе ги измиеш забите.

Многу битно, никако масло прво па капки во лажицата, него обратно!
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.528
Поени од реакции
34.679
Мене уште пред 2 недели ми се појави проблем со непцата, ама пошто сум многу паметна, го игнорирав. Поточно на почетокот ме болеше само на едно место, напред кај единиците. Отпосле увидов дека почнало да ми се двои од забот и дека е ко вишок непце... буквално се клати. Отидов на забар, ми рече да правам ко гаргара со чај од жалфија, Б комплекс и Ц витамин да пијам. И додатно да направам крвна слика. Ааарно ама, со овоа празнициве, не можам да се погодам и со смената на матичната, така што дури во среда ќе можам да направам крвна слика.
А отогаш, и кај седмицата ми се појави ко вишок непце, еве сега веќе од секоја страна на забите почна да ми се двои непцето. Навечер при спиење ко да ми се суши устата и јазикот. Едно време бев настината, ама стандард не отидов на лекар, само тајлол хот пиев. Не мерев ни дали имав температура, само омалаксано се осеќав.
И сеа? Што мислите, од шо може да биде ова? Пошто малку ме фаќа паника...
...не знам која возраст си , ама мене ова ми личи на почетна парадентоза и не дај боже да биде причина од покачен шеќер во крв оти укажуваш на сушење на устата и јазикот во текот на ноќта ... како за почеток јас би ти препорачала да направиш глуко тест во крвта, едно време да не го миеш местото со четка за заби туку само гаргара со солена вода ( дури ако можеш втривај сол директно на местото ) и мачкање со Гингивал гел на непцето пред спиење...:(
 
S

Samurai_Sk

Гостин
Сакав да прашам пулсот преку ден ми е 80-85, кога станувам сабајле ми е 75-80 дали тоа е нормален пулс или треба да си земам мерки за моето здравје иначе крвниот притисок секогаш ми е нормален 120-80 дури повеќе од времето 110-70
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.528
Поени од реакции
34.679
Сакав да прашам пулсот преку ден ми е 80-85, кога станувам сабајле ми е 75-80 дали тоа е нормален пулс или треба да си земам мерки за моето здравје иначе крвниот притисок секогаш ми е нормален 120-80 дури повеќе од времето 110-70
...а зошто го мериш пулсот и крвниот притисок ? што е тоа што те тера? :confused:
 
S

Samurai_Sk

Гостин
...а зошто го мериш пулсот и крвниот притисок ? што е тоа што те тера? :confused:
Страв, параноиа дека имам срцеви болести не дај Боже, не знам што да кажам имам симптоми страшни, вртоглавици, немам баланс, чуство на повраќање, се потам, чуствувам стегање позади главата, но кога мерам притисок, или правам крвна слика се испаѓа ок[DOUBLEPOST=1477340246][/DOUBLEPOST]
Мене пулсот константно ми е над 100 -110.
Ако константно ти е над 100-110 рано наутро после спиење, ти бе дечко имаш проблеми, оди и консултирај се со доктори.
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
1.091
Поени од реакции
315
Страв, параноиа дека имам срцеви болести не дај Боже, не знам што да кажам имам симптоми страшни, вртоглавици, немам баланс, чуство на повраќање, се потам, чуствувам стегање позади главата, но кога мерам притисок, или правам крвна слика се испаѓа ок[DOUBLEPOST=1477340246][/DOUBLEPOST]
Ако константно ти е над 100-110 рано наутро после спиење, ти бе дечко имаш проблеми, оди и консултирај се со доктори.
После спиење немам проверено ама сто пати имам појдено на лекар и ми викаат не е ништо чудно.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Па измери после спиење колку ти е. Иначе после спиење кај мене 55-60, преку ден до 70
Потење, вртоглавица, замор, повраќање, низок шеќер во крвта, тироидната жлезда се едни од симптомите. Ако притисокот и крвната слика се ок тогаш нешто друго е причината за зголемен пулс.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.528
Поени од реакции
34.679
Мене пулсот константно ми е над 100 -110.
а како го мериш пулсот? м?... и како го осеќаш па тоа те тера да го мериш? или и ти имаш страв од срцеви заболувања ? ...и едно прашање на двајцата дали бевте во војска? или сте многу помлади ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom