Дежурна Ординација! #2

Член од
16 мај 2010
Мислења
6.132
Поени од реакции
5.240
Imal li nekoj licno stradalno iskustvo so ramni stapala, metatarsalgija? Znaci bolki na petite i mesoto pred prstite! Koristil li nekoj ortopedski vloski so metatarzalno pernice sto videl fajde od niv, a da ne e zavisen non stop od nivna upotreba? Ili bilo kakvo drugo chare?!
Како мал јас користев посебни влошки од Славеј беа нарачани мислам имав исто проблем со рамни стапала и имаше посебно перниче внатре меѓу прстите и петата за да не дозволи искривување на колената на внатрешна страна. Ми помогнаа сеа немам гајле ама не знам точно колку време ама ги носев подолг период
 
C

cige

Гостин
Денес се разбудив уште во 5 саат, со болка во градите. Еве веќе е 11 саатот и левата страна уште ме боли. Прво си мислев да не сум лежел лошо со раката под гради. Ама еве приметувам кога се наведнувам болката се зголемува. Пробав да дишам брзо и длабоко, исто така и тогаш болката се зголемува. Само кога лежам на грб не чувствувам ништо.[DOUBLEPOST=1469264187][/DOUBLEPOST]Од што сум збунет уште не сум ни појаден, ни ми се јаде. Се напив само еден Бедоксин.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.943
Поени од реакции
6.117
Денес се разбудив уште во 5 саат, со болка во градите. Еве веќе е 11 саатот и левата страна уште ме боли. Прво си мислев да не сум лежел лошо со раката под гради. Ама еве приметувам кога се наведнувам болката се зголемува. Пробав да дишам брзо и длабоко, исто така и тогаш болката се зголемува. Само кога лежам на грб не чувствувам ништо.[DOUBLEPOST=1469264187][/DOUBLEPOST]Од што сум збунет уште не сум ни појаден, ни ми се јаде. Се напив само еден Бедоксин.
Оди на доктор , овде никој неможе да ти каже точно што ти е . појди си на доктор најсигурно ти е .
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Ми се јавија овие мали мозолчиња на двете страни на вратот и по малце на лицето досега сум немал слично ништо нити во пубертет нити до пред 3 дена кога рандом ми се јавија преку ноќ, бев кај матичниот ми рече можеби од валкан контакт и ми даде крем Afloderm ми рече 4 дена мачкај ќе видиме но еве втор ден и ништо, сменав брич сменав гел за бричење сменав валсам за после бричење го мијам навечер и насабајле лицето и пак ништо, некој да каже нешто оти нерви ме убија.
 

Attachments

Член од
16 јули 2007
Мислења
12.492
Поени од реакции
4.044
Нешто да престане да ми се лупи кожата? :D 50ки, 30ки, 20ки, после сунчање и не знам уште што и пак џабе. :mad:
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Ми се јавија овие мали мозолчиња на двете страни на вратот и по малце на лицето досега сум немал слично ништо нити во пубертет нити до пред 3 дена кога рандом ми се јавија преку ноќ, бев кај матичниот ми рече можеби од валкан контакт и ми даде крем Afloderm ми рече 4 дена мачкај ќе видиме но еве втор ден и ништо, сменав брич сменав гел за бричење сменав валсам за после бричење го мијам навечер и насабајле лицето и пак ништо, некој да каже нешто оти нерви ме убија.
Нешто да престане да ми се лупи кожата? :D 50ки, 30ки, 20ки, после сунчање и не знам уште што и пак џабе. :mad:
http://www.iherb.com/Now-Foods-Zinc-Picolinate-50-mg-120-Veggie-Capsules/878

http://www.iherb.com/Now-Foods-Vitamin-A-10-000-IU-100-Softgels/11192

1 недела по 1 таблета на ден, после оброк. После 1-та недела 1 таблета на 2-дена, исто и витамин ц од аптека земете, 2x по 500мг на ден.
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Imal li nekoj licno stradalno iskustvo so ramni stapala, metatarsalgija? Znaci bolki na petite i mesoto pred prstite! Koristil li nekoj ortopedski vloski so metatarzalno pernice sto videl fajde od niv, a da ne e zavisen non stop od nivna upotreba? Ili bilo kakvo drugo chare?!
Znaci ja sum vo patiki 24/7 sto se vika. I prethodno umirav od bolka na petite, ramni stapala imav kako mal nosev ortopedski vloski, nekoi vezbi pravev za toa. Za petite najdov resenie vo Walkmaxx. Nekoi vikaat deka ne pomagaat nekoi vikaat deka pomagaat. TOA ZAVISI OD LICNOSTA KOJA GI NOSI, KAKO KE GI OSETI NA NOGA. Ja si gi zedov Walkmaxx Adaptive sinite, i stvarno se dobri. Pak sum 24/7 patiki, i neam bolki. Mozam da stojam duri i podolgo od prethodno na noze. Isto taka moze da si probate na lice mesto. Se zavisi toa od vas, dali vi odgovaraat na noga ili ne.
 

nilla-vanilla

#kingliam
Член од
17 јуни 2010
Мислења
2.041
Поени од реакции
1.747
Ми се јавија овие мали мозолчиња на двете страни на вратот и по малце на лицето досега сум немал слично ништо нити во пубертет нити до пред 3 дена кога рандом ми се јавија преку ноќ, бев кај матичниот ми рече можеби од валкан контакт и ми даде крем Afloderm ми рече 4 дена мачкај ќе видиме но еве втор ден и ништо, сменав брич сменав гел за бричење сменав валсам за после бричење го мијам навечер и насабајле лицето и пак ништо, некој да каже нешто оти нерви ме убија.
Како мозолчињата? Поминаа? Можеби било некоја алергија или воспалено место со сраснати влакна.
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.065
Поени од реакции
666
, Под кое име (групација) се наоѓаат Trimethoprim/Monotrim кај нас?
Триметопримот го има во состав заедно со Сулфаметоксазол и сулфаметрол како Бактрим односно Лидаприм.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Триметопримот го има во состав заедно со Сулфаметоксазол и сулфаметрол како Бактрим односно Лидаприм.
Знам, али така има повеќе несакани дејства. Подобро е само едната форма да се зима.
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Како мозолчињата? Поминаа? Можеби било некоја алергија или воспалено место со сраснати влакна.
Чекав уште малце да напишам ама ете сега, поминуваат но не од афлодермот, бев во кожната ординација на др Литовски овде во Битола, ме прегледа и вели од нечисто но точно не се знае од што може се ама буквално се валкана крпа, раце, пот, сонце, прашина, хемија и 100 други причини, па ми препиша еден лосион и крем кој ми го направија овде во аптеката ХигијаФарм и користам 2 дена и можам да кажам дека исчезнуваат полека но ги нема и некако се осеќам среќен, значи ми биле од валкан контакт.
 

Wap

Член од
26 јануари 2016
Мислења
61
Поени од реакции
14
За време а и после трчање осеќам некој discomfort на петите, десното колено и левиот колк и цеваниците/листовите. Не е некоја голема болка да не можам да трчам. Инаку трчам 5-6 пати неделно по 5-6 км.
Имам слушнато за коњска маст, ќе помогне? Ако да, каде може да се најде ја има по аптеки?
Или некоја друга маст?
Фала
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
За време а и после трчање осеќам некој discomfort на петите, десното колено и левиот колк и цеваниците/листовите. Не е некоја голема болка да не можам да трчам. Инаку трчам 5-6 пати неделно по 5-6 км.
Имам слушнато за коњска маст, ќе помогне? Ако да, каде може да се најде ја има по аптеки?
Или некоја друга маст?
Фала
Konjskata mast (magareska ja vikam jas u apteka :P )
e crvena kako gel e ustvari, ljuta e ubavo zagreva.
Prilicno e eftina , kutija od edno 400-500 grama e 150-160 den taka nekako. Posto e ljuta preporacuvam so gumeni rakavicki da se mackas za da ne si gi izljutes ocite. Znaci vrede da ja kupes da se ima doma za razni nameni.
A za tvojo slucaj moze treba da probas i nesto drugo, kao recimo magnezijum hlorid, da jades semki od tikva koi prilicno pomagaat za podmackuvanjeto na zgobovite, rskavcite. A pred trcanjeto dobro e prvo malku da go zagreesh celoto telo od glava do peti so lesni fizicki vezbi.
 

Wap

Член од
26 јануари 2016
Мислења
61
Поени од реакции
14
Konjskata mast (magareska ja vikam jas u apteka :P )
e crvena kako gel e ustvari, ljuta e ubavo zagreva.
Prilicno e eftina , kutija od edno 400-500 grama e 150-160 den taka nekako. Posto e ljuta preporacuvam so gumeni rakavicki da se mackas za da ne si gi izljutes ocite. Znaci vrede da ja kupes da se ima doma za razni nameni.
A za tvojo slucaj moze treba da probas i nesto drugo, kao recimo magnezijum hlorid, da jades semki od tikva koi prilicno pomagaat za podmackuvanjeto na zgobovite, rskavcite. A pred trcanjeto dobro e prvo malku da go zagreesh celoto telo od glava do peti so lesni fizicki vezbi.
3-4 саати пред трчање вежбам во теретана, а пред трчање обавезно се истегнувам
Навечер пијам магнезиум, б6 и цинк.
Ќе пробам од коњскава маст, само гледам по нет има 2 врсти едната загрева другата лади, каква ми треба? Ваљда во аптека ќе знаат да ми препорачаат
 

Kajgana Shop

На врв Bottom