Дежурна Ординација! #2

Член од
6 јули 2016
Мислења
10
Поени од реакции
1
На левата страна под градите ме боле веќе 3 дена но само кога одам или трчам кога седам не, знам ме е болело кога многу трчам но сега малце одам одма ме заболува мислам дека е слезината некој совети нешто ??
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.298
Поени од реакции
7.258
На левата страна под градите ме боле веќе 3 дена но само кога одам или трчам кога седам не, знам ме е болело кога многу трчам но сега малце одам одма ме заболува мислам дека е слезината некој совети нешто ??
Дда одиш кај матичниот у понеделник.
 

JLO

Член од
10 јануари 2016
Мислења
11
Поени од реакции
3
Здраво. Татко ми е веќе опериран 6 месеци од срце. Имаше инфаркт и му ставија бајпас. Но еве веќе 3 пат во месец и пола качува температура. Имаше некое мало воспаление на белите дробови ама му дадоја антибиотици и се смири. Но сега пак качи температура 37,5 и како секогаш му викаат обична настинка, ништо нема. Тој чуствува и мала болка во градите. Совет некој или препорака за добар доктор за белодробни болести?
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
Другар ја свитка ногата на тренинг, доле кај глуждот. Во болница му ставија лонгета, 10тина дена мирување. При напор, има проблеми со зглобот, а на обична рентген снимка не се гледа ништо, а ортопедот не му давал приоритетен упут за магнетна. :D

Значи, како да се дојде до приоритетен упут за магнента, зашо стварно има потреба од тоа ?
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Другар ја свитка ногата на тренинг, доле кај глуждот. Во болница му ставија лонгета, 10тина дена мирување. При напор, има проблеми со зглобот, а на обична рентген снимка не се гледа ништо, а ортопедот не му давал приоритетен упут за магнетна. :D

Значи, како да се дојде до приоритетен упут за магнента, зашо стварно има потреба од тоа ?
Па сигурно докторот проценил дека нема потреба од магнет, почекајте прво да помине одредениот период за закрепување, вадење лонгета(што значи дека нема пукнато ниту нешто скршено), вероватно обична дисторзија, па потоа нека оди на физикална терапија па отом потом...ништо не е ургентно.
 

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.173
Поени од реакции
2.112
Dali operil kapki za nos (Za deca) moze permanento da go oshtetat setiloto za miris, posle dolga upotreba?
 

Phoenixx

The Last Pharaoh
Член од
9 ноември 2015
Мислења
788
Поени од реакции
956
Dali operil kapki za nos (Za deca) moze permanento da go oshtetat setiloto za miris, posle dolga upotreba?
Мислам дека не може сетилото за мирис директно да се оштети али има други последици долготрајното ставањее капки за нос како создавање на полипи у ноздрите што го отежнуваат и блокираат дишењето а со тоа и сетилото за мирис е намалено или пак сушење на носната слузница...
Затоа имаш навлажувачи спрееви за нос како Аquamaris, морска вода е ова околу 190 у зегин е мислам.
 

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.173
Поени од реакции
2.112
Мислам дека не може сетилото за мирис директно да се оштети али има други последици долготрајното ставањее капки за нос како создавање на полипи у ноздрите што го отежнуваат и блокираат дишењето а со тоа и сетилото за мирис е намалено или пак сушење на носната слузница...
Затоа имаш навлажувачи спрееви за нос како Аquamaris, морска вода е ова околу 190 у зегин е мислам.
Probav so takvi kapki, ne pomaga. Preku den mi e okolu 70/80% odzatnat nosot moze i povekje ama navecer za spienje mi e problem zaso mi se zatnuva. I povekje godini vekje nemozam da spijam bez operil za deca. Imam deviacija na nosot inace.
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
Ајде и јас да пишам.
- На левата страна од лицето имав мозолче кое ми седи така црвено мало топче веќе 7/8 дена, денес.забележав дека под мозолчето ми се има внатрешно подуено, исто како потечено ама од внатрешна страна.пробав 2/3 пати да го истискам, неможеше. Што може да биде? дали да одам на доктор? или има некое друго домашно решение? досега сум немал ваков проблем. Фала
 

раднаскела

Wubba lubba dub duuuub
Член од
7 февруари 2011
Мислења
1.678
Поени од реакции
1.990
Веќе 3 дена имам страшни болки во десното уво, поддувана ми е школката, каналот, околу увото и десната страна на вилицата, а еве и денес почнаа да се појавуват болки во левото исти како и во десното. Некој да има некакви искуства пошо прв пат вакви болки имам во ушите едноставно не се трпи, парацетамолот е пејнкилер ама само за кратко. Убаво слушам, редовна хигиена, само ненормално боли.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Веќе 3 дена имам страшни болки во десното уво, поддувана ми е школката, каналот, околу увото и десната страна на вилицата, а еве и денес почнаа да се појавуват болки во левото исти како и во десното. Некој да има некакви искуства пошо прв пат вакви болки имам во ушите едноставно не се трпи, парацетамолот е пејнкилер ама само за кратко. Убаво слушам, редовна хигиена, само ненормално боли.
Оди на ушно, веројатно е инфекција. Се решава брзо и ефикасно со антибиотски капки ама мора да те види доктор за да реши кои се најсоодветни.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.132
Поени од реакции
5.240
Друштво морам да признаам дека доста време ми требаше да соберам храброст да пишам тука во врска со проблемот, не најдов адекватна тема па затоа се обраќам тука, имам 21 година и во последно време ми се дешава да заборавам одредени ствари сосема случајно нешто што се случува околу мене, нешто што некој ке ми каже после неколку дена знае да ми испари од глава, некад и после неколку саати испарува. Решение на проблемов ? Каде да се обратам, на кој лекар, прегледи апчиња нешто слично ? Ме плаши ситуацијава а глупо ми е да разговарам со луѓе што ги знам затоа што не знам како ке изреагираат на ова.
 

Phoenixx

The Last Pharaoh
Член од
9 ноември 2015
Мислења
788
Поени од реакции
956
Друштво морам да признаам дека доста време ми требаше да соберам храброст да пишам тука во врска со проблемот, не најдов адекватна тема па затоа се обраќам тука, имам 21 година и во последно време ми се дешава да заборавам одредени ствари сосема случајно нешто што се случува околу мене, нешто што некој ке ми каже после неколку дена знае да ми испари од глава, некад и после неколку саати испарува. Решение на проблемов ? Каде да се обратам, на кој лекар, прегледи апчиња нешто слично ? Ме плаши ситуацијава а глупо ми е да разговарам со луѓе што ги знам затоа што не знам како ке изреагираат на ова.
Мислам на невролог дека треба, д-р Чепреганов.[DOUBLEPOST=1469137860][/DOUBLEPOST]А можно е да си расеан и ради стрес или некој проблем со кој се соочуваш па ти го трга вниманието од другите работи.
Али ако е проблем со меморијата нешто конкретно мислам неврологија со тие проблеми се занимава.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Друштво морам да признаам дека доста време ми требаше да соберам храброст да пишам тука во врска со проблемот, не најдов адекватна тема па затоа се обраќам тука, имам 21 година и во последно време ми се дешава да заборавам одредени ствари сосема случајно нешто што се случува околу мене, нешто што некој ке ми каже после неколку дена знае да ми испари од глава, некад и после неколку саати испарува. Решение на проблемов ? Каде да се обратам, на кој лекар, прегледи апчиња нешто слично ? Ме плаши ситуацијава а глупо ми е да разговарам со луѓе што ги знам затоа што не знам како ке изреагираат на ова.
Немој да се секираш, ништо не ти е, тоа е болест на модерново турбо живеење...јас сум подобра од тебе, кај мене мислата испарува само што ќе завртам грб..хахахахха...ако имаш случајно проблеми со говорот, со читање, со спиење, со неможност да најдеш соодтвен збор,со учење, пишување..е тогаш тек ќе треба да се подразмисли дали си преолкупитан со нешто што ја мачи твојата глава или е нешто друго што би требало да се испита..ама алцхајмер кај млади особи нема....Бутур ти е;)
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Imal li nekoj licno stradalno iskustvo so ramni stapala, metatarsalgija? Znaci bolki na petite i mesoto pred prstite! Koristil li nekoj ortopedski vloski so metatarzalno pernice sto videl fajde od niv, a da ne e zavisen non stop od nivna upotreba? Ili bilo kakvo drugo chare?!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom