Дежурна Ординација! #2

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.593
Поени од реакции
38.741
Вчера, игравме фудбал со друштво, бидејќи немав играно фудбал со месеци, многу се изморив искрен да бидам оваа а и секоја зима качувам некое килце плус и сум помалце физички активен него ли на пролет или лето.
Кога стигнав дома мртов уморен ко да сум истоварил 30 кубика песок, испив 2 литри зелен чај. И еве поминаа скоро 24 саати. Јас од шоља не можам да станам, а ниту можам да заспијам ко вампир седам цела ноќ
бидејќи ме ``притерува`` на секој 10 минути (а може и помалце)
(среќа не сум на работа денес)
Има ли некој мислење или решение за овој ``ѓавол`` што ми се случува?

линекс
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Вчера, игравме фудбал со друштво, бидејќи немав играно фудбал со месеци, многу се изморив искрен да бидам оваа а и секоја зима качувам некое килце плус и сум помалце физички активен него ли на пролет или лето.
Кога стигнав дома мртов уморен ко да сум истоварил 30 кубика песок, испив 2 литри зелен чај. И еве поминаа скоро 24 саати. Јас од шоља не можам да станам, а ниту можам да заспијам ко вампир седам цела ноќ
бидејќи ме ``притерува`` на секој 10 минути (а може и помалце)
(среќа не сум на работа денес)
Има ли некој мислење или решение за овој ``ѓавол`` што ми се случува?
Мене така најчесто ми се случува кога патувам или менувам место со поразлична клима. Земи Линекс или Пролајф, јади полесна храна (читај не мавај оцети и лути пиперки:D) и земи леблебија, ќе ти помогне да ти се стврдне столицата.
 
Член од
9 август 2014
Мислења
420
Поени од реакции
980
Пулсирање на лева страна од абдомен и чуство на тежина, како еден вид притисок на тоа место? Понекогаш чуствувам и боцкање на истото место и болка во долен дел од грбот? Од чичко Google се сомневам на анеуризма на аорта, ама па многу млад сум да биде тоа. o_O Како се закажува за ехо на абдомен на клиника?
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Пулсирање на лева страна од абдомен и чуство на тежина, како еден вид притисок на тоа место? Понекогаш чуствувам и боцкање на истото место и болка во долен дел од грбот? Од чичко Google се сомневам на анеуризма на аорта, ама па многу млад сум да биде тоа. o_O Како се закажува за ехо на абдомен на клиника?
Што се однесува до тоа што ти е, стварно незнам. Што се однесува до закажувањето на ЕХО на Клиника, мислам дека треба прво да отидеш кај матичниот да ти закаже преглед и ЕХО кај некој доктор на Клиника, а потоа докторот на Клиника ќе ти закаже термин за ЕХО на абдомен.
 

Expecto Patronum

Citizen Erased
Член од
13 јули 2011
Мислења
1.331
Поени од реакции
3.281
Последниве неколку месеци имам некој притисок во долниот дел на стомакот (пелвисот/бешиката), најмногу насабајле...Не е нешто многу болно ама дистракција ми е, ме нервира Тестирав мокрача за бактерии ова она, нема ништо. А и долниот дел од грбот боли заедно со ова. o_O
 
Ф

Флеш

Гостин
Извинете дека е офтопик,но во врска со епилепсија е.Двете отворени теми се замрени.Што е јувенил миоклонична епилепсија,ми треба објаснување за состојбата.Дали освен како третман(Депакине) има други лекови моментално во РМ?
Која е разликата со другите подврсти во споредба со Мио Епилепсија.:)
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Што е тоа што цревата кркорат?
Може да е некое сериозно заболување?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Што е тоа што цревата кркорат?
Може да е некое сериозно заболување?
Најверојатно - прекумерна количина на негативна бактерија, или си настината - стомачен вирус, во кој повторно горе доле предизвикувачот е ист. Вклучи кефир во исхраната, како и масло од диво оригано од Биокулт, за 1 недела ќе бидеш како нова.
 
Последно уредено:

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Дечки,може ли некаде да се види историјата на здравствениот картон,освен кај матичен?
Не, само кај матичен, далеку е Македонија од такво нешто :)
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Најверојатно - прекумерна количина на негативна бактерија, или си настината - стомачен вирус, во кој повторно горе доле предизвикувачот е ист. Вклучи кефир во исхраната, како и масло од диво оригано од Биокулт, за 1 недела ќе бидеш како нова.
Јас подого време земав кефир си ленено семе,и ми се случи пролив со повраќање.Незнам дали е од тоа,ама ми се случи,а цревата уште ми кркорат.
За проливот земав линекс и медицински јаглен.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Пробај со масло од оригано тогаш, строго тоа од Биокулт - Probotanic се вика.

Едит, иначе тоа што ти се случило, е од лененото семе, не од кефирот.
 
Последно уредено:

GROBAR1986

САМО ПАРТИЗАН
Член од
16 септември 2007
Мислења
627
Поени од реакции
92
Samo sto ke ja stavam glavata na pernica imam strasna vrtoglavica pomagajte
 

Phoenixx

The Last Pharaoh
Член од
9 ноември 2015
Мислења
788
Поени од реакции
956
Тоа што пијам редовно C витамин можно е да има некои контраиндикации по здравјето?
Тоа што знам е дека се раствора во вода и се исфрла од организмот за разлика од другите витамини кај што треба пауза одреден период со цел да се исчисти црниот дроб. Но сепак ме интересира дали некако би ми наштетило? Пошто у навика ми прејде да ги земам секој ден.

500 мг наутро и 500 мг навечер.
 
Последно уредено:
Член од
16 јули 2013
Мислења
3.865
Поени од реакции
4.368
Левото стопало од внатрешната страна осеќам болка при газење(трчање) под зглобот,згазнат сум од страна на друг од надворешната страна..... нешто да го излекувам... бидејки не верувам да е нешто страшно,пошто кога сум во мирување не осеќам никаква болка,му стаив мраз ама нема знаци на отекување.... да не е истегната жила некоја или шината..... некој поупатен нека даде некој предлог што да направам...,
 

Kajgana Shop

На врв Bottom