Дежурна Ординација! #2

Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Два дена ме боли стомакот. Слаби болки, ама осеќам како цревата да ми се собрани и залепени.
И не можам многу да јадам, немам симптоми на повраќање туку само на гадење. Некој стомачен вирус?
 

Ibrakadabra

Wimoweh, wimoweh...
Член од
17 јуни 2007
Мислења
1.648
Поени од реакции
690
При ренген на бели дробови, ни го дадоа следниов наод и не упатија на пулмолог и на КТ:

"Растресита консолидација десно базално, без визуелизација на десна срцева силуета, а на пофилната графија ретростернално се прати мекоткивна сенка.
Уредна поставеност на обете куполи од дијафрагмата, со слободни FK синуси.
За точна дијагноза потребна консултација со пулмолог и КТ на бели дробови. “

Демек можно било да е почетна фаза на бронхопнеумонија или пак нешто постаро... На снимката матичната не можеше да види нешто поточно, освен дека ренгенот не е најјасен.

Болдираниот дел ме плаши.
Место за паника очигледно има... :(
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Два дена ме боли стомакот. Слаби болки, ама осеќам како цревата да ми се собрани и залепени.
И не можам многу да јадам, немам симптоми на повраќање туку само на гадење. Некој стомачен вирус?
Да, такво нешто е чим ти се гади. Пиј чаеви од билки, многу течности, земи и активен јаглен од аптека :)
 
Член од
3 октомври 2014
Мислења
2
Поени од реакции
0
Zdravo.. Pred 4 godini pri proverka na krv mi ja probusija venata na raka i mi povredija nerv.Dobiv ogromen podliv na krv i hematom koj se povlece no imav povremeni bolki pri napor i vremenski promeni.Mi kazaa deka nervot treba vreme za da se regenerira i ke bide se ok.koristev i kremi za bolki i apcinja za bolkite no ne jaki.No poslednava godina bolkite zacestija ne samo pri zamor na rakata tuku konstantni. Pri vremenski promeni obavezno no i pri minimalno opteretuvanje, imam cuvstvo na teska i umorna raka duri i nautro koga stanuvam odmorena,nekogas i grcevi vo prstite i dolz celata raka. Posedno vreme cuvstvuvam namalena funkcija na muskulot kako mi e oslaben i nesigurnost pri fat(nekogas predmeti mi se lizgaat od raka) bidejki treba da upotrebam pogolem napor otkolku so drugata raka.Izbegavam da koristam apcinja protiv bolka no nekogas moram i pojaki, no bolkite se namaluvaat samo dodeka trae dejstvoto na apceto.Na kakvi ispituvanja bi trebalo da odam zosto ovaa sostojba seriozno me zagrizuva.Razmisluvav za proverka na reuma faktor preku krv i ispituvanja za cirkulacija na krvta vo rakata mozebi zapuseni veni, tromb i sl. E pricina. Ve molam za sovet ili iskustva. Blagodaram
 

Goxyto

#FinoAllaFine
Член од
31 јануари 2010
Мислења
2.589
Поени од реакции
2.534
За совет не сум компетентен да кажам, а не верувам дека и ќе добиеш реални искуства. Најверојатно ќе дојде некој со „еее ја знам само на десна рака да лечам“ така да најдобро да се упатиш на доктор. Чим ти повредиле нерв, иди си на неврологија и заврши си од а до ш. Надевам се дека си у состојба да отидеш некаде приватно оти ако не знаеш никој по државниве, голема е веројатноста да изгубеш уште толку.
Секое добро.
 
Член од
28 јануари 2015
Мислења
518
Поени од реакции
2.870
Нешто што делува брзо и ефикасно на херпес, а да не е херпесан. Читав демек лук да го премачкаш неколку пати на ден, или сода да ставаш, или коцка мраз да држиш ама не знам ова колку дејствува. Ако има некој пробано нешто.... :(
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
1.072
Поени од реакции
1.144
Нешто што делува брзо и ефикасно на херпес, а да не е херпесан. Читав демек лук да го премачкаш неколку пати на ден, или сода да ставаш, или коцка мраз да држиш ама не знам ова колку дејствува. Ако има некој пробано нешто.... :(
Одамна не сум користел бидејки сум немал потреба: Propobaza (главна состојка е прополис).
http://www.esensa.rs/proizvodi/Propobaza-bioadjhezivni-gel/84
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
Нешто што делува брзо и ефикасно на херпес, а да не е херпесан. Читав демек лук да го премачкаш неколку пати на ден, или сода да ставаш, или коцка мраз да држиш ама не знам ова колку дејствува. Ако има некој пробано нешто.... :(
Мене лук ми има помогнато, треба да го ставаш на местото неколку пати на ден, ама и треба да го начекаш кога е на почеток. А ако сакаш лекарство, најбрзи резултати дава ацикловир (или така нешто, ако добро го памтам името).
 
Член од
28 јануари 2015
Мислења
518
Поени од реакции
2.870
Мене лук ми има помогнато, треба да го ставаш на местото неколку пати на ден, ама и треба да го начекаш кога е на почеток. А ако сакаш лекарство, најбрзи резултати дава ацикловир (или така нешто, ако добро го памтам името).
3 имам моментално и не се на почеток оти вчера кога станав веќе ми имаа излезено. Ги мачкав лук синоќа и еве сега пак, ама бар да знам дека има ефект нешто да не смрдам за џабе. :D
 
Член од
25 јули 2015
Мислења
243
Поени од реакции
95
За ултразвук на тестисите кај треба да одам,?? матичен,болница?
во последно време имам болка и сакам да проверам за рак на тестиси
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.173
Поени од реакции
1.372
За ултразвук на тестисите кај треба да одам,?? матичен,болница?
во последно време имам болка и сакам да проверам за рак на тестиси
Прво кај матичниот да ти даде упат до специјалист кој гледа на ехо.

Sent from my Xperia SP using Tapatalk
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Што се случува и до што доведува драстично покаченото ЦК (креатин киназа) и ЦКМБ во крвта?
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Што се случува и до што доведува драстично покаченото ЦК (креатин киназа) и ЦКМБ во крвта?
Цк и цкмб се параметри кои покажуваат миокарден инфаркт. Се разбира мора да има и симптоми и други испитувања за потврда на дијагнозата.
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
342
Поени од реакции
63
Здраво
На ногата сум највероватно изеден или полазен од некој инсект и имам 3 модринки кои ме чешаат. Му ставив ладна облога од вода и ракија. Дали има потреба од одење на доктор, бидејќи за 30 мин заминувам на пикник.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom