Дежурна Ординација! #2

Член од
15 мај 2015
Мислења
13
Поени од реакции
1
Вкупниот холестерол ми е 6.8, железото 28.4 и исто така покачени ми се и ХДЛ-от и триглицеридите нешто над горната нормална граница. Внимавам на исхрана (јадам млечни производи со ниско ниво на масленост, избегнувам црвено месо, заменувам со риба и пилешко и тн.), имам повремена, нередновна физичка активност (извесен период сум повеќе активен, извесен немам активност), алкохол пијам во минимални количини (пиво до две на искачање, еднаш до два пати неделно)

Ваква крвна слика ми се провлекува од време на време и покрај тоа што сериозно внимавам што јадам баш заради холестеролот, единствено ми се менува стресот во зависност од периодот.
Дали е можно стресот да влијае директно врз крвната слика на ваков начин?
 
Член од
23 март 2015
Мислења
22
Поени од реакции
10
Пред некое време пишав за мојо проблем со алергијата и добив само еден совет кој не ми помогна, сепак фала.
Вака сеа, уназад 2-3 години овај период од годината кога сум на отворено почнувам да кивам, по 3-4-5 пати на секој 10 минути, и ми смета, имам чешајне на очите и премногу ме чеша носот, затнат сум, и потешко дишам.
Проблемов е шо јас незнам од шо ми е то. Алергија валда, али каква? полен? барам некој кој поминал низ ова или шо слушнал за ова да ми кажи нешто, благодарам однапред!
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Пред некое време пишав за мојо проблем со алергијата и добив само еден совет кој не ми помогна, сепак фала.
Вака сеа, уназад 2-3 години овај период од годината кога сум на отворено почнувам да кивам, по 3-4-5 пати на секој 10 минути, и ми смета, имам чешајне на очите и премногу ме чеша носот, затнат сум, и потешко дишам.
Проблемов е шо јас незнам од шо ми е то. Алергија валда, али каква? полен? барам некој кој поминал низ ова или шо слушнал за ова да ми кажи нешто, благодарам однапред!
Пиеш лоратадин/летизен/аериус/било каков антихистамин?
Си размислувал да одиш на доктор како најрелевантна институција за проблемот?
 
Член од
23 март 2015
Мислења
22
Поени од реакции
10
Пиеш лоратадин/летизен/аериус/било каков антихистамин?
Си размислувал да одиш на доктор како најрелевантна институција за проблемот?
Не сум чоече шо многу ги сака докторите, прво сакав да се слушнам мислејне од паталец.
не пијам ништо пошто не знам ни шо ми е проблемо, ни дали е алергија или кизне шо.
Сепак утре да си појдам кај матичната најдобро че биди.
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.723
Поени од реакции
1.480
Пред некое време пишав за мојо проблем со алергијата и добив само еден совет кој не ми помогна, сепак фала.
Вака сеа, уназад 2-3 години овај период од годината кога сум на отворено почнувам да кивам, по 3-4-5 пати на секој 10 минути, и ми смета, имам чешајне на очите и премногу ме чеша носот, затнат сум, и потешко дишам.
Проблемов е шо јас незнам од шо ми е то. Алергија валда, али каква? полен? барам некој кој поминал низ ова или шо слушнал за ова да ми кажи нешто, благодарам однапред!
За дефинитивно каква алергија станува збор ќе си направиш алерго тест инаку има еден чај ама треба у грчка да идеш да го купиш или препродава еден по доста солена цена .
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
Дали е бре нормално после едно три месеци да ме боли вакцината што сум ја примила преку школо на 18 години? o_O Раката не можам да ја кревам ко што треба. И не, не сум ја удрила нигде.
Тоа е кога примаш вакцина само за да не ти стаат казна од 500 евра. Пред време да те умрат. :icon_mrgr:
 
Член од
26 мај 2015
Мислења
458
Поени од реакции
253
Imam nekoj gabi na razlicni mesta po telo na grbot najvejke i bev na lekar mi prepisaa eden sampon krema so isto ime i losion sekoj den se banjam megju toa kozata od koga pocnav ovie da gi nanesuvam mi se izdrazni i mi e crvena i me cesa prethodno ne me cesase... dali e normalna reakcija da mi pocrveni kozata i da me cesha? Mozebi taka lekot deluva? Ili da idam pak da se konsultiram so doktor.
 
Член од
25 јули 2014
Мислења
24
Поени од реакции
2
имам пишано неколку пати ама шо да праам, се нешо ме мачи, или пак сум хипохондрик
Симптомите ми се:
-болки во долниот дел на грбот
-чувство на притисок во главата
-вкочанетост и болки во рацете и нозете
-на моменти чувство на притисок на едната страна од лицето
-дезориентираност, конфузии
-на моменти заматен вид
-замор, поспаност, проблеми со спиењето
инаку до скоро имав силни мигрени, кои последно време пак ми се појавуваат
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.046
Поени од реакции
6.655
имам пишано неколку пати ама шо да праам, се нешо ме мачи, или пак сум хипохондрик
Симптомите ми се:
-болки во долниот дел на грбот
-чувство на притисок во главата
-вкочанетост и болки во рацете и нозете
-на моменти чувство на притисок на едната страна од лицето
-дезориентираност, конфузии
-на моменти заматен вид
-замор, поспаност, проблеми со спиењето
инаку до скоро имав силни мигрени, кои последно време пак ми се појавуваат
ќе ти речат оди на психијатар,друго не знаат
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Ненормално ме чешаат грлото, носот и ушите, а и по цел ден кивам. А само преку ноќ се осеќам дека сум настинат и едвај дишам преку носот Има шанси и моево да е од алергија?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
до времето или до што е појма неам,ама тешко некако се осеќам,тешко се движам тешко функционирам,не можам да се донаспијам ако не спијам испод 9-10 саати дента сум малаксан,околу 14-15 часот попладне готов сум не можам да функционирам мора да прилегнам,кома спијам околу поласаат,станувам и пак истата малаксаност и слабост

крвна слика редовно на 4-5 месеци вадам,,нема некој резултат лош да излези СЕ е ок перфект,али замор ме тепа леле мајко дури и психички почнува да ми смета ова имам концентрација во мислењето па и зборувањето понекогаш.............некој да се чувствува слично или има идеја што претрага да направам ?
овошје многу, салата и земај витамини :)[DOUBLEPOST=1432939805][/DOUBLEPOST]
Ненормално ме чешаат грлото, носот и ушите, а и по цел ден кивам. А само преку ноќ се осеќам дека сум настинат и едвај дишам преку носот Има шанси и моево да е од алергија?
95 посто :)
 
Член од
14 август 2012
Мислења
1.705
Поени од реакции
738
затнат нос бре не се отзатнува на 30 степена шо може да е?
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Moжда недела дена, кога спијам, најчесто завртен на десна страна или веднаш откога ќе се разбудам чувствувам еден вид на притисок во градниот кош, на средината и кон левата страна. Чувствувам дека притисок е површен, значи не ме стега ни срце, ни белите дробови, а на допир околу второто и третото ребро(од лева страна, кај градниот мускул, значи однапред) имам иста болка како кога ќе допрам некоја поголема модрица. Без допир немам никаква мака, а ниту пак нешто ме боли или притиска при трчање или друга активност. Можно е да е има некој внатрешен хематом од силен удар или да одам на дополнителни испитувања?
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.688
Поени од реакции
5.444
Слаби болки во листовите, како да ми се уморни и згрчени, цело време имам чувство дека треба да ги истегнам и активирам. Што би можело да е?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom