Дежурна Ординација! #2

K

Kacar

Гостин
Значи чирчето ми пукна, е сега, ми рече баба ми демек да не ставам веќе црна маст, но, НЕ САКА ДА СЕ ЗАТВОРИ РАНИЧКАТА И СЕ ГЛЕДА ЦРВЕНО ТКИВО ! Премивам 3-4 пати дневно со хидроген 3 % и прмивам тој реон со камилица, и ставам павловичева. Што да користам за да се залечи да зарасне побргу ? Инаку црната маст пишува дека има антибактериско, антиинфламаторно и КЕРАТОПЛАСТИЧНО дејство ?! Дали некој знае што значи ,,кератопластично" ? Знам дека црната маст се става на чирот за да се побргу наполни и да пукне, но откако пукне и ткивото остане голо, не се ставало демек. Anyone ? Морам нешто да ставам, ќе се инфицира вака 5 дена не можам да спијам станувам среде ноќ да премивам и да гледам дали има промени.... ( хипохондер)
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.297
Поени од реакции
7.257
Значи чирчето ми пукна, е сега, ми рече баба ми демек да не ставам веќе црна маст, но, НЕ САКА ДА СЕ ЗАТВОРИ РАНИЧКАТА И СЕ ГЛЕДА ЦРВЕНО ТКИВО ! Премивам 3-4 пати дневно со хидроген 3 % и прмивам тој реон со камилица, и ставам павловичева. Што да користам за да се залечи да зарасне побргу ? Инаку црната маст пишува дека има антибактериско, антиинфламаторно и КЕРАТОПЛАСТИЧНО дејство ?! Дали некој знае што значи ,,кератопластично" ? Знам дека црната маст се става на чирот за да се побргу наполни и да пукне, но откако пукне и ткивото остане голо, не се ставало демек. Anyone ? Морам нешто да ставам, ќе се инфицира вака 5 дена не можам да спијам станувам среде ноќ да премивам и да гледам дали има промени.... ( хипохондер)
Посети го матичниот, имаш потреба од разговор
 
Член од
10 јануари 2015
Мислења
225
Поени од реакции
104
Кажете некој лек за бели болчиња во устата, 2 недели неможам да се отарасам од нив.
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Кажете некој лек за бели болчиња во устата, 2 недели неможам да се отарасам од нив.
Dan te boli grlo? Temperatura nesto? Dali gi ima vo pogolem broj ili se 1 ili nekolku?
 
Член од
10 јануари 2015
Мислења
225
Поени од реакции
104
Вакви се, 2 имам, едно до крајници, едно на буза. Има некој лек за овие или треба да чекаш дури да ги снема?
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Ми треба консултација со некој што причина може да биде за ова, инфективен агенс? Инаку ноктот вака се промени откако е удрен баш на место од каде што расте на ноктот по што следеа знаци на воспаление (црвенило, болка, топлина...), по терапија со клиндамицин се смири. Чаре некое дали ќе се поправи сам од себе или... ?
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Вакви се, 2 имам, едно до крајници, едно на буза. Има некој лек за овие или треба да чекаш дури да ги снема?
Zemi Lysobact. Se lize t.e se topi vo usta. 1no apce na den. So 1-2 apcinja proaga odma. Kaj mene vo familija site zemame i so 1-2 proaga.
Ми треба консултација со некој што причина може да биде за ова, инфективен агенс? Инаку ноктот вака се промени откако е удрен баш на место од каде што расте на ноктот по што следеа знаци на воспаление (црвенило, болка, топлина...), по терапија со клиндамицин се смири. Чаре некое дали ќе се поправи сам од себе или... ?
Mene na lekar mi dadoa nekoja mast se mackav. Bolkata se smiri. Posle toa morase plasticna operacija da pravam. Ne otidov. Posto mene mi bese podlaboko navlezeno i ponapred ne tolku gore, uspeav sam da go ostranam gorniot sloj, ostaviv samo mal del kolku da mi bide zastiteno mesoto ispod. I se sredi zarasna. Sega nemam nisto od toa. Odi na lekar najdobro ke ti kazat tie sto-kako da pravis, ke te upatat-ili ne na ostranuvanje. Zavisi toa od covek na covek.
 
Член од
10 јануари 2015
Мислења
225
Поени од реакции
104
Zemi Lysobact. Se lize t.e se topi vo usta. 1no apce na den. So 1-2 apcinja proaga odma. Kaj mene vo familija site zemame i so 1-2 proaga.
Ги користам веќе, али пак се тука, повеќе од недела дена траат, од денеска почнав да плакнам уста со вода, сол и мед. Ќе видиме што ќе биде...
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Ги користам веќе, али пак се тука, повеќе од недела дена траат, од денеска почнав да плакнам уста со вода, сол и мед. Ќе видиме што ќе биде...
Neznam tocno od sto se javuvaat i od kakva priroda se. Ako se od bakteriska priroda nesmee blago. Bakteriite se hranat so sekeri.
 
C

cige

Гостин
Налгесин, рапидол с, кетонал... Било кој лек против болки освен Вентор.
Налгесин не делуваат.
Какви се тие рапидол?
Кетоналот нели се многу јаки? Дедо ми ги пиеше кога не му делуваше Кафетинот.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Налгесин не делуваат.
Какви се тие рапидол?
Кетоналот нели се многу јаки? Дедо ми ги пиеше кога не му делуваше Кафетинот.
Rapidol S. Кетоналот спаѓа во nsaid, различен состав се од кафетинот, но не се нешто особено јаки.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
И сега кој ќе ги препорачаш за болки кога расте умник?
Па истите, можеш и кетонал, можеш и Rapidol S, а ако многу те боли доста ефикасно е и да земеш една ампула аналгин 5че (за инекција е), да ја раствориш во малку вода и да ја испиеш. Можеш и на лажичка шеќер да ја искапеш зашто многу горчи. Само имај предвид дека ова не треба пречесто да се прави, али за еднаш-два пати нема да има проблем.
 
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.872
Дечки, ве молам за совет и мислење. Веќе неколку месеци осеќам болка во горниот дел на градниот кош поизразено од десната страна. Болката е остра и понекогаш се засилува при движење односно знае да ме пресече остра болка при нагло движење. Ми почна или барем ја приметив додека имав бронхит ама не знам дали е поврзано со тоа. На пулмолог бев, ренген на плуќа ми беше супер, бев на кардиолог и дијагноза ми беше хроничен перикардитис ама тоа ја објаснува болката од левата страна што е различна од оваа. Крвна слика ми е како на бебе, немам никакви остапки. Денеска баш се преморив одејќи и се забораив ташната ја носев цело време на една страна што ми предизвика болка во грбот а воедно и болката во градниот кош стана посилна. Долго време патам од болки во грбот и вратот (имам спондилоза на вратот) па не знам да не е случајно поврзано со тоа? Или некој истегнат мускул. Немам идеја што може да биде и си правам лоши филмови како рак на бели дробови.
Дај посоветувајте ме што да испитам?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom