Дежурна Ординација! #2

Член од
1 декември 2014
Мислења
2.241
Поени од реакции
4.433
Пациентот е со јако позитивен KST тест кој е прекинат во 5та минута по градна болка и препотување и се упатува на коронографија?

Што е коронографија? Колку е ризично не дај боже?

Фиброзно проткајување на долните и средните патишта на IVS ???
лесно изразена хипокинезија
нормални пеак градиенти
срцеви кавитети и валвуларен апарат уредни
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.947
Поени од реакции
6.144
imam eden glup problem na gazo na sam dupka imam izlezeno kako brunka meko nema nikakva bolka no deneska ja primetiv. sto moze da e
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.307
Поени од реакции
7.288
Епа бев на кожен лекар и тој ми рече така. Имав кандида и додека ја лечев почнаа да ми излеват ранички на врвот на кожата. Сега кандида немам но излегоа овие проблеми. На сабајле обично кожата ми се стеснува и едвај со болки излегува главата. И овој лекарот ме накурчи обични стрии биле џаабе ќе ми дадел маст немало ефект. И после ми вели абе има една маст 3-4 месеца да го масираш местото со маста. 3-4 месеца wtf? Друг начин ми рече да ме прати кај хирург да ми сецнат од кожата. :О

И ако се стрии зошто се како ранички на врвот и ме печат кога ги допирам?

А освен раничките местото ми е црвено, како потпарено.
Според кажаново се работи за баланит кој покрај габична веројатно е да постои и бактеријална инфекција која ја предизвикува зацрвенетоста на кожичката и утринската фимоза. Потребно е да ти земат бриз и да се утрврди за кој бактериски причинител станува збор па потоа да се лекува со соодветен антибиотик според антибиограма.
Не дозволувај да кожата да биде стеснета подолго време бидејќи после само хируршка интервенција ќе ти биде спасот.
Пролив. Возрасен. Ентерофурил помага после само две капсули. Дали треба да се продолжи да се допие кутивчето или може да се прекине? Нели, антибиотици не чини да се прекинуваат брзо, ама глупо ми е да го пијам за џабе и да си с**бам цревна флора. На упатството во кутивчето не пишува точно, само да не се пие повеќе од 7 дена. Од одредени причини не можам да контактирам со матичниот лекар, кој ми го има препишано минатиот пат (одамна).
Значи дијарија е кога пациентот има повеќе од 3 пати посета во тоалет по голема нужда или кога столицата е повеќе од 75% водена. Тогаш веќе треба да се размисува во насока на терапија. По муабетов е чудно како тоа после две капсули веќе симптомите поминале. Најверојатно се работи за осмотично индуциран пролив за кој воопшто и не се потребни антибиотици.
Пациентот е со јако позитивен KST тест кој е прекинат во 5та минута по градна болка и препотување и се упатува на коронографија?

Што е коронографија? Колку е ризично не дај боже?

Фиброзно проткајување на долните и средните патишта на IVS ???
лесно изразена хипокинезија
нормални пеак градиенти
срцеви кавитети и валвуларен апарат уредни
Коронарографија нема некои големи ризици, денес тоа е рутинска процедура која ги визуализира срцевите крвни садови.
Доколку навистина има хипокинезија во ехокардиографијата и на стрес ЕКГ на 5 минута имало градна болка со голема веројатност постои некаде стеноза и атеросклеротична болест на коронарните артерии.
Доколку се визуализира стеноза (стеснување) на некој коронарен сад инвазивниот кардиолог може да имплантира стент и да обнови непречениот проток на крв преку тој крвоносен сад а со тоа и да се намалат градните болки на пациентот при физички напор.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.241
Поени од реакции
4.433
Коронарографија нема некои големи ризици, денес тоа е рутинска процедура која ги визуализира срцевите крвни садови.
Доколку навистина има хипокинезија во ехокардиографијата и на стрес ЕКГ на 5 минута имало градна болка со голема веројатност постои некаде стеноза и атеросклеротична болест на коронарните артерии.
Доколку се визуализира стеноза (стеснување) на некој коронарен сад инвазивниот кардиолог може да имплантира стент и да обнови непречениот проток на крв преку тој крвоносен сад а со тоа и да се намалат градните болки на пациентот при физички напор.
Koлку чини коронарографија во кардиологија? Разбрав во Систина била 2000 евра, на државно колку е дали знаеш?

Стент колку чини? Опасна е процедурата по живот, ризична? Извини лаик сум на темава, во понеделник треба да иде близок човек на прегледи па да знам колку отприлика се сите процедури?
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Koлку чини коронарографија во кардиологија? Разбрав во Систина била 2000 евра, на државно колку е дали знаеш?

Стент колку чини? Опасна е процедурата по живот, ризична? Извини лаик сум на темава, во понеделник треба да иде близок човек на прегледи па да знам колку отприлика се сите процедури?
Во Систина коронарографија е околу 30000 денари, а стентот е околу 3000 евра. Во Државна се чека долго, во Систина не се чека ама се плаќа.
Коронарографијата сама по себе не е посебно ризична, ниту болна процедура. Овде можеш да прочиташ повеќе, а ако разбираш англиски побарај coronarography и ќе најдеш доста работи за самата процедура.
Стентот веќе се смета за рутинска постапка. Секако треба процедурата да ја изврши искусен доктор.
Моја препорака е Систина или Филип Втори, меѓутоа тоа секако сепак зависи од можностите. Ако може да си дозволите да одите во Систина - не размислувајте. Квалитетот на самите стентови е многу подобар, а и секако чекањето не е занемарливо како фактор.
 
Член од
25 јануари 2015
Мислења
21
Поени од реакции
2
Ужасно ме болат слепоочниците кога спијам на страна, имам чувство како да ми се пумпа и почнува да ме стега, така што ми придонесува ужасна болка. Порано ме болеа, имав мигрена дури и дење ме болеа и главоболки имав, е сега некако се излечив од секојдневните главоболки и болки во слепочницата,не само навечер и дење ме болеа. Сега немам таков проблем, т.е. мноогу ретко, ама, кога спијам на страна лево или десно,
и кога го налегам тој дел осеќам притисок и мора да се свртам, едноставно нема крај.

Нека ми каже некој како да го решам тоа, болката е неиздржлива :(
 
Член од
19 март 2013
Мислења
825
Поени од реакции
601
Значи дијарија е кога пациентот има повеќе од 3 пати посета во тоалет по голема нужда или кога столицата е повеќе од 75% водена. Тогаш веќе треба да се размисува во насока на терапија. По муабетов е чудно како тоа после две капсули веќе симптомите поминале. Најверојатно се работи за осмотично индуциран пролив за кој воопшто и не се потребни антибиотици.
Значи осум посети во еден ден, буквално ако се напијам вода, веднаш ја исфрла не од таму каде што треба. Не можев да јадам ништо. Ни со ентерофурилот не почнав веднаш. А деновите пред тоа немав изедено или испиено ништо невообичаено...
 
Член од
8 јуни 2013
Мислења
299
Поени од реакции
198
Не знам што ми е ама во последно време многу ми кркорат цревата претежно навечер , ова време, и да јадам пак осеќам како да ми се јаде, дури како да ми се лоши за јадење, мислам дека баш поради ова се здебелив 4 кила , имав 47, сега имам 51. Да не знаете која би можело да е причината? Почнувам да си правам филмчиња дека имам некоја болест, и така сум хипохондрик , таман едно време не мислев на болести , ова ми се појави.
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Koлку чини коронарографија во кардиологија? Разбрав во Систина била 2000 евра, на државно колку е дали знаеш?

Стент колку чини? Опасна е процедурата по живот, ризична? Извини лаик сум на темава, во понеделник треба да иде близок човек на прегледи па да знам колку отприлика се сите процедури?
Stentot moze da se postavi i po izvedba na koronografija. A inance porizicno e dokolku ne se stavi stentot t.e (ako e potrebno a ne e staven)
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.241
Поени од реакции
4.433
Според кажаново се работи за баланит кој покрај габична веројатно е да постои и бактеријална инфекција која ја предизвикува зацрвенетоста на кожичката и утринската фимоза. Потребно е да ти земат бриз и да се утрврди за кој бактериски причинител станува збор па потоа да се лекува со соодветен антибиотик според антибиограма.
Не дозволувај да кожата да биде стеснета подолго време бидејќи после само хируршка интервенција ќе ти биде спасот.
Ај веќе кога му одговори на дечкото погоре пиши ми и мене ако можеш. Пред 3-4 години после секс после неколку дена ми се појави болка на главата исто беше зацрвенета, кожата беше ептен стеснета и на допир многу ме болеше. Со хигиена сето тоа исчезна, освен болката која е минимална. Користев канестен пред година-две и не видов некоја разлика пред и после употребата на кремата. А болката останува, ама онака ептен минимална. Може ли да се искомплицира или да идам и ја на дерматолог?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.765
Поени од реакции
17.481
Имам болка во зглобот на раката,најверојатно нешто сум изместил на тренинг па ме боли во одредена положба коа ми е раката(пр. коа пишувам).
Бев кај 2ца местачи што ги фалеа во градов,иако ми се сумљиви сите такви .Како и што очекував не ми помогнаа нешто многу,иако ми рекоа дека е средена раката:icon_lol:.
Прашањето ми е кај кој доктор се иде за вакви работи?и дали има некое фајде ако отидам.
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Имам болка во зглобот на раката,најверојатно нешто сум изместил на тренинг па ме боли во одредена положба коа ми е раката(пр. коа пишувам).
Бев кај 2ца местачи што ги фалеа во градов,иако ми се сумљиви сите такви .Како и што очекував не ми помогнаа нешто многу,иако ми рекоа дека е средена раката:icon_lol:.
Прашањето ми е кај кој доктор се иде за вакви работи?и дали има некое фајде ако отидам.
Ortoped. I da ke ima. Ke ti kazat sto ti e.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom