Дежурна Ординација! #2

Член од
27 април 2011
Мислења
2.306
Поени од реакции
3.043
Вчера прилично се препушив и се нацуцав а и тоа со некој лоши косовски коњаци.....сеа неможам глава да кренам од сабајле што и да ставам во уста повраќам.

Чаре некое ? :sick:
Ова ми се среди али горниот дел на устата над јазикот (palate на англиски нз на македонски xD) ме кине и ми е малце потечен...чаре некое што да правам побрзо да ми се среди пошто иам многу за учење колоквиуми идат а и неможам да спијам.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Луѓе Фервекс у кесенце не беше забранет ? МАтичниот денес за симтоми на прехлада кашлица и нос ми бапна една инекција, антибиотик и ми препиша некој кесенца Лау мау Хот нешто се викаа кој ги немаше у Зегин па ми даде аптекарката Фервекс, вика исто ти е.. и зедов а одпосле ми текна дека ги забрануваа.... Веке испив 2 но чисто да знам за у иднина....
не бе гајле немај. А и јас дојдов за Фервекс да пишам, срање го направите ништо не делува
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.655
Поени од реакции
38.839
не бе гајле немај. А и јас дојдов за Фервекс да пишам, срање го направите ништо не делува
многу благо дејство има, треба да испиеш 12345 кесички и ќе се оддадеш од пари за нешто да се подобри, боље ќе идам на лекар и ќе ми даде некој антибиотик него тие прашкови.
 
Член од
21 јануари 2013
Мислења
231
Поени од реакции
144
Ти ги читам постовите чедо, не ти требаат испитувања туку хоби или евентуално психолог/психијатар.
Од такви коментари ми се... Да знаев дека слободното време (што речиси и го немам) било проблемот, немаше ни да пишам на форумот. На тебе хоби ти е да кењаш по форуми?
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
многу благо дејство има, треба да испиеш 12345 кесички и ќе се оддадеш од пари за нешто да се подобри, боље ќе идам на лекар и ќе ми даде некој антибиотик него тие прашкови.
Па прашакот не делува антибактериски, туку ги намалува симптомите на настинка. Баш заради тоа што сите пиете антибиотици, по неколку години нема да има веќе антибиотици што делуваат (бактериите ќе станат отпорни).
 

Cymbaline

Wallflower
Член од
14 август 2014
Мислења
323
Поени од реакции
1.281
Деновиве малку повеќе ги заморив очите, сега забележав едното око ми е цело раскрварено, значи скоро 1/3 од окото ми е крваво. Башка и ме болат, одамна си имав проблем со таа болка, ама сега е интензивна.
Што да правам? Морам да учам.. :(
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Деновиве малку повеќе ги заморив очите, сега забележав едното око ми е цело раскрварено, значи скоро 1/3 од окото ми е крваво. Башка и ме болат, одамна си имав проблем со таа болка, ама сега е интензивна.
Што да правам? Морам да учам.. :(
Na doktor. Najdobro on ke te posoci i ke ti dade nesto. Ako si imal i prethodno bolki moze da e nesto poseriozno. Najdobro na doktor odi.
 

Cymbaline

Wallflower
Член од
14 август 2014
Мислења
323
Поени од реакции
1.281
Na doktor. Najdobro on ke te posoci i ke ti dade nesto. Ako si imal i prethodno bolki moze da e nesto poseriozno. Najdobro na doktor odi.
За болката ми рекоа само дека ми било што од занес сум заборавала да трепкам, ми се сушеле очите, па ми дадоа вештачки солзи. Трепкам од тогаш ко ненормална, џабе и прокулин и се.. Диоптер имам мал, ми рекоа дека не ми требаат наочари.
Ме загрижува повеќе ова раскрвареното, озбилно е?
 
Последно уредено:

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
За болката ми рекоа само дека ми било што од занес сум заборавала да трепкам, ми се сушеле очите, па ми дадоа вештачки солзи. Трепкам од тогаш ко ненормална, џабе и прокулин и се.. Диоптер имам мал, ми рекоа дека не ми требаат наочари.
Ме загрижува повеќе ова раскрвареното, озбилно е?
Vo nekoi slucaevi e.
Na primer pukanje na krven sad ili posekotina. Mozes i so trepka da se iseces.
A ponekogas e i od zamor. Na primer si sedel na facebook cel den. Od sabajle od 5 i si sedel do 8 vecer. Normalno ke bidat vkrvaveni al ne sea krv da tece. Ama vidi si utre. Legni odmori pa utre ako se crveni po 1-2 sata odkako ke stanes idi na doktor. Moj predlog.
Pisi utre kako ke bide sostojbata. Iako bide podobro opet idi. Moze poseriozno da bide iduci put.
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.655
Поени од реакции
38.839
Па прашакот не делува антибактериски, туку ги намалува симптомите на настинка. Баш заради тоа што сите пиете антибиотици, по неколку години нема да има веќе антибиотици што делуваат (бактериите ќе станат отпорни).
ме убеди сега, ќе немало антибиотици:)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Па прашакот не делува антибактериски, туку ги намалува симптомите на настинка. Баш заради тоа што сите пиете антибиотици, по неколку години нема да има веќе антибиотици што делуваат (бактериите ќе станат отпорни).
Антибиотик се немам напиено точно од 2000та.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
ме убеди сега, ќе немало антибиотици:)
Ќе има антибиотици, нормално, ама ќе има и годзила бактерии. Ако за некоја обична инфекција треба антибиотик со јачина n, кога бактеријата ќе стане резистентна ќе треба антибиотик со јачина 3n за да се излекува инфекцијата. Со неправилното земање антибиотици се случува токму тоа. За настинка (предизвикана од вирус кој не се лекува со антибиотици) си земаш вибрамицин, „оспенче“, амоксиклав, и тоа најверојатно со траење од некој бош период (2-3 дена) и на бактериите тоа им доаѓа како ужинка и стануваат отпорни на антибиотикот поради лошото дозирање и пречестата употреба. И следен пат кога ќе добиеш инфекција ќе треба да земаш Сумамед, Панцеф или некој друг коњски антибиотик зашто на обичните нема да реагира бактеријата.
Фервексот содржи парацетамол, благ антихистамин (за да спадне отокот на носот при настинката) и витамин ц. Тоа помага за третирање на симптомите на настинка, на ниеден начин не ја лечи настинката. За лекување на вирусна настинка нема лекови. За лекување на бактериска треба соодветни антибиотици кои смее и треба да ги одреди само доктор, не сами да си лапкаат луѓето антибиотици.
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Не знаев кај да прашам зошто не најдов тема за Електронските здравствени легитимации, па затоа овде.
Мојата фирма поднесе групно барање уште пред една година за картички. За сите се изготвени и си ги земаа, само тие што сме од други градови, не од Скопје, само за нив нема.
Прашавме во фондот за здравство во секој град посебно (зависно од кај сме) и ни кажаа дека никој за нас нема поднесено барање се уште. Прво изводот со кој е платено е пред мене, второ откако ги поднесоа барањата ни пратија бројче на барање под кое се водиме, но овие глупаците од фондот не попуштаат и ни викат дека не фигурираме никаде во системот зошто немало барање. Требало сега приватно пак да си поднесеме ние поединечно барање.
Дали некој го имал истиот проблем, ако го имал, како излегол на крај со неспособните од фондот.

п.с. @AlternativeF , премести го мислењето во некоја по соодветна тема, ако не му е тука местото.
Ти благодарам
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
едни капки за нос на Н, мислам Наздал, не ми текнува точно името сестра ми ги има, вчера ми стави од нив и носов сув за 2 мин. Но ептен се силни еднаш на 10 саата се ставаат. Ако ви треба нешто екстремно ова е лекот.
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
@Nessa Alcarin

Од фондов му имаат напраено некој проблем на секој трет/четврт човек у земјава. На оваа страна можеш да си проверуваш како е ситуацијата (дали според нив, ти си поднела или не барање и дали ти е готова картичката) :

https://moeosiguruvanje.fzo.org.mk/
 

Kajgana Shop

На врв Bottom