Девизно или денарско орочено штедење?

  • Креатор на темата ViM
  • Време на започнување
Член од
24 октомври 2011
Мислења
385
Поени од реакции
139
ако може еден совет
имам 15000 евра и сакам да ги орочам во банка е сега сакам да прашам дали е подобро да ги менувам во денари или да ги орочувам во евра? какви се подобри услови со каматите
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.023
Поени од реакции
949
ако може еден совет
имам 15000 евра и сакам да ги орочам во банка е сега сакам да прашам дали е подобро да ги менувам во денари или да ги орочувам во евра? какви се подобри услови со каматите
денари, дефинитивно, прво пресметај колку губиш кога ќе ги конвертираш од евра во денари, и пресметај, колку месеца ќе ти бидат потребни со камата да си ги вратиш парите што ги губиш при промената. Во која банка си решен да ги ставиш, на повеќето банки имаш калкулатор да пресметаш колку камата земаш за определен период.
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
755
Поени од реакции
356
Која банка/штедилница има највисоки камати за денарски влогови орочени на 1 (алтернативно 3) месеци?
 
Член од
8 јануари 2010
Мислења
52
Поени од реакции
1
Здраво, дали е можно подигање на камата на орочени средства секој месец (како некој вид на плата), или мора на крајот од орочениот период? Ако може, дали во секоја банка има такви услови, или само во некои определени? Ако има само во определени, може ли некој да ми наброи неколку банки што нудат таква опција? Фала многу!
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
Здраво, дали е можно подигање на камата на орочени средства секој месец (како некој вид на плата), или мора на крајот од орочениот период? Ако може, дали во секоја банка има такви услови, или само во некои определени? Ако има само во определени, може ли некој да ми наброи неколку банки што нудат таква опција? Фала многу!
Би требало во сите да може, неам разгледувано...но јас користам така во Комерцијална.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Здраво, дали е можно подигање на камата на орочени средства секој месец (како некој вид на плата), или мора на крајот од орочениот период? Ако може, дали во секоја банка има такви услови, или само во некои определени? Ако има само во определени, може ли некој да ми наброи неколку банки што нудат таква опција? Фала многу!
vo koja i da vlozis,ako sakas sekoj mesec da zimas kamata najcesto e za 0.5% pomala nego ako ostavis sve da zemes na kraj.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.023
Поени од реакции
949
Дали некој знае, колку зема банкомат од друга банка, во случајов, картилката е од охридска, а банкомат на шпаркасе? Ви благодарам на информација.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
И мене тоа ме интересира. Порано беше накај 150-200 денари.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.984
Поени од реакции
11.903
Во која банка е најдобро за штедење?
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Дали некој знае, колку зема банкомат од друга банка, во случајов, картилката е од охридска, а банкомат на шпаркасе? Ви благодарам на информација.
.
130 денари.Од искуство :D
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Во која банка е најдобро за штедење?
Verojatno vo Eurostandard Banka....на две години орочени, но сега, каква е ситуацијава не би ти препорачал ни на два месеци, а не на две год!
Инаку имаат таков пакет од Еуростд банка со кој ти овозможуваат да располагаш со скоро целиот влог цело време на орочувањето, па му доаѓа како по видување да се средствата (до 30,000 кои остануваат до истекот на орочувањето).. тоа овој пакет го прави најдобар... инаку каматите секаде се тиња!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom