Девалвација?

Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
imalo nekoj status od Todor Petrov, `ja prasav majka mi kako ide menuvanje na denari vo devizi`
a i se povekje lugje izjavuvaat deka ima nedostatok na devizi po menuvacnici i banki
true/false?
ja ne sum vo mkd.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.719
Поени од реакции
15.594
http://www.libertas.mk/foto-eve-kako-ke-izgledaat-novite-denarski-banknoti/

а имаше и дека 1000-ките се заменуваат со нови...
но промена на курс нема, Менувачниците се хохштаплери, кога беше гужвата со швајцарецот ја качија само продажната цена, а откупната не...
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Нема опасност од девалвација во МКД, за да се случи тоа ќе треба да ни бидат воведени санкции потешки од оние на Русија
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.062
Поени од реакции
11.411
a i se povekje lugje izjavuvaat deka ima nedostatok na devizi po menuvacnici i banki
true/false?
Имаше на 24 вести репортажа од самите менувачници и сите кажаа дека има зголемена побарувачка на девизи, пред се евра. Недостаток на девизи засега нема, само зголемена побарувачка.[DOUBLEPOST=1461527151][/DOUBLEPOST]
Глупата англиска фунта е очајна, лани беше 87 сега 76 :mad:
Фунтата паѓа заради извесниот Брегзит, ако на референдумот англичаните сепак изгласаат да останат во ЕУ може да се очекува да порасне пак над 80 денари.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Нема опасност од девалвација во МКД, за да се случи тоа ќе треба да ни бидат воведени санкции потешки од оние на Русија
потешки санкции од оваа власт и потезите на претседникот нема
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.080
Поени од реакции
21.980
Турција е одличен пример за девалвација. 2010 - 11 год лирата беше 27 денари. После глупостите со Сирија сега гледам паднала на 19 ден.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
По наредба телма само крева тензија
Еврото во менувачници и банка одамна е 61.8 денари а на бензинска,продавница и аеродром по 60 денари
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.719
Поени од реакции
15.594
mene ne mi e logicno da ima devalvacija pred izbori.[DOUBLEPOST=1461607794][/DOUBLEPOST]http://www.telma.com.mk/vesti/poskape-evroto-vo-menuvachnicite
će ima devalvacija koga će go kupuvaat evroto po 64,5 a da go prodavaat po 65. A samo debili odat vo menuvačnici....
Naјgolem grabež kaj nas se golemata razlika pomeđu prodažen i kupoven kurs na site valuti osven eur.
Duri se sećavam koga menuvačnica ne primaše kanadski ili avstraliski dolar. što će mu prael, trebalo vo NBRM da go nosi pa da mu evidentiraat promet !
 
Последно уредено:
Член од
24 јуни 2011
Мислења
522
Поени од реакции
462
По наредба телма само крева тензија
Еврото во менувачници и банка одамна е 61.8 денари а на бензинска,продавница и аеродром по 60 денари
летото на аеродром Александар Велики сакаа во менувачница да ми заменат по 54 денари, спиздев
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
će ima devalvacija koga će go kupuvaat evroto po 64,5 a da go prodavaat po 65. A samo debili odat vo menuvačnici....
Nakgolem grabež kaj nas se golemata razlika pomeđu prodažen i kupoven kurs na site valuti osven eur.
Каде да менуваме пари? Во семкара?

Не е грабеж туку тоа е резултат на девизната политика на НБРМ - денарот е врзан за еврото, не е за другите валути.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Каде да менуваме пари? Во семкара?

Не е грабеж туку тоа е резултат на девизната политика на НБРМ - денарот е врзан за еврото, не е за другите валути.
Во банка
 

Kajgana Shop

На врв Bottom