Данок на имот

bokser_mk

Баксуз
Член од
29 јануари 2012
Мислења
1.358
Поени од реакции
1.766
Na zdravje deneska mi stigna beleska za danok na imot 670 den.
ne mi e toa bitno od 2005 mi e legalizirana kukata i naviknat sum da davam
novoto e deka sea ke ni stiga na sekoi 3 meseci danok na imota ne na edna godina kako so bese:mad:
Mora da se potpunat dupkite i se ostanato:mad::mad::mad::mad:
do koga samo neznam:mad:
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.719
Поени од реакции
9.829
Претходно колку плаќаше. ?
 

bokser_mk

Баксуз
Член од
29 јануари 2012
Мислења
1.358
Поени од реакции
1.766
plakav godisno okolu 680 den godisno znaci
a sega dobiv smetka i izvestuvanje deka ke plakam po 670 na sekoi 3 meseci:S
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.664
Поени од реакции
12.060
plakav godisno okolu 680 den godisno znaci
a sega dobiv smetka i izvestuvanje deka ke plakam po 670 na sekoi 3 meseci:S
Не сум плаќал до сега данок на имот/недвижнини така да не знам како е у пракса. Ако истата сума се плаќа на четири рати, ок е...ако се плаќа иста сума четири пати годишно тоа е чиста глупост. Послем да се чуди човек луѓето биле против споменици, администрации, глупости врази...
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
plakav godisno okolu 680 den godisno znaci
a sega dobiv smetka i izvestuvanje deka ke plakam po 670 na sekoi 3 meseci:S
..баш така пишува...четири пати годишно иста сума???..значи данокот на имот четирикратно зголемен??? ...без никој А да каже.., посебно опозицијата???
 

bokser_mk

Баксуз
Член од
29 јануари 2012
Мислења
1.358
Поени од реакции
1.766
vrz osnova na clen 26 od zakonot nza danocite na imot i clen 205 i 209 od zakonot za opstata upravna postapka Gradonacalnikot na Opstina ........ Donese RESENie
Danokot na Imot se plaka trimesecno i pristignuva za naplata vo sredinata na sekoe trimesecje ili vo rok od 15 dena od dostavuvanjeto na resnieto

ova mi go pisuva vo izvestuvanjeto sto mi stigna
samo ne pisuva dali vladata ili Gradonacalnikot na toa mesto go ima ova priviligirano pavo toa ne mi e jasno
Znam deka 5 godini odkoga mi e legalizirana kukata plkam danok na imot na godisno nivo 680 den
a sea 4 pati vo godinata po 680 den... na sekoi 3 meseci
do nekade i drzi voda ova najverojatno zatoa gi pustia legalizaciite po 1 evro od metar a danok na imot napraiva da se plaka 4 pati vo godinata sto ne mi e jasno stvarno.....
Znaci ne go napraiva danokot za imot pogolem tuku namesto za cela godina da plkam 680 den jas 4 pati po 680 den vo tekot na godinata ke plakam 2729 sto stvarno nezz kako e napaveno
ako moze nekoj da mi objasni neka poveli.....mozno e ova da zavisi samo od gradonacalnicite na odredeni opstini...
da se popravam danokot na imot go napraiva 3 pati pogolem odkolku sto bese i dokolku ne platis vo rok od 15dena ti sleduva dnevna kamata od 0.05 %
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
474
Сигурно дека данок ќе се плаќа ама можеш ако кираџијата ти плаќа во банка да го пресметаш во цената и да го плати како корисник.

Е сега дека е скапо скапо е затоа дигни си цена ако имаш добра услуга ќе имаш и кираџии
 
Член од
14 јануари 2014
Мислења
37
Поени од реакции
18
Кај нас беше 1.200 денари годишно, а сега доаѓа 4 пати во годината х 1.400 денари.
Кога ке земеш годишно ти испаѓа 5.600 денари.
И после ќе се курчат ти зголемиле плати и пензии за 500 денари.
Лопужана невидена.
Ова посебно ме мотивира за гласање, иако не се локални.
 
Последно уредено:
I

IBIZA SOUND

Гостин
nema lutki tuka,ednostavno taka funkcionira sistemot vo mkd,na koj mu smeta si zaminaa ,drugite ke si sedime tuka i ke si trpime :D
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.711
Поени од реакции
15.581
Данок на Имот е под Локална самоуправа... а колкава е таа куќа (м2) ?
па во Скопје за стан од 80тинам2 плаќаат луѓе и по 2000мкд годишно, зависи од локацијата ( утврдената вредност)
ако не живееш во недвижнината по лична карта, се плаќа ДВОЈНО
 

Kajgana Shop

На врв Bottom