Дали ја следиме правилно Библијата?

S

SpaceTraveler

Гостин
Само едно пророштво до сега се има исполнето и тоа не-библиско, а тоа е дека ќе дојде ред будалите да им кажуваат на паметните дека се будали.
Не е убаво тоа што некој се обидува со цитати, докази да принесе некакво реално мислење, а некој трола со својот фанатизам иако знаејќи дека не е во право. @MIKI1 вчера никаде те немаше коа доби серија удари во кошот, ниту госпот не ти беше на помош,а сега трипаш дека некој ти менува тема. :)
Одговор уште чекам, камо го Исус?

Sent from my C2000 using Tapatalk
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.647
Поени од реакции
11.678
Веќе може: тоа е источната православна Црква.
Обична лага која ја користи и Католичката Црква...

Реков:
„Кој може правилно да го толкува новиот завет на кој се базира христијанството кога клучот е раздаден на премногу организации која секоја за себе вели дека го има „оригиналниот клуч“?

Додека не се обединат под едно, нема да постои „правилно следење“ од страна на христијаните.
А обединување нема да им се дозволи во овој еон ;)

И ти ми велиш пропаднало тоа обединување... ќе пропадне, така мора да биде.

Додека не заборавите да ставате имиња пред Црква - ништо од правилното толкување на стариот и новиот закон. Што можеби и ќе смета на одредена „една црква чиј врв е Хесус“.

Секако во новиот еон, било какво толкување води кон тоа дека не може да живееш денес според тој закон ако не го измени човек малку.

П.С. И ти како припадник на една од „вистинските христијански цркви“ го искривуваш толкувањето за да може малку од малку да уживаш во новото време :)
Треба човек малку да прочита што и како пишуваш со другите и voila.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Е ако де, поверглај си уше троа и очекувај дека одговорот самиот ќе се напише, а ќе биде токму по твојот мерак...[DOUBLEPOST=1468762549][/DOUBLEPOST]

Веќе може: тоа е источната православна Црква.
Со тоа, Телемата е исклучена како толкувач.[DOUBLEPOST=1468762603][/DOUBLEPOST]

...а за тоа, ќе попричекаме. Последниот обид за обединување „...под едно...„ штотуку пропадна.[DOUBLEPOST=1468762917][/DOUBLEPOST]



katinakatalina,

со ваков тип на фантазирање, Телемитиве од форумов врло радо ќе те прифатат во својот ред, без никакви услови, „жиранти„ иницијации и гаранции, оти фантазери на фантазери „идат„ и совршено се разбираат во своите фантазии.
Патем кажано, „датумот„ на второто Христово доаѓање Он не и‘ го открил ниту на Црквата па залудно е да фантазираш кој би можеп да биде тој датум.
Секако, фантазијата е прилично неограничена па случајно можеби и ќе „набодеш„ на некој датум.
јас ниту фантазирам и ниту сакам да го знам точниот датум на Исусовот доаѓање ..ај прочитај бе еднаш убаво што пишав, гледаш колку е кратко во две реченици...ај и ти па си бил за никаде и што пак ќи закачаш во секоја пригода телемитите од форумов....злочко!!!!
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.647
Поени од реакции
11.678
Потребно е да се нас'скаат христијаните како кучиња едни на други на тема кој најправилно и најдобро ја толкува светата им книга и која црква (заедно со мирјани) најправилно живее според канонот даден во таа книга...
Да се види конечно која „Вистинска Црква Христова“ е највистинска, не вака со мал милион цркви и секти, покрај неуки мирјани - хаос се создава за светот.

Вака напразно муабетиме со 2-3 ликови кои сомнително е и колку живеат христијански и дејствуваат христијански.
Има разлика кога разговараме со @MIKI1 или @121314 за овие теми од една страна, и кога зборуваме со свештени лица од друга страна...

Но штом има разлика од мирјани и свештени лица, значи дека има различно толкување на работите и нивно разбирање...

Не може мирјанин правилно да живее по Библијата бидејќи друг му ја толкува!

П.С. @121314 не знам за ликовите кои ги спомна... Треба да се отвори тема за „непознати ликови“ и да се дискутира за нив... ќе се научи повеќе. Не само Исус па Исус :)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.647
Поени од реакции
11.678
Разликата е?...
Наброј барем 3 нешта.
Знаат повеќе.
Можат повеќе.
Молчат повеќе
... во однос на писанието.

Ти тука:
Знаеш помалку дури и од еден што е против твојот старо-еонски закон.
НЕ можеш ништо преку твојот закон заради горенаведеното.
Дрдориш како воденица само за да бидеш последен во зборот немислејќи каква слика даваш со тоа проклето „бранење“ на стариот закон.

Доволни разлики?

П.С. Да пратам прашање до ПРЕМИН Порталот со линкови до твои муабети тука - дали вака треба да се однесува богоборецот кога си го брани богот на Земјата, па да видам што ќе ми кажат?

П.С. Ја губиш главата и душата расправајќис е со многу помлади лица од тебе тука... нормален си? :)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.647
Поени од реакции
11.678
Христијанска работа на православниот верник - се што не му одговара не гледа и не постои според тоа. Само негодува и се мршти наоколу...
Јас напишав разлика, ти пак не гледај, но други ќе прочитаат - и ќе видат. Та не пишувам јас за тебе тука - за други пишувам... :)

П.С.
Ако е монолог, не ми влетувај во мојот монолог, остави ме да си го создавам „монологот“ :)
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Deuteronomy 22:28-29

28 If a man happens to meet a virgin who is not pledged to be married and rapes her and they are discovered, 29 he shall pay her father fifty shekels of silver. He must marry the young woman, for he has violated her. He can never divorce her as long as he lives.

50 shekel=570 грама
1Кг е негде 650 $
ова му доаѓа 370 $

Јеботе....и ова не сум го знаел :LOL:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Христијанска работа на православниот верник - се што не му одговара не гледа и не постои според тоа. Само негодува и се мршти наоколу...
Јас напишав разлика, ти пак не гледај, но други ќе прочитаат - и ќе видат. Та не пишувам јас за тебе тука - за други пишувам... :)

П.С.
Ако е монолог, не ми влетувај во мојот монолог, остави ме да си го создавам „монологот“ :)

Ај да ти помогнам, пошо глеам дека, типично Телемитски, се запетља во својот монолог па не можеш да се отпетљаш.

1. Земи еден стих од Писмото, по твој избор.
2. Напиши како се толкува тој стих од свештениците.
3. Напиши како се толкува тој стих од мирјаните.

Така, ќе ја (у)видиме разликата во толкувањето.

Глеаш колку е едноставно?
Или, поедноставно ти е да киднеш во уште еден свој бесконечен монолог?...
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.647
Поени од реакции
11.678
Тотално не ме разбираш што си зборувам преку моите „монолози“ и само дотрчуваш за да те шутирам „на полна“...

Разликата е во дејствувањето, не во толкувањето бре @MIKI1 .

Мирјанинот нема свое толкување, нема свое индивидуално разбирање. Тој насила се мести во калапот за да одговара на таа заедница наречена црква. Тоа е стариот еон - дали можеш или не, мора да влезеш во калапот, без нозе, без раце, пократок за глава...

Ти си мирјанин, нападен по форумите, избувлив, зборуваш сенешто кога ќе ја изгубиш главата бидејќи некој „ти погодил нерв“ со некоја критика насочена кон твоето рисјанството... како тоа да е голема работа.

Има разлика нели... ако нема, кажи нема... да знам дека и оние затворените помеѓу четирите ѕида, скриени од светот се вакви ко тебе...
Ќе се сложам со тебе веднаш, ако е така! ;)
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.295
Поени од реакции
5.860
Мислам дека во голем процент не, имам повеке пати сретнато дека библијата треба да се чита суптилно. Всушност мислам дека во зависност од духовното ниво и нивото на свеста различно открива за поединецот библијата.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.647
Поени од реакции
11.678
Ако има премногу различни „толкувачи“ кои ќе форсираат како нивното разбирање и толкување на една света книга е најправилното заради „голубот кој им слетал и ги просветлил“ и да го наметнуваат тоа кај сите и да создаваат догма од „разбирањето“ - тешко да се следи било што правилно.

НО ако секој си толкува како може и колку може, и дејствува според тоа и ги види резултатите во секојдневието - мислам дека така најдобро и најправилно ќе се следи и еврејскиот закон и новиот завет на христијаните со сите нивни секти и цркви. :)
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.637
Поени од реакции
3.756
Кој е „правилниот начин„ на следење на Библијата и како да знам дека сум во правo а да не сум во криво?...:unsure:
 

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.427
Поени од реакции
3.131
Хептаа седи мирен не се дирај,немој да се префрлат луѓево на темата телема и да направат швајцарско сирење од неа,оваа се модерни христијани доста потковани,начитани,ОБРАЗОВАНИ а не школовани по некои шеми и матрици без врска кои го убиваат размислувањето а телема е low target за нив со триста пропусти кои се препознаваат на прва...:coffee:
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.304
Поени од реакции
4.647
Хептаа седи мирен не се дирај,немој да се префрлат луѓево на темата телема и да направат швајцарско сирење од неа,оваа се модерни христијани доста потковани,начитани,ОБРАЗОВАНИ а не школовани по некои шеми и матрици без врска кои го убиваат размислувањето а телема е low target за нив со триста пропусти кои се препознаваат на прва...:coffee:
...е оти така?
...зарем така не учи оној што го разапнаа на крст заради нашите индолентности?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom