Дали јадете морска храна?

Дали јадете морска храна?


  • Вкупно гласачи
    35
  • Гласањето е завршено на .

blaster1

Искусен Кајганџија
Член од
16 декември 2008
Мислења
777
Поени од реакции
26
Јадам морска храна и уживам во неа.Морската храна е здрава природна храна.Посебно сакам ракчиња и октоподи..:vozbud:
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.137
Поени од реакции
163
ne jadam morska hrana, me se gade sto ja gledam a ne pa da ja jadam
 

Ш Т Е Т Н И К

Досадија
Член од
18 февруари 2008
Мислења
633
Поени од реакции
25
Јадам ама ко че не експериментира мајка ми
 
П

Паган-др

Гостин
Јадам кога има. И имам фрлено мерак ама дома не се готви пошто никој друг не ја јаде (зборам за ракчиња, школки такви ствари). За риба фамилијарно се јаде. :)
 

Qwerty!

Knowledge is power:O
Член од
28 јуни 2008
Мислења
803
Поени од реакции
11
не сум пробал а и не сакам да пробам
 

Alien_sr

Ultimate Survivor!
Член од
14 мај 2007
Мислења
2.971
Поени од реакции
143
Не сум пробал, не би ни пробал доколку ми понудат
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
788
Поени од реакции
23
обожавам морска храна октопод, лигњи,ракчиња,школки ма све јадам
 
Член од
30 април 2009
Мислења
795
Поени од реакции
91
Супер е морската храна.
 

BoB The Butcher

Unchachable
Член од
2 ноември 2008
Мислења
0
Поени од реакции
4
Не сум пробал,а би сакал да пробам зашо да не
 
Член од
30 април 2009
Мислења
795
Поени од реакции
91
Morska hrana je pravi izvor vitamina i minerala za naše zdravlje. Mnogi od nas jedu losos, tunu (makar i konzerviranu), ribe, školjke a da ne znamo ni što zapravo unosimo u organizam. Jedemo jer je ukusno i fino. Što se dakle skriva u tim namirnicama kojima je naša zemlja bogata?
Školjke
Odličan su izvor vitamina B12 koji jača živce i poboljšava rad mozga. Također tu su i željezo i minerali koje je teško pronaći kao što su magnezij i kalij. 100 g školjki sadrži 126 do 146 kalorija, 2-4 g masnoća i 0 g vlakana.
Losos, skuša, tuna
Hladnovodne ribe kao što su losos, skuša i tuna su najbolji izvor omega-3 masne kiseline, koja pomaže u smanjenju rizika od srčanih bolesti. 300g kuhanog lososa sadrži 127 kalorija, 4 g masnoće i 0 g vlakana.
Rakovi
Odličan su izvor vitamina B12 i cinka koji jača imunitet. 300 g rakova sadrži 84 kalorije, 1 g masnoće i 0 g vlakana.
Losos je u usporedbi s ostalom ribom apsolutni pobjednik po bogatstvu omega-3 masnih kiselina.
Sve ribe imaju omega-3 masne kiseline, no u znatno manjim količinama, a većina ostalih namirnica siromašna je ovim vrijednim pomoćnikom u sprječavanju mnoštva zdravstvenih tegoba, prije svega srčanih bolesti i upalnih procesa poput artritisa. Lososove dobre masnoće pomažu srcu tako da osiguravaju redovit dotok kalcija, natrija i drugih važnih čestica u svaku srčanu stanicu.

Извинете што не е на макдонски.
 

nkT

Регистриран: May 2009
Член од
5 мај 2009
Мислења
175
Поени од реакции
0
Епа на секој е лесно да копира од интернет,ако е супер опиши ја со твој зборови..:)
Иначе сум пробал многу видови на морски животни.Жабите се ми оставиле најголем впечаток,ама само што мускулите и се јадат..:):)
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
НАЈУБАВА ПОСЕБНО ДАЛМАТИНСКИОТ НАЧИН НА СПРЕМАЊЕ ЕПТЕН ЈА СПРЕМААТ РИБАТА МАЈСТОРСКИ И МНОГУ СПЕЦИЈАЛИТЕТИ ИМААТ СУПЕР!!!

И СЕ МИ Е ОМИЛЕНО САМО НЕСАКАМ БАКАЛАР ТОА Е РИБА ШТО ЈАС ЈА НАРЕКУВАМ МОРСКИ ТВОР МНОГУ БЗДИ И ЗАРАДИ ТОА А МНОГУМИНА ТВРДАТ Е НАЈУБАВАТ РИБА!
 

●Mαrια...«3*

♥ 3 ♥
Член од
3 април 2009
Мислења
692
Поени од реакции
68
Од морска храна имам пробано само Краби и не се лоши. Друго ништо :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom