Дали треба некаква дозвола за кoпање на бунар (10тина сантиметри ширина, повеќе метри длабочина)?

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.252
Поени од реакции
29.731
Не е за брзање, работата е во фаза на планирање.
 

slobbo

LoneRyder
Член од
16 ноември 2008
Мислења
1.686
Поени од реакции
583
дозвола за копање е најмал проблем има многу други работи на кој треба да се обрне внимание не е само да ископаш бушотина и готово системот работи
треба да дефинираш колку проток ќе ти треба, да се види дали на местото каде што сакаш да копаш бушотината би имала толкава количина на подземна вода да не испадне после 2-3 години пресушил изворот, што ќе правиш со искористената вода (тука ти треба уште една бушотина за реинјектирање), на крај да си удриш една математика колку ке ти се исплати инвестицијата и слично. ;)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.252
Поени од реакции
29.731
Секако дека математиката е најважна. Но во рaвенката треба да влезат и варијабли како извесните покачувања на цената на струјата кои ќе се случуваат со или без најавената либерализација на пазарот.

Мојата првична намера (како што веќе напишав) не е отворен систем, туку затворен систем со вертикални сонди. Немам намера да црпам вода, само поставувам затворен систем од вертикални цевки.

Освен тоа пресушување на водата едноставно не е реален проблем кај мене. Се разбира, теоретски е можно и тоа да се случи, но само во случај сосема да пресуши Вардар... Во кој случај, секако ќе имаме поголеми проблеми во животов од економично ладење и греење. :)


дозвола за копање е најмал проблем има многу други работи на кој треба да се обрне внимание не е само да ископаш бушотина и готово системот работи...
Топлотните геотермални пумпи заслужуваат своја посебна тема, но оваа тема тука пред се, се однесува на легално правните процедури за изведување бушотини. Неколку луѓе пренесоа лични искуства, но ниеден правник не напиша што конкретно вели законот.
Затоа и ја отворив темава во подфорумот за право, не знам зошто е преместена овде во економија и бизнис... :-/
 

slobbo

LoneRyder
Член од
16 ноември 2008
Мислења
1.686
Поени од реакции
583
Никој не напиша затоа што непостои таков правилник кај нас сеуште :)
ЈАс сметам дека хоризонтален затворен систем е многу поекономични решение и немаш потреба од никакви дозволи зошто е на мала длабочина е само проблемот е што ти треба поголема површина.
А инаку кај нас сеуште не е многу економично со сондирање зошто според информациите што ги имам метар бушотина оди некаде од 80 до 100 евра што споредено со истата услуга во земјите низ европа е неколку кратно поскапо.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Vanlok реков вторник, ете во вторник да споделам
човекот не знаеше вака од памет да ми каже, но ми даде добри упаства.
надлежно е министерството за животна средина и планирање. ако си од ск, се наоѓаат во МРТВ на 11 или 12 кат. еве и линк за нив, па ако не сакаш да идеш, јави им се.
http://www.moepp.gov.mk/default-MK.asp?ItemID=2A8E5C02C137C442A998C71975D4E66C
да не заборавам, ќе го бараш секоторот за ВОДИ. тие ќе ти дадат инфо за понатаму.
од мене толку, миле паника за вашата телевизија ;)
 

jackripper

Шовинист
Член од
27 јуни 2015
Мислења
38
Поени од реакции
22
Мене ми треба совет за пумпа, сакаме со татко ми да ја смениме, да ја извадиме раѓосаната цевка која е 6м забиена во земја, па да прашам има ли некој алат за копање ? или ако знае некој кој може да ја замени, дали има одредени луѓе што се задолжени за тоа ?
 
M

Macedon1um

Гостин
Има некој точни информации како оди целата постапка за вадење дозвола за бушење да биде се легално, 50-60м максимум длабочина и колку одприлика кошта самата дозвола
 

Kajgana Shop

На врв Bottom