Дали и кога се исплати да се поседува автомобил?

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Како што гледам, темата е дали поседувањето автомобил е исплатливо или не, а не дали е луксуз или не.
Луксуз не е никако. Потреба е.
Исплатливо исто така не е. Никогаш не ни било, нема ни да биде.
Без оглед на тоа дали станува збор за ново или старо возило, му треба одржување по пропис. Тоа е трошок.
Самото гориво е трошок.
И, тука доаѓаме до моментот кога треба да си ги пуштиме нозете онолку колку што ни е долга чергата...
Значи, ако може човек/семејство да си дозволи автомобил, истиот треба да биде избран спрема потребите, афинитетите, и парите кои ги има за возило, имајќи предвид и одржувањето на истото.
Секогаш јавниот превоз (освен такси) ќе биде поефтин према автомобилот, но автомобилот има други предности, да не должам сега...
И да, она за одземањето автомобили ако возиш некој е тотална глупост, врска нема муабетот.
 
П

Пепси_

Гостин
А дали има некој искуство со рентање ? има ли воопшто таков избор кај нас ?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Автомобилот од секогаш бил потреба а не луксуз и се исплатело во неговата инвестиција.
Автомобил се купува спрема џебот.Ако си се решил за автомобил без разлика дали е половен или нов и имаш 10к евра не се зима кредит па да купиш некој од 15-20к туку ќе си купиш половен автомобил од 6-7к евра па да ти останат пари за некој ситен сервис,регистрација....... да не бараш на заем од комшии,пријатели,роднини или земеш кредит од некој лихвар или банка.
 
П

Пепси_

Гостин
Автомобилот од секогаш бил потреба а не луксуз и се исплатело во неговата инвестиција.
Автомобил се купува спрема џебот.Ако си се решил за автомобил без разлика дали е половен или нов и имаш 10к евра не се зима кредит па да купиш некој од 15-20к туку ќе си купиш половен автомобил од 6-7к евра па да ти останат пари за некој ситен сервис,регистрација....... да не бараш на заем од комшии,пријатели,роднини или земеш кредит од некој лихвар или банка.
контрадикторен си малце.....ако не е луксуз сите ќе имаа кај нас луксуз е месецот да го поминиш нормално а не да имаш вишок 5к евра.

Кај нас е таква културата оти мора да се има,па макар и на кредит,ама тоа е поради шо немаме никаков јавен превоз обезбедено и сме обврзани од нај младо до нај старо да возе кола.

Еве немам слушнато некој да рентал кола на 1-2 недели или месец поради потреба и потоа да си тера пак со јавен превоз.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Одам 2-3 пати неделно на пат тогаш шофер ме зема со кола. ЈБГ директор сум (не се шалам). Другите 2-3 дена обично одам со такси насабајле 150 ден во еден правец после се враќам со БУС. Од сабајле многу ми се спие бус да чекам. Инаку ОК се бусовите си читам книга или нешто работа малку ко релаксација ми е. После може уште 1-2 пати некаде со такси или бус. За викенди генерално по дома. На одмор или шетанции одам во главно со авион мразам долги патувања со бус или воз па и кола.
Генерално трошам окулу 1000 денари на превоз неделно за тие пари не ми се исплати кола. и Затоа не купувам кола иако имам солидна плата и без проблем може да си дозволам ама ми нема логика никаква. За Блоу Џуб не ми треба кола си имам секој ден дома кај мене во стан во Центар од девојка ми.
Дури мислам дека треба да си земам точак и да патувам така ама некако ми е страв во Скопскиот сообраќај.
Портирот кај мене има нешто големо и ново мислам дека е рено некое. Ај јас немам кола која иронија.:)
Што директор ќе беше без автомобил.
Трошиш на превоз неделно 1000 денари,месечно се 4000 денари.Истите пари само за гориво да ги трошиш пак си во добивка.
Утре деца ќе имаш за итна ситуација такси треба да бараш и чекаш за да отидеш каде што треба,додека ако имаш автомобил за 5 минути си каде што треба.
Во денешно време и услови ти се чудам на размислувањето[DOUBLEPOST=1397771918][/DOUBLEPOST]
контрадикторен си малце.....ако не е луксуз сите ќе имаа кај нас луксуз е месецот да го поминиш нормално а не да имаш вишок 5к евра.

Кај нас е таква културата оти мора да се има,па макар и на кредит,ама тоа е поради шо немаме никаков јавен превоз обезбедено и сме обврзани од нај младо до нај старо да возе кола.

Еве немам слушнато некој да рентал кола на 1-2 недели или месец поради потреба и потоа да си тера пак со јавен превоз.
Ако не се лажам добри 80% може и 90% од населението поседува автомобил.
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2008
Мислења
1.029
Поени од реакции
711
Ја имам нова кола ама сепак од март до октомври возам точак. Зборам ко превоз. Највеќе сум у кола зимно време и коа врне. Кола е лукзуз ако не се користи рационално. Скопје е 15км уз дуж и попреку. Купете си точак господ да ве види.

Sent from my GT-I9195
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Исто ко мене што ќе ме видеше Господ поред 7-8 години кога една глупа гуска на пешачки ме собра, директ со браник во нога, како ми остана истата нескршена само севишниот знае. Скопје како град и жителите негови немаат култура ниту па инфраструктура за возење велосипед и тоа е факт. А дека некој од вас што живее во Автокоманда би возел велосипед до на работа во Карпош во јануари, декември, ноември, мало морген.

Потреба е автомобил, каков црн луксуз не заебавајте.
 
Член од
12 март 2008
Мислења
1.029
Поени од реакции
711
Па да де. Затоа убаво напишав од март до октомври со точак. Зимно време и врнежливо - со кола. Да не навлагам сеа у други теми. Кола е потреба и ако си рационален и се ориентираш според потреби никогаш нема да биде лукзуз.

Sent from my GT-I9195
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Што директор ќе беше без автомобил.
Трошиш на превоз неделно 1000 денари,месечно се 4000 денари.Истите пари само за гориво да ги трошиш пак си во добивка.
Утре деца ќе имаш за итна ситуација такси треба да бараш и чекаш за да отидеш каде што треба,додека ако имаш автомобил за 5 минути си каде што треба.
Во денешно време и услови ти се чудам на размислувањето[DOUBLEPOST=1397771918][/DOUBLEPOST]
Ако не се лажам добри 80% може и 90% од населението поседува автомобил.
Прочитај Коментар бр.1 оваа тема.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Исто ко мене што ќе ме видеше Господ поред 7-8 години кога една глупа гуска на пешачки ме собра, директ со браник во нога, како ми остана истата нескршена само севишниот знае. Скопје како град и жителите негови немаат култура ниту па инфраструктура за возење велосипед и тоа е факт. А дека некој од вас што живее во Автокоманда би возел велосипед до на работа во Карпош во јануари, декември, ноември, мало морген.

Потреба е автомобил, каков црн луксуз не заебавајте.
Јас да не сум била :D

Богами со мојана вожња за мене автомобилот претставува кошмар. Али мора да се вози оти потребата е голема. Кога се мора де. Ако има друг шофер со мене, веднаш ги давам клучевите во истиот момент, само јас да не се малтретирам. И она паркирањето што ми претставува научна фантастика е друга работа. Мислам дека побрзо сликар ќе станам одколку да научам бочно паркирање. Не е лошо за 13 години возачка, секогаш се прашувам како ме пуштија на полагање.

Полн фрижидер, облека, козметика, летување, зимување, кола и пари за ноќен и дневен живот спаѓаат во потреба. Сопствен авион и јахта спаѓаат во луксуз. Изгледа ги мешаме дефинициите.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Прочитај Коментар бр.1 оваа тема.
1. Glup ti e priviot post. Dobro polovnjace se kupue za 1500-2000 evra i 3-4000 evra vo malce povisokata klasa so ke te sluzi najmalce 5 godini, a moze i 10.
2. Slobodata koja ti ja ovozmozuva avtomobilot e neprocenliva, bez razlika dali vozis jugo ili touareg, jas licno ne moze da zamislam kako nekoi ziveat bez kola. Mozebi vo pomalite gradovi kade sto stvarno taksito e mnogu eftino.
3. Kejf[DOUBLEPOST=1397804062][/DOUBLEPOST]
Ако направиш ваква математика за сите задоволства или мали пороци во животот, ќе треба да се обесиш. Јас еднаш пресметав дека за кафиња по кафичи вкупно во животот до денес имам потрошено околу 10 000 евра. По едно кафе секој ден, по 365 евра годината, по 25 години излегување...
A pa tek po kafani kolku isparuva.... da ne zborime za kladionicite (ne jas)
:icon_lol:
 
Последно уредено:

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Јас да не сум била :D

Богами со мојана вожња за мене автомобилот претставува кошмар. Али мора да се вози оти потребата е голема. Кога се мора де. Ако има друг шофер со мене, веднаш ги давам клучевите во истиот момент, само јас да не се малтретирам. И она паркирањето што ми претставува научна фантастика е друга работа. Мислам дека побрзо сликар ќе станам одколку да научам бочно паркирање. Не е лошо за 13 години возачка, секогаш се прашувам како ме пуштија на полагање.

Полн фрижидер, облека, козметика, летување, зимување, кола и пари за ноќен и дневен живот спаѓаат во потреба. Сопствен авион и јахта спаѓаат во луксуз. Изгледа ги мешаме дефинициите.
И да беше опростено ќе ти беше :D

За последново - тотално се согласувам, иако пропагандата тука си го прави своето овие работи да се/стануваат луксуз. Да не се сфатиме погрешно и јас скоро поголемиот дел од годината сум или пешки или на велосипед но тој не може никако да биде замена за автомобил. Едноставно некогаш денот е прекраток за да стигнеш секаде.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.087
1. Glup ti e priviot post. Dobro polovnjace se kupue za 1500-2000 evra i 3-4000 evra vo malce povisokata klasa so ke te sluzi najmalce 5 godini, :icon_lol:
Да не гледам како крпат коли во катастрофална состојба со разноразни материјали, одма би поверувал на ваква информација. И навистина човек не може да ги препознае во каква состојба биле пред тоа. Ја би избегнувал вакви возила земени од прекупци.
Башка што моторите на тие коли се многу назад со еколошки стандарди па ако дојде до рестрикции заради загадување, и нив ќе ги исклучат од сообраќај. Многу пари за многу стари коли.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Од финансиска гледана точка секогаш ги губиш парите на кола. Со првото возење на асвалт извадена од салон, колата губи вредност. Ама како и сите други работи во животот. Потреба е, најди начин да се снајдеш со пари пошто постојат денови ќе ти треба за 5 минути недајбоже итен случај. Такси, едно друго, 10 минути некогаш живот може да значат.

Ако гледаш така тогаш немора ни да искачаме да пиеме пиво на скапи места - можеме дома, немора да одиме на кино - можеш дома да гледаш. Немора да пиеш кафе од 60 денари можеш поефтино дома. немаат крај овие работи ако планираш на све да заштедиш.
Убаво е да се штеди само неможеш од се да скратиш, кола колку што се имаат можности потребно е да се има.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom