Дали Србија ќе банкротира?

Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Хехехе.....никогаш пораз да не се признае и секогаш вина на некој друг од страна.
Поштено си добија ќотек во Хрватска од Хрватите,али никогаш да се признае тоа. Не се поклопува со сликата за небескиот народ.Како може небескиот народ да добие по муцка од едни феминизирани австриски коњушари ? Интересно како одма после секој пораз се претвараат во крволочни усташи што јадат српски деца и војуваат со НАТО. :rolleyes:
Едино што после тоа и Босна добија жут картон,а за Косово добија втор жолт и бомбардирање.
Се заслуга на Слобо,војводата и сличните на нив. Најголемата катастрофа што му се случила на српскиот народ е што тие дозволи да го водат тие на крајот од минатиот век. За жал само во Македонија уште и по некој пензионер или затуцан националист во Србија ги смета за ликови вредни за пофалба.
Vo balkanskite etnichki konflikti ne pobedi nikoj, izgubija site. Pobedi Imperijata so starata proverena taktika.."Razdeli pa vladej" i ako nekoj narod od bivshata YU si misli deka e suveren, se lazhe debelo, trust me on that.

http://hendersonlefthook.wordpress.com/2014/11/14/eviscerating-yugoslavia-nazis-bilderbergers-clinton-liars/
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.125
Поени од реакции
17.913
Vo balkanskite etnichki konflikti ne pobedi nikoj, izgubija site. Pobedi Imperijata so starata proverena taktika.."Razdeli pa vladej" i ako nekoj narod od bivshata YU si misli deka e suveren, se lazhe debelo, trust me on that.

http://hendersonlefthook.wordpress.com/2014/11/14/eviscerating-yugoslavia-nazis-bilderbergers-clinton-liars/
Некој изгубија малце, некој мноооооооооооооооооооогу повеќе :)
 

RedStar

PC GAMER
Член од
4 октомври 2009
Мислења
231
Поени од реакции
50
Дупка дупнаа Србите на здраво со Слобо и Шешељ. Ја потпишаа во Куманово најсрамната капитулација во поновата светска историја и станаа единствена држава во Европа која изгуби дел од својата територија после Втората Светска Војна. Од регионална воена и економска сила ги сведија на Белградски пашалак. Сето тоа од јунаци како Шешељ.
Dete imas ti uste da ucis za istorija... Srbija vo prva svetska vojna izgubila mnogu poveke... Ja izgubila cela drzava... Cela vojska, policija, vlada, cel obicen narod, poeti, peaci, glumci, pisateli, mudraci, popovi, pa duri i zatvorenici... Znaci cela edna drzava vo malo zaedno so Kralot e izlezena od samata sebe i prebegana na ostrovot Krt... Iako hrabro i uspesno im se sprotistavuvala na moknata Avstroungarska vojska i taka ke ostanelo da ne im udrile prokletnicite Bugari zad grb i toa samo poradi toa sto avstroungarskiot Car im ja obekal teritorijata Makedonija da bide nivna...
No sto mi bese zborot...
I togas vo toa najloso vreme za eden narod... Od koga postoi svetot vo istorijata ne e zabelezano takvo stradanje kakvo sto imale Srbite, sepak Srbija se izdignala od pepelta kako Feliks i povtorno po kojznae koj pat Voskresnala... Pa duri i ja osloboduvaat togas i cela Bosna i cela Hrvatska... Vo Zagreb i Split srpskata vojska bila precekuvana so cvekinja kako osloboditeli... (no gi znaeme hrvatite, tie se naviknati se nekoj da gi osloboduva, pa taka i Hitler t.e. negovata vojska bese precekana so cvekinja po Zagrebackite ulici...) Tokmu toa treba na Srbite da im bide za pamet i nikogas poveke da ne pomagaat na takanareceniot brat koj samo ceka da udri noz vo grb...[DOUBLEPOST=1416351977][/DOUBLEPOST]
Хехехе.....никогаш пораз да не се признае и секогаш вина на некој друг од страна.
Поштено си добија ќотек во Хрватска од Хрватите,али никогаш да се признае тоа. Не се поклопува со сликата за небескиот народ.Како може небескиот народ да добие по муцка од едни феминизирани австриски коњушари ? Интересно како одма после секој пораз се претвараат во крволочни усташи што јадат српски деца и војуваат со НАТО. :rolleyes:
Едино што после тоа и Босна добија жут картон,а за Косово добија втор жолт и бомбардирање.
Се заслуга на Слобо,војводата и сличните на нив. Најголемата катастрофа што му се случила на српскиот народ е што тие дозволи да го водат тие на крајот од минатиот век. За жал само во Македонија уште и по некој пензионер или затуцан националист во Србија ги смета за ликови вредни за пофалба.
Za greota si... Tvoeto neznaenje e za smeenje, ama nema da se smeam...
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Хехехе.....никогаш пораз да не се признае и секогаш вина на некој друг од страна.
Поштено си добија ќотек во Хрватска од Хрватите,али никогаш да се признае тоа. Не се поклопува со сликата за небескиот народ.Како може небескиот народ да добие по муцка од едни феминизирани австриски коњушари ? Интересно како одма после секој пораз се претвараат во крволочни усташи што јадат српски деца и војуваат со НАТО. :rolleyes:
Едино што после тоа и Босна добија жут картон,а за Косово добија втор жолт и бомбардирање.
Се заслуга на Слобо,војводата и сличните на нив. Најголемата катастрофа што му се случила на српскиот народ е што тие дозволи да го водат тие на крајот од минатиот век. За жал само во Македонија уште и по некој пензионер или затуцан националист во Србија ги смета за ликови вредни за пофалба.
Prvo da ti kazham deka malku si gi pomeshal poimite...феминизирани австриски коњушари se Slovencite. Jas lichno so ova ne se slozhuvam ama mnogumina taka gi karakteriziraat.
Za Kroatite bi rekol deka se "junk yard dogs", korisni za Zapadot samo koga treba nekoj genocid da se sprovede. E sega dali Srbendite priznavaat porazi ili ne toe nivna rabota, a imale bitki niz istorijata kolku da sakash. Kroatite od druga strana nemaat nishto na nivnoto resume, nitu edna bitka, samo genocid nad nevooruzhano naselenie, tie se hrabar narod zatoa shto nemaat sram i sovest.

Off topic sme ...samo ushte ova da go kazham pa ako saka moderatorot neka brishe. Posle progonot na 200 000 Srbi od Hrvatska Hrvatite slavea pobeda koja vsushnost beshe genocid, a nivniot ideen lider Tugjman vo pobednichkiot govor megju drugoto go kazha i ova: Srbi su pobegli, nisu ni gache uspijeli da pokupe (parafraziram) a shto ke chekash od eden psihopat za vo ludnica. Ironijata si go stori svoeto...Eve ja Hrvatska i bez gakji ostana vo EU, bankrot protektorat.
 
Последно уредено:

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Колку глупости и четничка пропаганда (не српска, него баш четничка) - едноставно wow,али ај....нека ти е. Од сите со кои што можеш да дискутираш до сега со србомачиња е најтешко да го правиш тоа и немам намера да влегувам во расправија.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Колку глупости и четничка пропаганда (не српска, него баш четничка) - едноставно wow,али ај....нека ти е. Од сите со кои што можеш да дискутираш до сега со србомачиња е најтешко да го правиш тоа и немам намера да влегувам во расправија.
Дечко горе што ти пиша е потпуно управо, низ историјата Хрватите служат како инструмент за извршување на најгрозоморните дела на западните сили сигурен сум за ова и дека сам си свесен, друго протерување на 200.000-300.000 невооружени Срби под покровителство исто така на западните сили Хрватите го сметаат за војна победа што се граничи со дебилизам, и денес Хрватска е етнички најчиста држава во европа под покровителство на западните сили, кои што исти тие западни сили сега продаваат муда за бубрези за демократија, почитување на различности, почитување на малцинствата...
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.125
Поени од реакции
17.913
Дечко горе што ти пиша е потпуно управо, низ историјата Хрватите служат како инструмент за извршување на најгрозоморните дела на западните сили сигурен сум за ова и дека сам си свесен, друго протерување на 200.000-300.000 невооружени Срби под покровителство исто така на западните сили Хрватите го сметаат за војна победа што се граничи со дебилизам, и денес Хрватска е етнички најчиста држава во европа под покровителство на западните сили, кои што исти тие западни сили сега продаваат муда за бубрези за демократија, почитување на различности, почитување на малцинствата...

Дали си свесен колкави злосторства имаат направено србите во Македонија, меѓу двете светски војни, па за да ги осудуваш хрватите?
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Дали си свесен колкави злосторства имаат направено србите во Македонија, меѓу двете светски војни, па за да ги осудуваш хрватите?
како бе не, овој најнова историја од 2006 па надаље
 

RedStar

PC GAMER
Член од
4 октомври 2009
Мислења
231
Поени од реакции
50
Дали си свесен колкави злосторства имаат направено србите во Македонија, меѓу двете светски војни, па за да ги осудуваш хрватите?
Дали си свесен дека во Македонија во тој период кој го спомнуваш не постоела македонска држава и дека Србите одсекогаш не се мирисале со Бугарите... Српските села биле и пред прва светска војна стално напаѓани од Бугарските села... Историјата е сега сменета, но има доста литература и записи од тоа време дека дури и на почетокот на 20 -ти век пред распаѓање на Османлиското Царство бугарите се убивале и жени и деца и се што им дошло српско на патот... Затоа и од Кралевината Србија доаѓале на помош токму поради бугарските наезди кои палеле српски села во Македонија... Такви злосторства вршеле што и самите Турци се грозеле...
И денес кога ќе прочиташ некаде како после прва светска војна во Кралевина Србија која ја враќа оваа територија под своја контрола од кога ги брка Турците и од кога води две Балкански војни против Бигарите, дека тепале, затварале некој со презиме на ОВ или ЕВ, ти го мислиш или правиш дека е Македонец, ама не е така...
Како за пример ќе ја земам бугарката Мара Бунева која му била љубовница на српскиот жандарм, кој овој ја оставил, а таа го убила... И тука некои сакаат да ја направат како Македонка борец... Како не бе... Не биди толку наивен...

И уште еден пример... Што мислиш зошто во Кралевина Србија сите што биле затварани, мачени и ако не биле стрелани, биле депортувани во Софија, со закана да не се враќаат повеќе во Кралевината...? Што мислиш...? Случајно ли таму ги депортирале...? Сите тие за кој ти мислиш дека биле Македонци и биле малтретирани од Србите, работеле за бугарската кауза, бидејќи Бугарија и Бугарите во Македонија никогаш не се помириле со судбината дека Србија ја вратила под своја управа територијата наречена Македонија...!!!
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.288
Поени од реакции
4.664
Не знам какви идиоти се тие кои ги величат тие кои се бореле против австрохунгарците или германците...

Не ослободувале :facepalm:
 
Член од
22 јануари 2005
Мислења
1.644
Поени од реакции
1.677
Дали си свесен дека во Македонија во тој период кој го спомнуваш не постоела македонска држава и дека Србите одсекогаш не се мирисале со Бугарите... Српските села биле и пред прва светска војна стално напаѓани од Бугарските села... Историјата е сега сменета, но има доста литература и записи од тоа време дека дури и на почетокот на 20 -ти век пред распаѓање на Османлиското Царство бугарите се убивале и жени и деца и се што им дошло српско на патот... Затоа и од Кралевината Србија доаѓале на помош токму поради бугарските наезди кои палеле српски села во Македонија... Такви злосторства вршеле што и самите Турци се грозеле...
И денес кога ќе прочиташ некаде како после прва светска војна во Кралевина Србија која ја враќа оваа територија под своја контрола од кога ги брка Турците и од кога води две Балкански војни против Бигарите, дека тепале, затварале некој со презиме на ОВ или ЕВ, ти го мислиш или правиш дека е Македонец, ама не е така...
Како за пример ќе ја земам бугарката Мара Бунева која му била љубовница на српскиот жандарм, кој овој ја оставил, а таа го убила... И тука некои сакаат да ја направат како Македонка борец... Како не бе... Не биди толку наивен...

И уште еден пример... Што мислиш зошто во Кралевина Србија сите што биле затварани, мачени и ако не биле стрелани, биле депортувани во Софија, со закана да не се враќаат повеќе во Кралевината...? Што мислиш...? Случајно ли таму ги депортирале...? Сите тие за кој ти мислиш дека биле Македонци и биле малтретирани од Србите, работеле за бугарската кауза, бидејќи Бугарија и Бугарите во Македонија никогаш не се помириле со судбината дека Србија ја вратила под своја управа територијата наречена Македонија...!!!
Изрод, дали според тебе постојат Македонци?

И зошто во 500 години турско ропство во Македонија имало 3-4 поголеми востанија, а во 30 години српска окупација имало 2?
 
1

1292

Гостин
Изрод, дали според тебе постојат Македонци?

И зошто во 500 години турско ропство во Македонија имало 3-4 поголеми востанија, а во 30 години српска окупација имало 2?
Најголемата грешка која ја правиш, а ја прават и многумина други е што на историјата гледаш од денешна перспектива.Тоа е период кога Македонците немале изградена целосна национална свест ( што е и логично, немале држава). Постоела таква идеја, била од многумина прифатена, но во тој период Србите и Бугарите па и Грците веќе одамна имале своја држава, биле моќни и алчни за нови територии. До нив постоела територија со словенско/христијанско население кои сеуште било под контрола на Турците. Асимилацијата почнала од сите правци. Постоеле најмалку три струи. Македонска, Српска и Бугарска. Можеби од денешна перспектива ќе речеме, како и сега и тогаш Македонците не биле сложни, но свушност под влијание на разните убедувања, школи, тие верувале во различни идеи (едните имале бугарска национална свест, другите српска). Сите биле сложни дека Турците се непријатели, но од тука натаму настануваат проблемите за идентитетот. Денеска кога некој странец би те прашал кој си , ќе му одговориш како се викаш од која држава доаѓаш, а тогаш?
Името и селското потекло.
 
Член од
22 јануари 2005
Мислења
1.644
Поени од реакции
1.677
Најголемата грешка која ја правиш, а ја прават и многумина други е што на историјата гледаш од денешна перспектива.Тоа е период кога Македонците немале изградена целосна национална свест ( што е и логично, немале држава). Постоела таква идеја, била од многумина прифатена, но во тој период Србите и Бугарите па и Грците веќе одамна имале своја држава, биле моќни и алчни за нови територии. До нив постоела територија со словенско/христијанско население кои сеуште било под контрола на Турците. Асимилацијата почнала од сите правци. Постоеле најмалку три струи. Македонска, Српска и Бугарска. Можеби од денешна перспектива ќе речеме, како и сега и тогаш Македонците не биле сложни, но свушност под влијание на разните убедувања, школи, тие верувале во различни идеи (едните имале бугарска национална свест, другите српска). Сите биле сложни дека Турците се непријатели, но од тука натаму настануваат проблемите за идентитетот. Денеска кога некој странец би те прашал кој си , ќе му одговориш како се викаш од која држава доаѓаш, а тогаш?
Името и селското потекло.
Значи според тебе македонска национална свест настанала во 1944 г.?

Македонците обично потпаѓале под бугарска пропаганда поради егархијата која била единствен начин одржување на религијата и стекнување на образование во поголем период под турско ропство. Друг избор бил грчката патријаршија на јазик кој бил непознат на македонците, па затоа одбирале егзархија.

А српската пропаганда, никогаш и не фатила некој поголем корен во Македонија. Освен неколку индивидуалци и по едно-две села во Поречието (не случајно најсиромашниот регион во Македонија во тоа време).
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.125
Поени од реакции
17.913
Најголемата грешка која ја правиш, а ја прават и многумина други е што на историјата гледаш од денешна перспектива.Тоа е период кога Македонците немале изградена целосна национална свест ( што е и логично, немале држава). Постоела таква идеја, била од многумина прифатена, но во тој период Србите и Бугарите па и Грците веќе одамна имале своја држава, биле моќни и алчни за нови територии. До нив постоела територија со словенско/христијанско население кои сеуште било под контрола на Турците. Асимилацијата почнала од сите правци. Постоеле најмалку три струи. Македонска, Српска и Бугарска. Можеби од денешна перспектива ќе речеме, како и сега и тогаш Македонците не биле сложни, но свушност под влијание на разните убедувања, школи, тие верувале во различни идеи (едните имале бугарска национална свест, другите српска). Сите биле сложни дека Турците се непријатели, но од тука натаму настануваат проблемите за идентитетот. Денеска кога некој странец би те прашал кој си , ќе му одговориш како се викаш од која држава доаѓаш, а тогаш?
Името и селското потекло.
Немањето на држава, со ништо не ги оправдува зверствата кои ги правеле на оваа територија.

Од историска гледна точка, хрватите не се ништо полоши од србите, и убаво си ја средија државата со тоа што искористија прилика и партал ги направија во краина.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom