ДДВ

  • Креатор на темата mar30
  • Време на започнување
M

mar30

Гостин
Дали некој знае колку ДДВ се плаќа за купен софтвер од странство?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Фирма ли го купува или физичко лице?
До 45 евра поштарот дома ќе ти го донесе ако е за тебе лично.
 
M

mar30

Гостин
Јасно ми е тоа но она што ме интересира колку изнесува данок на додадена вредност за софтвер.Знам дека 18% е за се останато освен компјутерски делови кој изнесува 5% е сега софтверот би требало да се даночи како и компјутерските делови:toe:
ако некој знае нека напише
 

Брокер

Broker of the Year
Член од
25 јули 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
257
Според Македонскиот данок 5% е за софтвер......... од најсигурни извори ( од законот за додадена вредност) е сега тоа со странство како оди навистина не знам.
 

Последниот Мохиканец

Командат -ај лав ју
Член од
3 февруари 2007
Мислења
294
Поени од реакции
61
отприлика за софтвер и автоделови акциза 35% плус 18 данок на додадена вредност.Тоа се однесува на пратки преку интернет
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
отприлика за софтвер и автоделови акциза 35% плус 18 данок на додадена вредност.Тоа се однесува на пратки преку интернет
баш така... не битно дали е софтвер, хардвер, автоделови или нешто било што друго... се плаќа акциза соодветна и 18% ддв... увоз е увоз... тоа со попусти во даноци и слично е за македонски компании што продаваат во македонија...
 
M

mar30

Гостин
za uvoz od EU neli potpisan e dogovor skororesno vreme deka i nie sme vo ekonomska zona na EU vo koja edinstveno DDV se plaka a ne i carini/akcizi i sl.
 
Член од
1 декември 2013
Мислења
8
Поени од реакции
0
Ај тука да го поставам прашањево за ДДВ. Дали може да се пребива влезно ДДВ за материјални трошоци т.е. врз основа на сметкопотврда и фислакен документ. Ф-ра за набавкити нема, платено е во кеш и добиени се сметкопотврда и фискална. Е сега дали можам и ова ДДВ да го пребивам или не?
 

LePAk

пензиониран воваџија
Член од
10 јуни 2006
Мислења
113
Поени од реакции
80
Според мене може да се пребива, ако е трошокот во функција на дејноста, односно дали фактура или фискална сметка, за добра во функција на дејноста на фирмата можеш да пребиеш ДДВ. На истиот основ, материјални трошоци, можеш да повлечеш кеш пари од фирма. Најдобро е да консултираш сметководител
 

Kajgana Shop

На врв Bottom