Грчеви кај бебиња

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Грчевите, познати под името колики кај доенчињата, се своевидно чудо на природата. Нападите на плачење обично започнуваат две до три недели по раѓањето на бебето, најчесто во попладневните и вечерните часови, а конечно престануваат кога бебето ќе биде старо околу три месеци (поретко и нешто подоцна) Кога бебето плаче, се чини дека е неутешно, иако може привремено да се смири ако го држите во раце, нишкате или возите. Освен плачењето, кое секојдневно се јавува во ист период од денот, бебето добро напредува и не се забележуваат симптоми на болест.
И покрај бројните испитувања, до денес не е до крај расветлена причината заради која се јавуваат коликите. Во склад со тоа, не постои лек против коликите и терапија која делува. Испробани се многубројни препарати и постапки, но без докажана корист. Секако, секој познава некого чиешто бебе е “излечено” од колики, на одреден начин. Исто така јасно е дека секоја постапка ја олеснува состојбата на бебето и добро делува, но на кратко.

Што на вас ви помогна за полесно да ги надминете грчевите кај вашето бебе? Совет, искуство?
@Луси_Лу , @Srcee , @Zlatikevichius @moni_moja , @Дињата на Анчо ?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Глобално мислење е дека се јавуваат поради оформувањето на цревната флора, новороденчето почнува да јаде своја храна а не преку папокот....
На братучед ми и внук ми им помогна еден чај од Несле мислам беше, знам во небесно плава кутија се продава, баш ќе прашам како се викаше :D само знам дека ептен убаво мирисаше и некад и за возрасни со стомачни проблеми го препорачуваат во аптека.
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Ние ретко ја имавме оваа мака, првата ми беше со нан млеко и ја фаќаа грчеви почесто од другата, сепак не многу.
топлев пелена со пегла и и ја ставав на мешето, ја легнував на меше и ја држевме в раце како штафета... ако не помагаше ништо тогаш си плачев кога ќе плачеше :)

втората цицаше година и пол, многу пазев што јадам, од грав ако јадев фаќаше грчеви, првите месеци секој ден пиев сок вива и цедени од соковник и пиев млеко и боза што не пијам никогаш, а после кога беше поголема само пазев здраво да се хранам

Кажувам за јадењето зошто мислам дека грчевите идат од млекото и од количината и од квалитетот на млекото.[DOUBLEPOST=1438162380][/DOUBLEPOST]
Ова е врв за грчеви, имајте во предвид дека е одвратно на вкус, па така ќе мора да го мешате со друга храна....
Можеш ова да го даваш на новороденче?Јас не би испробала.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Слободно, по 100 милиграма 1 час пред спиење. Најлошо што може да се случи е да добие дијареа, нема други несакани ефекти.


 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
image.jpg

Го немаше во Македонија повеќе од три години, сега почнале пак да го носат во Еурофарм.
Сестра ми со поголемото само со него чарето си го најдоа.


Инаку освен дебели нерви, друго потешко помага. Период што мора да помине. Зависно од развиеноста на дегестивниот систем кај бебето траат од 1 месец, па се до 6 месеци ( со помал интензитет после 4-от ).

Што побрзо да поминат и кај вас.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.736
Поени од реакции
33.431
Грчевите, познати под името колики кај доенчињата, се своевидно чудо на природата. Нападите на плачење обично започнуваат две до три недели по раѓањето на бебето, најчесто во попладневните и вечерните часови, а конечно престануваат кога бебето ќе биде старо околу три месеци (поретко и нешто подоцна) Кога бебето плаче, се чини дека е неутешно, иако може привремено да се смири ако го држите во раце, нишкате или возите. Освен плачењето, кое секојдневно се јавува во ист период од денот, бебето добро напредува и не се забележуваат симптоми на болест.
И покрај бројните испитувања, до денес не е до крај расветлена причината заради која се јавуваат коликите. Во склад со тоа, не постои лек против коликите и терапија која делува. Испробани се многубројни препарати и постапки, но без докажана корист. Секако, секој познава некого чиешто бебе е “излечено” од колики, на одреден начин. Исто така јасно е дека секоја постапка ја олеснува состојбата на бебето и добро делува, но на кратко.

Што на вас ви помогна за полесно да ги надминете грчевите кај вашето бебе? Совет, искуство?
@Луси_Лу , @Srcee , @Zlatikevichius @moni_moja , @Дињата на Анчо ?
Најпрво, нека е здрав и жив малиот, голем да расте и само среќни да ве прави!
За грчевите: не грижете се, како дошле, така и ќе си заминат, неочекувано. Димитар многу плачеше, и што сѐ не пробавме. Помагаат многу работи, но само во моментот. Другиот ден истата постапка можеби ништо нема да смени. Се сеќавам дека најпрво многу му помагаа чајчињата на Бекутан, иако нѐ советуваа дека наводно не биле добри да се даваат: ги има три - со анасон, анасон и камилица и анасон, камилица и мајчина душичка. Е сега секој од нив е за различна возраст, зошто не можеш да дадеш мајчина душичка на бебе од една недела, на пример. Понекогаш ни помагаа капките Еспумисан (Колиеф не пробавме зошто не слушнавме ни едно позитивно искуство од нив). Му варевме по три зрнца ким во малку водичка и му го дававме и тоа да го пие како чајче - и тоа помагаше понекогаш, но многу поретко. Му стававме топла пелена или термофор на стомачето (многу внимавајте со термофорот, еднаш за малку ќе го изгоревме). Му стававме и малечко перниче полно со пченични трици кое исто го затоплувавме со пегла - и тоа многу помагаше. Веќе не се ни сеќавам што сѐ друго правевме...
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
После јадење држете ги во исправена положба. Околу пола саат, за да излезе целиот воздух кој е насобран во желудникот. Масажи во правец на стрелките на часовникот, во тој правец се движи храната. Во меѓувреме додека траеше масажата им пуштав фен или звуци од дожд и побрзо се смируваа и заспиваа.

Чај од зрна ким и оној на Хип и Бекутан. Некои викаат пола зрно било доволно, бидејки кимот имал седативно дејство. Ние стававме по 3-4.
И не можело мало бебе да лежи на стомак, епа ај нека плаче.

И овие помагаат. Секое бебе е различно, кај некои делуваат веднаш, а кај некои не делуваат воопшто.

Colief-kapi-protiv-grceva-kod-beba.jpg
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
@Олимпија ... живо здраво и весело бебенце... брзо ќе ја надмините оваа фаза со грчевите, и ќе ве зачека некоја подруга фаза
и некаде на 6 месеци си помислив ух најтешкото помина со мони и после на 8 месеци почна да лази остави ја некаде седната се вртиш ја нема отпатувала :) ... и така до денес од една фаза во друга :)
 

Prestapnik

Кондураџија
Член од
10 јануари 2015
Мислења
418
Поени од реакции
342
Прегледај го приврзокот 125337

Го немаше во Македонија повеќе од три години, сега почнале пак да го носат во Еурофарм.
Сестра ми со поголемото само со него чарето си го најдоа.


Инаку освен дебели нерви, друго потешко помага. Период што мора да помине. Зависно од развиеноста на дегестивниот систем кај бебето траат од 1 месец, па се до 6 месеци ( со помал интензитет после 4-от ).

Што побрзо да поминат и кај вас.
Исто и ние со првото дете. Пробавме може 20 глупости на секаква база. Единствено Нрсхавис ни помогна. Инаку знам дека пред 3 години го снема на цел Балкан.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
132
Поени од реакции
164
Честито бебенце. Ние исто како и другите пробувавме со неколку видови на капки, но со ниедни не се смируваа грчевите. Барајќи на некои странски форуми најдов дека доста помагаат белите звуци (white noise), пример звукот од правосмукалка, аспиратор, дождот и т.н. Можеби ќе ви биде смешно, но единствено нешто на што се смируваше беа токму тие звуци. Побарајте на интернет, на youtube и по форумите на пример white noise baby colic и ќе видите на колку луѓе им имаа помогнато, олеснето да го поминат периодот на грчевите. Еве ти еден линк од дожд кој кај нас доста успеваше, но не мора да значи дека и кај другите ќе успее. Лек без пари.

https://www.youtube.com/watch?v=J0sM4ooBLK0
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.702
Поени од реакции
19.748
Najmnogu maka so tie grchevi vidov so sinot, placenje kolku sakas, drzhi go vo race, shetaj niz sobi, dzabe niso, togas nemase sirupi samo chaevi na becutan i na nestle od anason, se zalazuvavme taka ama ne pomagaa, moze ova ke vi zvuci smeno, tetka mi koja zhivee na selo mi prati trici, pa gi zagrevavme vo zasiena pelena i na stomace mu gi stavavme, so toa da spiese kako bajche, no najveke mislam deka se reguliraa so pienje na jogurt i kiselo mleko balans, toa i kisela zelka, pomagalo vo reguliranje na gasovi i na crevnata flora, mozhe sega e polesno so tie sirupcinjata, so devojchinjata ne sum imala maka so grchevi, epten retko, toa i na pedijatar mi go kazhuvaa deka mashkite bebinja poveke stradaat od grchevi, i pretezno go drzev na stomace i go tapkav po gaze preku pelena normalno, zatoa i se preporacuva da ne im se mesa mleko na novoredencinjata, ili go dois ili mu davas formula, koga gi mesas tie dve togas mislam deka nastanuvaat najgolemite problemi so stomacinjata na bebinjata, vo sama drzhavna dodeka lezhev non stop istoto go kazuvaa, ne im mesajte mleko, nemoj da jadete luto i nepijte gazirano, drugo se mozese da jades, i normalno sto posveza hrana vnesuvas, tolku podobar kvalitet ima mlekoto, jadete neutralni ovoshja koi nemaat bas mnogu kiselost i najveke banani, blagi se i prijatni za sechij zeludnik, i bas bukvalno gledajte na toa deka sesto vnesuvate preku vas istoto vo nekoi nad 80% se lachi vo mlekoto i so toa go hranite vasheto bebe, cede sokovi, obavezno upotrebuvajte celer i ako ne e ovoshje, i jadete hrana bogata so zelezo, spanakj, blitva, magdanos, grav, cveklo, sega e bitno kakvi rezervi na zelezo ke se skladiraat vo organizmot na vashite bebinja.
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Фала ви за честитките, да ви се враќаат и на вас само убавини.
Инаку за грчевите прво пробавме со чај на хумана ама го нејќе а и многу се засркнува па го баталив. После тоа пробавме со капки еспумисан и се унередивме - столицата му беше зелена и лигава од него. За капките еспумисан 3ца доктори различно ни кажаа дозирање. Еден вика 3 х 25, друг 5 х 15 и трет 5 х 25. Не викам дека не помагаа, му дававме 3-4 пати дневно по 25 капки ама имавме проблем со столицата која ме извади од памет. Од нормална златно жолта стана темно зелена, течна и лигава. На своја рака му ги прекинав и по препорака земавме капки колиеф кои со пробиотик Дармфлора кој се раствара во мајчино млеко и комбинацијата делуваше до пред 4 дена. Денес ги дотрошивме колиефот и се решив да пробам некој ден само со пробиотикот и чај лакта микс кој содржи ким и анасон па преку мајчиното млеко да се смират и грчевите. Ако не делува ќе го земам сирупот Nurse Harvey's и така ќе пројдат 3 месеци додека го најдеме "лекот за грчеви" а на него ќе му се средат цревата, додека ние ќе се тешиме дека ова или она му помогнало :pos:
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Честитки Олимпија :)
Мојата ќерка воопшто немаше грчеви, го немавме тој проблем, така да не би можела да споделам нешто на таа тема :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom