Грција излегува од Еврозоната?

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
За Циганите секогаш ќе бидеме боксерска вреќа, секогаш, независно дали се богати или сиромашни. А сега, нека им е на здравје, се малтене колонизирана земја.

Инаку, дел од тоа што се случувало за време на приватниот состанок помеѓу Меркел, Циганот, Педерот и Таск.

The Financial Times has some tantalising details of how last night’s marathon summit nearly collapsed around dawn today:

They report:

Alexis Tsipras of Greece and Angela Merkel, the German chancellor, decided after 14 hours of anguished talks that they had reached a dead end. With no room for compromise, neither saw any reason to carry on. Grexit was the only realistic option

As the two leaders made for the door it was Donald Tusk, the president of the European Council, who moved to prevent the fatigue and frustration from triggering a historic rupture for the eurozone.

“Sorry, but there is no way you are leaving this room,” the former Polish prime minister said.

The dispute centred on the plan to put €50bn of Greek assets in a new fund. Merkel wanted it all used for debt repayment; Tsipras wanted a smaller fund, devoted to funding investment, to avoid national humiliation.

In the end, they fudged it - with half used to recapitalise the banks and the other half split between debt repayments and investment.

And as officials staggered into the morning light, they agreed that the Greek PM had come off worst:

“They crucified Tsipras in there,” a senior eurozone official who had attended the summit remarked. “Crucified.”
...ех Perl, Perl , зар не го гледаш трикот , големиот хокус-покус??? Грците 65 милијарди од своите камења, илузии и ЌЕ БИДЕ ветувања наречени од милоште asset..s , заменуваат за 65 милијарди тврди евра...со кои си ги воскреснуваат банките, ќе фрлаат нешто на доверителите и ќе им остануат 18 милијарди за "инвестиции" :):):)... негде реков денеска, Фрау Меркел кај и да е ќе се разбуди и ќе свати дека е само превеслана сисачица на весла...ако било така како тврди Фајнаншел тајмс.. ;)
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.734
Поени од реакции
7.547
Q: you've been accused of staging a coup.

Juncker: we said it'd be worse after the referendum
:kezec:

Него, нешто се глупира Твитер-сферата, со #ThisIsCoup. Не ми јасно оти не си замина Ципарас од состанокот, ако беше преврат. Ја доби човекот довербата од народот пред една недела да не ги прифаќа мерките за штедење. Изгледа не се надеваше постоечкиот исход. Можеби воопшто не ни имал планови за Излез.

Добија грците уште едно "Танте за кукурику".Нека им е на здравје.
 
S

silmarillion

Гостин
Мислам дека добра вожња добија сите. Ова мислам на на тие што мислат дека го зезнале другиот (обичниот германец вс. обичниот грк и обратно).
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Моментално на БлумбергТВ нобеловците Едмунд Фелпс и Пол Кругман ја објаснуваат ситуацијата.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
ОК...
бидејќи сум глуп за економија, некој да ми појасни каде грешам:
1. Ципрас вика јас немам мандат да прифатам такво нешто, одам на референдум.
2. На референдумот народот вика ОХИ...
3. Ципрас предлага уште по драстичен план, ЕУ го прифаќа...
Па зошто организираше референдум?! Што се глупираше?
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.042
Поени од реакции
6.651
ОК...
бидејќи сум глуп за економија, некој да ми појасни каде грешам:
1. Ципрас вика јас немам мандат да прифатам такво нешто, одам на референдум.
2. На референдумот народот вика ОХИ...
3. Ципрас предлага уште по драстичен план, ЕУ го прифаќа...
Па зошто организираше референдум?! Што се глупираше?
едно се збора пред народот,очигледно некој моќен си ги штити интересите и не дозволува да пропаднат така лесно милијарди еура
 
S

silmarillion

Гостин
ОК...
бидејќи сум глуп за економија, некој да ми појасни каде грешам:
1. Ципрас вика јас немам мандат да прифатам такво нешто, одам на референдум.
2. На референдумот народот вика ОХИ...
3. Ципрас предлага уште по драстичен план, ЕУ го прифаќа...
Па зошто организираше референдум?! Што се глупираше?
Не е економија ова, "политика" е повеќе. :) Да не кажам криминал.
 
Член од
6 февруари 2009
Мислења
496
Поени од реакции
462
ОК...
бидејќи сум глуп за економија, некој да ми појасни каде грешам:
1. Ципрас вика јас немам мандат да прифатам такво нешто, одам на референдум.
2. На референдумот народот вика ОХИ...
3. Ципрас предлага уште по драстичен план, ЕУ го прифаќа...
Па зошто организираше референдум?! Што се глупираше?
E ajde de...:toe:
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.914
Поени од реакции
7.833
pokzal muda covekot,pokaza moj kurac, korupusac kako sekoj od regionov.
 
Член од
4 јули 2015
Мислења
8
Поени од реакции
2
Јас сум германија,швабата не те ферма и не те дупи помина тоа време коа се грижеа за грција, јас сум германија на вести само зборат за грција ке ги извадаат од еврозоната кај да е,добро ке биде да излезе да влеземе ние со бугарските пасоши
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.144
Поени од реакции
25.570
ОК...
бидејќи сум глуп за економија, некој да ми појасни каде грешам:
1. Ципрас вика јас немам мандат да прифатам такво нешто, одам на референдум.
2. На референдумот народот вика ОХИ...
3. Ципрас предлага уште по драстичен план, ЕУ го прифаќа...
Па зошто организираше референдум?! Што се глупираше?
За да си изгради преговарачка позиција. Ципрас постигна две работи со референдумот. На ЕУ им извади повеќе пари и направи тоа што Грција е приморана да штеди да не биде негов политички пораз, туку национален.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
За да си изгради преговарачка позиција. Ципрас постигна две работи со референдумот. На ЕУ им извади повеќе пари и направи тоа што Грција е приморана да штеди да не биде негов политички пораз, туку национален.
Ова не е веќе ни штедење. На Грците полека им ја земаат секоја вредност која ја имаат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom