Греење со пелети

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Imas nekoj link od web strana za tie toplotni pumpi za da vidime sto i kako?
..па секоја клима е топлотна пумпа. Ова за австрискиве веројатно се мисли на системи кои умаат вкопани во земја или потопени во бунар изменувачи ( константна температура , некаде околу 17 Ц) и алуминиумска кула надвор. Скапо решение за нашиве просечни можности , иако во експлоатација е евтино..
FONKO рикна на тој проект, беше ПРЕСКАП.
[DOUBLEPOST=1479927707][/DOUBLEPOST]
Официјално 140.000 домаќинства во Скопје. Од нив 40-50.000 се грееле на дрва и слични енергенси во 2002. Помош добиле цели 200 домаќинства, 0.4-0.5%. Што цел имаше ова, ....
http://www.build.mk/samo-196-gragani-dobija-subventsii-od-grad-skopje-za-pechkite-na-peleti/
Во секој случај ова не е никаква замена за централно греење, греење на гас или подобрување на квалитетот на воздухот. На страна фактот цена на печка и гориво.
..и тоа е како греење со секое дрво , во случајов ПОСКАПО , но секако поелегантно гледано од аспект на корисникот..Ова со субвенцииве , веројатно е некаква поддршка на многуте производители кои се намножија во последниве години...Би можела владата да поддржи и некои други производства, ама изгледа ниту знае , ниту може... :) :)[DOUBLEPOST=1479927844][/DOUBLEPOST]
Имаме случна големина на куќа со изолација. Исто имаме 3х8 кв грејачи на струја за парно сметките беа исти. Не го сменивме греење поради тоа што куќата беше под кирија. Сега се преселивме туривме изолација 10см стиропор и како твоите прозори плус нова фасада и покрив.
За греење земавме 23кв печка за пелети македонско производство не чинеше 79000 мкд. Минус субвенција од 28000 од град скопје. Во овој период се греме со 1кг на час пелети по 8-10 часа. Или по 10-15 мкд на час. Во најладното би требало 30 ден час. Ама сеуште е прва сезона ќе видиме како е покасно. Ќе пишам. Сега за сега изгледа 40-50/100 пефтино од струја. Но сепак споредбата не е реална поради изолацијата.
Инаку исти како твоите беа сметките за струја.
..па мислам дека многу пати на темава сум напишал..: НАЈГОЛЕМАТА заштеда на енергија се добива со ДОБРА изолација. Од фасада , преку тавани , па прозори и слични провеви. Се друго е физички закон од кој не се бега и моментална состојба на понуда и побарувачка на одредени горива и енергенси...
 
Последно уредено:
Член од
25 декември 2013
Мислења
8
Поени од реакции
3
Кaде мoжи дa се нaбaвaт квaлитетни 100% букoви пелети
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.959
Поени од реакции
1.234
Кaде мoжи дa се нaбaвaт квaлитетни 100% букoви пелети
Отвори пазар3, реклама5 има доста кои се рекламираат.[DOUBLEPOST=1480943481][/DOUBLEPOST]http://grid.mk/read/news/513710090/12441516/minoski-namalen-ddv-i-subvencii-za Дали со намалувањето на ддв-то од 18% на 5 % ќе се намали и цената на пелетите ? Веќе трета година се греам на пелети и можам да кажам дека гледајќи по огласиве може да се забележи благ пад на цената. Пред две-три години една вреќа се продаваше по 220-230 денари (увозни), а сега веќе гледам се наоѓа и за 180-185 денари (увозни.) Јас користам македонски по цена од 170, а гледам дека во Струмица има и по 150 денари.
 
Последно уредено:

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
735
Поени од реакции
660
Јас користам био енерџи, српски од пелет центар. Со кора 180 без кора 195 денари. Засега се ок. Ти од кои користиш и како си задоволен?[DOUBLEPOST=1481145313][/DOUBLEPOST]јас користам српски биоенерџи од 180 со кора и 195 без кора, чиста бука. Засега сум задоволен а ги набавувам од пелет центар. Ти од кои користиш и како си задоволен?
 
Последно уредено:
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.959
Поени од реакции
1.234
Јас користам био енерџи, српски од пелет центар. Со кора 180 без кора 195 денари. Засега се ок. Ти од кои користиш и како си задоволен?[DOUBLEPOST=1481145313][/DOUBLEPOST]јас користам српски биоенерџи од 180 со кора и 195 без кора, чиста бука. Засега сум задоволен а ги набавувам од пелет центар. Ти од кои користиш и како си задоволен?
Користсам локални од Богданци, квалитетот варира од година во година. Моментално се одлични, ланската сезона беа катастрофални не гореа ич па морав да ги мешам со други.. Се зависи од пилевината од што се изработени.
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
препорака за ќумбе на пелети за греење на соба 60-70 квадрата? + дали да земам обично или од оние што имаат маханизам или како и да се вика за да може да се приклучи парно на него? бидејки имам во куќата изведба за парно ама не планирам сега за сега да местам радијатор и сл. бидејки сме само двајца. али за понатаму не се знае, па да бидам припремен.
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
735
Поени од реакции
660
Тоа што е наменето за парно може да се користи само за парно а тоа што е за загревање на една просторија само за таа намена. Нема комбинирани така да.. Инаку термофлукс(босанските) се најфалени ама и најскапи. Јас имам такво прва сезона засега е ок и подобро во однос на старото што ми беше на дрва.
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
абе цена не ми е битна горе/доле, нормално и да не биде некое од 2000 евра ама до кај 1000 сум спремен да дадам. инаку каде може да се најдат тие термофлукс? и колку пари те фати ако не е тајна?
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
735
Поени од реакции
660
За една просторија тие што се ќе те фати под 1000€ а за централно се околу 1500.Е сега ако им плаќаш во готово слободно барај попуст. Ги има во хубо маркет и во пелет центар ги имаше и застапник за мк беше една фирма ...уффф техноауто во к.вода кај мирка гинова магацините што се ако си од ск.Знам дека намалија нешто ддв за нив, па цените сега се и паднати.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
За една просторија тие што се ќе те фати под 1000€ а за централно се околу 1500.Е сега ако им плаќаш во готово слободно барај попуст. Ги има во хубо маркет и во пелет центар ги имаше и застапник за мк беше една фирма ...уффф техноауто во к.вода кај мирка гинова магацините што се ако си од ск.Знам дека намалија нешто ддв за нив, па цените сега се и паднати.
дај модел да видам што користиш ти и колку киловати е?
 
Член од
5 март 2014
Мислења
140
Поени од реакции
41
a ova http://www.alfaplam.rs/sr/products/details/69

не се разбирам ама на лик ми е многу многу поубаво. е сега ова првово на интерио гледам има 3г подддесуванје со тел. и 300 други тракатанци, не знам дали и ова на алфаплам има такви опцци, и дали воопшто вреди да ги имаш или немаш.
 
Член од
6 мај 2010
Мислења
4
Поени од реакции
2
здраво до сите форумџии

темава ја исчитав од прв до последен пост и сум доста задоволен од самата расправа па би сакал и јас да се вклучам и да поставам неколку прашања во врска со греењето на пелети.

како прво сакам да појаснам дека сум слепо лице па ме интересира дали тоа би представувал проблем за ваквиот тип на греење и дали би можел самостојно да го вршам полнењето/чистењето на печката/котелот со пелети?
следно што сакам да прашам е дали додека се полни резервоарот со пелети се прави многу прашина? ова го прашувам за да знам дали да се насочам кон котел или печка на пелети. сопругата и ќерката имаат проблеми со астма па затоа доколку има поголемо ослободување на прашина или пепел додека се полни резервоарот или се чисти пепелникот тогаш би одел со котел кој би го сместил во подрум а доколку е загадувањето минимално би можел да размислувам и за камин печка која би била сместена во дневниот простор.
имам и една друга ситуација која малку ме збунува. читам дека котлите имаат некои издувни цевки? дали се тоа посебни цефки или станува збор за ќунците кои што природно нели треба да си влегуваат во оџакот. доколку се посебни тоа би ми представувало проблем пошто на едно место би требало да имам и оџак и отвор за таквите издувни цевки и плус да направам нов довод за вода за самиот котел.

однапред ви благодарам за вашите одговори.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom