Греење со пелети

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.960
немам уште купено ништо владе и не реков дека сум стручен..... реков дека дознав многу работи и совет не видов на никого да делам сеуште....
Можи не велам не оти мене како да ми се причини како да правиш пресметки за потрошувачка и рачуници за снага. Човек ке си помисли дека години ја користиш.
Немој да ме сфатиш погрешно ама не се работи тука за 1000 денари па ајде никому ништо, некој ке лупни 1500 до 2000 евра на основ на тоа што ти го пишуваш.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
кога нешто тврдиш барем да дадеш некој доказ нешто аргумент... дај твојата математика да ја видиме како израчуда дека нема есап да се грееш на пелети... искрено многу ме интересира како си прерачунал.



кога купувате котел за пелети обавезно доаѓа некој од фирмата кај што го купувате и тие 50 100 евра ви ги зимаат ако да сте ненормални и незнаете да ја уклучите печкката/котелот... - може и без ова да поминете НО во тој случај гаранцијата не ви важи (македонска работа) - монтерите не се должни да ти монтираат ниту ќунци ниту термостати и слично - тоа е работа за парногреачи....


вишата проценка можеш грубо да ја пресметаш а се што ке потрошиш помалку од од грубата проценка ти иде во твој прилог нели.... како што знам печките имаат 5 нивоа на работа каде што на почеток работи со полн капацитет и троши максимум а после како постигнува температура паѓа и потрошувачката... јас лично се интересирав за МИНИМА котелот. тој е 12 киловати минимум потрошувачка му е 0,7 кила а максимум 2.1 мислам дека... така што ке земеш средна вредност од 1.5 Кг пелети на час да троши па од тука израчунај 1.5 пелети на час * 8 часа ако грееш излага 12кг односно нецела вреќа односно 168 денара дневно. направи ја оваа математика според потрошувачката на твојт котел и ке најдеш некоја груба математика (за точна математика зависат многу работи одт квадратура кубикажа изолација на куќа прозори радијатори и ред други работи)

и последниот болд - барем јас откако ги гледам котливе не се намалени ниту денар.... ниту котлите ниту пелетите....




шамотната цигла абсорбира толина и откако ке прекинеш со греење таа сеуште зрачи топлина а и со самото поставување на истата цигла не дозволуваш топлината да се шири наоколу од самиот котел... има логика и тоа бајаги.



тоа дека е поевтино од струја нема збор... дека е почисто од дрва и тоа е многу точно... имаш и многу други бенефити наназад пролистај ја темата и ке прочиташ многу работи... според квадратурата што ја кажа ти значи ти треба котел од 8 до 10 киловати а минимален котел е минима на екошпар од 12 киловати така да би требало да ги задоволи твоите потреби... спомнав погоре - за да израчунаш колку јак котел ти треба реба повеќе работи да се имаат во предвид.. кубикажа на воздух, димензии на соби.. дали е подно греење или се радијатори, дали ке приклучиш бојер на котелот дали мислиш да ставаш регистар во веце каква изолација имаш и ред други работи - за јачината најстручно може да ти каже само парногреач или фирма која се анимава со монтажа на комплетна парно шема.

п.с @Dexter26 јас ептен у детали навлегов за котливе на пелети и дознав бајаги работи па дури и повеќе од што ми треба да знам. меѓувремено пратив мејл до 2 3 фирми што инсталираат парно греење и продаваат котли и цената горе доле е од прилика иста што ми ја понудија - околу 120 000 денари комплет клуч на рака... само не ми се свиѓа што сите ми пуштиле понуда со бакарни цевки... кај треба ад ми бидат надворешно уште бакарни цевки дами бидат ми фали... на крај ке земам сам ке си го поставам цело парно во изведба со алумпласт цевки и би требало да ме кошта околу 90 000 денара...
Kakov argument sakas. Eden prijatel zema od tie ekospar ne se greese ni godina dena ja prodade za baksis peckata i si zema dve klimi. Matematikata na nego mu kauva deka so dve klimi poveke od upola poeftino mu izleguva greenjeto nego so peleti po cena 200 den za vrekicka. Baska maltretiranjeto so nosenje i skladiranje.
Vo kina to est na alibaba veke ima za 2000 evra 16-20kw toplotni pumpi vazduh voda i tamu e idninata a ne peleti so cena 200e za ton.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.543
Kakov argument sakas. Eden prijatel zema od tie ekospar ne se greese ni godina dena ja prodade za baksis peckata i si zema dve klimi. Matematikata na nego mu kauva deka so dve klimi poveke od upola poeftino mu izleguva greenjeto nego so peleti po cena 200 den za vrekicka. Baska maltretiranjeto so nosenje i skladiranje.
Vo kina to est na alibaba veke ima za 2000 evra 16-20kw toplotni pumpi vazduh voda i tamu e idninata a ne peleti so cena 200e za ton.
Цената на пелетите е во опаѓање.
производството е во пораст
трговијата со пелети е во пораст
Еве еден преглед каква е ситуацијата во април 2016
http://www.argusmedia.com/~/media/files/pdfs/samples/argus-biomass.pdf/?la=en
Пелетите имаат нешто што е многу важно _ тие се обновлива, еколошки чиста енергија!
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Kakov argument sakas. Eden prijatel zema od tie ekospar ne se greese ni godina dena ja prodade za baksis peckata i si zema dve klimi. Matematikata na nego mu kauva deka so dve klimi poveke od upola poeftino mu izleguva greenjeto nego so peleti po cena 200 den za vrekicka. Baska maltretiranjeto so nosenje i skladiranje.
Vo kina to est na alibaba veke ima za 2000 evra 16-20kw toplotni pumpi vazduh voda i tamu e idninata a ne peleti so cena 200e za ton.
кај нас топлотни пупи добар дел од луѓето не ни знаат уште што се и како функционираат... за цената да не правам муабет ич - со инвертор можеш да се загрееш ама шо праиме ако имаш поголема квадратура односно имаш повеќе преградни ѕидови а сакаш секаде да грееш? секогаш ке имаш топлинска разлика од една до друга просторија... пелетите не се новитет - од дамна ги има а дури сега стануваат по атрактивни кај нас и како што ти кажа погоре зони - трговијата со пелети е во пораст а цената се очекува уште да паѓа...
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
Цената на пелетите е во опаѓање.
производството е во пораст
трговијата со пелети е во пораст
Еве еден преглед каква е ситуацијата во април 2016
http://www.argusmedia.com/~/media/files/pdfs/samples/argus-biomass.pdf/?la=en
Пелетите имаат нешто што е многу важно _ тие се обновлива, еколошки чиста енергија!
Ne se kojznae kolku ekoloski kako sto ti si mislis. Se trosi ogromna kolicina struja da se smele materijalot, potoa da se isusi, pa plus za presuvanje.
Mnogu poekoloski e taa elektricna energija da se usmeri direkno vo toplotni pumpi.[DOUBLEPOST=1478584669][/DOUBLEPOST]
кај нас топлотни пупи добар дел од луѓето не ни знаат уште што се и како функционираат... за цената да не правам муабет ич - со инвертор можеш да се загрееш ама шо праиме ако имаш поголема квадратура односно имаш повеќе преградни ѕидови а сакаш секаде да грееш? секогаш ке имаш топлинска разлика од една до друга просторија... пелетите не се новитет - од дамна ги има а дури сега стануваат по атрактивни кај нас и како што ти кажа погоре зони - трговијата со пелети е во пораст а цената се очекува уште да паѓа...
Isto ti e i so peletite osven ako nemas kotel za parno na peleti. Koj pak trosi peleti mesecno kolku 5-6 klimi zaedno so trosat struja. Koga/ako poeftinat peletite na max 100e za ton moze da se pravi muabet za nekoja matematika. So segasnite ceni treba da si aknat vo glava da si gi frlas parite za gabe.
Eve kvalitetna toplotna pumpa meeting so kopland kompresor 11kw za 1500usd 18kw za 2500usd. Ova *trosi* 3 pati pomalce pari za greenje nego peckite na peleti.
https://www.alibaba.com/product-detail/China-Sell-OEM-Meeting-EVI-Heat_60439119302.html
Samo se ceka da se pocne so masoven uvoz. Izgleda treba jas da se nafatam prv.
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.933
Денес ми стигна решение за субвенција за печка на пелети од град Скопје. 30000 ден треба да ми префрлат од финансово на градот.
Земал некој друг субвенции?
 
Последно уредено:

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
Отприлика месец дена како се греам на пелети. И, задоволен сум засега :)
Напишав во претходните постови што и колку греам, да не повторувам сега, и отприлика, моето искуство е вакво:
За овој период потрошени се нешто помалце од половина тон пелети. Во навистина ладни услови, нека е тон на месец, но, здравје, ќе видиме.
Одржувам температура во собите од 22 степена, со температура на водата од 53 степена.
Сметам дека кога ќе биде најладно, сосем доволно ќе биде истата температура во собата да се одржува со вода од 60 степени.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
Pred nekoj den se vrativ od Avstrija. Tamu narodot masovno gi isklucuva-prodava kotlite na peleti. Site preminuvaat na toplotni pumpi. Kuka od 200m2 se gree so mesecno 100e za struja i toa po cena na strujata najmalce duplo povisoka nego kaj nas, sto znaci kaj nas bi kostalo okolu 40-50e mesecno. Toplotnite pumpi ednostavno nemaat nikakva konkurencija. Na peckite na peleti im se izbroeni denovite i ako ne padne cenata na peletite na pola ke gi snema.
 
Член од
16 април 2013
Мислења
3
Поени од реакции
1
Zdravo decki, dali nekoj znae kade moze da se nabavi gorilnik za peleti, za da se prenameni kotelot, od drva/nafta na peleti?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.933
Има субвенции за печки исплата. Ми легнаа 28000 ден на сметка. Пероналец одбија од целата сум.
 
Член од
24 септември 2016
Мислења
497
Поени од реакции
679
Pred nekoj den se vrativ od Avstrija. Tamu narodot masovno gi isklucuva-prodava kotlite na peleti. Site preminuvaat na toplotni pumpi. Kuka od 200m2 se gree so mesecno 100e za struja i toa po cena na strujata najmalce duplo povisoka nego kaj nas, sto znaci kaj nas bi kostalo okolu 40-50e mesecno. Toplotnite pumpi ednostavno nemaat nikakva konkurencija. Na peckite na peleti im se izbroeni denovite i ako ne padne cenata na peletite na pola ke gi snema.

Imas nekoj link od web strana za tie toplotni pumpi za da vidime sto i kako?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Официјално 140.000 домаќинства во Скопје. Од нив 40-50.000 се грееле на дрва и слични енергенси во 2002. Помош добиле цели 200 домаќинства, 0.4-0.5%. Што цел имаше ова, ....
http://www.build.mk/samo-196-gragani-dobija-subventsii-od-grad-skopje-za-pechkite-na-peleti/
Од Градот Скопје денеска не посочија од кои причини е одвоена мала сума на финансиски средства за субвенционирање на печките за греење на пелети. За оваа намена од буџетот за 2016 година беа издвоени 5.890.000 денари. Колку за споредба, инвестирањето во само една „барокна“ фасада на улица „Македонија“ од „Скопје 2014“ чини 12 пати повеќе од целокупниот проект на Град Скопје за користење на обновливи извори на енергија при затоплување на домовите. За менување на надворешниот изглед на зградата на улица „Македонија“ со број 32 во август годинава беа потрошени 70,4 милиони денари.
Во секој случај ова не е никаква замена за централно греење, греење на гас или подобрување на квалитетот на воздухот. На страна фактот цена на печка и гориво.
 
Последно уредено:
Член од
23 ноември 2016
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво пријатели,

Јас сум нов на форумов и сакам да поставам прашање во врска со греењето на пелети.

Имено дома се грееме со централно парно на струја кое има 3 греачи од по 9 KW. Никогаш до сега не сме ги користеле повеќе од еден греач. Сметките кои доагјаат се главоболие (во потоплите месеци - октомври и април сметка е од прилика 6000-8000 денари, во средно ладните месеци - ноември и март сметката е од прилика од 8000-12000денари и во најладните месеци -декември јануари и фебруари сметиките не се испод 16000 - 24000денари.

Се работи за куќа (барака која е целосно фасадирана и е со камена волна измеѓу ципорекс зидовите и фасадата и 3 коморни ПВЦ прозори) од 140 кв.

Дали сте чуле и/или имате некакво искуство со котлите na Kostrzewa - http://www.kostrzewa.com.pl/

Колкава јачина во KW ке треба за таа квадратура, бидејки тие што ги увезуваат во Македонија ме убедуваа дека се високо квалитетни и штедливи ако се користат со добри пелети, а секаде гледам дека за таа квадратура од другите производители даваат јачини од 18KW-24KW што е дупло повеќе од останатите котли со ваков вид на гориво. Нивна препорака е следниот котел:

http://www.boilersforpellets.com/#247

кој е со јачина од 12 KW и е наменет за пелети и дрва.

Цените на овие котли не е ни најмлце приближна со оние сто ги има на еко спар и останатите произведувачи споредувалјки ги цените и нивната јачина.
Овие котли се сертифицирани од германскиот институт BAFA што дава до знаење дека не се било какви обични котли.


Ви благодарам однапред на сите добро дојдени одговори.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.933
Здраво пријатели,

Јас сум нов на форумов и сакам да поставам прашање во врска со греењето на пелети.

Имено дома се грееме со централно парно на струја кое има 3 греачи од по 9 KW. Никогаш до сега не сме ги користеле повеќе од еден греач. Сметките кои доагјаат се главоболие (во потоплите месеци - октомври и април сметка е од прилика 6000-8000 денари, во средно ладните месеци - ноември и март сметката е од прилика од 8000-12000денари и во најладните месеци -декември јануари и фебруари сметиките не се испод 16000 - 24000денари.

Се работи за куќа (барака која е целосно фасадирана и е со камена волна измеѓу ципорекс зидовите и фасадата и 3 коморни ПВЦ прозори) од 140 кв.

Дали сте чуле и/или имате некакво искуство со котлите na Kostrzewa - http://www.kostrzewa.com.pl/

Колкава јачина во KW ке треба за таа квадратура, бидејки тие што ги увезуваат во Македонија ме убедуваа дека се високо квалитетни и штедливи ако се користат со добри пелети, а секаде гледам дека за таа квадратура од другите производители даваат јачини од 18KW-24KW што е дупло повеќе од останатите котли со ваков вид на гориво. Нивна препорака е следниот котел:

http://www.boilersforpellets.com/#247

кој е со јачина од 12 KW и е наменет за пелети и дрва.

Цените на овие котли не е ни најмлце приближна со оние сто ги има на еко спар и останатите произведувачи споредувалјки ги цените и нивната јачина.
Овие котли се сертифицирани од германскиот институт BAFA што дава до знаење дека не се било какви обични котли.


Ви благодарам однапред на
Имаме случна големина на куќа со изолација. Исто имаме 3х8 кв грејачи на струја за парно сметките беа исти. Не го сменивме греење поради тоа што куќата беше под кирија. Сега се преселивме туривме изолација 10см стиропор и како твоите прозори плус нова фасада и покрив.
За греење земавме 23кв печка за пелети македонско производство не чинеше 79000 мкд. Минус субвенција од 28000 од град скопје. Во овој период се греме со 1кг на час пелети по 8-10 часа. Или по 10-15 мкд на час. Во најладното би требало 30 ден час. Ама сеуште е прва сезона ќе видиме како е покасно. Ќе пишам. Сега за сега изгледа 40-50/100 пефтино од струја. Но сепак споредбата не е реална поради изолацијата.
Инаку исти како твоите беа сметките за струја.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom