Граѓанска војна во Македонија

  • Креатор на темата joe.b
  • Време на започнување
Статус
Затворена за нови мислења.

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.157
Единствен услов за војна е да имаш две страни со оружје. Во Македонија оружје има само Војска и Полиција. Ние имаме страшни оружја наречени јајца и боја
Од целото сценарио ова ти е најмалиот проблем, за оружјето мислам. Кога служев војска кое за среќа или беља се погоди баш пред војната во Косово и онака лабаво со еден старешина си правиме муабет како што ако пукни тука, оружје народот нема, како ке се брани. Му ги памтам зборовите, гледај да не пукни , за оружје ке се најди и ке те задолжат и без да сакаш. Исто се сеќавам и на друга сцена кога ги спремаа војниците како појачување на караулите према границата со Косово и Албанија. Неколку недели пред тоа имаше не се сеќавам точно неколку тревоги во рок од една недела. Една вечер пред вистинската сите припадници на АРМ од албанска националност мистеризоно изчезнаа, дезертираа. Некој им дојави и сите до еден ја напуштија касарната. Никој и не ги побара. Старешините со коментар дека подобро да ги гледам пред нишан отколку да ни бидат зад грб. Истите тие војници со кои до вчера си се пијанчел по кафани, си клецкал ефтини курви, си бегал преку жица, си делел и добро и лошо за време на служењето преку ноќ станаја непријатели.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Не се клади вистински никад у живот повеќе ако ти се мили парите. Сорос добро знае каде е Македонија и си ја тера агендата уште 92ра/93та година. Тоа што не пратиш и не си информиран не е изговор.



Немаат пари?

Сите медиуми под нивна контрола?

:facepalm::facepalm::facepalm::facepalm:



Ако учи од тебе суптилност ....
Не дека нема никакво влијание туку далеку преувеличено е од медиумите на власта. Доколку он инвестираше пари немаше десет години да не се чуе гласот на СДСМ.

Не знам дали лошо се искажав или лошо ме сфати.
Муабетот е дека СДСМ немаат пари, а дека ВМРО ги има сите медиуми под контрола пошто они ги имаат парите.(т.е пљачката со Скопје 2014 сега веќе Скопје 2016)

П.С Сега гледам убаво сум пишал очигледно ти не си дочитал.
П.С2 Не се обидувам ниту имам потреба да бидам суптилен.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.157
Еден пример како работи тоа трулиот запад, кралевина Југославија пред почеток на втора светска војна пренесе дел од своите златни резерви во Америка и во Англија, а дел зеде кралот и владат кога избагаа во Лондон. Кога заврши војната, новата власт си го побара тоа злато али и англичаните и американците им испорачаа сметки, ја наплатија сета воена помош која југославија ја доби во војната ПЛУС наплатија и бомбите кои англичани и американци ги исфрлија на територија на југославија (ги плати југославија и разурнувањето на Подгорица и Београд и други градови кои сојузниците ги бомбардираа) наплатија секој чифт чевли, ќебиња, конзерви, самари, пушки муниција.... и ПЛУС англија наплати сета помош дадена на србија во првата светска војна)
Е затоа се тие моќни и силни држави, нема кај нив вересија или братска љубов.
Саде бизнис.
Никогаш не сум чул или прочитал за ова досега. Тролаш или ова се вистински настани.
 
Член од
6 септември 2009
Мислења
2.553
Поени од реакции
841
Колку сакате викајте не го бива Ефтов. Го бива. Гледајте ја емисијата.
Jaо Драган Ј. Вучиќевиќ алијас српскиот Латас. Вучиќ има миљарда куропушачи шо му го дудлаат, ама дотичниов е најголемиот. Иста реторика користи го мегафониве од Грујос. Мртов ладен у утринска програма на Пинк го предупредуваше Вучиќ да не иде у Кина пошо опозицијата му спрема државен удар :pos: Еве гледам, од ударот едвај се опорави.

И ја дотичниов да го сфатам озбилно и да го земам како релевантен. Никад.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.094
Поени од реакции
16.291
Ефтов дресот си го смена во една вечер од колку толку објективен во неговите 'анализи' секој дневно си го подржва ВМРО на директен и индиректен начин. Политичките анализи моментално му се релевантни и добри колку што му се спорстките а за овие вториве нема благе везе. Васко си страда од една работа стално мисли дека е најпаметен во секое можно поле. Денес дури преку коментари повикуваше членови на ВМРО да му пишеле порака за информација дали е вистинска и КАКО БИЛА ВИСТИНАТА да му кажат. Ебате објективност изгледа ја остај во другата канцеларија кога реши да си лапа париња од Грујо.

Која граѓанска војна кој бакрачи, кој ќе излези да се тепа? Партиските војничиња од по една страна? И тие се ретчат не излегват ни на протести ни контра протести како шо излегваја на почеток. Не само шо народ нема да се тепа, нема ни од фотеља да мрдни.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Никогаш не сум чул или прочитал за ова досега. Тролаш или ова се вистински настани.
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.293.html:364028-Kako-su-potrosene-zlatne-rezerve-Kraljevine-Jugoslavije
http://www.politika.rs/scc/clanak/251305/Gde-je-zlato-Kraljevine-Jugoslavije

"Тако су „наши савезници” Американци из југословенског депозита од 41.666 килограма монетарног злата узели 15.649,22 килограма и наплатили оружје, униформе, храну, возила, авионе – све оно што су у виду помоћи за време рата испоручили Титовим партизанима и Михаиловићевим четницима. Што је најбитније, наплатили су и бомбе које су пред крај рата бацали на српске градове."

"Kao plutokratska, trgovačka nacija, oni su naplatili sve ono što su u vidu pomoći (oružje, uniforme, hrana, vozila, avioni...) za vreme rata isporučili Brozovim partizanima i Mihailovićevim četnicima.

Ni to nije bilo nešto novo. Posle Prvog svetskog rata, naši saveznici Francuzi i Englezi su zahtevali da im se sva pomoć plati. Čak i pertle za cokule koje su bile isporučene srpskoj vojsci pred proboj Solunskog fronta, a da ne govorimo o topovskoj municiji većeg kalibra. Čak i pertle! Opanci na nogama tih junaka više nisu bili upotrebljivi. I plaćene su saveznicima njihove pertle!

Amerikancima je posle Drugog svetskog rata uspelo da naplate sve bombe koje su pred kraj rata bacili na srpske gradove. Svaku bombu, svaki litar goriva za svoje leteće tvrđave koje su donele smrt mnogim Srbima, uglavnom civilima u Podgorici, Beogradu, Leskovcu, Bihaću... Praktični Amerikanci su i za to imali pokriće: bombe na Srbe je tražio Josip Broz, preko svog generala Koče Popovića"
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Ефтов дресот си го смена во една вечер од колку толку објективен во неговите 'анализи' секој дневно си го подржва ВМРО на директен и индиректен начин. Политичките анализи моментално му се релевантни и добри колку што му се спорстките а за овие вториве нема благе везе. Васко си страда од една работа стално мисли дека е најпаметен во секое можно поле. Денес дури преку коментари повикуваше членови на ВМРО да му пишеле порака за информација дали е вистинска и КАКО БИЛА ВИСТИНАТА да му кажат. Ебате објективност изгледа ја остај во другата канцеларија кога реши да си лапа париња од Грујо.
Дресот не можеш да го смениш преку една вечер. Васко ефтов е во ќорсокак за гола егзистенција, бидејќи се е ВМРО и ако не си им по ќеиф, сели се друга држава. Ефтов има фамилија, треба нешто да јаде и затоа смени дрес. Исто и со Шанац, правеше реклами за Вип, почна да се расправа за 24 декември и после неколку месеци смени дрес. Само к-15 згаснаа бидејќи не сакаа да сменат дрес.
Никој не решава да лапа паричиња од Грујо, принудени се, се борат да преживеат, бидејќи знаат дека нема алтернатива т.е алтернативата е Сорос, ама таму веќе долги години едни исти новинари ги земаат парите и нема да ти дозволат да им ја расипеш играта.
Да ги пуштеш овие новинари, да прават доста издржани емисии скоро секој месец ќе има голема афера од типот на Телеком, владата нема да издржи повеќе од година дена, а ако и судството си ја врши работата, скоро секој политичар ќе биде у затвор.
А сега тие прават емисии дали ќе има граѓанска војна, Русија вс САД т.е димни бомби.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.094
Поени од реакции
16.291
Дресот не можеш да го смениш преку една вечер. Васко ефтов е во ќорсокак за гола егзистенција, бидејќи се е ВМРО и ако не си им по ќеиф, сели се друга држава. Ефтов има фамилија, треба нешто да јаде и затоа смени дрес. Исто и со Шанац, правеше реклами за Вип, почна да се расправа за 24 декември и после неколку месеци смени дрес. Само к-15 згаснаа бидејќи не сакаа да сменат дрес.
Никој не решава да лапа паричиња од Грујо, принудени се, се борат да преживеат, бидејќи знаат дека нема алтернатива т.е алтернативата е Сорос, ама таму веќе долги години едни исти новинари ги земаат парите и нема да ти дозволат да им ја расипеш играта.
Да ги пуштеш овие новинари, да прават доста издржани емисии скоро секој месец ќе има голема афера од типот на Телеком, владата нема да издржи повеќе од година дена, а ако и судството си ја врши работата, скоро секој политичар ќе биде у затвор.
А сега тие прават емисии дали ќе има граѓанска војна, Русија вс САД т.е димни бомби.
Добро метафорично реков во една вечер. Јасно ми е за Ефтов и секој нормален човек со фамилија. За Шанац не ми се збора веќе ич многу има трици изедно и редовно јади на фб, и тој можеби за фамилија и не беше за 24 декември сето почна од А1 мислам кога излегоја првите информации дека ќе се затвора, го снема од сегде од филмој од рекламе од театар и се очекуваше и знаеше дека кад тад ќе попушти.

Кај Ефтов ме нервира што стално мора да е најпаметен одма малце контра да му одиш со издржан факт или дискусија пробува да ја сврти истата ако не ќе се исмева со тебе исто и за спортот ма да тука не му се давам.

Во генерала се согласувам со ова што го постира. Емисиите такви сега налет то што му одговараат на ВМРО им одговараат и на Ефтов оти им дига гледаност и рејтинг. :)
 
Член од
23 октомври 2015
Мислења
128
Поени од реакции
72
пс. Најмногу што може е да се исселат уште 100к по брза постапка преку Софија. А другите кои ќе останат, ќе војуваат. Со бастуни, ролатори, патерици, и ќе се касаат со вилици и импланти.
Ba, od kaj vi pari za implanti be, 1000 evra e eden more jej
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Какви факти бе, знаеш и сам дека паушалот го оставаш тука за да го труеш народот со срањата на гној, чии циркуси поддржуваш, на штета на цел народ. Браво.

Од лик со конструктивна мисла и критика, до огре контрапротестант. Вистинска одисеја на умот. (y)
Никогаш не сум бил лик со конструктивна мисла и критика во очите на форумов. Најмалку кај поединци, ко кај тебе. So don't fucking patronize me. Разликата е што сега едните што беа отворено хејтери веќе не јадат гомна (дека збунети со пресвртов, нема да лаат по истомисленик), другиве од приватно сега јадат гомна отворено, бидејќи не сум веќе "нивен", и после тоа сте ти и остали ко минорна трета група, што глумите изненаџени/разочарани, божем сум бил на повисока импресија поставен од вас. Сум тресел и претходно, него дека е сменета плочата и музиката не ви одговара на некои од вас. Ова со ваквиот потез беше најдобрата одлука што сум ја направил во животот, видов добро каде котирам кај секого, и кај тие што сомневав подолго време дека се backstabbing олош :).

За циркуси, ене ги кловновине што бојат. Тие го створија циркусот. Огрињата ете ги кај беа да кршат и да делат улична демократија. Нити едниот, нити другиот епитет одговара. Се надевам поадекватни навреди ќе најдеш за следниот пат.

Само к-15 згаснаа бидејќи не сакаа да сменат дрес.
К-15 не ги снема ради тоа.
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
1.099
Поени од реакции
1.078
"Јас не познавам друг народ кој повеќе страдал од предавствата на своите синови - изроди како македонскиот" - Гоце Делчев
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.157
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.293.html:364028-Kako-su-potrosene-zlatne-rezerve-Kraljevine-Jugoslavije
http://www.politika.rs/scc/clanak/251305/Gde-je-zlato-Kraljevine-Jugoslavije

"Тако су „наши савезници” Американци из југословенског депозита од 41.666 килограма монетарног злата узели 15.649,22 килограма и наплатили оружје, униформе, храну, возила, авионе – све оно што су у виду помоћи за време рата испоручили Титовим партизанима и Михаиловићевим четницима. Што је најбитније, наплатили су и бомбе које су пред крај рата бацали на српске градове."

"Kao plutokratska, trgovačka nacija, oni su naplatili sve ono što su u vidu pomoći (oružje, uniforme, hrana, vozila, avioni...) za vreme rata isporučili Brozovim partizanima i Mihailovićevim četnicima.

Ni to nije bilo nešto novo. Posle Prvog svetskog rata, naši saveznici Francuzi i Englezi su zahtevali da im se sva pomoć plati. Čak i pertle za cokule koje su bile isporučene srpskoj vojsci pred proboj Solunskog fronta, a da ne govorimo o topovskoj municiji većeg kalibra. Čak i pertle! Opanci na nogama tih junaka više nisu bili upotrebljivi. I plaćene su saveznicima njihove pertle!

Amerikancima je posle Drugog svetskog rata uspelo da naplate sve bombe koje su pred kraj rata bacili na srpske gradove. Svaku bombu, svaki litar goriva za svoje leteće tvrđave koje su donele smrt mnogim Srbima, uglavnom civilima u Podgorici, Beogradu, Leskovcu, Bihaću... Praktični Amerikanci su i za to imali pokriće: bombe na Srbe je tražio Josip Broz, preko svog generala Koče Popovića"
Ова е текст од весник( портал ) кој можи да е сличен на курир или плусинфо. Не тврдам ни дека е точно ни дека не е, само сторијата ја земам со резерва.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Ова е текст од весник( портал ) кој можи да е сличен на курир или плусинфо. Не тврдам ни дека е точно ни дека не е, само сторијата ја земам со резерва.
„Политика„ не е курир, a истата сторија ја има и во словенечки и во хрватски весници
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.157
„Политика„ не е курир, a истата сторија ја има и во словенечки и во хрватски весници
А русите наплатија нешто или не се толку тие по бизнисот?
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
Добро метафорично реков во една вечер. Јасно ми е за Ефтов и секој нормален човек со фамилија. За Шанац не ми се збора веќе ич многу има трици изедно и редовно јади на фб, и тој можеби за фамилија и не беше за 24 декември сето почна од А1 мислам кога излегоја првите информации дека ќе се затвора, го снема од сегде од филмој од рекламе од театар и се очекуваше и знаеше дека кад тад ќе попушти.

Кај Ефтов ме нервира што стално мора да е најпаметен одма малце контра да му одиш со издржан факт или дискусија пробува да ја сврти истата ако не ќе се исмева со тебе исто и за спортот ма да тука не му се давам.

Во генерала се согласувам со ова што го постира. Емисиите такви сега налет то што му одговараат на ВМРО им одговараат и на Ефтов оти им дига гледаност и рејтинг. :)
За Евтов можам да кажам дека прави добри емисии, не прави само за една страна емисии, додека тони ептен јадеше гомна против ДПМНЕ и го исмеваше Скопје 2014 а сега е прв во негова одбрана
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom