Голгота за невработени

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Јас не сум од Скопје. Колкава плата ми треба на мене за да купам еден стан во Скопје. Друго, тешко се наоѓа работа и за партнерот. Ќе се оженам и жена ми не може да најде работа во државава. Трето, не ми е сигурна работата. Мала економија сме, ако случајно останам без работа, многу тешко се наоѓа друга работа, а ако би земал кредит на 20 год за да купам стан во Скопје, многу веројатно е дека ќе останам без работа во тие 20 год. И можам така тешко да заглавам, и да не спомнувам ќе бидам роб со скромни примања во следните 20 год....за мене незамисливо....се разбира ова беа само мои размислувања и претпоставки, што секако може лесно да случат......


Надвор од роднит град, за мене е исто Скопје или странство во поглед на тоа дека морам да купам ново живеалиште. Во странство далеку посигурно е за наоѓање работа каде каде од Македонија. Цената на становите е иста како во Скопје , платата 3-4 пати поголема, а во иднина може и повеќе.... И партнерот има големи шанси за наогање работа.....Лошата страна на странството...не си дома, не си со своите...но човек мора да проба, ако не ми се допаѓа овде, секогаш може да се вратам дома....но ако не ја искористев укажаната шанса да заминам на работа во странство, не можам да знам кога ќе добија друга таква шанса....долго време чекав на тоа....некои што ги познавам уште чекаат...но изгледа секој со својата среќа....се надевам секој на потежок или полесен начин, ќе го најде својот пат до успехот.
За да купиш стан во Скопје платата треба да ти биде најмалку 1000 евра и да работиш во државна администрација
Гледам најде работа за себе па се засекира а партнерот
Никој не те тера да земеш стамбен кредит и да купиш стан во скопје.
Подобро земи кредит и купи земја и занимавај се со земјоделие.
Најлесно е да седиш и кукаш пред компјутер,а уште полесно заедно со пртнерот е да извадите татарски пасоши и карта во еден правец каде што работата и животот се сигурни
 
Член од
22 мај 2012
Мислења
109
Поени од реакции
34
Работа има ама никој не сака да работи, сите сакаат дома да седат и да им стигаат пари.Епа нема така умре социјализмот, дојде време на борба посилниот ќе опстане, послабиот ќе го јаде мечката.
А на оние кои не им одговара имаат отворени врати, ете ви татарски пасоши и барајте го лебот надвор.Од пред компјутер и кукање нема да ви се наполни стомакот.

За крај едно реторичко прашање: Зошто никој не презема нешто слично како во БиХ ,значи дека се е во ред?
-Умре социјализмот кои се грижеше за народот на штета токму на народот кои го правеше паразит .Народ кој чека властта да му обезбеди наместо тој со свои раце и труд како иницијатор ,претприемач,инвеститор,планер за бизнис да креира.
-Но затоа дојде уште полошиот немилосрден капитализам.Каде оние кои се или поксметлии или поборбени да успеат а останатите ги јаде мечката.
Браќа јас не ги оправдувам ни едните ни другите а посебно не сум како тебе Juve-Fan кои бегајки од едното "гомно" си се залепил на другото.
Зборот ми е ни вака ни така,туку капитализам со силна социјална заштита.Да токму за тоа зборувам секој кој ќе се роди државата да му го гарантира животот.Таа идеја уште оддамна ја имам пишувано по форуми,а отпосле и Швајцарија го имаше предложено како идеја да го воведи.

И за крај за мотивацијата ќе те прашам,за стимулансот за работа.Германија исто има силна социјална заштита па Германската економија е многу силна.И сеуште расте економијата во таа држава.
Зошто таму не избегнуваат да работат и економијата зошто не почне да им паѓа.Онака како ти тоа замислуваш.Не обаче туку напротив уште ќе расте.Затоа што ти тоа неможеш да го сфатиш дека има милион други начини на потикнување,на стимулирање на народот да работи.Ама зошто властта да се замара со тоа кога најлесно е остави ги невработените на милост и немилост.
--- надополнето: 12 февруари 2014 во 17:59 ---
За да купиш стан во Скопје платата треба да ти биде најмалку 1000 евра и да работиш во државна администрација
Гледам најде работа за себе па се засекира а партнерот
Никој не те тера да земеш стамбен кредит и да купиш стан во скопје.
Подобро земи кредит и купи земја и занимавај се со земјоделие.
Најлесно е да седиш и кукаш пред компјутер,а уште полесно заедно со пртнерот е да извадите татарски пасоши и карта во еден правец каде што работата и животот се сигурни
Еве јас обаче сакам уште многу оддамна да земам кредит за земјоделие и да почнам земјоделие и нешто сточарство.На тој начин сакам да почнам зошто тој начин најлесен ми изгледа за почнување.И после откако ќе разработам јас усвари батка веќе сум у бизнис шемата и ќе можам после и нешто друго од бизнис да почнам.Зборот ми е другарче дека нема да си останам овчарче туку така ако ми фаќа црпката од овчар и јак бизнисмен може да станам.А богами и многу поволности имаат овие земјоделско сточарски кредити.Разни бенефиции,кредити без камата и се така многу сјајно и убаво .Ама другарче се ќе е убаво ако еднаш почнеш и стварно ќе биде така многу сјајно.А бе што да ти расправам ќе летам на облачињата.
И така сакајќи да излезам од тој прекрасен и занесен филм и да се соземам и навистина да го реализирам тој план.Се соочив уште на старт со една голема сопка.И тие кредити мајка му стара не биле за неуспешните туку за успешните.Ми бараат да вложам нешто под хипотека.Ај јас пак имам големи имоти наследено од на баба ми баба и,ама што правиме со тие што се голи кучиња.Или пак потпис за жирант а таков тешко да најдеш.И така си реков ретки се тие кои ги разбираат луѓето кои страдаат напрегајќи се да успеат и немаат можност никаков за успех.Си реков јас имам остар вид и гледам и го разбирам секој зошто успеал или зошто не успеал.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
18 ноември 2008
Мислења
621
Поени од реакции
612
За да купиш стан во Скопје платата треба да ти биде најмалку 1000 евра и да работиш во државна администрација
Гледам најде работа за себе па се засекира а партнерот
Никој не те тера да земеш стамбен кредит и да купиш стан во скопје.
Подобро земи кредит и купи земја и занимавај се со земјоделие.
Најлесно е да седиш и кукаш пред компјутер,а уште полесно заедно со пртнерот е да извадите татарски пасоши и карта во еден правец каде што работата и животот се сигурни
Што сакаше да каже авторот со постот? Треба да се трудам да не успеам, не те сфаќам?
--- надополнето: 12 февруари 2014 во 19:44 ---
За да купиш стан во Скопје платата треба да ти биде најмалку 1000 евра и да работиш во државна администрација
Гледам најде работа за себе па се засекира а партнерот
Никој не те тера да земеш стамбен кредит и да купиш стан во скопје.
Подобро земи кредит и купи земја и занимавај се со земјоделие.
Најлесно е да седиш и кукаш пред компјутер,а уште полесно заедно со пртнерот е да извадите татарски пасоши и карта во еден правец каде што работата и животот се сигурни
И да, што ти значи оваа реченица? Се сфаќаш ли што зборуваш или колку да се напише нешто? Нели прочита дека дадов отказ и заминав?
 
Последно уредено од модератор:
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
здраво би сакала да прашам дали доколку сакаш да дадеш отказ од работното место а си на не4определено време и сеуште тече договорот , можеш да си заминеш, бидејки газдата се заканува со тужби... па ми треба ваша помош или некој што бил во слична ситуација
Треба да дадеш официјален отказ и имаш отказен рок од еден до три месеци (според закон) или колку ти пишува во договорот некои договори тоа го ограничуваат на еден месец.
После тој отказен рок ти си слободен и не може да те тужи. Најдобро е ако имаш контакт од бивши вработен, тој може да ти разјасни работа
 

Juve-Fan

campione d'italia 36
Член од
23 март 2010
Мислења
841
Поени од реакции
1.469
-Умре социјализмот кои се грижеше за народот на штета токму на народот кои го правеше паразит .Народ кој чека властта да му обезбеди наместо тој со свои раце и труд како иницијатор ,претприемач,инвеститор,планер за бизнис да креира.
-Но затоа дојде уште полошиот немилосрден капитализам.Каде оние кои се или поксметлии или поборбени да успеат а останатите ги јаде мечката.
Браќа јас не ги оправдувам ни едните ни другите а посебно не сум како тебе Juve-Fan кои бегајки од едното "гомно" си се залепил на другото.
Зборот ми е ни вака ни така,туку капитализам со силна социјална заштита.Да токму за тоа зборувам секој кој ќе се роди државата да му го гарантира животот.Таа идеја уште оддамна ја имам пишувано по форуми,а отпосле и Швајцарија го имаше предложено како идеја да го воведи.

И за крај за мотивацијата ќе те прашам,за стимулансот за работа.Германија исто има силна социјална заштита па Германската економија е многу силна.И сеуште расте економијата во таа држава.
Зошто таму не избегнуваат да работат и економијата зошто не почне да им паѓа.Онака како ти тоа замислуваш.Не обаче туку напротив уште ќе расте.Затоа што ти тоа неможеш да го сфатиш дека има милион други начини на потикнување,на стимулирање на народот да работи.Ама зошто властта да се замара со тоа кога најлесно е остави ги невработените на милост и немилост.
--- надополнето: 12 февруари 2014 во 17:59 ---


.
Види бато јас само ја кажав реалноста во моментов, далеку дека сум против социјализам или сум про вмро.Напротив сум толку неутрален што ме боли кууу.... за сите.Гледам како да опстојам во рамките на моите можности, не барам од никого помош или да обвинувам некој.
Мене никој не ми е виновен што јас не сум докторирал или научил јазик па да ја побарам среќата некаде надвор.Затоа си молчам и се прилагодувам а ако има фајде од кукање јас треба прв да кукам, затоа што работата која ја работам се кладам дека 90% од форумов не ни би дошле 1 саат да поседат на моето работно место а не пак да останат да работат.
Моменталната ситуација во која сме е таа ако си моќен повели промени а со типкање по форуми ништо не се добива.
Таков систем дојде тоа ти е проклетието во кое си се родил мораме сами да се снајдуваме како знаеме и умееме.
Bravo ne samo za srekata tuku za resitelnosta i uspesnosta i za ostvaruvanje na vizijata
--- надополнето: 12 февруари 2014 во 13:55 ---
Ова е клучниот збор по мое во денешно време.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
Drzavnite krvopijci aka administracija i drzavnite monopolisti so platicki 25000+ koga citaat ovakvi temi samo si se smeat. Tie si go ziveat khm *Makedonskiot son*, lezi lebot da te jadam, policijata so 45god vo penzija, zagarantirani foteljicki do penzija.
To je to drugovi i drugarice, ili si drzaven parazit ili si nikoj i nisto.
:icon_lol::tapp:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom