Голгота за невработени

Член од
4 февруари 2014
Мислења
7
Поени од реакции
3
Sakam da zapocnam edna tema za nevrabotenite za nivnata nezavrsena golgota ili pak za onie koi veke ja zavrsile uspesno i Sizifoviot kamen go isturkale do celta.Znam deka mnogu se na razlicna vozrast od site profili onie sto sekoj den sledat oglasi prakaat CV I SE NADEVAAT.:(
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Sakam da zapocnam edna tema za nevrabotenite za nivnata nezavrsena golgota ili pak za onie koi veke ja zavrsile uspesno i Sizifoviot kamen go isturkale do celta.Znam deka mnogu se na razlicna vozrast od site profili onie sto sekoj den sledat oglasi prakaat CV I SE NADEVAAT.:(
Ја префрлив темата во подфорумот за Вработувања и работа.

Патем, освен тоа што темава звучи крајно депресивно и демотивирачки, може ли да ми објасниш која е нејзината поента? :)
 
Член од
4 февруари 2014
Мислења
7
Поени од реакции
3
Drzavata dava mnogu povolnosti eve denes im ja zgolemi penzijata na penzionerite za 600 den. minimalna plata pa razni krediti za nevraboteni zem
jodelci i dr kategorii no sto od toa mozi da se iskoristi/
Preku zavodot davaat nekoi 3000e mozebitoa e dovolno za nekoe kancelarivce no za proizvodstvo se malku.
--- надополнето: 11 февруари 2014 во 15:31 ---
Poentata spored moe mislenje e da se razmenat iskustva vo baranjeto rabota Mozebi e depresivno .
no i primanjeto na plikot od postarot so vrateni dokumenti i izvetuvanje e depresivno.
 
Последно уредено од модератор:

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Drzavata dava mnogu povolnosti eve denes im ja zgolemi penzijata na penzionerite za 600 den. minimalna plata pa razni krediti za nevraboteni zem
jodelci i dr kategorii no sto od toa mozi da se iskoristi/
Preku zavodot davaat nekoi 3000e mozebitoa e dovolno za nekoe kancelarivce no za proizvodstvo se malku.
--- надополнето: 11 февруари 2014 во 15:31 ---
Poentata spored moe mislenje e da se razmenat iskustva vo baranjeto rabota Mozebi e depresivno .
no i primanjeto na plikot od postarot so vrateni dokumenti i izvetuvanje e depresivno.

Зошто депресија? Ова не е некоја новост, туку реална слика веќе подолг период. Луѓето енергијата е трошат по други егзистенцијални алтернативи, реализираат сопствени идеи, бегаат во други држави....
Мислам... кој би чекал да падни нешто од на таван?

Државата може да ги стимулира пензионерите и социјалните случаи, но не и сопствената економија.
 
Последно уредено од модератор:

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Ја префрлив темата во подфорумот за Вработувања и работа.

Патем, освен тоа што темава звучи крајно депресивно и демотивирачки, може ли да ми објасниш која е нејзината поента? :)
Од искуство може да кажам дека 90+% од коментарите на овие теми само депресија безнадежност жалачи и туфкања. Барем сега има и официјално тема за тоа. :)
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
330
Поени од реакции
157
36 милиони евра годишно ќе се даваат за новото покачување од 600 денари за пензионерите зошто овие пари не се пренаменат за да се вработат стечајните работници ? Или ќе замачкуваме очи пред избори само се дешава покачувањето на пензииве.
 
Член од
30 декември 2009
Мислења
547
Поени од реакции
149
36 милиони евра годишно ќе се даваат за новото покачување од 600 денари за пензионерите зошто овие пари не се пренаменат за да се вработат стечајните работници ? Или ќе замачкуваме очи пред избори само се дешава покачувањето на пензииве.
Од први овој месец 45% од пензионерите имаат глоба од 3200 денари, заради неплатна радиодифузна такса од кои 2000 одат во ујп 600 за нотарите и ете ги 600 денари што ке му покачи за да после 3 месеци по 100 денари ке му намали. резил невиден и со стечајци и со професионална војска ама таа е Македонија.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.690
Поени од реакции
12.081
Од кога знам, од средина на 80тите наваму за невработените е повеќе помалку иста песна така да се е исто само фирмите музари се менуваат. Порано имаше галичко лоби па дебарско па влашко...едно време се бараа врски за Југотутун, Македонија Табак, Интеримпекс, Пошта...од секогаш овде имало проблем со вработување, монотонија. Вакво нешто би било интересно за една Данска на пример.
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
330
Поени од реакции
157
Од први овој месец 45% од пензионерите имаат глоба од 3200 денари, заради неплатна радиодифузна такса од кои 2000 одат во ујп 600 за нотарите и ете ги 600 денари што ке му покачи за да после 3 месеци по 100 денари ке му намали. резил невиден и со стечајци и со професионална војска ама таа е Македонија.
Значи сепак излева на виделина дека ни П од покачување нема еве прегеска гледав на 24 вести каналот еден пензионер се јавува и вика нека ги дадат на стечајците парите зошто ни се нас тиа 600 денар . Друг па вика нека се пренаменат да се вработуваат младите а како се вработуваат младите така со текот на годините и на нас да ни се зголемуваат пензиите и плус ќе се намалува невработеноста но тоа се планови на поединци а власта гледа или да умриме или да се отселиме ние младите
 
Член од
22 мај 2012
Мислења
109
Поени од реакции
34
Темата е разгледувана и во други теми и заклучокот е тој.Секој останува на својот став.Некој сметаат дека проблемот е нерешлив и ќе постој се додека човештвото постој.Некои сметаат дека има лек за таа ситуација но треба неколку децении да поминат додека економијата да застане на свои нозе,економијата во светот.Бидејќи е млада.Јас сметам дека уште сега може да се направат реформи и повеке во една држава да не се видат офкања за егзистенција.А стимулансот за инвестирање и работа на секој поединец да биде на големо ниво.Ама кој сум јас и што јас можам да променам и да ја докажам мојата идеологија.Ништо,немам власт......Тоа е тоа.
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
621
Поени од реакции
612
Еве јас ке пишам прв за моите почетоци. Откако дипломирав една година бев невработен, испраќав CV каде ќе стигнев...Абе копелињата не враќаа ниту повратен одговор а не пак да те вработат.....После една година преку познаник отидов на интервју во една фирма, ми понудија да работам ама на договор на дело, плата 250 евра...бев пресреќен....после 10 месеци најдов подобра и поплатена работа. И таму бев десет месеци, пропадна фирмата, и веднаш најдов друга работа, поплатена и од претходната. Бев таму една година.....дадов отказ и отидов во странство.
 
Член од
30 декември 2009
Мислења
547
Поени од реакции
149
Еве јас ке пишам прв за моите почетоци. Откако дипломирав една година бев невработен, испраќав CV каде ќе стигнев...Абе копелињата не враќаа ниту повратен одговор а не пак да те вработат.....После една година преку познаник отидов на интервју во една фирма, ми понудија да работам ама на договор на дело, плата 250 евра...бев пресреќен....после 10 месеци најдов подобра и поплатена работа. И таму бев десет месеци, пропадна фирмата, и веднаш најдов друга работа, поплатена и од претходната. Бев таму една година.....дадов отказ и отидов во странство.
Не те сфаќам ти се допаѓаше ситуацијата во државата, па затоа замина или подобра понуда беше.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom