Гностицизам

  • Креатор на темата Cool Hand Luke
  • Време на започнување
C

Cool Hand Luke

Гостин
Mistično učenje spored koe spoznavanjeto na Boga i drugi ezoterični znaenja se slučuva so pomoš na dlaboko samozapoznavanje. Osven hipotetička filozofija, asketski život, podrazbira i meditativni vežbi koi se graničat so okultizmot. Od hristijanstvoto e proglaseno za eres ako ne se lažam, a postojat i hindu gnosticizam - maya vada, islamski - sufizam so koj se bavat sufii ili derviši i drugi. Razlikata pomegu vernik i gnostik bi bila vo toa što vernikot živee život so vera vo Boga za koja ne mu e potreben dokaz, a gnostikot go bara toj dokaz da go sretne. Onie što se vernici sigurno znaat deka imeto na Boga deluva utešno i smiruvački koga se izgovara so potreba. A dali nekoj osetil potreba da odi podaleku, da stane gnostik?
 
R

Razorblade Kiss

Гостин
Во последно време почнав да ги проучувам овие религии и религиозни движења,па можам да заклучам дека гностицизмот претставува токму тоа-религиозно движење.Тој е составен од повеќе системи на верување,усогласени околу учењето дека човекот како битие претставува света душа која е заробена во материјалниот свет.За да се ослободи индивидуата од тој свет,му треба гносис,учење кое е достапно само за учените елити.
Секој во нас помалку е гностик,на сите ни требаат докази-дека Господ во форма на човечко тело постоел.
 
T

trilobite

Гостин
Razorblade Kiss напиша:
Секој во нас помалку е гностик,на сите ни требаат докази-дека Господ во форма на човечко тело постоел.
Па докази има напретек,документирани, во ликот и делото на И.Х.
Гностицизмот(барем оној кој се појавил на блискиот исток)со право е окарактеризиран како лажно учење од страна на раната црква,земајќи си за право да манипулира со авторитетот на Апостолите издавајќи лажни евангелија или посланија.
И не мислам дека се работи за подлабоки или специјални теолошки искуства,туку за мистификација на веќе постоечките учења и филозофии,но не го исклучувам и окултниот дел во нивните пракси.
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Se sto e nadvor e vnatre se sto e gore e i dolu
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Cool Hand Luke напиша:
Razlikata pomegu vernik i gnostik bi bila vo toa što vernikot živee život so vera vo Boga za koja ne mu e potreben dokaz, a gnostikot go bara toj dokaz da go sretne. Onie što se vernici sigurno znaat deka imeto na Boga deluva utešno i smiruvački koga se izgovara so potreba. A dali nekoj osetil potreba da odi podaleku, da stane gnostik?
За мене не е чекор понапред да бидеш гностик, туку да бидеш верник. Многу е поголема "тежината" на вербата без доказ, отколку на трагањето по нешто "опипливо".
Ќе го парафразирам Кјеркегор...Највисокиот стадиум е оној религискиот. Оној во кој можеш да веруваш без оковите на разумот.
Затоа што, кој може да докаже што е љубов? Кој може да докаже што е бол, тага, радост?...Никој...Но, јас и сите други ги чувствуваме и веруваме дека постојат. И затоа не ми треба никаков доказ или рационално објаснување. А сепак, тоа се нештата кои прават да се осеќаме живи и кои ни се многу поважни од рационалното објаснување и доказ дека, на пример, збирот на аглите у триаголникот изнесува 180 степени.
Гностицизмот ја релативизара и "омлакнува" верата внесувајќи сомнеж каде што нема место за истиот. Може да биде позитивен само кога е подготовка за безусловната вера. Во спротивно е секогаш чекор поназад.
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Ја не мислам дека гностикот бара докази у иста смисла како што бара науката. Гностикот верува дека секој човек е Бог. Има Бог у секоја единка што живее на оваа планета и оставено е на индивидуалецот за да го најде т.е. да се самоосознае. Нивните записи не може никој да ги нарече лажни, затоа што кои сме ние да осудуваме нечија патека до осветлување.
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.777
Поени од реакции
8.214
Mene mi e krajno cuden nacinot na razmisluvanje koj veli deka poprosvetleni se vernicite bidejki se istrajni vo nivnata verba vo dogmata.Toa ne go vodi covekot nikade.Verata treba da bide patesestvie vo koe nie imame pravo da znaeme,imame pravo da mu dademe lik na Bog,da bideme bliski so nego,a ne inferiorni i slepi poslusnici.Zatoa nema cel ovaa mainstreem plasirana religija koja so vekovi nanazad od gnostikot pravi heretik,okultist,vester,plagijator...

Otvorenoto razmisluvanje i drznuvanjeto na covekot da go bara Bog se vistinskiot pat kon dobivanje na smisla i kon ubivanje na negovata sekojdnevna patetika.
 
T

trilobite

Гостин
short1 напиша:
Нивните записи не може никој да ги нарече лажни, затоа што кои сме ние да осудуваме нечија патека до осветлување.
Служејќи се со лаги и изопачувајќи ги доктрините кои ги добија преку Апостолите,настојувале да придобијат слушатели на кои ќе им ги голицкаат ушите.
Нивната патека е патека на осуда и вечна погибел,како што на неколку пати не предупредува Писмото(Галатјани 1:8-9).

Raziel напиша:
Mene mi e krajno cuden nacinot na razmisluvanje koj veli deka poprosvetleni se vernicite bidejki se istrajni vo nivnata verba vo dogmata.Toa ne go vodi covekot nikade.Verata treba da bide patesestvie vo koe nie imame pravo da znaeme,imame pravo da mu dademe lik na Bog,da bideme bliski so nego,a ne inferiorni i slepi poslusnici.Zatoa nema cel ovaa mainstreem plasirana religija koja so vekovi nanazad od gnostikot pravi heretik,okultist,vester,plagijator...
Otvorenoto razmisluvanje i drznuvanjeto na covekot da go bara Bog se vistinskiot pat kon dobivanje na smisla i kon ubivanje na negovata sekojdnevna patetika.
"Мудрости" инспирирани од ризниците на ангелот светлоносец,ѕвездата Деница...
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.777
Поени од реакции
8.214
trilobite напиша:
"Мудрости" инспирирани од ризниците на ангелот светлоносец,ѕвездата Деница...
Ironija inspirirana od poslusnicite na nedovetniot....gnostikot se bori protiv stagnacija na duhot i konformizam a vie se borite za oci siroko zatvoreni.Ne cini be decki da se bide "tesen"
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.248
Поени од реакции
78.879
Гностикот прво, мора да е верник. Тој не бара докази за постоење на бог. Тоа е непотребно. Едноставно, оди подалеку во разбирањето на животот по божјите правила.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Трилчо кажи кои се по тебе поопасни гностиционистите или атеистите?
Ме интересира вака чисто информативно.
 

Insomniac

Evil Macedonian
Член од
27 мај 2007
Мислења
1.799
Поени од реакции
27
Bacillus gagous напиша:
Трилчо кажи кои се по тебе поопасни гностиционистите или атеистите?
Ме интересира вака чисто информативно.
не сме опасни, без гајле!

мислев на вторите
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
trilobite напиша:
Служејќи се со лаги и изопачувајќи ги доктрините кои ги добија преку Апостолите,настојувале да придобијат слушатели на кои ќе им ги голицкаат ушите.
Нивната патека е патека на осуда и вечна погибел,како што на неколку пати не предупредува Писмото(Галатјани 1:8-9).
Лаги? А зошто не можеш да кажеш едноставно „различен поглед“? Кој според тебе е вистинскиот пат? Протестанскиот? Која е разликата измеѓу протестанти и католици? И ако има, тогаш една од нив мора да биде „лажна“, нели?
 
T

trilobite

Гостин
Bacillus gagous напиша:
Трилчо кажи кои се по тебе поопасни гностиционистите :wink: или атеистите?
Ме интересира вака чисто информативно.
Поопасни по што?!
И едните и другите се слатки-додека спијат

short1 напиша:
Лаги? А зошто не можеш да кажеш едноставно „различен поглед“? Кој според тебе е вистинскиот пат? Протестанскиот? Која е разликата измеѓу протестанти и католици? И ако има, тогаш една од нив мора да биде „лажна“, нели?
Не мора нужно
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
trilobite напиша:
Не мора нужно
Па, со сите овие одграноци од првата, почетна вера би требало да се каже која е таа „оригиналната и правата“. Пошто другите се ставаат во категорија ерес или секта. Ко што имам читано од тебе, само една единствена може да биде вистинска. Која би била?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom