Гледање во сонцето (sungazing)

Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.285
за првото - ако нам нешто ни изгледа неверојатно,не мора така да биде,во повеќе клипови сретнав објаснувања за соларната јога има доста добри објаснувања зошто би била успешна((треба да се изгледаат)

за второто - значи сите требаше оќорени досега да бидеме зошто сончевата светлина се одбива и посекако влегува во ретината........луѓето кои работат со соларната јога кажуваат дека гледање во сонцето се прави исклучиво еден саат по изгревот и еден саат до залезот на сонцето кога тоа е најбезбедно и никако не преминува индекс на зрачење од 2
 
G

galaxy

Гостин
за првото - ако нам нешто ни изгледа неверојатно,не мора така да биде,во повеќе клипови сретнав објаснувања за соларната јога има доста добри објаснувања зошто би била успешна((треба да се изгледаат)
Нам ни изгледа неверојатно дека може да се живее на сонце? Тоа не е неверојатно, тоа е лудо.
за второто - значи сите требаше оќорени досега да бидеме зошто сончевата светлина се одбива и посекако влегува во ретината........луѓето кои работат со соларната јога кажуваат дека гледање во сонцето се прави исклучиво еден саат по изгревот и еден саат до залезот на сонцето кога тоа е најбезбедно и никако не преминува индекс на зрачење од 2
Не сме оќорени оти не гледаме директно во сонцето по 20 или 40 минути секој ден.
Тоа што препорачуваат наутро и навечер и УВ 2 значи дека се свесни дека е штетно.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
некако несвојствено за насo_O:unsure: - поготово ова:
се,што се бара од нас , е секојдневна прошетка боси под Сонцето и тоа 40-45 минути" – вели Манек. И додава, што единствено така можно е да достигнете потполна внатрешна слобода и да се ослободите од физичките и психичките проблеми . Психосоматските болести, предизвикани од стресот, ќе станат заборавен кошмарен сон.
ВАУУУУУУУУУУУ:eek:
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.285
уште една реченица извадена од контекст - значи шетање со боси стапала по песок или земја (како вели поточно)која е греена од Сонцето секојдневно и ја поседува неговата енергија..........
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Имаше ваква тема и многу се пишуваше, неколку дечки и почнаа да ја практикуваат. Да се живее без храна е можеби можно но две работи не се јасни. Можно ли е да имаш тежок тренинг без храна (само на сонце) и што со органите за варење, нема ли да атрофираат.

За неколку личности сум читал дека постигнале да не јадат ама денот им се состои највеќе од медитација, значи физичка работа на минимум.

Инаку вака по интуиција ми се чини гледањево во сонце е супер и ќе даде корист ако го правиш редовно и го смениш и начинот на живот, инаку џабе ти е гледање во сонце ако утре завршиш пијан во кафана и се вратиш во 6 сабајле :D.

Секако ќе пробам само не знам кога :)
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.718
Ако ништо друго со муабетиве ќе ме кандисате да баталам лекови (и да се подложам на соларен третман, се разбира).. :D
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
Ние македонциве ако треба да гледаме во сонцево за да се ослободиме од сресот, ќе изгориме како ракови.
Мислам дека е прекраток тајмингот изгревот и залезот, ние треба да гледаме од 1-4 во најјакото и задолжително да практикуваме секој ден од мај до септември, а другите месеци и да се пропуштат не е толку битно.
Инаку вака по интуиција ми се чини гледањево во сонце е супер и ќе даде корист ако го правиш редовно и го смениш и начинот на живот, инаку џабе ти е гледање во сонце ако утре завршиш пијан во кафана и се вратиш во 6 сабајле :D.
Барем тие што ќе те видат како гледаш во сонцето , ќе речат еве го овој се трезнит од вчера.
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Ние македонциве ако треба да гледаме во сонцево за да се ослободиме од сресот, ќе изгориме како ракови.
Мислам дека е прекраток тајмингот изгревот и залезот, ние треба да гледаме од 1-4 во најјакото и задолжително да практикуваме секој ден од мај до септември, а другите месеци и да се пропуштат не е толку битно.

Барем тие што ќе те видат како гледаш во сонцето , ќе речат еве го овој се трезнит од вчера.
Прво треба да се наканам да станам во 5 а тоа ми успева само кога морам :D.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Незнам дали е пласибо или вистина.Но можеби витаминот Д кој го добиваш од сончање има полезен ефект.Особено тоа што сега се мисли дека сонцето и грипот се поврзани.Се чувстуваш подобро заради мирот и тишината што ја има наоколу.А дека подобрува вид,тоа јас би рекол дека нема шанси.Една девојка ми збореше за ова и се чудев.Станувала вегетаријанка и ја прашав имаш недостаток на цинк и на б-12 така?Таа ми одгови од кај знаеш,па тешко е да бидеш вегетаријанец,особено за тие два елементи што ретко ги има во зеленчукот и овошјето.Потоа ми објаснуваше дека можело да се живее само од сончева енергија и јас и реков па зашто јадеш тогаш во моментот.Требало време за да се произвело фотосинтеза во нашиот систем.Јас незнаев дали да си ја удрам главата во ѕид или да си ќутам,решив второто и реков разликата помеѓу нас и растенијата е тоа што имаат хлорофил,а ние имаме митохондри со кој произведуваме енергија од жива материја(месо,зеленчук,овошје).Така да верувам дека има нешто но може и да се постигне и со медитација.
 
С

Само Човек

Гостин
уште една реченица извадена од контекст - значи шетање со боси стапала по песок или земја (како вели поточно)која е греена од Сонцето секојдневно и ја поседува неговата енергија..........
тоа е за уземјење :)))
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.285
Имаше ваква тема и многу се пишуваше, неколку дечки и почнаа да ја практикуваат. Да се живее без храна е можеби можно но две работи не се јасни. Можно ли е да имаш тежок тренинг без храна (само на сонце) и што со органите за варење, нема ли да атрофираат.

За неколку личности сум читал дека постигнале да не јадат ама денот им се состои највеќе од медитација, значи физичка работа на минимум.

Инаку вака по интуиција ми се чини гледањево во сонце е супер и ќе даде корист ако го правиш редовно и го смениш и начинот на живот, инаку џабе ти е гледање во сонце ако утре завршиш пијан во кафана и се вратиш во 6 сабајле :D.

Секако ќе пробам само не знам кога :)
можно е да го изгубиш тоа задоволство од вежбањето со практицирањето на јогава,пошто гледаме дека луѓево пред се добивале на психичко и физичко здравје,се посмирени,не ја осеќаат нервозата како претходно,подобро спиење итн итн.....пробај па ќе видиш што се случува,ќе почнам и јас деновиве,таман да се фатат сончевите денови преку годината.......
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
можно е да го изгубиш тоа задоволство од вежбањето со практицирањето на јогава,пошто гледаме дека луѓево пред се добивале на психичко и физичко здравје,се посмирени,не ја осеќаат нервозата како претходно,подобро спиење итн итн.....пробај па ќе видиш што се случува,ќе почнам и јас деновиве,таман да се фатат сончевите денови преку годината.......
Јас и онака немам нервоза (да морам да ја исфрлам екстра) а со здравје сум ок, мене ми е ако има некои други бенефити за кои зборевме во темава порано.

Задоволство од вежбање тешко да загубам чим досега не сум го загубил :D.

Секако ќе пробам кога ќе сум спремен 3 месеца по ред да станувам во 5 а сега нема шанси. Почни ти па кажувај искуства :).
 
С

Само Човек

Гостин
читам и не можам да се изначудам како се исмејуваат на ова некои,а немаат пробано, фак
То ти је исто ко ја да зборам каков вкус има кучето
Ова е најдобар лек за депресија, го тврдам тоа, за видот прашајте го Ванчо Петрушевски--- надополнето: 28 март 2012 во 11:17 ---
Незнам дали е пласибо или вистина.Но можеби витаминот Д кој го добиваш од сончање има полезен ефект.Особено тоа што сега се мисли дека сонцето и грипот се поврзани.Се чувстуваш подобро заради мирот и тишината што ја има наоколу.А дека подобрува вид,тоа јас би рекол дека нема шанси.Една девојка ми збореше за ова и се чудев.Станувала вегетаријанка и ја прашав имаш недостаток на цинк и на б-12 така?Таа ми одгови од кај знаеш,па тешко е да бидеш вегетаријанец,особено за тие два елементи што ретко ги има во зеленчукот и овошјето.Потоа ми објаснуваше дека можело да се живее само од сончева енергија и јас и реков па зашто јадеш тогаш во моментот.Требало време за да се произвело фотосинтеза во нашиот систем.Јас незнаев дали да си ја удрам главата во ѕид или да си ќутам,решив второто и реков разликата помеѓу нас и растенијата е тоа што имаат хлорофил,а ние имаме митохондри со кој произведуваме енергија од жива материја(месо,зеленчук,овошје).Така да верувам дека има нешто но може и да се постигне и со медитација.
B12 isn't made by animals, it's made by bacteria. (source) It's found where things are unclean. (And meat is dirty.) This easily explains why historically it's been easy to get B12, because until recently we didn't live in a sanitized environment. Plants pulled from the ground and not washed scrupulously have B12 from the surrounding soil. (source) Vegans should take a B12 supplement, not because veganism is unnatural, but because the modern diet is too clean to contain reliable natural sources of dirty B12.
B12 is also found in lakes, before the water is sanitized. (source) Also, consider that chimpanzees' main non-plant food is termites, and termites are loaded with B12. (source)
Incidentally, our need for B12 is tiny -- 3 micrograms a day. Not milligrams, micrograms. The amount of B12 you need for your entire life is smaller than four grains of rice. (More on Vitamin B12 from John McDougall, M.D)
B12 ne e proizveden od životnite, tuku od bakterija, se naogja tamu kade što ima nečistotija,a mesoto e nečisto. Vsušnot go ima i vo termitite, vo ezerata pred da se sanatiziraat,
--- надополнето: 28 март 2012 во 12:52 ---
Брат, јас сум зјапал по пола саат, ама стварно пола саат и знаеш што се случува после? Се` ти е темно и насекаде гледаш една темна топка. А додека гледаш во Сонцето ќе видиш дека е топка и дека има еден прстен околу него кој е малку посветол од останатото. Бенефит знаеш што е? Диоптер -1,25.
затоа има правила...каква точка бе баце, гарант не си гледал на изгрејсонце
 

Kajgana Shop

На врв Bottom