Германски јазик

proud_89

Legenden sterben nie!
Член од
17 јануари 2011
Мислења
147
Поени од реакции
87
Lernen само. ;) Да, тежок е пошто нема допирни точи со Македонскиот ама вреди да се учи. Многу богат и моќен јазик, понекојпат звучи тврд ама после некоје време и тоа одпаѓа. Иначе убо викаш најдобро е со некого да го научиш и секако да се појди во Германија подолго време да се користи активно, мислам тоа е плус за секој јазик. Само проблем е што во некој делови на Германија поќе се користат дијалетки него литературниот јазик.
--- надополнето: 14 февруари 2012 во 00:31 ---


Проблемот со речниците често го слушам но јас го зедов речникот од Виолета Христовска и Зоран Кавраков (Венеција Штип, 2002) и поред мене е доста солиден (го владејам Германскиот како мајчен јазик) и има плус добри објаснувајна за граматиката. Проблем поред мене е дека постојат зборови кој не можат исто да се преведат од тука может излагат слабоста на речниците.

И секако важно е да се знајт, дека Германскиот јазик 1996 и 2004/2006 беше реформиран. Мислам на некој делови од граматиката и пишувајнето на некој зборови затоа може да дојт до забуни.
Кај имаа две с во зборовите па малку им било, 3 им ставија! :D
Иначе јак е јазикот. Некои зборови се слични со англискиот. Али се дешава и да знаеш германски и пак да не се разбереш со одредени луѓе пошто скоро сите си фураат дијалект и никој од к*р не те мава ако зборуваш хохдојч. Тие Австријците не знаат за буквата А.(со исклучок на Виена и Тирол)! (y)
 
M

Moon Child

Гостин
Мое мислење дека не е така лесно и едноставно сам да се учиш, особено Германски јазик. Учев од петто до осмо и потоа во средно, денес само ептен малце знам. Во основно добро ми одеше, редовно петки вадев, во средно со (рандом пцовка и погрден збор) професорка едвај двојчиња. И тогаш изгубив воља да го научам тој јазик. А и општо тешко е, и додека го владеев колку толку јазикот, кога ќе пуштев на некоја Германска телевизија ништо не разбирав. Граматиката им е тешка, тоа падежите досадни Die, Das, Der, Dem како и да беа веќе:) Како што рече некој погоре, глаголите секогаш стојат на второ место и се сеќавам дека именките се пишуваат со голема буква :)
Моја препорака е да си фатиш некој курс и да тераш чим сакаш да го научиш. :)
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Малку гуглање ќе ти најде многу курсеви.
Ама во суштина ако си апсолутна нулла тој од дојче веле е прилично добар.
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Мојата прва учителка по германски ми кажа дека една од најважните работи е да се научи која именка кој род е. АКо тоа го научиш, велеше таа, знаеш многу.
И секоја вечер ќе си ги читаш на глас зборовите што си ги учела тој ден. 14 пати :П.
Машкиот род, како и во животот, е секогаш најзае*ана категорија. Од падежните форми, останати се само акузатив и датив. Генитивот не го сметам, оти се користат други форми за него.
Граматиката не е тешка. Треба да учиш зборови. За да има што да кажеш. И најди си онлајн телевизија на германски.Јас немам телевизор, ама тогаш го имав само за да слушам германски.
Во Австрија има курсеви кои траат една година и тоа е само основа. Значи после основата има уште многу учење.
Тоа го кажувам да не очекуваш да знаеш супер германски после 3 месеца.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
Јас пред 2 и пол години запишав курс за германски.Почетно ниво го завршив и потоа гледање ТВ и читање.Сега за разбирање го разбирам на средно ниво,ама за зборување потешко.Инаку граматиката е тешка,а за падежите да не зборвам.Само пракса и тоа многу.
Инаку од што имам гледано на германски ТВ таму секој си зборува на својот дијалект,дури и во парламент,додека на вести и сл. се зборува литературно.Швајцарскиот германски е ептен различен од тој во Германија,а до некаде и австрискиот.
Од дијалектите баварскиот би рекол е најзаебан.
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
Ти треба само основа граматика да знаеш. Тоа што го учиме во основно и средно е доволно како основа.
Јас после 4 години нередовно одење на курс (еднаш во месецот) и во школо нешто чат пат што учиме (практично ништо не учиме) сега разбирам скоро се што зборат на телевизија.
Онлајн курс е добро, ама ќе ти треба многу повеќе време за да се опуштиш во конверзација т.е. мене би ми било тешко да зборам, вака полесно си се опуштам :)
 
T

tanja5

Гостин
Göthe Institut e dobro za ucenje na germanski,a mozebi i vo Makedonija da ima vecerni kursevi za germanski jazik. Inaku germanskiot jazik ne e tezok za ucenje. Jas gi nauciv osnovnite raboti za tri meseci. A gramatikata se uci najmnogu preku kontakti so Germanci. Shteta shto ne sum vo Makedonija, inaku jas bi mozela da vi pomognam. Germancite velat " Wo ein Wille ist, ist auch ein Weg". Toa znaci, kaj ima volja, ima i pat.
Germanskiot jazik ima bogat recnik, pa zatoa im izgleda na nekoj teshok.
Pozeluvam uspeh vo ucenjeto. ;) Bis bald.
 
O

Orion.

Гостин
Јазик се учи најдобро додека си бебе-мало дете. Јас како дете гледав многу шпански серии:pos:и денес можам да разберам 70% од тоа што го зборат. Никогаш неам учено шпански. Најдобро е кога ќе ти се роди бебето да си платиш професор и да ми збори цело време и така детето ќе научи совршено:) Само не заборавајте и македонски да ми зборите:icon_mrgr:
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.307
Поени од реакции
7.288
Некој да полагал тест за Б2 по германски јазик?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom