Германски леток до Македонците - 8.IV.1941

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Еден ден по влегувањето на 9. Оклопна дивизија во Скопје, на 8 април 1941 година, за време на Априлската војна еден од заробениците на Кралската југословенска војска, со име Михаило Михаилов, кој самоиницијативно се претстави како "водач на Македонската младинска организација", ќе им помогне на офицерите за пропаганада од 9. оклопна дивизија да состават леток на македонски јазик, чиј примероци со авион се исфрлени зад непријателските линии.

Со летокот се повикуваа Македонците да не се борат против Германците, туку веднаш да им се предадат на ослободителите-Германци.


На крајот од летокот е потпишан Спиро Китанчев и уште 13 други Македонци од: Скопје, Битола, Прилеп и други градови, сите од територијата на Вардарска Македонија.

Од документацијата, меѓутоа, не е јасно, дали пред објавувањето на летокот, претходел некој состанок или договор на потписниците, или некој од нив, на своја, ги потпишал на летокот како истомисленици.

Писмото освен што било пишувано на македонски јазик, претставува смислена пропаганда, упатена прецизно до Македонците.

Германците процениле дека нема да има одѕив доколку ова писмо било упатено кон “Бугарите“ во Македонија , со што ќе му се дало на знаење на народот дека се заменува само окупаторот, затоа текстот во летокот е напишан на тој начин да се изгради слика дека конечно Македонецот ќе добие слобода.

Во случаите кога го повикувале Македонецот, секогаш знаеле како да му се обратат, а кога го делеле тогаш го заменувале со Бугарин, Грк или Србин.

Слики на:
http://www.macedonianspark.com/istorijaideologija/opropaganda/654-----8iv1941?lang=mk
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Ај сега уште да испадне дека Германците сакале да не ослободат- идам на плоштад се поливам со бензин и ќе се запалам...
 
D

D_NazGUL

Гостин
Ај сега уште да испадне дека Германците сакале да не ослободат- идам на плоштад се поливам со бензин и ќе се запалам...
И да знаеш! Добро сеа не е баш така но имам дома една книга со документи ќе скенирам па ќе испратам овде нешто. Има иницијатива во Третиот Рајх за создавање на Независна Македонија, но да не се лажеме не е тоа од што не сакаат туку чисто од воено - политички - стратешки цели. Инаку документиве што ги има во книгава се копии на документи од повеќе архиви меѓу кои и Германскиот Национален Архив. Утре добијаш овде документи.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.786
Поени од реакции
4.432
Ај сега уште да испадне дека Германците сакале да не ослободат- идам на плоштад се поливам со бензин и ќе се запалам...
не е поентата дека сакале или не сакале, поентата е дека не разликувале од бугарите, во време кога бугарите сакале да не асимилираат а биле сојузници со самите германци. Тоа значи дека и сојузниците на бугарите не им верувале дека Македонците се бугари, тоа е целата поента
не ми штима само што летокот е на бугарски јазик пишан, ако се потпишале Македонци на него, зш е на бугарски?
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
не е поентата дека сакале или не сакале, поентата е дека не разликувале од бугарите, во време кога бугарите сакале да не асимилираат а биле сојузници со самите германци. Тоа значи дека и сојузниците на бугарите не им верувале дека Македонците се бугари, тоа е целата поента
не ми штима само што летокот е на бугарски јазик пишан, ако се потпишале Македонци на него, зш е на бугарски?
Не е бугарски друже, туку македонски.

Не очекувај да ја најдеш денешната форма на литературниот јазик, пред се’ станува збор за македонскиот говор, при што стои така запишан и во содржината на архивата од која е земен овој пропаганден леток.

"Mazedonischer Sprache"
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Ако имаш информации кај бил фрлан летокот, кој Градови или Села.
Дека Скопје е бомбардирано на 6-ти Април 1941, а веќе на 8-ми Април е окупирано Скопје. Значи во Скопје тој леток изгледа не е фрлан, и дали постои оргинал некаде во Архива?
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Tätigkeitsbericht = Извештај за напредокот

на 9 Оклопна Дивизија

Започнато на 1.1.41
Завршува на 12.5.41

Flugblatt in mazedonischer Sprache mit Übersetzung als Anlage 1 = Леток на македонски јазик со превод во прилог 1
--- надополнето: Nov 3, 2011 9:41 AM ---
Ако имаш информации кај бил фрлан летокот, кој Градови или Села.
Дека Скопје е бомбардирано на 6-ти Април 1941, а веќе на 8-ми Април е окупирано Скопје. Значи во Скопје тој леток изгледа не е фрлан, и дали постои оргинал некаде во Архива?
Зошто ти се потребни тие информации?

Бомбардирањето на Скопје нема врска со летокот, ти пишува конкретно погоре дека станува збор еден ден по навлегувањето на 9-та Оклопна Дивизија на 8ми Април, што логично следувало после бомбардирањето.

Оригиналот е прикажан во статијата, директно од американските архиви.


 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
не е поентата дека сакале или не сакале, поентата е дека не разликувале од бугарите, во време кога бугарите сакале да не асимилираат а биле сојузници со самите германци. Тоа значи дека и сојузниците на бугарите не им верувале дека Македонците се бугари, тоа е целата поента
не ми штима само што летокот е на бугарски јазик пишан, ако се потпишале Македонци на него, зш е на бугарски?
E ajde de.
Brato vika deka bil makedonski jazik.OK.Ako e taka, togas znaci denes bugarite zboruvaat star makedonski jazik ?! Neli e taka ?Zatoa sto taka kako sto go procitav gi vidov ovie zborovi:

Pravitelstvo - (na makedonski) VLAST
Sreshtu - (na makedonski) PROTIV
Svobodna - (na makedonski) SLOBODNA
Drehi - (na makedonski) OBLEKA
Kakto - (na makedonski) KAKO

I nacinot na koj e pisano e kako denes vo bugarija.

Znaci ako ova e star makedonski jazik a denes go zboruvaat bugarite, togas zosto nie sme go mutirale jazikot, a bugarite ne go mutirale jazikot do toj stepen da gi preobrnat zborovite.
DA! Vo bugarskiot jazik ima promeni za poslednite 60 godini, no toa se samo nekolku isfrleni bukvi a ne celi zborovi, t.e. stotici stotici promeneti zborovi koi nekogas sme gi zboruvale.

Neka odgovori nekoj sto misle zatoa sto mnogu e cudno da ni pisat so pismo koe e i den denes aktuelno za bugarite a za nas vekje po nekoja pricina ne e.
Cudno ...
A makedonsi na krajot se podpisale na list na koj ima bugarski pravopis se oste ne promenet.
Zosto se potpisale ( ako se potpisale ), zosto go odobrile jazikot koj e tug, oti neli makedonskiot jazik e 7000 godini star.Taka cuv na edna reklama u Makedonija.

Mene mi e ne logicno seto toa ... mutirano pismo, mutirani preziminja, mutirani granici, mutiran jazik ...

A oste po interesno mi e sto vo tie 13 potpisani makedonci, nikoj ne mu zavrsuva imeto na SKI.Site se na OV.A denes mnozinstvoto e SKI (85%) od makedonija,a togas kako sto gledam dominantno bilo OV.

Sto mutiravme taka ??

Spiro Kitanchov, Blagoj Pop Pankov, Mihail Mihailov, Tome Drangov, Kiril Kavadarkov, Dorotej Stojnov, (STOINOV - j/i), Manuel Dzikov, Tome Klenkov, Slave Andreev, Konstantin Vaiov, Boris Popev, Vasil Karcev, Hristo Grozdev .....
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Neka odgovori nekoj sto misle zatoa sto mnogu e cudno da ni pisat so pismo koe e i den denes aktuelno za bugarite a za nas vekje po nekoja pricina ne e.
Cudno...
Сакаш да кажеш дека според она „за нас“ претендираш твојов пост да биде „македонски“? :)

Залудно бараш некаков изговор во правописот или презимињата, за да не го видиш јасно декларирањето - Македонци и стремежот - слободна Македонија.

Тоа би требало секому да му е доволно, без разлика на кој јазик е соопштено.

Убаво ти пишува во статијата:

„Во случаите кога го повикувале Македонецот, секогаш знаеле како да му се обратат, а кога го делеле тогаш го заменувале со Бугарин, Грк или Србин.“
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Не беше ли Спиро Китинчев оној кој во својство на скопски „бугарски“ кмет ја пречека германската војска во Скопје? Потпретседател на Бугарскиот национален комитет (претседател е Стефан Стефанов) близок со Чкатров, Ѓузелов, кои пак биле доста блиски со В. Михајлов :sneaky:? Или сум грешка?
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Немам потврда за тоа, иако веројатно да е така, поради намерата да се придобијат Македонците на страна на Германците, а со тоа и на Бугарија.

Меѓутоа, останува заклучокот кој погоре го претставив, целта на оваа пропаганда е наменета ИСКЛУЧИВО кон Македонците и нивниот стремеж за слободна Македонија.

Во спротивно, ништо не ги спречувало во летокот да ги повикаат „Бугарите“ како што тоа било случај во некои други примери на бугарската пропаганда.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Одлично Bratot. Уште едно камче во мозаикот. Одамна сакав да постирам летоци од Втората светска војна, посебно тие од почетокот на војната, многу се показатлени.

претседател е Стефан Стефанов
Само да додадам, ако се работи за Цеко Стефанов, тој бил голем Македонец и соработувал со народноослободителното движење. Значи наш човек во нивни редови. Патем, бил соборец на дедо ми на кој му дал исклучително голем број информации. По ослободувањето, одредени тогашни комунистички структури го нарекуваат бугараш и го анатемисуваат. Само еден човек и во оние опасни времиња застанал во одбрана на Стефанов. Инаку, негов син е познатиот македонски сликар Златко Стефановски.
 
Член од
7 март 2011
Мислења
93
Поени од реакции
125
Хаха, Братот сега ме разочара, абе ова е чист бугарски (бугарофилски) леток на чист бугарски јазик испратен до Македонците (територијална определба, се мисли на "Бугарите" од Македонија, исто како денес да кажеш Малешевци или Мариовци). Има еден куп фотографии од тој период со натписи МАКЕДОНИЈА Е СВОБОДНА, ЦАР БОРИС ОСВОБОДИТЕЛ И ОБЕДИНИТЕЛ и слични глупости...па дури и карта на обединета Македонија ставале на пропагандните митинзи низ Вардарска Македонија, на видеата снимени во тој период се слуша исто СВОБОДЕН ОХРИД, ОСВОБОДЕНО СКОПИЕ, МАКЕДОНСКА ДЕВОЈКА... не мешајте територијални со етнички определби... како може Германците кои беа сојузници со Бугарите и заедно ја нападнаа Кралска Југославија да бидат ослободители???
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
За жал, овде не станува збор за паролите од типот „Еден народ, еден Цар“ и сл. Секако дека се користени услугите на одредени колаборанти или наемници, но можеби дел од нив имале чиста цел, автономна Македонија која ја гледале низ призма на тоа сојузништво и тоа не ги прави автоматски предавници. Исто како и оние кои сојузништвото го гледале со Србија и Тито.

Меѓутоа, навраќајки се на овој леток, тоа е конкретно нарачано од Германците, за нивни потреби.
Ти пишува во самиот извештај за чии пропагандни активности станува збор и кому требало да се приклучат Македонците.

И плус, без навреда, но сепак мислам дека човекот кој магистрирал на оваа тема е покомпетентен да дава заклучоци.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom