Германија денес

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Si bil "gore" i sega gi znaesh vistinskite raboti.Abe i jas sum bil i gore i dolu niz cela Evropa pa si velam deka gi znam rabotite dosta dobro.Znaesh vakva beda kako poslednive 4-5 godini nemam videno od vremeto na Romania so Caushesku.
Jas ne rekov deka vo Germanija ne treba nishto da pravish i parite sami si idat na konto.Tamu imash 100 pati pogolemi shansi neshto da pravish otkolku ovde neshto i da pomislish da pravish.Kazi iskreno dali ti imash idealni shansi kako vo Germanija i ovde neshto da pravish.
 
Член од
14 септември 2005
Мислења
416
Поени од реакции
11
Angela напиша:
Odlichna matematika. Koga ovie 500-600 evra treba da gi raspodelish za site 30 dena vo mesecot.

Najmalku 200 - 250 evra za hrana
5o za struja
30 telefon /bez da drdorish mnogu/
20 opshti higienski potrebi
20 za voda... topla,ladna
20 za voda za pienje /ovde se kupuva/
120 za cigari.. ako si pushach.... 4 evra pak.17 kom.
80 minimun za benzin
20 TV pretplata


stanarinata e izzemena... neka ja plaka socijalata, oti ovaa ne plaka bash se.

ova se minim.troshoci za edna osoba.. pominimalni ne ni mozhe da bidat.
A kade se ushte garderobata, obuvkite, izleguvanjeto...neli sakame da izlezeme ponekogash i vo kafich. A ako se raboti za semejstvo so deca, uchenici ....mozham samo da kazham .... zhal mi e.
Pa sea Angela,120 za cigari.. ako si pushach.... 4 evra pak.17 kom
pa uste i u kafic ste sakale da izlezete pa i garderobce,haha tia ova ne zezas nas ili? Pa zborime za prezivuvanje a ne za totalen tretman.Da ne sakas Germanija i za toa da ti se sekira sega?
Pa ako vi davat 1000 na mesec togas site ke sakat da odat pod socijalno vaka eve vi davat i pricina nekoja da se snaogate pobrzo.A veruvam deka kakva takva rabota(za privremeno samo) moze da se najde tamu kaj vas isto kako i tuka (USA) dokolu sakas,normalno
U Mak gi ima polno takvi(socijalci),kolku dobivaat znaes?
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.539
Поени од реакции
7.214
Angela, ако имаш деца добиваш поголема парична помош, тоа сигурно. Се е во ред, ама вие споредувате минималната помош во Германија и просечноста во Македонија, а не знаете ни како преживуваат (баш овој термин) тие луѓе во Македонија. На вести гледав пред некое време, 14 годишно дете (од Куманови мислам) останал без родители, нема кој да го згрижи, работел по 12 часа само да може да се исхрани, не знам кај живееше, помош од никаде. Го дадоа на телевизија демек владава да му помогне, курац, после 1 месец никој 1 ебан денар не му дал. Вакви случаи има не знаеш колку и овој е еден од не толку оштрите. А вие се фативте за социјалната помош, а кажете како живеат просечните? Да речеме помошник-нотари и такви работи? Земаат по 2500-4000 евра месечно.
 
Член од
28 мај 2005
Мислења
6.373
Поени од реакции
177
ајде бе.......у каква дискусија сега влеговте а???????
ако сакаш да работиш ќе си најдеш работа и толку..........
и тука глеам работи шо на друго не се замисливи...тука некој прават со еден потпис милиони...бре.......тука глеам коли шо не ги глеам ни во минхен,а тука секој две минути ќе ми зафрчи од позади некој сл,530 или а8...ама од новите...........
ако си во најмалата класа,секој пат ќе страдаш и каде и да си на свет....
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
LouWeed напиша:
ако си во најмалата класа,секој пат ќе страдаш и каде и да си на свет....
попаметно амин...


иначе, Германија Е во криза, ама ко шо некој многу убаво и многу пати рече, не е за споредување со МК

сега, ако запнат тука и решат некои од проблемите, а верувајте дека тие 5 милиони не се така мал проблем, тогаш ќе се врати старата состојба во Германија, односно ќе им се врати
истиот стандарт.

меѓутоа, е ФАКТ дека куповната моќ е значително намалена, постои економска криза, постојат проблеми со интеграција на дел од странците, ама тоа не е „ексклузивен” Германски проблем

ќе видиме како ќе се снајде новата влада


поздрав до сите :)
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Serdarot напиша:
попаметно амин...


иначе, Германија Е во криза, ама ко шо некој многу убаво и многу пати рече, не е за споредување со МК

сега, ако запнат тука и решат некои од проблемите, а верувајте дека тие 5 милиони не се така мал проблем, тогаш ќе се врати старата состојба во Германија, односно ќе им се врати
истиот стандарт.

меѓутоа, е ФАКТ дека куповната моќ е значително намалена, постои економска криза, постојат проблеми со интеграција на дел од странците, ама тоа не е „ексклузивен” Германски проблем

ќе видиме како ќе се снајде новата влада


поздрав до сите :)

Znaci da konstatirame deka zivotot vo Germanija kako i vo mnogu drugi zemji na EU e dosta lagoden i pozelno e site Makedonci koj edvaj prezivuvaat vo Makedonija pri prvata shansa da ja napushtat zemjava i da specalat nekoe evro koe ke go investiraat vo sopstvenata zemja koga ke se vratat posle izvesno vreme vo rodniot kraj.Samo taka ke mrdne ekonomijata kako shto mrdna vo Bugarija i Romanija otkako se liberalizira vizniot rezim.
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
401
Поени од реакции
1
Така и до сега опстојуваме. А бугарите имаат доста енглези и европејци пензионери кој откако се продадоа сите крајбрежни локации за куќи се свртеа кон бугарија и хрватска за својте пензионерски денови да ги поминат на море да си купат куќа или плац па да направат нова.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Abe toa go pravat Germancite odamna ne im e prvpat.Tuku za prifakanje na novi stranci normalno deka ne stanuva zbor,koga tie stranci ne mislat da ostanat vo Germanija i da go prodolzat zivotot tamu.T
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
ABC напиша:
Znaci da konstatirame deka zivotot vo Germanija kako i vo mnogu drugi zemji na EU e dosta lagoden i pozelno e site Makedonci koj edvaj prezivuvaat vo Makedonija pri prvata shansa da ja napushtat zemjava i da specalat nekoe evro koe ke go investiraat vo sopstvenata zemja koga ke se vratat posle izvesno vreme vo rodniot kraj.Samo taka ke mrdne ekonomijata kako shto mrdna vo Bugarija i Romanija otkako se liberalizira vizniot rezim.
а бе госпо ум да ти дај...

ако од моите зборови ВАКОВ заклучок извлече :)

треба Македонците ДОМА да си средат прво, а за „печалење“ има време...
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
E pa vrati se doma prvo da si gi sredish domashnite raboti i potoa odi na pecalba,vaka doma ne ti e sredeno ti na Germancite gledash da im go "uprajsh" zivotot.Zatoa nie mislime deka sega ni e momentot za pecalba,pa koga ke si dojdete vo leto doma da ne mozete tolku mnogu da ni se "kurcite".
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
последниов коментар е сто илјадитиот доказ колку си исфрустриран шо си долу...

твој проблем...

ама не паушализирај

никогаш не сум се „курчел” со то шо заминав од Македонија, и познавам многу луѓе кои не можеш ни ти ни никој друг да ги омаловажи и навреди

не секој продава мадиња за бубрези и иди со „нова кола” секое лето (најчесто изнајмена, ретко сопствена...)

кој ти го даде правото да ги деградираш и навредуваш СИТЕ исселеници?

свесен си шо збораш? да ти нацртам дека какви се емигранти има?
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Koj gi degradira site iselenici be?Pa zarem ne gledash deka postot se odnesuva samo na onie shto se "kurcat" sekoe leto koga ke si dojdat doma i koga ke zapocnesh razgovor dali ima rabota "tamu" tie kako dogovoreni kazuvaat deka e golema kriza vo Germanija i sega ne e "moment".I taka toj moment ne e bash sega celi 20 godini,iako vo meguvreme pa i denes bukvalno koj zaminal i se obezbedil so rabota gleda so svoi oci deka go lazele celi 20 godini oti "ne e momentot".
 

SpaceMan

Dead Like Me
Член од
8 декември 2005
Мислења
102
Поени од реакции
1
Јас прво да се извинам шо вака ко гром од ведро небо се уфлам во муабет,али сакам само да се надоврзам на последниот пост на ABC.
Многу пати пред да дојдам овде (Дортмунд) слушав муабети,као:не е баш све розево таму,не растат таму парите на дрво и сл..Да! Потполно се согласувам,но муабетот ми е дека за тој кој што е способен и кој што има барем малце ак'л во главата, 100% сум сигурен дека ќе најде работа и дека добро ќе се снајде.Само мрзливите се жалат.... Затоа јас велам: Дојди,провери,увери се!Ако ти одговара остани,ако не врати се назат,никој не ти брани....
 

123

Член од
20 април 2005
Мислења
2.156
Поени од реакции
8
SpaceMan напиша:
Јас прво да се извинам шо вака ко гром од ведро небо се уфлам во муабет,али сакам само да се надоврзам на последниот пост на ABC.
Многу пати пред да дојдам овде (Дортмунд) слушав муабети,као:не е баш све розево таму,не растат таму парите на дрво и сл..Да! Потполно се согласувам,но муабетот ми е дека за тој кој што е способен и кој што има барем малце ак'л во главата, 100% сум сигурен дека ќе најде работа и дека добро ќе се снајде.Само мрзливите се жалат.... Затоа јас велам: Дојди,провери,увери се!Ако ти одговара остани,ако не врати се назат,никој не ти брани....

А што е со дозволата за работа?
Можеш на некого работа на црно да му најдеш, или треба сам да се снаоѓа?
 

SpaceMan

Dead Like Me
Член од
8 декември 2005
Мислења
102
Поени од реакции
1
Јас лично работа на црно не можам да ти најдам.Али доколку се потрудиш сам или со помош на некој друг сигурно ќе најдеш.Работа на црно има секаде:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom