Германија денес

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Mene pak zborot mi beshe deka vo Germanija nema covek shto e prinuden da spie na ulica osven dokolku toj toa taka go saka.Znaci za sekogo ima stan ili soba so elementarni uslovi za zivot i nekoja paricka za hrana iako toj mozebi ne rabotel nitu eden den vo zivotot.
 
Член од
28 мај 2005
Мислења
6.373
Поени од реакции
177
ABC напиша:
Mene pak zborot mi beshe deka vo Germanija nema covek shto e prinuden da spie na ulica osven dokolku toj toa taka go saka.Znaci za sekogo ima stan ili soba so elementarni uslovi za zivot i nekoja paricka za hrana iako toj mozebi ne rabotel nitu eden den vo zivotot.
и тоа не е баш така.........
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
а бе сте ја читале вие Сидарта некоаш?

па јеби га, на принцот не му било познато дека има болести и смрт меѓу луѓето, зато шо никој не му кажал пред тоа, и никогаш не видел болен или мртов човек

и фала богу, тогаш немало вести на телевизија, да го полнат мозокот со пролив...
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
ABC напиша:
Mene pak zborot mi beshe deka vo Germanija nema covek shto e prinuden da spie na ulica osven dokolku toj toa taka go saka.Znaci za sekogo ima stan ili soba so elementarni uslovi za zivot i nekoja paricka za hrana iako toj mozebi ne rabotel nitu eden den vo zivotot.
Мхм - тепаат ако не сакаш!!!

Андроник напиша:
Како нема врска социјалната помош со невработеноста? Ако си невработен - добиваш социјална помош. Тоа би било како да работиш за мали пари некоја работа.
ДОбиваш социјална помош ако си невработен ама си приморан да најдеш работа во одреден период инаку, како што немциве од форум ти кажаа, ти ја кинат :wink:

Во Франција е сега бетер бидејќи максималниот период е ”скусен” и изнесува 4 месеци и ако во рок од тие четири месеци не си најдеш работа - помошта ќе ја сониш!!! А верувај дека сите социјални институции ќе ти предложат работа само што повеќето луѓе одбиваат. Со еден збор : Снајди се па живеј!!! Со одбивање на работа и кошташ пари на државата којашто станува непрофитабилна...
 
Член од
14 септември 2005
Мислења
416
Поени од реакции
11
Zarem i stan ti obezbeduvaat(kirija)?
Wow,pa jako toa vo Evropa znaci.
Ovde(USA) e mislam 9 meseci maks. i se plakase 80% od platata tvoja so si ja dobival pred otpustanje a sega mislam namalija na 60% no ne veruvam deka ti plakjat kirija.
I kako e toa 1evro na saat vo Germanija mislam bese?
Pa zarem nema vo Germanija zakon za minimalna plata na saat koja so ne smee da se precekori?
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
1 евро џоб = ти добиваш социјална помош, меѓутоа државата, односно институции на државата ти нудат работа

во првите неколку месеци можеш да трте-мрте, ама по неколку месеци си придуден да прифатиш било која работа која ќе ти ја најдат тие од институциите (биро за вработување)

и, понатаму си добиваш социјално, само шо добиваш + 1 евро на сат

то ти е некаде околу 500 - 600 евра на месец се на се...

зависи од многу работи

иначе, точно е и дека ако примаш социјално, и немаш покуќнина, алишта, телевизор и шо знам јас, добиваш или пари или апарати, во зависност од случај до случај...

а кирија или делимично, или комплетно, во зависност од случај до случај

толку од моето скромно познавање

иначе, не чувствува срам некој ако оди во некоја држава каде шо можи да мрдни газот и си најди работа, ама наместо то тој го искористува гостопримството, и зема социјално?

да не бидам погрешно сватен, зборам за оние кои го ЗЛОУПОТРЕБУВААТ тоа право

не за оние кои МОРААТ на некој начин да питаат од државата за да мозат да преживеат...

јас ко дојде време да земам арбеитлосенгелд реков „не фала, одам јас во мекдоналдс, тие секоаш барат работници”

едноставно, кој кур ми борчи германија па да земам јас социјално тука...

+ здрав , прав

ама изгледа јас поинакви принципи имам од оние шо возат бмв или мечка, имат работа на црно, и ги пуштат жената и децата во социјално, дури тие се паркирани пред зградата на општината со својот автомобил, и го чекаат чекот од кој шо жената, а богами и децата, нема многу да видат...

ти е.ем јас таквите Македонци

паразити

од такви ни се расипа името

и...

да, во Германија се многу принудени да спијат на улица

дури и умираат од студ

или си мисли некој дека то ги радува, да спијат на весници или на клупи, на ниски температури...
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
И во Швајцарија иста песна се пее.
Се оди кон радикално анти колективно. Се е тоа максимално контролирано и рестриктирано.
Јебем ли га, за месец дена што си запишан во заводот на невработени, треба на 12 места да си барал работа, и се тоа три месеци, за да они ти обезбедат курс за јазик.
Тука е, никст цален, никст андерен.

Извинете ја вака као гром од ведро небо. Али морав.
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
StormAngel напиша:
И во Швајцарија иста песна се пее.
Се оди кон радикално анти колективно. Се е тоа максимално контролирано и рестриктирано.
Јебем ли га, за месец дена што си запишан во заводот на невработени, треба на 12 места да си барал работа
и ако не доставиш КОМПЛЕТЕН список кај се си прашал за работа, со потписи од шефовите, тогаш ти кинат прво 25%, а ако не доставиш ВООПШТО, уште 25 %, или севкупно 50 %...

првиот месец...

вториот месец, ако пак нема доволно потписи, ојдоа уште 25 %

третиот пат, нема поќе социјално

јеби га

требаше пред 20 години да дојдам тука, се пријавам како невработен, и да си работам ко ди џеј или шо знам јас шо, кај шо не плаќаш данок одма на први...

до сега мулти-милијардер ќе бев...

арбеитслосунг гелд (парите шо ги добиваш во првиот период, ако си останал без работа, А СИ РАБОТЕЛ НАЈМАЛКУ 1 или 2 години) беше порано ко просек од последните три плати...

жена ми ко остана без работа 2002, поќе добиваше пари него ко работеше...

ама „со крсто на чело” ко шо сме си ние, наместо да џаболебиме, си побаравме нови извори на средства, не секоаш скроз легални (да го ебам, ако реновирам станот на другар ми или на комшијата за 500 евра, и сум одбил, односно сум се откажал од социјално, тогаш нема да платам данок за тие 500 евра... некако праведно е...) , ама барем чиста совест :)

а денес...

денес тешко на тој шо навистина мора да бара социјално...

поради милионите паразити, и тие шо имаат навистина мака, имаат сериозни егзистенцијални проблеми...
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
таа е 3, јас сум 6 (мислам дека сум сега 6)

менваме кога-како ке ни текни (одговара ;р)

ко праев јас многу поќе пари од неа, јас бев 3, та беше 5 или 6

некоаш бевме двата 4

така некако...

иначе, стојреклерунг поарно да не прајме, да не треба да доплакјаме :)

мајтап...

само еднаш има напраено та, ама друга приказна е то...

да резимирам моето мислење:

Германија денес не е ел-дорадо, и најубаво ќе биди ако тие шо „паразитираат” низ државава почнат да мислат (шо тешко дека ќе се случи), или ќе им се случат работи далеку пострашни од тие во Франција.

Да сме здрави и живи и да видиме

иначе, не е точно дека 5 милиони невработени „се губат” во толкав народ (80 милиони)

вистинската бројка е далеку пострашна, зато шо 5 милиони и кусурот се ПРИЈАВЕНИ невработени...

значи, луѓе шо не одат на училиште или факултет, и нашле за сходно (поради финансиска корист) да се пријават како невработени...

вистинското прашање е КОЛКУ СЕ ВРАБОТЕНИ :)

ама да не ве плашам, живејте си во убавите илузии уште некој месец или година, па ко ќе дојди јајцето на газо, тогаш ќе думаме...

шо му се секирам па и јас од сега...

тие ридојте Македонски Пиперки и Домати раѓат, значи ајвар ќе имаме без разлика како и е на Германија...
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Si se iznaprikazavte,ama nishto ne kazavte.A prashanjeto beshe dali vo Germanija nekoj umrel od stud zatoa shto drzavata ne mu obezbedila krevet i topol ili laden obrok?Vaka so toa shtoerberaterite i longshtoerkartite napravivte taka kako da "crknuvate" vo Germanija i se ubivte od plajkanje danok.Serdarot ne kazuva deka ima 2-3 miljoni koi rabotat na crno i zemaat po 8 evra na cas,pari shto nikade ne se odanoceni.A za site koj ovde pishuvaat nekade od EU da im kazat na Makedoncite deka nikoj ne se "frla na ulica" kako shto sakate vie toa da go prikazete barem spored postovite napishani na ovaa tema.Mozebi nie ziveeme vo GETO ama sekogash znaeme shto se slucuva vo EU,zatoa bidete realni i kazete ja vistinata koja ne znam zoshto ja kriete?Dali ima nekoj umreno za jadenje i od stud zatoa shto drzavata se otkazala od nego kako ovde vo Makedonija?Ako ima ve molam postirajte nekoj del od natpis ili slicno,samo nemoj da pokazuvate nekoj narkoman ili pijanica koj po svoja vina zatalkal pod nekoj most.Jas mozam da vi navedam mnogu od Makedonija od koi drzavata se otkazala pa nemaat nitu socijalna pomosh a spijat vo kolibi od karton.Inaku i onie koj zemaat socijalna pomosh imaat po 1 evro na den,znaci na nivo od siromashnite vo Indija ili malku pomalku od niv,zatoa shto cenite na prehrambeni produkti ovde se duplo pogolemi od onie vo Indija.
 
Член од
14 септември 2005
Мислења
416
Поени од реакции
11
Ne go razbrav toa so 1 evro na saat,a 500-600 evra mesecno,matematikata ne mi e jasna tuka.
No sepak i ne ste za zalenje togas.
Pa dobro gi poznavate dupkite,bravo :)
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
Најсмешно е тоа што а стапнеш у земјава, одма ти бараат данок некаков си таканаречен steuer, без разлика дали си работел или не.
Мене ми зедоа 100 франци. А бе системов е тука, ти дам ти дам, и после ќе ти го начукам.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Zborot mi beshe deka vo toa "iznaprikazuvanje" vie im davate lazna slika na site deka vo Germanija e polosho da se zivee otkolku vo Makedonija.Znaci vie sega sakate na site da im kazete deka nema potreba da dojdat vo Germanija ili nekoja druga EU zemja zatoa shto i tamu ima "golema recesija" ili "oskudacija" kako shto veli Manulac od Zone Zamfirova.Abe ajde ne bidete tolku "zlocesti" pa samo vie shto ste tamu sakate da se "kurcite" koga ke dojdete vo stariot kraj na leto so novi avtomobili.Nashite deca treba da "duvaat bronza" oti nemale sreka nivnite roditeli da izlezat od getoto nareceno F.U.R.O.M za da im donesat leb i nekoja paricka od zashtedenata "socijalka" vo Germanija ili bilo koja EU.Vprocem zaboravivte i na toa deka vo Germanija rabota nemaat 4.5 miljoni narod koj ne sakaat da rabotat ili ne daj boze nekoi od niv ne se i sposobni da rabotat.Seto drugo e samo "udiranje" -Sex,droga i video na sopstvenite sonarodnici.
 
Член од
28 мај 2005
Мислења
6.373
Поени од реакции
177
ABC напиша:
Zborot mi beshe deka vo toa "iznaprikazuvanje" vie im davate lazna slika na site deka vo Germanija e polosho da se zivee otkolku vo Makedonija.Znaci vie sega sakate na site da im kazete deka nema potreba da dojdat vo Germanija ili nekoja druga EU zemja zatoa shto i tamu ima "golema recesija" ili "oskudacija" kako shto veli Manulac od Zone Zamfirova.Abe ajde ne bidete tolku "zlocesti" pa samo vie shto ste tamu sakate da se "kurcite" koga ke dojdete vo stariot kraj na leto so novi avtomobili.Nashite deca treba da "duvaat bronza" oti nemale sreka nivnite roditeli da izlezat od getoto nareceno F.U.R.O.M za da im donesat leb i nekoja paricka od zashtedenata "socijalka" vo Germanija ili bilo koja EU.Vprocem zaboravivte i na toa deka vo Germanija rabota nemaat 4.5 miljoni narod koj ne sakaat da rabotat ili ne daj boze nekoi od niv ne se i sposobni da rabotat.Seto drugo e samo "udiranje" -Sex,droga i video na sopstvenite sonarodnici.

не ти го разбирам мислењето........не се курчам дек више живеам тука во македонија скоро две години......а тие што не биле горе нема да не разберат....а ти со твое мислење дека во германија има социална помош и дек не треба ништо да се прави...грешиш.......
 

Kajgana Shop

На врв Bottom