Габична инфекција на стапалата

Член од
3 март 2010
Мислења
633
Поени од реакции
359
Веќе најмалку две недели имам проблем со стапалата, кожата помеѓу последните три прсти ми пука и се лупи на двете нозе, а исто и целото стапало е грубо и подлупено, и малку некогаш боли. Е сега дали се работи за габа, бактерија или се менува кожата не знам.
Се се мислам да не е од сапунот што го купив од џонсон милк, многу јак е и се пени а тешко се измива, сигурно 2 недели се капев со него, а нозете не ги измивав од сапуницата, не ги досушував, ги мачкав со нивеа млеко за тело, ставав чорапи и чевли па одма излегував надвор, па можи влажната средина од сапун вода и крем ја разјадваја кожата и дозволуваа средина за ширење на бактерии
 
Последно уредено:

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ставај канестен крема од аптека.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Најверојатно кандида, целосна крвна слика, урина и се што треба. Намали се што е благо, (дури и овошје) зголеми масти - ленено, бадеми, ораси. Витамин ц, цинк исто така земи од аптека, 4x 500mg на ден и 20-50mg цинк 1x на ден.
 

Ѕид на плачот

Намќорка
Член од
7 септември 2016
Мислења
143
Поени од реакции
68
Ова е инфекција. :) И ни се јавува бидејќи забораваме да си ги миеме тие делчиња, да триеме измеѓу секое прсте, секој ден коа се тушираме. Ако се тушираме, ако не. Секое бањање да им обврнеме внимание треба и на нашите нозе и прстиња. Обавезно канестен, а ја би ти препорачала и една друга маст, околу 100 ден е, ефикасна, фитофарм-Скопје, Vaselinum album 118 ml.
Да си го земеш мастот и секоја вечер легенче, ќе го наполниш со топла вода, ќе ставиш сода бикарбона, сол малце и чај од камилица и така ќе си ги држиш нозете :)
Повторувај го ова секоја вечер, до две недели, инфекцијата и без овие креми ќе се излечи.

Патем, и да одиш на кожно ќе ти ја дадат оваа маст јас што ти ја пишав. Vaselinum.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Веќе најмалку две недели имам проблем со стапалата, кожата помеѓу последните три прсти ми пука и се лупи на двете нозе, а исто и целото стапало е грубо и подлупено, и малку некогаш боли. Е сега дали се работи за габа, бактерија или се менува кожата не знам.
Се се мислам да не е од сапунот што го купив од џонсон милк, многу јак е и се пени а тешко се измива, сигурно 2 недели се капев со него, а нозете не ги измивав од сапуницата, не ги досушував, ги мачкав со нивеа млеко за тело, ставав чорапи и чевли па одма излегував надвор, па можи влажната средина од сапун вода и крем ја разјадваја кожата и дозволуваа средина за ширење на бактерии
Освен тоа што членовите погоре ти предложија одредени креми гледај и да одржуваш добра хигиена. Миј ги нозете со млака вода и медицински сапун. Медицинскиот сапун го има по аптеките, антибактериски е, а не ја надразнува кожата и мислам дека е околу 90 денари. Додека ги миеш нозете гледај добро да ги измиеш и ноктите и пределот меѓу прстите, а воедно и да гледаш да не останува сапун на кожата. По миењето избриши ги нозете со мека, чиста и сува крпа, ама да гледаш буквално насекаде да ти бидат суви, посебно во пределот меѓу прстите. И гледај да носиш памучни чорапи и пошироки кондури/патики што нема да ти ја запотуваат ногата. Исто така можеш да користиш и масло од кантарион, затоа што има одлични својства за кожата. Или евентуално ако гледаш дека се шири, отиди на лекар.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.952
Оди во аптека и купи си пудра од чајно дрво. Околу 100 денари е мислам. Испрскај чевли, патики и што и да носиш. После секое миење на ноѕете напудри ги и нив посебно помеѓу прстите, за неколку дена како нов ке бидиш, посебно е ефикасна против габични инфекции.
Ќе ја бараш ( барем јас таква имам) од галафарм Sensilis foot powder
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.076
Поени од реакции
16.248
Јас го имам овај проблем често во лето, ете кај мене не е поврзано ни со инфекција, нити со хигиена туку со тоа што цел живот зима лето носам чорапи 24/7 и спијам со истите 2 минути да ги нема на мене ми се чини настинвам, ова лето баш поради нив не носев па ми се среди истиов проблем :)
 

Ѕид на плачот

Намќорка
Член од
7 септември 2016
Мислења
143
Поени од реакции
68
Јас го имам овај проблем често во лето, ете кај мене не е поврзано ни со инфекција, нити со хигиена туку со тоа што цел живот зима лето носам чорапи 24/7 и спијам со истите 2 минути да ги нема на мене ми се чини настинвам, ова лето баш поради нив не носев па ми се среди истиов проблем :)
Сепак е поврзано со хигиена. Со истите чорапи спиеш цел ден шо ги носиш на нозе, или секој ден се тушираш па облекуваш чисти и си легнуваш?! :cautious:
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.076
Поени од реакции
16.248
Сепак е поврзано со хигиена. Со истите чорапи спиеш цел ден шо ги носиш на нозе, или секој ден се тушираш па облекуваш чисти и си легнуваш?! :cautious:
Туширање можда не, Али миење да ипак мие работата таква да сум на нозе преку 12 сати ако не ги измијам да омекнат плус ми се чини ќе ми паднат :)
 
Член од
3 март 2010
Мислења
633
Поени од реакции
359
дали можам неколку дена да одам на море, или па не е препорачливо капење во оваа состојба
 

Kajgana Shop

На врв Bottom